Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çiçek Senfonisi - Toplu Şiirler - Özdemir Asaf

Yapı Kredi Yayınları
75,00 TL %33
50,00 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (46)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

49,90 TL
74,19 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/9911
Çiçek Senfonisi - Toplu Şiirler - Özdemir Asaf

Özdemir Asaf şiirin yalın ustası hiç kıymadan, gözünü sakınmadan verir duyguyu dizelerin her noktasına. Atatürk'ün emriyle okutulur büyütülür, babası ölünce. Gencecik Cumhuriyetin, umutlu bir başlangıcın tertemiz okullarında yetişir, zaten doğumu da Cumhuriyet'le yaşıttır. Çok kalıplara girmeyi sevmez asi yüreği, üç fakülteden de mezun olmaz, bildiğini okur. Şiirlerini kimseye eyvallahı olmadan, dupduru dili ile umarsızca yazar. Ölümü 1981 yılında sessizce olur. Sevgi, ayrılık, ölüm temalarıyla kaçış ve umutsuzluğu Çiçek Senfonisi ile okuyucularına anlatır.

Çiçeklerin Akşamları

Senfoniyi bir müzisyen besteler, orkestra çalar, hissedenler de dinler, kimi kalabalıkla sessizce dinler kimi de kendi başına ama yine sessizce. Bestekarın yüreğinden damlayan duyguyu müzik anlatır, söz ise şairin yürek damlasıdır şiirinin her zerresinde.  Şair sanki yalnızlığı anlatır Çiçek Senfonisi ile, çiçeğin yalnızlığından kendi yalnızlığına dem vurur. Şiir okundukça, hissedildikçe şairin yüreğinde kiracı olur okuyucu. Çoğu zaman onun hissettiklerine şahit olur, onun hissettiklerinden kendine pay çıkarır. Herkesin kalbinin tercümanıdır şair, hissettiklerimizi bir düzene koyup söze döker. Asaf da yaşadığımız belki de farkına varamadığımız yalnızlıkları bir çırpıda anlatıverir toplu şiirler ile, onun sözünden uzanan bir damla yaş oluverir gözlerimizde. Çoğu zaman "uzun söze gerek yok" der gibi iki satırda da anlatıverir koskoca yaşanmışlıkları. Umutsuz olmasa da umutusuzluğu karamsarlığı anlatmayı görev edinmiştir, belki de anlatamayanlara söze dökemeyenlere umut olmuştur. Günümüzde yaşanan, duygulardan yoksun maddeci yaşama o zaman kafa tutmuştur, sanki olacakları bilir gibi. Uğultulu milyonların, armonisiz seslerin, kapkara dumanların gürültüsüdür şehirler, kalabalıklarda yaşanan yalnızlıklar beslenir onun şiirlerinden. Öyle değil mi ya biri anlatacak bu yalnızlığı bu umutsuzluğu, birileri de okuyup bu benim ya diyecek!  Asaf almıştır bu görevi üzerine, haykıra haykıra anlatmıştır. Sevmeyi sevgiyi, "mert sevgiler peşinden koşmakla" anlatır şair ve dünya gözüme kaçtı der dünyanın ağırlığından yakınarak. Kendi önüne kendi çıkar bazen şiirlerinde "bana karşı ben vardım" deyip kestirip atar benliğini. İnsanın bencilliğinden dem vurur, insandır kendi ama ona vurup kaçan da insandır namertçe. Umutsuzluğu, kaçıp sığınılacak bir yer ararken, yanında sevgiyi de götürür onun dizelerinde, bencilce bir kaçış değildir onunki, olmayan ama olmasını istediği şeylere kızgındır onun yüreği, herkesten kaçmak istemesi de belki de bu olmayanlar yüzündendir kim bilir.

Asaf saf sevgiyi arar dizelerinde, katıksız kirlenmemiş aşkadır onun özlemi, duygularında ihtiyat olmadan sevmeyi, cesurca, aşka tam ortasından dalmayı anlatır. Saf aşklar kadar insanlığından kötüye giden rotasına da isyan eder. İnsanlığı, adaleti yargılar, ona göre yalandan nazik sevgidense kaba ama dürüst olmaktır bazen erdem. İnsanlık onun anlayışında çoğu zaman sınıfta kalır, içinde büyüttüğü dostluklar karşılıksız kalır çok kere, bencillikler yaralar bu dostluğu ve şikayet ettiği şeyi yapar çoğu zaman insan. Asaf şair olarak dağınık olan duygulardansa, dizelerinde kendine has sorunlara değinir. Somut olması şart değildir bu sorunların, olmayan ideale ulaşmayan soyut şeylerde bir sorundur ona göre, işte buradan geniş bir yelpazeye ulaştırır şiirlerinin temalarını. İçinde yaşattığı melankoli varken birden değiniverir başka konulara, küçücük bir umuttan yeni konulara yelken açar şiirlerinde.

Naif Şair; Özdemir Asaf

Özdemir Asaf bizden önceki zaman boyutunda doğmuş yaşamış olsa da günümüz insanının beslendiği konulara şiir yazmıştır, onun için duygusallık ve karamsarlık bağlamında çok insan alıntı yaparak ondan faydalanmıştır. Son zamanlarda sosyal medyada özellikle daha soyut şeylerin konuşulup paylaşıldığı ortamlarda karşımıza sıkça çıkar. Aslında teknoloji ne kadar da gelişirse gelişsin yalnızlık ve karamsarlık hep bu gelişmenin paralelinde artış gösterir, bu bakımdan uzun yıllar daha Özdemir Asaf'ın kaleme aldığı toplu şiirler, okuyucunun dijital hanelerini süslemeye devam edecektir. Sımsıcak duygulara ve anlatılmaya muhtaç sözlere insanın hep ihtiyacı olacaktır, bu bağlamda bu eser baş ucu kitabı olmaya önemli bir adaydır. Şiir bazen hiçbir şeysiz her şeyi anlatan bir enstrüman olarak insanlığın tekamülünde yerini hep koruyacaktır. Özdemir Asaf da bu konuda tarihin tozlu sayfalarında hep anımsanacak önemli bir şairdir, faydalanmak için bu esere sahip olmak ve tatlı bir tebessümle onu hatırlamak bizlere muhakkak katkıda bulunacaktır.

 

Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Yazar ÖZDEMİR ASAF
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KYAP394
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön