Boks

Sert bir spor dalı olan boks ile ilgilenen kişiler kendilerini korumak adına sadece savunma hareketlerini öğrenmekle kalmıyor, bazı donanımlara da sahip olması gerekiyor. Ekipmanların kalitesi kadar doğru bir şekilde kullanılması, seçimi ve bakımı da üründen alınan verimi etkileyerek, savunmaya katkı sağlıyor. Kafa travması, lif kopması ve darbeler yüzünden oluşan çürükler için koruyucu önlem olarak ekipmanlar kullanılıyor. Boks malzemeleri sadece koruyucu ekipmanlardan değil antrenman sırasında kullanılan eğitici parçalardan da oluşuyor. Her parçanın belli bir kullanım yöntemi ve hedeflediği bir hareket oluyor. Elle yapılan boks ve ayakların ön planda olduğu kick boks için üretilen materyallerde dayanıklılık ve güvenlik ön planda oluyor. Ürünler arasında karar verirken kişinin seviyesi, yaşı, cinsiyeti, ölçüleri ve daha birçok farklı şey göz önüne alınıyor. Doğru karar verilmesi maksimum verim almanızı ve güvende olmanızı sağlıyor. Eğitim, güç ve kondisyon kazanma ya da koruma amaçlı kullanılan birçok farklı ürün bulunuyor. Modeller farklı renk seçenekleri ile aynı zamanda kişilerin zevkine de uyum sağlıyor.

Boks Bandajı Sarma Yöntemleri

Boks sporuyla ilgilenen kişiler eldiven kullansa da kullanmasa da bandaj muhakkak tercih ediliyor. Hem el hem de ayak gibi eklem yerlerini korumak ve darbelerin emilimini artırmak için kullanılan bandajların doğru seçimi kadar sarılması da kullanım sırasında verimi artırıyor. Kick boks için ayak ve el, boks için genellikle el bandajı kullanılıyor. Bandajlar farklı renk, kalınlık ve uzunluklara sahip oluyor ve eldiven içerisinden kullanılabiliyor. Genellikle 2 ile 4 metre arasında değişen boyutlara sahip bandajlar tekli ve ikili olarak bulunabiliyor. Bandaj, uzunluğuna göre el ya da ayaklarda kullanılıyor. Ellere sararken her parmağın arasından birer defa geçirmek suretiyle ele ve bileğe dolanarak kullanılıyor. Başparmak ve işaret parmağı arası ise genellikle iki defa dolanarak ekstra emniyete alınıyor. Ayak için kullanılanlar da topuk ve parmak uçları arasında kalan, ayak tabanının ortası ile bilek hedef alınarak sarım işlemi yapılıyor. Elastik yapıya sahip bandajlar, darbelerin gücünü azaltarak, kemik ve kaslarda hasar oluşumunu engellemeyi hedefliyor.

Boks Koruyucu Ekipman Kullanımı

Kendinize uygun koruyucu ekipmanı belirledikten sonra takma işleminin de doğru yapılması gerekiyor. Eldiven altından bandaj ağız içinde kask altından dişlik kullanılması tavsiye ediliyor. Başlık takarken kulakta küpe ve yüzde piercing bulunması darbe sırasında yırtılma ve kanamalara sebep olabileceği için öncesinde çıkarılması tavsiye ediliyor. Bandajlarda cırt bant ve parmak takma alanları kolay kullanım avantajı yaratıyor. Dirsekler ve dizler için de ekstra koruyucu ekipman kullanılarak, düşme sırasında menisküs yırtılması ihtimalinin azaltılması hedefleniyor. Bedeninize uygun dizlik seçimi ile arkası lastikli olan koruyucu ekipmanların takılması oldukça kolay oluyor. Yanak, alın ve çene gibi bölgelerde ekstra koruma sağlayan ve yumuşak süngerli yapısı ile darbenin şiddetini azaltan kasklarda farklı renk seçenekleri bulunuyor. Kıyafet ve eldivenlerle uyumlu seçtiğinizde tam bir takım haline geliyor. Boks malzemelerinin koruyucu amaçlı olanlarının kullanımı; karate, muay thai, kick boks ve boks gibi dövüş sporlarının tamamında öne çıkan bir durum oluyor.

Sabit Malzemelerin Montaj ve Kurulumu

Boks eğitimi verilen salonlarda kullanılan eğitim ekipmanlarının eve de kurulması mümkün oluyor. Sadece salonda değil evde de antrenman yapmayı isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Sadece boks eğitimi alan kişiler değil stresini bir şeylere vurarak atmayı seven kişiler de kum torbalarını evde kullanıyor. Sabit olarak asılarak kullanılan kum torbalarının yanı sıra şişme eğitim torbaları da bulunuyor. Kum torbaları oldukça ağır olduğundan bir yere sabitlenerek kullanılması gerekiyor. Ağır yapılı kum torbasını eğitim için evde kurmayı istiyorsanız tavanda çengel takmak için matkapla sağlam bir delik açılması gerekiyor. Matkapla açılan delik içerisinde takılan dübel ve kanca kullanım için yeterli oluyor. Montajın yapıldığı alanda, torba darbe aldığında çarpacak mesafede mobilya bulunmaması gerekiyor. Serbest çalışabileceğiniz bir alana karar verdikten sonra kendiniz ya da bir ustadan yardım alarak kanca montajı yapabilir, ek halka aparatı ile istediğiniz zaman çıkarabileceğiniz torbayı takabilirsiniz. Yatay barfiks demirlerine de takılarak kapı sövelerinde kullanılan eğitim torba çeşitleri de ürünler arasında yer alıyor. L formlu askı aparatları da geniş alan bulunmayan yerlerde duvara yakın konumlandırma için kullanılıyor.

Standlı Boks Ekipmanları

Boks eğitiminde el ve ayak darbelerini karşılaması için kullanılan torbalar sadece asılabilir formda değil artık kaideli olarak da üretiliyor. Kolay taşma ve yerleştirme avantajı sunan bu modeller şişme ve içi süngerli farklı tasarımlarda üretiliyor. Şişme olanlar genellikle çocukların kullanımı için tercih edilen daha hafif materyallerden üretiliyor. Dilediğiniz zaman havasını indirerek saklama avantajı ile yerden de tasarruf ettiriyor. Çocuğun ev ve bahçede eğitimi için oldukça ideal olan ayaklı seçenekler arasında yer alıyor. Farklı boyutlara sahip olan ürünler, pompa kullanılarak şişirildiği için nefes gücü gerektirmiyor. Hem çocuk hem de yetişkinler için kullanılabilir olan şişme modellerin kaide kısmı su ile doldurulduğu için hacıyatmaz mantığı ile çalışıyor. Her darbede suyun yerçekimi etkisiyle dalgalanması sonucu geri gelerek savunma hareketlerini de çalışmaya imkân tanıyor. İçi elyaf gibi tekstil malzemeleri ile doldurularak kullanılan kaideli torba modelleri de ürün skalasında yer alıyor. Kaidesi su ve kum ile doldurulduğunda sabit kalıyor ve eğitim amaçlı oldukça işlevsel oluyor.

Amatörler İçin Boks Başlangıç Seti

Boks ile ilgilenmeye yeni başladığınızda birçok farklı ürüne ihtiyacınız oluyor. Amatör olan kişiler evde kendi başlarına ya da salonda eğitim alarak bu sporla ilgileniyor. Evde çalışma için genellikle kum torbası yeterli olurken bir salon söz konusu olduğundan farklı çalışma aletleri de devreye giriyor. Eğitime başlamadan önce ilk adım koruyucu ekipmanların edinilmesi oluyor. Başlangıç setleri olarak satılan paketlerin içerisinde ihtiyaç duyabileceğiniz birçok farklı ekipman kaliteli ve dayanıklı olarak bulunabiliyor. Eldiven ve bandaj öncelikli ürünler arasında yer alıyor. Genellikle dişlik ve kask karşılıklı biri ile müsabakaya girdiğinizde ya da ikili antrenmanlarda kullanılıyor. Sadece çalışma ve egzersiz için ise bileklerin güçlendirilmesine yarayan bazı spor aletleri kullanılıyor. Parmak ve bilekler hedefleyen el yayı bunlar arasında yer alıyor. Atlama ipi, dambıl ve direnç lastikleri de bu amaçla kullanılıyor. Kum torbası ve barfiks demiri dahil ihtiyaç duyduğunuz birçok ürünü bir arada bulabileceğiniz avantajlı setler dikkat çekiyor. Setler kişiye uygun olması için küçük, orta ve büyük boy gibi farklı ölçülere sahip oluyor.

Refleks Kafa Topu Kullanım Avantajı

Boks eğitiminde kullanılan; asılabilir ve ayaklı kum torbaları, masa üstü torbalar, barfiks demirleri, el yayları gibi işlevsel aletlerden biri olan kafa topları da oldukça dikkat çekiyor. Kafa topu refleksleri kuvvetlendirme, el ve göz koordinasyonunu artırma ve yumruk darbelerini ayarlama açısından oldukça avantajlı oluyor. Lastik bant, lastik ip ve orta sertlikte bir toptan oluşan ürünün kullanımı oldukça basit olduğu için sıkça tercih ediliyor. Geniş lastik bant kafaya geçirilirken iple bağlı olduğu kısmın önce kalmasına dikkat etmeniz tavsiye ediliyor. Ürünü başınıza taktıktan sonra ipe asılı halde olan topa yumruk atmaya başlıyorsunuz. Her yumruk darbesi ile ip ucunda ağırlık yaratan top, lastik aracılığı ile öne, arkaya, sağa ve sola gidiyor. Topu durdurmadan ve kendinize çarpmasına izin vermeden sürekli olarak yumruk atmaya devam edilmesi prensibi ile çalışıyor. Bilekleri güçlendiren ve refleksleri hızlandıran bu ürün sayesinde başarı üst seviyeye taşınıyor.

Doğru Boks Malzemesi Seçimi

Doğru seçim yapmak her ürün özelinde değişen bir durum olduğundan dikkat etmek gerekiyor. Boks bandaj seçiminde kişinin el boyutu ve ne için kullanacağı önemli oluyor. Ayak için uzun, el için kısa olanlar tercih ediliyor. Boks eldiveni seçimi yaparken kişinin ellerinin büyüklüğü ve kilosu etkili oluyor. Farklı kilolara göre el boyutu değiştiğinden ölçüler farklılaşıyor. Eldiven seçiminde ne için kullanılacağı da önemli oluyor. Amatörler ve antrenmanda kullanım için rahatlık ve nefes alabilir yapıda olanlar tercih ediliyor. Profesyonel olarak müsabakalara çıkan bir insan için genellikle dışı deriden ve dayanıklılığı yüksek olan modeller tercih ediliyor. Başlık ve dişlik seçimi de yine kişinin kafa ve ağız ölçüsüne göre yapılıyor. Antrenmanda kullanılan ekipmanların doğru seçiminde ise yerleştirileceği alan etkili oluyor. Ev için genellikle asılan ve şişme modeller tercih edilirken profesyonel salonlarda birden fazla çeşit bir arada kullanılıyor. Ayakkabı ve kıyafet seçimlerinde de konfor, rahatlık, hava geçirgenliğinin ve elastikiyetinin yüksek olması da öne çıkan detaylar arasında yer alıyor.

Boks Malzemelerinin Temizliği ve Bakımı

Kıyafetler genellikle makineye atılarak yıkandığından, her antrenman sonrası temizlenirken diğer ürünlerde durum farklı bir hal alıyor. Genellikle bandajlar ve eldivenler sürekli terleme nedeniyle bir zaman sonra kokmaya başlayabiliyor. Bu ürünlerin yüksek sıcaklık ve devirde yıkanması formunu bozacağından makineye atmak tavsiye edilmiyor. Elde yıkanan bu modeller için doğal sabun ve ılık su kullanılabiliyor. Eldivenlerin dış kısmı plastik ve deri türevlerinden üretildiği için kolaylıkla silinirken, iç sünger ve astar temizliğinin uzun zaman aralıklarında, dikkatli yapılması gerekiyor. Başlık, diz ve dirsek korumaları, kaval kemiği koruması gibi ürünler de genellikle silinerek temizleniyor. Ekipmanlar arasında yer alan torbaların dış kısmı pürüzsüz yüzeyli olduğundan ıslak bez ile kolaylıkla silinerek, temizleniyor. Sildikten sonra, kuru bezle üzerinden geçilmesi ve tam kurumadan kullanılmaması tavsiye ediliyor. Dişlikler ise ağza takıldığından ve üzerinde bakteri üremesine oldukça müsait olduğundan, her kullanım sonrası ılık su ile yıkanarak saklanması hijyen açısından tavsiye ediliyor.

Boks Malzemeleri Fiyatları

Profesyoneller, amatörler, yetişkin ve çocuklar için üretilen boks malzemelerinin fiyatları oldukça fazla etkene göre değişiyor. Farklı cinsiyet ve yaş gruplarına hitap eden ürünler koruyucu ekipman, egzersiz ürünleri ve kıyafetler gibi farklı çeşitlerde bulunuyor. Malzemelerin üretim materyali, boyutu ve kalitesi direkt olarak değer üzerinde etkili oluyor. Profesyonel salonlara kullanılan dayanıklı ürünlerden, kişisel kullanım için pratik, ev tipi tasarımlara kadar geniş bir yelpaze bulunuyor. Geniş fiyat ve beden aralığı ile boks sporuna gönül veren herkes tarafından ulaşılabilir fiyatlara satılıyor. Küçük çocuklardan üst yaş grubuna kadar herkes için şık, kaliteli ve dayanıklı bir ürün bulunuyor. Tekli ve set halinde satılan ürünlerde parça içeriği de değerine etki ediyor. Örneğin, sadece kum torbası olan bir ürün ile içerisinde ekstra barfiks demiri ve eldiven bulunan arasında parça sayısından kaynaklı fiyat farklı bulunuyor. Birçok kaliteli markaya ait olan ürünler dayanıklı ve kaliteli yapısı sayesinde uzun ömürlü oluşu ile dikkat çekiyor.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Boks Malzemeleri

3716 ürün listeleniyor
Spor Outdoor
Spor Outdoor
Spor / Fitness
Spor / Fitness
Spor Branşları
Spor Branşları
Boks
Boks
Boks Eldivenleri
Boks Eldivenleri
Boks Standları
Boks Standları
Boks Tekstil ve Antrenman Ürünleri
Boks Tekstil ve Antrenman Ürünleri
Boks Topu
Boks Topu
Boks Aksesuarları
Boks Aksesuarları
Boks Topu Eldivenleri
Boks Topu Eldivenleri
Koruyucu-Bandaj
Koruyucu-Bandaj
Kum(Boks) Torbaları
Kum(Boks) Torbaları
MMA Eldivenleri
MMA Eldivenleri
Torba Eldivenleri
Torba Eldivenleri
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Toplam 48 / 3716 ürün
Popüler Aramalar
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?