Çiçek tohumlarıyla bahçe, balkon veya terasınızda ya da iç mekân saksısında çeşitli bitkiler yetiştirmeniz mümkündür. Doğal üretime katkı sunması ve uzun ömürlü olması için hediye olarak da düşünülebilir. Tohum çimlendirme yöntemleri uygulanarak verimli bahçe ve saksı yetiştiriciliği yapılabilir. Saksıda bitki ve çiçek yetiştirmek için öncelikle tohumların çimlenmesine elverişli, organik toprak türü torf ve çimlenen çiçeğin yerleşebileceği uygun ölçülerde bir saksıya ihtiyaç vardır. Çiçek tohumları saksıda can bulabildiği gibi açık alan ve bahçelerde de ekime uygundur.

Doğanın pozitif enerjisi toprağa ekilen her bir çiçek tohumuyla her yerde yeniden hayat bulur. Tohum bitkileri elverişli ortamlarında bulundukları mekâna canlılık ve tazelik katar.

İç mekân bitkileri ve dış mekân bitkileri tohumlarından üretilebilir. Mekâna renk vermesi, temiz hava sağlaması, dekor olarak görüntü bütünlüğü oluşturması sebebiyle tercih edilir.

İç Mekân Bitkileri

Daha çok saksıda yetişen bitkiler olarak bilinen bu türü elde etmek için çiçek tohumlarının tofulu toprağa ekilmesiyle sağlıklı verim alınır. Süs bitkisi veya yenilebilir olan bitki ve çiçeklerin saksıda olması ihtiyaç durumunda erişilebilirlik açısından kolaydır. Taze ve lezzetli ürünlerin bir saksı kadar yakın ve üstelik doğal olması diğer bir avantajıdır.

Hoş bir kokusu da bulunan ayrıca tabak süsü veya yemeğe lezzet vermesi için az miktarlarda günlük olarak tüketilen nane, top fesleğen, mor fesleğen, kekik tohumlarından üretilip, balkonda veya bahçede saksı içerisinde yetiştirilebilir. Bu bitkilerin yeşil yapraklı dalları koparıldıkça yerlerinden yeniden filizlenir.

İç mekân saksı çiçeklerinin hemen hemen hepsi açık alanlar ve bahçeler için elverişli bitkilerdir. Sukulent dayanıklı yapısı sayesinde bahçe peyzaj düzenlemelerinde tercih edilebilir. Şebboy çiçek tohumu ekildiği saksılarda filizlenen renkli çiçekleriyle yaşam alanlarına enerji katar. Kır bahçelerini aratmayacak canlılık ve güzellikte papatyalara sahip olmak için papatya tohumuyla üretim yapılabilir. Bahçeye ekilen çiçek tohumları aynı zamanda ev içerisinde saksıda da ekilebilir.

Renkli Bahçeler

Kışkırtıcı renklerde gül veren çiçek tohumlarıyla bahçe konseptinde farklı peyzaj düzenlemeleri yapılabilir. Koyu tonlarla uyumlu mavi gül veya siyah gül veren çiçek tohumlarıyla doğal bir atmosfer yakalanabilir. Her biri ayrı renkten oluşan yapraklarıyla dikkatleri üzerine çeken gökkuşağı gülü kendi çiçek tohumundan çoğaltılabilir.

Mor lavantalarla kaplı bir bahçe lavanta çiçeği tohumuyla; sarmaşık şeklinde ekildiği yeri tüm güzelliğiyle kaplayan yediveren güller; farklı renklerde çiçek veren düğün çiçeği familyasından olan yer küpelisi veya diğer isimleriyle aquilegia ve hasekiküpesi; kadifemsi yapısıyla beğenisini hâlâ sürdüren karanfil tohumuyla verimli bir şekilde yetişecek karanfiller saksı ve bahçe yetiştiriciliğine uygundur.

Dış Mekân Bitkileri

Doğal yaşam alanlarında çiçekler ve ağaçlar olmazsa olmazdır. Kayalar, taşlar, çimenler ve çiçeklerle kombinasyon yapılan bahçelerde kullanılabilecek çiçeksiz bitkilerden biri olan madagaskar ağacı mekânların doğal enerjisini yükseltir. Yukarı doğru gelişim gösterdiği için geniş alanlarda daha sağlıklı büyür.

Bahçelere egzotik bir hava veren dünyanın en hızlı büyüyen tomentasa paulownia ağacını tohumdan yetiştirilebilir. Bileşik familyasından koyun gözü veya gazania diye de bilinen süs bitkisi meramlı kız çiçeği yıllık olup, papatya benzeri çiçekleriyle enerjik bir bahar havası vardır.

Çiçek boyları, yaprak genişlikleri, renkleri baz alınarak diğer bitkilerle grup halinde ekilip dikilebilir. Kaya ve su bahçelerinde yer kaplayıcı olarak dekor amaçlı değerlendirilebilir.

Bitki Bakımına Dair Pratik Bilgiler

Sağlıklı çiçekler için saksının konumuna ve su miktarına dikkat edilmelidir. Çok fazla güneş ve rüzgâra maruz kalmamalıdır. Bitkinin büyüme hızına da bağlı olarak saksısı gerektiğinde bir büyük ebadıyla değiştirilmelidir. Kuruyan dalları, yaprakları, çiçekleri varsa temizlenmelidir.


ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çiçek Tohumları

Karışık
Açelya
Papatya
Menekşe
Gül
Karanfil
Acur
Petunya
Lavanta
Süs
Horoz İbiği
Kadife
Sarmaşık
Aslan Ağzı
Akşam Sefası
Vapur Dumanı
Şebboy
Ayçiçeği
Orkide
Zinya
Fesleğen
Bahar Yıldızı Çiçeği
Mine
Reyhan
Aster
Yıldız
Küpe
Çan Çiçeği
Sardunya
Ezan Çiçeği
Hatmi
Acem Borusu Ağacı
Ateş Çiçeği
Gelincik
Hüsnüyusuf
İpek
Hezaren
Kosmoz
Ortanca
Çiçek
Alisyum
Gündüz Sefası
Dilber Kirpiği
Lale
Gece Güzeli
Yüksük Otu
Akasya
Aynı Safa Çiçeği
Hanım Düğmesi
Kına
Tilki Kuyruğu
Çuha Çiçeği
Ay Yıldız Çiçeği
Kaktüs
Kekik
Kirli Hanım
Kozmos
Lotus
Portakal Nergisi
Adaçayı
Bodur Çiçek
Domates
Hibiscus
Kudret Narı
Laden
Peygamber
Türbe
Çörek Otu
Bey Beğendi Çiçeği
Bonsai
Dalya Çiçeği
Güneş Şapkası
Hatim
Kantaron
Meramlı Kız
Saray Patı
Zambak
Karagöz
Kene
Kontur
Nergis
Yaprak Güzeli
Bey Beni Beğendi Çiçeği
Fener
Gazanya
Nakil
Penstemon
Şellaki
Floks
Gayret
Gece Sefası
Kabak
Katmerli İpek Çiçeği
Latin
Yer Küpelisi
Alev
Balon Çiçeği
Buz Çiçeği
Godetya
Haseki Küpesi
Klarkiya
Lobelya
Nane
Obrizya
Yer Minesi
Çin Pembesi
Şeker Tabağı
Bamya
Biber
Cam Güzeli
Erguvan
Gardenya
Kadeh
Kahkaha
Kasımpati
Kraliyet Halısı Çiçeği
Lupin
Pamuk
Portakal
Salatalık
Su Kabak
Çörekotu
Allium
Amarant
Beni Unutma Çiçeği
Civan Perçemi Çiçeği
Gündüz Güzeli
Krizantem
Küstüm
Kırçiçeği
Lahana
Manolya
Medine
Patlıcan
Tagetes
Çilek
Çim
Acı Bakla
Bambu
Begonya
Bezelye
Dere Otu
Ekinezya
Garofano
Hindiba
Karahindiba
Karpuz
Kağıt
Kediotu
Keten
Koyungözü
Liatris
Linaria
Maydanoz
Melissa
Turp
Unutma Beni
Uyuz Otu
Zakkum
Çin Feneri
Çürdük Otu Çiçeği
Akçaağaç
Anason
Arguta
Arı Otu
Balkabağı
Barbadus Çiçeği
Biberiye
Boneset Çiçeği
Börülce
Cinya Çiçeği
Elicriso
Erigeron
Fasulye
Fasülye
Garbera
Gebre Otu
Geum
Gilya
Guaniensis
Günebakan
Güneş
Hazeran Çiçeği
Hyssop
Isırgan
Itırşahi
Japon Şemsiyesi
Karaçam
Karnabahar
Kavun
Kestere
Korunga
Kuduz Otu
Kuşburnu
Kır Pembesi
Kırmızı Yumak
Kız Gözü
Lilyum
Linum
Lüpen
Majus
Marul
Maymun
Mercanköşk
Mikro Yeşillikler
Obedient
Oğulotu
Palmiye Ağacı
Parthenium
Plectritis
Poz
Ratibida
Ridbekya
Saat
Sarı Kadife
Sarısap
Semiz Otu
Siklemen
Sinekkapan
Stevia
Süpürge Otu
Tere
Tunbergiya
Yakup Merdiveni
Yonca
Çarkıfelek
Çayır Güzeli Çiçeği
Çemen
Çiğdem
İberya
İpek Otu
İtalyan Yasemini
Şeker Otu
Konumseçilmedi
Toplam 24 / 3859 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/460347/34000018/60005076