Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
Yapı Kredi Yayınları
Çavdar Tarlasında Çocuklar - Jerome David Salinger

Çavdar Tarlasında Çocuklar - Jerome David Salinger

Yapı Kredi Yayınları
40,00 TL %13
34,90 TL
( / adet)
%
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (73)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

40,72 TL
35,00 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501757/1501761
Çavdar Tarlasında Çocuklar - Jerome David Salinger
"Pek çok insanın hakkında konuştuğum için üzgünüm. Bildiğim tek şey; size anlattığım herkesi biraz özlüyorum. Bizim Stradlater''ı ve Ackley''yi bile, sözgelimi. Sanırım o lanet Maurice''i bile özlüyorum. Sakın kimseye bir şey anlatmayın. Herkesi özlemeye başlıyorsunuz sonra."

Çavdar Tarlasında Çocuklar, Salinger''in tek romanı. Ergenlik çağının içinde, yetişkin dünyanın düzenine karşı isyankar bir çocuğun, bir Noel öncesi başına gelenler... Bu sürecin bir psikiyatri kliniğinde noktalanışı. Holden Caulfield''in masumiyet arayışının iç burkucu romanı. Belki de Salinger''in.

1993''te Franny ve Zooey ile Dokuz Öykü adlı kitaplarını yayımladığımız Salinger, 1963''ten bu yana yeni bir yapıt yayımlanmasına ve neredeyse efsane haline gelmiş bir gizlilik içinde yaşamasına karşın, dünya edebiyat gündemindeki yerini hep koruyor.

Amerikalı yazar Jerome David Salinger tarafından yazılan Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabı dünyada 65 milyondan fazla satarak büyük başarı elde etmesiyle tanınıyor. Orijinal adı "The Catcher in the Rye" olan kitabı İngilizce olan ana dilinden Coşkun Yerli çeviriyor. İlk çevirisi 1967 yılında Fransızca versiyonundan yapılan kitap bu sebeple Türk okurlar arasında "Gönülçelen" adı ile de biliniyor. Bir sonraki basımda ise orijinal adına daha yakın olan Çavdar Tarlasında Çocuklar tercih ediliyor.

Amerika'da kimi eyaletlerde yasaklanan kimisinde okunması için teşvik edilen eser, yazarın ilk ve tek romanı olarak piyasada yerini alıyor. Kitabı çıktıktan sonra üzerinde oluşan yoğun ilgiden sıkılan yazar başka bir roman yazmak istemiyor. Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanan roman, 198 sayfa ve birinci tekil şahıs kullanılarak kaleme alınıyor. Roman, New York'lu zengin bir burjuva ailesinin oğlu olan Holden Caulfield'in büyümesi ile birlikte yaşanan keyifli ve hüzünlü öyküsünü anlatıyor. Kitabın ana karakteri olan Holden 16 yaşında, liseye giden bir öğrenci olarak okuyucu ile buluşuyor. Daha önce pek çok okuldan kovulan Holden, insanların günlük hayatta kendisine ve birbirlerine olan sahtekar, yapmacık, ikiyüzlü davranışlarına atıfta bulunuyor. Egoların yersizliğine ve üstünlük çabalarına karşı isyan niteliği taşıyan eserde, Holden'in karşılaştığı çıkarcı durumlar realist yöntemle gözler önüne seriliyor. Romanda yer alan Stradlater, Ackley, Sally, Ernie, Jane, Luce, Childs, Mr. Antolini, Mr. Spencer gibi karakterler Holden'ın çevresinde bulunan ve davranışlarıyla insanı neredeyse çileden çıkaran sahte insanlara örnek olarak gösteriliyor. Tüm sahte davranışlarına rağmen bu kişilerin istisnai olarak iyi yönlerinin de olabileceğinden bahsediyor. 

Dünya edebiyatı içerisinde en çok üretim yapan ve sanata değer veren Amerikan edebiyatı kitapları arasında yer alan bu eser en iyi kitaplardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Okuldan atılan Holden Caulfield’ın evden kaçma planlarının ardından üç gün boyunca yaşadığı serüveni akıcı bir dille kaleme alan yazar, böylece daha fazla okuyucu kitlesine ulaşıyor. Salinger'ın kısa hikayelerinin dışında tek romanı olan "Çavdar Tarlasında Çocuklar" adlı eser The New York Times'ın en çok satanlar listesinde haftalarca yerini koruyor. 

Normal olan tüm davranış biçimlerine çıkarcı bir yaklaşımla anormal olarak bakmak, kişinin kendinde geç kalmışlık hissi oluşturuyor. Çocuk masumiyetinin sıkça işlendiği eser, yazar tarafından on yılda geliştiriliyor. Kısa bir öykü ile yola çıkan Jerome David Salinger öyküsünü romanlaştırarak yoğun ilgi görüyor. Modern Amerikan sisteminin kölesi olan karakter, büyüklerin düzmece dünyasının karmaşasında isyana başvuran gencin içsel devinimini konu ediniyor. Ruhsal buhranı içinde oldukça çaresiz olan Holden karakteri ile toplumsal gerçeklik algısı sorgulanıyor.

Salinger'ın Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabı dışında Franny ve Zooey ile Dokuz Öykü adlı derlemesi bulunuyor. Bireyin yaşadığı psikolojik ve sosyolojik travmaların yansımalarını ortaya çıkaran yazar anti-kahraman nitelikleri taşıyan karakterleriyle dikkat çekiyor. İlk kez 1951 yılında ABD ve Birleşik Krallık'ta basılan Çavdar Tarlasında Çocuklar roman dalında Amerikan Ulusal Kitap Ödülü'ne aday oluyor. En iyi giriş ve kapanış cümleleri gibi pek çok listede kitap kendine yer buluyor. Kitaptaki olayların 1949 yılının Aralık ayında geçtiği tahmin ediliyor. Daha derin bir analizle Holden Caulfield'ın aktardığı hikayenin 18 ve 19 Aralık tarihlerine denk düştüğü tahmin ediliyor. Kitapseverlerin kütüphanelerinde mutlaka yer alması gereken Çavdar Tarlasında Çocuklar kitabının başkarakteri Holden Caulfield özellikle ergenlik çağındaki okurlara ilham veren bir isim olarak tarihte yerini alıyor. Bu anlamda çok tartışılan kitap güncelliğini kaybetmeden okunmaya devam ediyor.
Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Yazar Jerome David Salinger
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu K2YAPIKREDI71
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Martı Jonathan Livingston - Richard Bach
Çavdar Tarlasında Çocuklar - Jerome David Salinger
Sırça Fanus - Sylvia Plath
Olasılıksız - Adam Fawer
%35
49,50 TL 32,18 TL
%13
40,00 TL 34,90 TL
60,00 TL
56,10 TL
Satıcı
Hepsiburada
Fidan Kırtasiye 9,5
ikikitap 9
KUSTOKİTAP 9
Değerlendirmeler
(947)
(532)
(73)
(802)
Basım Dili Türkçe Türkçe Türkçe Türkçe
Cilt Durumu Ciltsiz - - -
Sayfa Sayısı 152 - - -
Yayın Tarihi 2018 - - -
Yazar Richard Bach Jerome David Salinger Sylvia Plath Adam Fawer
Başa dön