Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Doğan - Zewt/Deddua/Curse

100,00 TL
( / adet)
Loading interface...
DSACategoryId/60001501/2147483641/60000822/10751/10766
Doğan - Zewt/Deddua/Curse
ZÊWT, güçlü bir sesin köklü bir zaman ile mayalanması ile oluşmuş. Bahsedilen zaman, doğanın ve doğaya iman eden insanın zamanıdır. UNESCO raporlarına göre yitip gitmekte olan Zazaca dili ile bir sestir.

ZÊWT:
BÊ WAXT, ZÊWT, XIRABO, BEHZAT, ÇERÇİ, ZERYA MI, LÊ YARÊ, PERPERİKÊ DERSİMİ, QIRAYİSÊ BEKEŞİYÊ, VENGÊ DÊCİ, HİRAMÊ DİNA, LAYÊ VILÊ MI isimli on iki eserden oluşuyor. On bir eserin söz ve müzigi Doğan’ın (Çelik) kendisine ait. Bu eserler çoğunlukla DERSİM ALEVİ inancının derinliğinden besleniyor. Zaza dilinin ritmi ile Dersim’in kültürel mirası Doğan’ın sesinde açığa çıkıyor. ZÊWT; bazen dervişane dolaşıyor, bazen acılar içinde yanıyor, yıkılmış, terk edilmiş toprakları anlatıyor. Bazen dosta sesleniyor, el istiyor. Beraber yol yürümek istiyor. Dinledikçe içinizde yol oluyor.
Doğan’ın ZÊWT isimli albümü, Bir yandan Anadolu’nun dağlarının, vadilerinin, ırmaklarının ruhunu; çiçeğin, kelebeğin, börtü böceğin güzelliğini gören insanın iç dünyasının sesi olmuş. Bir yandan zülüm görmüşlüğün, terk edilmişliğin, yalnızlığının, dosta seslenmenin, anne sıcaklığı aramanın, ah etmenin, hep yakarmanın tınısı olmuş. Bazen apaçık bir cümle bazen gizemli bir nefes ile oluşmuş ZÊWT, dinlemeyi hak ediyor.

Albüm İçeriği

1) Bewaxt
2) Zewt
3) Xırabo
4) Behzat
5) Çerçi
6) Zerya mı
7) Le Yare
8) Perperike Dersimi
9) Qırayise Bekeşiye
10) Venge Deci
11) Hirame Dina
12) Laye Vila Mı
Yayımcı Kalan Müzik
Sanatçı Doğan
Format CD
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu MUSIC8691834010949
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön