Çiçek Tohumu

Çiçek tohumlarıyla bahçe, balkon veya terasınızda ya da iç mekân saksısında çeşitli bitkiler yetiştirmeniz mümkündür. Doğal üretime katkı sunması ve uzun ömürlü olması için hediye olarak da düşünülebilir. Tohum çimlendirme yöntemleri uygulanarak verimli bahçe ve saksı yetiştiriciliği yapılabilir. Saksıda bitki ve çiçek yetiştirmek için öncelikle tohumların çimlenmesine elverişli, organik toprak türü torf ve çimlenen çiçeğin yerleşebileceği uygun ölçülerde bir saksıya ihtiyaç vardır. Çiçek tohumları saksıda can bulabildiği gibi açık alan ve bahçelerde de ekime uygundur.

Doğanın pozitif enerjisi toprağa ekilen her bir çiçek tohumuyla her yerde yeniden hayat bulur. Tohum bitkileri elverişli ortamlarında bulundukları mekâna canlılık ve tazelik katar.

İç mekân bitkileri ve dış mekân bitkileri tohumlarından üretilebilir. Mekâna renk vermesi, temiz hava sağlaması, dekor olarak görüntü bütünlüğü oluşturması sebebiyle tercih edilir.

İç Mekân Bitkileri

Daha çok saksıda yetişen bitkiler olarak bilinen bu türü elde etmek için çiçek tohumlarının tofulu toprağa ekilmesiyle sağlıklı verim alınır. Süs bitkisi veya yenilebilir olan bitki ve çiçeklerin saksıda olması ihtiyaç durumunda erişilebilirlik açısından kolaydır. Taze ve lezzetli ürünlerin bir saksı kadar yakın ve üstelik doğal olması diğer bir avantajıdır.

Hoş bir kokusu da bulunan ayrıca tabak süsü veya yemeğe lezzet vermesi için az miktarlarda günlük olarak tüketilen nane, top fesleğen, mor fesleğen, kekik tohumlarından üretilip, balkonda veya bahçede saksı içerisinde yetiştirilebilir. Bu bitkilerin yeşil yapraklı dalları koparıldıkça yerlerinden yeniden filizlenir.

İç mekân saksı çiçeklerinin hemen hemen hepsi açık alanlar ve bahçeler için elverişli bitkilerdir. Sukulent dayanıklı yapısı sayesinde bahçe peyzaj düzenlemelerinde tercih edilebilir. Şebboy çiçek tohumu ekildiği saksılarda filizlenen renkli çiçekleriyle yaşam alanlarına enerji katar. Kır bahçelerini aratmayacak canlılık ve güzellikte papatyalara sahip olmak için papatya tohumuyla üretim yapılabilir. Bahçeye ekilen çiçek tohumları aynı zamanda ev içerisinde saksıda da ekilebilir.

Renkli Bahçeler

Kışkırtıcı renklerde gül veren çiçek tohumlarıyla bahçe konseptinde farklı peyzaj düzenlemeleri yapılabilir. Koyu tonlarla uyumlu mavi gül veya siyah gül veren çiçek tohumlarıyla doğal bir atmosfer yakalanabilir. Her biri ayrı renkten oluşan yapraklarıyla dikkatleri üzerine çeken gökkuşağı gülü kendi çiçek tohumundan çoğaltılabilir.

Mor lavantalarla kaplı bir bahçe lavanta çiçeği tohumuyla; sarmaşık şeklinde ekildiği yeri tüm güzelliğiyle kaplayan yediveren güller; farklı renklerde çiçek veren düğün çiçeği familyasından olan yer küpelisi veya diğer isimleriyle aquilegia ve hasekiküpesi; kadifemsi yapısıyla beğenisini hâlâ sürdüren karanfil tohumuyla verimli bir şekilde yetişecek karanfiller saksı ve bahçe yetiştiriciliğine uygundur.

Dış Mekân Bitkileri

Doğal yaşam alanlarında çiçekler ve ağaçlar olmazsa olmazdır. Kayalar, taşlar, çimenler ve çiçeklerle kombinasyon yapılan bahçelerde kullanılabilecek çiçeksiz bitkilerden biri olan madagaskar ağacı mekânların doğal enerjisini yükseltir. Yukarı doğru gelişim gösterdiği için geniş alanlarda daha sağlıklı büyür.

Bahçelere egzotik bir hava veren dünyanın en hızlı büyüyen tomentasa paulownia ağacını tohumdan yetiştirilebilir. Bileşik familyasından koyun gözü veya gazania diye de bilinen süs bitkisi meramlı kız çiçeği yıllık olup, papatya benzeri çiçekleriyle enerjik bir bahar havası vardır.

Çiçek boyları, yaprak genişlikleri, renkleri baz alınarak diğer bitkilerle grup halinde ekilip dikilebilir. Kaya ve su bahçelerinde yer kaplayıcı olarak dekor amaçlı değerlendirilebilir.

Bitki Bakımına Dair Pratik Bilgiler

Sağlıklı çiçekler için saksının konumuna ve su miktarına dikkat edilmelidir. Çok fazla güneş ve rüzgâra maruz kalmamalıdır. Bitkinin büyüme hızına da bağlı olarak saksısı gerektiğinde bir büyük ebadıyla değiştirilmelidir. Kuruyan dalları, yaprakları, çiçekleri varsa temizlenmelidir.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çiçek Tohumları

9242 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme