Çeşni yemeklerde tat tamamlayıcısı olarak kullanılan çeşitli ot ve baharatlardan elde edilen tek ya da karışım malzemelerdir. Yüzyıllar boyu insanoğlu yaptığı yemeklerde değişik tat ve aroma arayışına girmiş, ana malzemenin tadını ve dokusunu tamamlayacak sayısız karışım kullanmıştır. Günümüzde çok daha fazla imkanlarla hâlâ bu arayış devam ediyor. Çeşni sadece kuru baharat karışımlarından oluşmaz. Birçok sosu da yemeğe çeşni katmak için kullanabilirsiniz. Genellikle kurutulmuş ve uzun süre saklanabilen çeşniler mutfakta çok fazla kullanılır. Çeşitli markaların farklı ebat ve çeşitlilikte hazırladığı çeşni karışımları yemek yapmayı bir zevk haline getirmektedir. 

Başlıca Çeşni Malzemeleri

Yemek hazırlama aşamasında marinasyondan yemeğin son anına kadar kullanabileceğiniz çeşniler yemekten aldığınız keyfi katlayacaktır. Yemeklere derinlik kazandıran çeşni malzemelerinin birkaçı şu şekilde sıralanabilir. 

Biberiye: Et, balık ve tavuk yemeklerinde çeşni olarak kullanıldığı gibi iyi de bir dekor malzemesidir. 

Defne yaprağı: Özellikle balık gibi keskin kokulu yemeklerde koku giderici ve tat verici olarak kullanabilirsiniz. 

Dereotu: Genellikle cacık, dolma, meze ve salataların tamamlayıcısıdır. 

Kekik: Kekik mutfakta çok fazla kullanılan ve kullanıldığı yemeğe bambaşka bir aroma kazandıran bir çeşnidir. Özellikle et yemekleri, ızgaralar ve pizzalarda kullanabilirsiniz.

Fesleğen: Sağlıklı ve hafif yemeklerin vazgeçilmezi fesleğeni salatalarda, makarna soslarında ve mezelerde kullanabilirsiniz. 

Maydanoz: Kullanım alanı çok geniş de olsa en çok börek harçları, salatalar ve dekor amaçlı kullanılır. 

Karabiber: Birçok yemeğe tat veren karabiber tane ya da toz şeklinde kullanılabilir. 

Kimyon: Kendine has bir kokusu ve tadı olan toz halde kullanılan kimyon özellikle tavuk ve et yemeklerinde ve sucuk yapımında kullanılır. 

Nane: Keskin kokusu ve ferahlatıcı etkisiyle naneyi özellikle salatalar ve yemeklerde kullanabilirsiniz. 

Son zamanlarda insanların damak tatları ve yeme alışkanlıklarının da değişmesiyle günlük yeme ihtiyaçları da farklılıklar göstermeye başlamıştır. Bunun sonucunda günlük yeme ihtiyaçlarını daha pratik bir şekilde çözmek ve hazır gıdalardan yararlanmak daha cazip bir hale gelmiştir.

Özellikle endüstriyel mutfakların da artmasıyla birlikte şirketler kendi çeşni karışımlarını piyasaya sürmüştür. Evinizin mutfağında da birden fazla çeşniyi kendiniz bir araya getirmektense hazır karışımları deneyebilirsiniz. Köfte harcı, sebzeli çeşni, balık çeşnisi, tikka masala çeşnisi, fajita çeşnisi, sucuk baharatı, pizza çeşnisi, tavuk çeşnisi, köfte baharatı, sarımsaklı çeşni, tuzot, barbekü sosu, cips baharatı ve zeytin harcı gibi hazır ve uyumlu karışımlar da mutfakta oldukça işinizi kolaylaştıracaktır. 

Ayrıca kabartma tozu, biber salçası, çam fıstığı, hardal, jelatin, kapari, ketçap, kornişon, kuş üzümü gibi birçok tamamlayıcı gıdayı da yemeklere lezzet katmak için kullanabilirsiniz. 

Çeşniler ile Yemekler Daha Pratik

Günümüzde sayısız çeşninin kurutulmuş ve toz hallerine kolayca ulaşılabilir hatta hazır ve uyumlu karışımlarla tek seferde birçok lezzeti tek yemekte buluşturabilirsiniz. Teknoloji geliştikçe çeşni yelpazesi mutfakta yerini daha pratik bir şekilde alabilecektir. 

Pratikliğin artık bir zorunluluk olduğu dünyamızda bu tür kolaylık sağlayan ürünler hayat kurtarıcınız olabilmekte hatta yapımını çok bilmediğiniz bir yemeği şölene dönüştürecek güce bile erişebilmektedir. 

Tarihimiz boyunca çeşitli yollardan elde edilip mutfağımıza kazandırılan ve gerek temin gerekse muhafaza zorluğu olan otlar ve baharatların bir araya getirilmesi inanılmaz bir kolaylıktır. 

Piyasada bulabileceğiniz birçok çeşni ve yemeğin tadını tamamlayan soslar bulunmaktadır. Damak tadınıza ve yemeğin içeriğine göre kullanabileceğiniz bu yardımcılar mutfağın vazgeçilmezleri haline gelmiştir. 

Ayrıca diyet yapanlar ve sağlıklı beslenmeyi önemseyenler için tuzu azaltılmış ürünler de rahatlıkla bulunabilmektedir. İster salatanızda, ister fırın yemeğinizde isterseniz tencere yemeklerinde rahatlıkla tüketebilirsiniz. Ayrıca uzun paket ömürleriyle ekonomik birer tat zenginleştiricisi olan çeşniler daha uzun süre mutfağınızın sihri olarak kalmaya devam edecek gibi görünüyor.

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Çeşni Fiyatları ve Çeşitleri

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 378 ürün
DSACategoryId/2147483619/28001469/28001470/60000155