Çekmece Rayları

Çekmece Rayları

Çekmece rayları; hareket sistemini sağlayan mekanizmalardır. Rayın makaralarını kullanarak sabitlendiği çekmecenin ileri geri hareket etmesini sağlar. Çekmecenin kullanışlı olmasını sağlayan bu sistem günden güne gelişerek daha konforlu bir kullanım alanı sağlamıştır. Çekmecenin kolay kullanımı, kolay açılıp kapanması ile çekmecenin ömrünü uzatır ve oluşabilecek deformasyonları engeller.

Çekmece sürgüleri, çekmeceleri açıp kapatmayı ve gerektiğinde tüm çekmeceyi görebilmek adına dışarı kadar sürülebilir olarak çekmecenin kullanımını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Hafif metal veya sert plastikten yapılırlar. Bu raylar özellikle seri üretim yapan firmalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Günümüzde birçok farklı uzunluk ve boyutta çekmece rayı bulunmaktadır. Çekmece rayları takım olarak mevcuttur. Her sette dört ray bulunur. İkisi çekmece kutusuna, ikisi dolap gövdesine takılır. Sağ ve sol tarafta çekmece kutusu ve ayrı gövdeye bağlanan raylara monte edilir. Çekmece rayları genellikle üstte bulunan tekerleklerle hareket ettirilir. Günümüzde bilyeli sistemle hareket eden çekmece rayları, gizli raylar, fren yayları ve teleskopik raylar yaygın olarak kullanılmaktadır. 

Çekmece Rayının Avantajları

Raylı sistemi olmayan çekmeceler hem taşıdığı eşyanın yükü hem de sıklıkla açılıp kapanmasından dolayı hızlı bir şekilde deforme olarak sorun çıkarabilmektedir. Bu durumda hem çekmecenin tümüne ulaşım sağlanamazken hem de çekmecenin yerinden çıkması, düşmesi ve rahat bir şekilde açılıp kapanamamasına sebep olur. Raylı sistem ise çekmecenin kullanımının kolaylaşmasının yanında açılıp kapanırken çekmece ağırlığına bağlı olmaksızın çekmecenin konforlu bir şekilde kullanılmasına olanak tanır. Çekmece rayı sistemi ile açma kapama hareketinde çekmece ağırlığına bağlı olarak bir yavaşlık, duraksama yaşanmaz ve fren sistemi ile de çekmeceyi deformasyondan korur. Böylece çekmecenin ömrünü de uzatmış olur. Çekmecenin tam olarak açılmaması kullanım açısından zorluk yaratan bir durumdur. Çekmece rayı çekmecenin tam olarak açılmasını sağladığından kullanımı kolaylaştırır. Bu sayede depolanacak olan eşyaların daha düzenli ve kolay yerleştirilmesini ve daha kolay kullanılmasını sağlar. Eşyaların depolanması konusunda ağırlıktan dolayı yaşanabilecek sorunların önüne geçer ve daha sağlam yapısı sayesinde daha çok eşya taşıyabilir. Aynı zamanda mobilyalarınız eski fakat değiştirmek istemiyorsanız çekmece rayları ile deforme olan bölümleri rahatlıkla kullanılır hale getirebilirsiniz. Raylı sistem ile sistemde herhangi bir sorun oluşmasında bile ray değişerek çekmecenin kullanımının devam etmesini sağlar. 

Çekmece Rayı Kurulumu/Montajı

Çekmece rayları nasıl takılır sorusunun cevabı ise çekmece raylarının çeşidine göre değişmekte olup kurulumu ve montajı oldukça kolaydır. Öncelikle çekmecenin boyutuna göre çekmece rayı seçilmelidir. Çekmece kutusunun gereğinden büyük veya küçük olması çekmece ray sistemi çalışmasını engelleyerek çekmecenin istenilen işlevi yerine getirmesini engeller. Büyük çekmece kutusu çekmeceyi ileri geri hareket ettirmeyi zorlaştırarak sürtünme yaratırken, küçük boyutu rayının tekerleklerinin ray sistemine oturmasını imkansız hale getirerek çekmecenin düşmesine neden olur. 

Çekmece raylarının montajı çekmece kutusundan gerçekleştirilir. Çekmece boy ölçüsüne göre seçilen çekmece raylarındaki deliklerden vidalanarak çekmece kutusuna bağlanır. Vida başlarının ray mekanizmasına sürtünmemesi için vida başları vida yuvalarına tam olarak yerleştirilmelidir. Çekmece raylarını çekmece kutusuna bağlarken vidaların rayların dış delikleri yerine iç deliklere vidalanması tavsiye edilir. Raylar genel olarak çekmecenin altına, çekmecenin yanına ve çekmecenin üstüne takılır. Çekmece raylarının montajı sırasında rayların paralel olmasına dikkat edilmelidir. Aksi halde kendi kendine açılma gibi durumlar oluşabilir. Günümüzde kullanımları hızla artmakta olan teleskopik raylar çekmece kutusu yan kayıtlarına açılan kanallara monte edildiği gibi düz olarak da monte edilir. 

Raylı Çekmece Sistemleri ve Çekmece Rayları Çeşitleri

Her çekmece rayı her çekmece için uygun olmamaktadır. Farklı kriterlere göre çekmecenin tür ve boyut gibi özelliklerine bakılarak satın almadan önce çekmecenin türüne göre seçim yapılmalıdır. Doğru bir kullanım sağlayabilmek ve doğru ürünü seçebilmek adına ray ölçülerini göz önünde bulundurup çekmecenize uygun olanı seçmelisiniz. Bunun için 35 mm veya 45 mm, 30 cm veya 35 cm gibi birçok farklı çekmece rayı ölçüsü içerisinden size uygun olanı seçebilirsiniz. Çekmece rayları metal, alüminyum, çelik, plastik, ahşap vb. birçok farklı malzemelerden üretilebilmektedir. Bu sebeple çekmecenizin materyaline uygun olan çekmece rayını seçmeniz görüntü açısından tamamlayıcı bir etki yaratacaktır. Çekmece rayı fiyatları ise çekmecenin boyutuna ve materyaline göre çeşitlilik göstermektedir. Örneğin çekmecenin boyutuna göre ölçüm yaptıktan sonra çekmece rayı 40 cm ya da çekmece rayı 45 cm gibi çekmece rayları çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz. 

Teleskopik bilyalı çekmece rayı çekmeceye yandan bağlanır. Çekmecenin sonuna kadar açılmasını sağladığından çekmecenin en dip kısmının da görülebilmesine olanak sağlar. Kolay bir montajı vardır ve kullanım kolaylığı sağlar. 45 mm ve 35 mm genişliğinde iki çeşidi bulunmaktadır. Daha büyük ve daha fazla yük taşıyan çekmeceler için 45 mm genişliğindeki raylar önerilmektedir. 

Frenli teleskopik bilyalı çekmece rayı son kısmında bulunan fren sistemi ile çekmece kapanırken frenleyerek kendini çeker ve böylece kullanım kolaylığı sağlar. 

Tek açılım tandem tipi frenli çekmece rayı ise çekmecenin alt kısmına monte edilir ve çekmecenin havada durmasına olanak sağlar. Çekmeceye verdiği kayganlık ile de oldukça rahat kapanıp açılan bir sistem yaratır. Hafif bir ittirme ile kolay bir şekilde sonuna kadar kapanabilmektedir. Frenleme mesafesi uzundur. 

Çift açılım tandem tipi frenli çekmece rayı ise yine çekmecenin alt kısmından monte edilir ve çekmecenin havada durmasına olanak sağlayarak konforlu bir kullanım sağlar. Çekmecenin hızlı bir şekilde kaymasını sağlar ve uzun fren sistemi sayesinde hızlı kapansa da kendini yavaşlatır. Çekmecenin tümünün görülmesine olanak tanır ve içerisindeki eşyalara kolay bir ulaşım imkanı tanır. 

Tandem box tipi yanaklı frenli çekmece rayı çekmecenin kenar kısımlarına takılmakta olup çoğunlukla gri renkten oluşur. Genellikle mutfaklarda kullanımı tercih edilmektedir. Büyük mutfak araç gereçlerinin koyulması ve taşınması açısından avantajlıdır. Modern ve şık bir görünümü vardır. Çekmecenin sonuna kadar açılmasına olanak tanır. 

Pek çok model arasından kendi çekmecenize ve kendi bütçenize uygun olan ürünü seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz. Ürünü almadan önce hem şık bir görünüm hem de kullanışlı bir çekmece yaratmak istiyorsanız mutlaka çekmece ve mobilya renklerini göz önünde bulundurmalısınız. 

Çekmece Raylarında Frenleme Özelliği Nedir? 

Frenleme Özelliği, çekmecenin hızlı kapanmasını engelleyen bir sistemdir. Bu özellik sayesinde çekmecenin zarar görmesine engel olarak zaman içerisinde oluşacak deformasyonların da önüne geçer. Çekmece rayları frenli sistemi ile çekmece yumuşak ve yavaş şekilde kapanır. Aynı zamanda montajı oldukça kolay olan bu sistem tek başına rahatlıkla monte edilebilir.

Mutfak Çekmeceleri İçin Ne Kullanılmalı?

Mutfak içerisindeki çekmecelerde tüm çekmecenin görülebilir olması mutfak araç gereçlerine ulaşım açısından önemlidir. Bu sebeple tüm çekmecenin açıldığı frenli teleskopik çekmece rayı ya da çift açılım tandem tipi raylar önerilebilir. Büyük mutfak araç gereçleri için ise en az bir çekmece için çift bordürlü tandem box tipi ray kullanılması önerilir. 

Banyo Çekmeceleri İçin Ne Kullanılmalı?

Banyoda kullanılan çekmeceler mutfağa oranla çok daha az olmaktadır. Hem az olması hem de daha az kullanıldığı düşünüldüğünden tek açılım frenli ray sistemi önerilir. 

Yatak Odası ve Giyinme Odası Çekmeceleri İçin Ne Kullanılmalı? 

Taşıyacağı yük bakımından ve çekmecenin kullanımı bakımından çekmecenin sonuna kadar açılabildiği ray sistemleri seçilmelidir. Frenli teleskopik ray ya da çift açılım frenli ray kullanılabilir. Böylece hem çekmeceye koyduğunuz yük fazla olsa da rahatça açılabilecek hem de fren sistemi ile açılıp kapanırken zarar görmeyecektir. Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çekmece Rayları

1409 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Fiyat Aralığı
Toplam 48 / 1409 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?