Amerikan Edebiyatı

Dünya edebiyat tarihi için, yarattığı eserler ve ortaya çıkardığı isimler ile önemli bir konumda bulunan Amerikan edebiyatı kitapları, farklı hayat hikayelerini okuyabilmeniz için geliyor. Birbirinden önemli isimlerin yazmış olduğu, romantik, gerçekçi ve 20. yüzyıl edebiyatını konu alan farklı eserler, edebiyat dünyanızı genişletmenize ve ufkunuzu açmanıza yardımcı oluyor. Ülkenin geniş coğrafyasından da etkilenen edebiyat akımı, özellikle yol hikayeleri ve farklı bölgelerdeki insanların hayata bakış açılarını yansıtma noktasında önemli işler ortaya koyuyor. Bunların yanı sıra, insanlık tarihi açısından önemli olaylara farklı pencerelerden bakan, doğa, sanat ve bilim gibi konulara yenilikçi bir bakış açısı kazandıran, önemli edebiyat akımlarının başlamasına ve gelişmesine yardımcı olan onlarca eser, Amerikan edebiyatı ile ilgilenenleri bekliyor. 

Amerikan Edebiyatı Ne Zaman Başladı? 

Günümüzde dünyanın önemli edebiyatçılarını içerisinde barındıran Amerikan edebiyatı, 16. yüzyıldaki keşif ve yol gezileri ile başlıyor. Bu dönemlerde bir sömürge olan Amerika, yeni yeni keşfedilmeye başlıyor ve buraya gelen önemli isimler bu ülkedeki farklı bölgeleri ziyaret ederek buralardan hikayeler elde ediyor. William Bradford, Anne Bradstreet ve Samuel Sewall gibi isimlerin yazmış olduğu şiir ve hikayeler Amerikan edebiyatının başlamasında en ayak oluyor. Daha sonraki dönemlerde ise Amerika'nın özgürlük mücadelesini, bağımsızlığını ve milliyetçiliği konu alan eserler ortaya koyan Benjamin Franklin, Thomas Paine gibi isimler edebiyata farklı bir dokunuş yapıyor. Bağımsızlık mücadelesinin ardından ise dünyadaki popüler akımlara ayak uyduran Amerikan edebiyatı, Ralph Waldo Emerson, Henry Wadsworth Longfellow, Emily Dickinson gibi isimler ile ün kazanıyor. 19. yüzyıla gelindiğinde ise Herman Melville, Edgar Allan Poe, Harriet Jacobs gibi isimler sayesinde dünya edebiyatında önemli bir yere sahip oluyor. 

Amerikan Edebiyatının En Önemli Yazarları Kimlerdir?

Ortaya çıkışındaki verdikleri katkılar ile William Bradford, Anne Bradstreet, Benjamin Franklin ve Thomas Paine gibi isimler bu alandaki en önemli isimler arasında yer alıyor. Ardından gelen ve edebiyatı farklı bir boyuta taşıyan Emerson, Emily Dickinson, Edgar Allan Poe gibi önemli kalemler de Amerikan edebiyatı için önem verilmesi gereken isimlerden bazılarıdır. 19. yüzyılda edebiyat dünyasında önemli adımlara imza atan Jack London, Ezra Pound, T.S. Eliot, F. Scott Fitzgerald, Ernest Hemingway ve William Faulkner gibi isimler bu edebiyat alanı içerisinde popüler isimlerin başında geliyor. Sosyal farkındalık yaratan John Steinbeck, drama ve tiyatro üzerine eserler ortaya koyan Eugene O'Neill, şiir konusunda önemli işler yaratmış Sylvia Plath, Elizabeth Bishop, modernizm ve post-modernizm temelli eserler ortaya koyan John O'Hara, Vladimir Nabokov ve özellikle yol yazıları ile bir döneme damgasını vurmuş Jack Kerouac gibi isimler Amerikan edebiyatı içerisindeki en önemli yazarlardır. 

Hangi Amerikan Edebiyatı Kitapları Okunmalı?

Deneysel yazılar, yol günlükleri, sömürge altındaki yaşamlar, bağımsızlık mücadelesi ve insanın arayışı üzerine eserler barındıran Amerikan edebiyatı, zengin içerikleri ile dikkat çekiyor. Jack London imzası taşıyan "Beyaz Diş" ve "Vahşetin Çağrısı" mutlaka okunması gereken eserler arasında yer alıyor. Son dönem yazarlarından Chuck Palahniuk'un kaleminden çıkan "Gösteri Peygamberi", "Ölüm Pornosu" ve "Dövüş Kulübü" isimli eserler de şimdiden adını edebiyatın en iyileri arasına yazdırarak şans verilmesi gereken eserler olarak gösteriliyor. Bunların yanı sıra Edgar Allan Poe, Paul Auster, William Faulker, Charles Bukowski gibi isimlerin eserleri de Amerikan edebiyatı alanında okunması gerekenlerin başında geliyor. Özellikle Harper Lee'nin yazdığı "Bülbülü Öldürmek", Salinger'ın kaleme aldığı "Çavdar Tarlasında Çocuklar", Scott Fitzgerald imzalı "Muhteşem Gatsby" ve John Steinback'in "Yukarı Mahalle" isimli eserleri bu alanı anlamak ve araştırmak için okunması gereken kitaplar olarak sunuluyor. 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Amerikan Edebiyatı Kitapları

583 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 50 / 583 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?