Çocuk Şiir

Çocuk şiir kitabı çeşitleri miniklerin zihinsel gelişimlerine katkı sağlıyor. Farklı konu ve temalardaki çocuk şiir kitapları arasından çocuğunuzun ilgi alanına yönelik olanları tercih edebilirsiniz. Hem okuma edimi açısından hem de duygusal zekaya ve okurluk seviyesine katkıları açısından çocukları kitaplara teşvik etmek önem arz ediyor. Şiir kitapları kolay okuma avantajı ile bu anlamda en fazla ilgi gören türler arasında yer alıyor. Yerli ve yabancı edebiyat eserlerinin doğrudan çocuklar için yazılanları bulunabildiği gibi önemli klasiklerin çocuklara uygun dil ve üslupla yeniden harmanlananları da tercih ediliyor. Kitapların kapak dizaynları çocukların ilgisini çekecek biçimde tasarlanıyor, bu da çocukları kitap okumaya özendirmesi ve yönlendirmesi bakımından önemli oluyor.

Şiir Kitaplarının Çocuklara Faydaları Neler?

Çocuk şiir kitapları, diğer edebiyat eserlerinde olduğu gibi çocukların hayal gücünü geliştiriyor. Kurmaca yazımların realist üsluptan fantastiğe kadar oldukça geniş bir alt tür listesi mevcuttur. Çocuğunuzun ilgi alanına yönelik konu ve temadaki şiir kitapları ile onların zihinsel gelişimlerine katkı sağlayabilirsiniz. Bir betimlemeyi hayal etmek, zihinde canlandırmak çocukların imgelem kabiliyetini de doğrudan artırıyor. Örneğin, doğa betimlemeli bir şiir kitabını okuyan çocuk anlatılanları zihninde canlandırarak yaratıcılığını küçük yaşta geliştirebiliyor. Ayrıca hızlı düşünme, farklı bağlantılar kurabilme ve çabuk kavrama gibi beceriler de kazandırıyor. Okuma edimi aynı zamanda miniklerin okur yazarlığına da fayda sağlıyor. Hızlı okuma ve kavrama gündelik hayattan iş yaşamına kadar hayatın pek çok alanında bir adım önde olabilme avantajı sağlıyor. Kavrama yetisi ve hızlı okuma edimi kitap okuyarak artırılmakla birlikte bunun olumlu etkisi özellikle ilerleyen yaşlarda insan ilişkilerinde, iş hayatında sorun çözmede, çalışma disiplininde ve benzeri alanlarda kendini gösteriyor. Çocuk şiir kitaplarının tasarımları da keyifli bir okuma deneyimi sunuyor. Örneğin, renkli ve resimli kaynaklarla çocukları okumaya teşvik edebilirsiniz. Farklı yaş gruplarına uygun şiir kitaplarında pedagojik süreçler göz önüne alınıyor. Örneğin, 0-2 yaş grubuna yönelik olan kitaplar ile 2+ yaş kitaplarının tasarımı, üslubu, yazım biçimi ve çizgisi o yaş grubundaki çocukların beklentilerine göre hazırlanıyor. Kitap okumak çocukların dış dünyayı tanımasından doğayı ve hayvanları sevmesine, arkadaşlık ve aile gibi kavramların önemini anlamasına kadar pek çok açıdan yol gösterici bir kaynak görevi de görüyor.

Şiir Kitabı Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuk şiir ve öykü kitapları ile yetişkin kitapları birbirinden farklı olabiliyor. Bu farklılık kendini özellikle yazım dilinde belli ediyor. Çocuk kitabı satın alırken yaş aralığı bilgisine dikkat edebilirsiniz. Yaş sınırı ibaresi olanlarda belirtilen yaş aralığını göz önünde bulundurmaya özen gösterin. Renklendirilmiş çizimlere sahip kitaplar çocukların ilgisini çektiğinden dolayı özellikle ilköğretim çağındaki minikler için ideal oluyor. Tasarım küçüklerin hayal gücüne doğrudan etki etme özelliğine sahiptir, bu sebeple çocuklara hem kitap okumayı hem de şiiri sevdirebilmek adına ilgi çekici kapak tasarımlı olanları tercih edebilirsiniz. Yazım biçimleri de kitap tercihinde önemlidir. Çocukların rahat biçimde okuyabileceği puntolardaki kitaplar gözlerin yorulmasını önlüyor. Okuma güçlüğünü ortadan kaldırmak çocukların daha kolay odaklanmasına yardımcı oluyor. Böylece kitap okumak keyifli bir süreç halini alıyor. Kitapların konuları çeşitlilik gösterdiğinden doğrudan çocuğunuzun ilgisini çeken temalara yönelebilirsiniz. Sevgi, arkadaşlık, sabırlı olma, paylaşım, değer verme gibi soyut kavramları içselleştirmeye yardımcı olması da kitapların avantajları arasında yer alıyor. Düz yazıya kıyasla kolay okunabilen şiirlerin okuma yazma çağında olmayan miniklere uygun olanları da bulunuyor. Ebeveyn olarak çocuğunuza onun ilgi gösterdiği temalarla örülü şiir kitaplarını okuyabilir, şiiri daha küçük yaşlardan itibaren sevdirebilirsiniz.

 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çocuk Şiir Kitabı

232 ürün listeleniyor
Yapı Kredi Yayınları
Nar Yayınları
Can Çocuk Yayınları
Kök Yayınevi
Koza Yayınları
Bilgi Yayınevi
Fom Kitap
Uçanbalık Yayıncılık
Tudem Yayınları
Ay Yayınları
Altın Kitaplar
Baygenç Yayıncılık
Bu Yayınevi
Can Yayınları
Dorlion Yayınları
Günışığı Kitaplığı
Kanguru Yayınları
Nesil Yayınları
Tunç Yayıncılık
Uçan At Yayınları
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 232 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?