Dosya Dolapları

Farklı meslek gruplarında kullanılan belge ve dokümanların saklanması için şeffaf poşet dosyalar kullanılır. Bu şeffaf poşetler kalın kapaklı dosyalar ile bir araya toplanır ve uzun dönemler içerisinde saklanır. Bu kalın kapakları dosyaların bir arada belirli bir düzen içerisinde ve sıralı şekilde durması amacıyla farklı malzemelerden üretilen dosya dolapları tercih edilir. Dosya dolabı modelleri içerisinde en sık tercih edilenler çelik malzemeden üretilen 4 veya 5 bölmeye sahip modellerdir. Dolapların modelleri genellikle açık raflı dosya dolabı olarak tasarlanır. Bu ürün grubu genellikle evrak ve döküman işlerinin yoğun olduğu ofis modeline sahip mesleklerde sıklıkla kullanılır. Klasik kare/dikdörtgen model dosya dolaplarının yanı sıra daha dekoratif bir görüntüye sahip yuvarlak dosya dolabı modelleri de bulunur. Çelik ve metal modellerin dışında cam, ahşap, mdf gibi malzemelerden üretilen modeller de kullanıcıların beğenisine sunulur. Özellikle cam kapaklı dosya dolabı modelleri şık görüntüsüyle de kullanıcılardan yoğun talep görür. Bölmeli ve dört tarafı açık raf sistemine sahip modeller haricinde askılı dosya dolabı modelleri de kullanıcılar tarafından tercih edilir. Aynı zamanda her iş kulvarında işlemler sonrasında oluşan evrakların ileri tarihler için dosyalanması ve saklanması gerekir. Dosya dolapları bu evrakların belirli bir kategoriye göre rahatlıkla sınıflandırılmasına ve saklanmasına yardımcı olur.

Dosya Dolabı Modelleri

Dosya dolapları çeşitleri üretilen malzemeye, rengine, boyutlarına ve sahip olduğu bazı özelliklere göre kendi içinde gruplara ayrılır. Örneğin saklanan dosyalara herkesin erişim yetkisinin olmaması isteniyorsa özel kilitli dolaplar kullanılır. Kilitli dosya dolabı modelleri şifreli mekanizmaya veya anahtar kilit mekanizmasına sahip şekilde üretilir. Bu ürün modelinde dosyaların sadece yetkiye sahip kişiler tarafından incelenmesi ve düzenlenmesi sağlanmış olur. Genellikle ofis alanlarında ve gündelik kullanımda klasik dört tarafı açık raflara sahip çelik dosya dolabı modelleri tercih edilir. Çelik uzun ömürlü ve dayanıklı bir malzeme olması sayesinde bu kadar sık kullanılır. Günlük kullanım içinde ortalama 4 veya 5 bölmeye sahip düz raflı modeller kullanıcının temel seviyede ihtiyaç duyduğu düzeni ve sınıflandırmayı sağlar. İş alanlarında daha şık ve dekoratif bir görüntü elde etmek isteyen kullanıcılar ahşap dosya dolabı modellerine de göz atabilir. Dosya dolabı ahşap modelleri doğala yakın görüntüleri ile bulundukları ortamı daha ferah ve rahat hissettirir. Aynı zamanda ahşap görüntüsü diğer ofis ve dekor eşyaları ile de kolay bir şekilde uyum yakalar. Dilediğiniz ürün grubuyla beraber pratik bir şekilde kullanabilirsiniz. Bu ürün grubunda da farklı boyut ve genişliğe sahip modeller yer alır. Kullanım amacına en uygun modeli kullanıcılar ürün grubu içerisinden seçebilir.

Çekmeceli Dosya Dolapları

Çekmeceli dosya dolabı modelleri kullanım açısından büyük kolaylık sağlar. Çekmeceli yapısı sayesinde dosyaları kategorilendirmek daha kolaydır. Aynı zamanda ilerleyen zamanlarda herhangi bir dosyayı ararken kullanıcıya daha hızlı bir şekilde dosyayı tespit etme imkânı sağlar. Çekmeceli dosya dolaplarının bir diğer adı da sürgülü dosya dolabıdır. Bu model grubu farklı üretim malzemelerine, renklerine ve boyutlarına sahip olabilir. Örneğin dayanıklı yapısıyla uzun ömürlü kullanım sunması sayesinde metal dosya dolabı modelleri içerisinde çekmeceli seçenekler de yer alır. Aynı zamanda bu model kategorisinde birbirinden çok farklı renk seçenekleri de bulunur. Kullanıcılar tarafından sıklıkla beyaz dosya dolabı modelleri tercih edilir. Beyaz renk farklı ofis ve dekorasyon eşyaları ile rahatlıkla kullanılabilir olması sayesinde kullanıcılardan yoğun ilgi görür. Her renk mobilya ve aksesuar ile uyum sağlar. Örneğin beyaz dosya dolabınızı ahşap eşyaların yer aldığı bir ortamda uyum yakalayarak kolaylıkla kullanabilirsiniz. Çekmeceli dosya dolabı modelleri içerisinde yarısı kapalı çekmeceli yarısı açık bölmeli dolaplarda yer alır. Bu modellere yarım dosya dolabı veya yarım kapaklı dosya dolabı ismi verilir. Bu dolaplar genellikle ahşap veya MDF malzemeden üretilir. Ürünün yarıya yakın kısmı kapalı kapaklı, sabit raflı veya çekmeceli bir kısımdan oluşur. Geri kalan kısım ise yalnızca raflardan oluşan açık kullanımda bir bölümdür. Bu tip dolaplar ofis ve büro ortamlarında kullanışlı yapılarıyla sıklıkla tercih edilir. Aynı zamanda diğer ofis ve dekor eşyaları ile de şık ve dekoratif bir görüntü yakalarlar.

Kilitli Dosya Dolapları

Dosya dolabı kilitli olan modelleri farklı kilitleme mekanizmalarına sahiptir. Bunlar şifreli, kilitleme kollu veya anahtarlı dosya dolabı seçeneklerinden biri olabilir. Kullanıcılar kullanım amaçlarına uygun gördükleri modeli tercih edebilirler. Kilitli dosya dolapları sayesinde yalnızca dosyalara erişim yetkisi olan kişiler dosyalara ulaşır. Böylelikle bulunulan iş alanında temel seviye gizlilik sağlanmış olur. Kilitli dosya dolapları farklı malzemelere, renklere ve boyutlara sahiptir. Örneğin dosya dolabı metal malzemeden üretilen modeller dayanıklı yapısıyla kilitli sisteme ek olarak daha güvenli ve uzun ömürlü bir kullanım imkanı sağlar. Metal dosya dolapları içerisinde özellikle dosya dolabı çelik olan modeller kullanıcılar tarafından yoğun ilgi görür. Kilitli dosya dolaplarının farklı boyutları vardır. Günlük olarak ofis gibi iş ortamlarında kullanılmak üzere genellikle 4 veya 5 bölmeli modeller tercih edilir. Daha uzun süreçlere sahip arşivleme sistemleri içinse kullanım amacına uygun olarak bölme sayısı arttırılır.

Dosya Dolaplarını Kullanım Alanları

Dosya dolaplarının kullanım alanları çok geniştir. Temelde hepsi belirli evrak ve dosyaların kategori edilmesinde ve uzun vadede saklanmasında kullanılır. En sık şekilde klasik ofis dosya dolabı modelleri tercih edilir. Bu modeller gün içerisinde düzenli olarak dosyalama ve dökümanlaştırma işlemlerinin yapıldığı meslek alanlarında kullanıma uygundur. Genellikle 4 veya 5 bölmeden oluşur. En sık kullanılan üretim malzemesi çelik ve demir gibi dayanıklılık seviyesi yüksek olan malzemelerdir. Büro dosya dolabı modelleri kolay kullanımları ve sade yapıları sayesinde var olan dosyaları dilediğiniz şekilde sınıflandırma imkanı sağlar. Böylelikle uzun vadeli dönemlerde evraklarınızın karışmasını ve kaybolmasını engeller. Aynı zamanda arşivleme işlemlerine sahip iş alanlarında özellikle dayanıklı yapısı sayesinde demir dosya dolabı modelleri yoğun ilgi görür. Şirketlerin muhasebe, insan kaynakları, işe alım gibi bölümleri evrak işlemlerinin yüksek oranda olduğu kısımlardır. Bu alanlarda evrakların ve dosyaların tarihlerine ve kategorilerine göre düzenli bir şekilde saklanması önemlidir. Bu saklama aşamalarında bazen dosyalara farklı etiketler de yapıştırılır. Böylelikle uzun vadede gerekli olabilecek evraklar kolay ve pratik bir şekilde saklanır. Aynı zamanda dosyalar güneş, toz gibi dış etkenlerden de korunmuş olur.

Yanmaz Dosya Dolapları

Yanmaz dosya dolabı modelleri büyük çaplı şirketler ve devlet daireleri tarafından sıklıkla tercih edilir. Bu tür geniş kapsamlı kurumlardan elde edilen evraklar her ihtimale karşı uzun vadede saklanır. Bir kağıt ve kalın kapak mukavvadan oluşan dosyalar aslında yanmaya ve tutuşmaya çok meyillidir. Bu nedenle onları yanma ihtimaline karşı korumak gerekir. Kurumlar öncelikli olarak dosyaları önem sırasına göre gruplandırır ve bu durumu göz önünde tutarak dolaplara yerleştirirler. Yanmaz dolap modellerinin birçoğunun raf kısımları dosya ve evrakların boyutuna göre ayarlanabilir yapıya sahiptir. Aynı zamanda güvenliği sağlamak amacıyla anahtarlı veya şifreli güvenlik mekanizması da dolapta yer alır. Yanmaz dolapların dış alanı sıcağa ve aleve karşı dayanıklı malzemeden üretilir. Olası bir yangın durumunda dosyaların zarar görmesini belirli süre aralıklarıyla önlemek amacıyla üretilmiş olan dosya dolap modelleridir. Böylelikle yangına müdahale edene ve dosyaları kurtarana kadar evraklar güvenli bir konumda olmuş olurlar. Yanmaz dosya dolabına sahip olmayan kurumlarda dosyalar arası önem derecesine göre gruplandırma yapılır. Bazen bu gruplandırmaları belli etmek amacıyla dosyalara renkli etiketler de yapıştırılır. Olası bir yangın anından kullanıcılar önem derecesi en yüksek olandan başlayarak dosyaları güvenli bir alana taşımaya çalışır. Bu tip durumlar hem can hem mal güvenliği açısından bireylere ve kurumlara zorluk oluşturur. Benzeri olayların engellenmesi amacıyla yanmaz dosya dolaplarının kullanılması önemli bir noktadır.

Dosya Dolaplarının Fiyatları

Dosya dolabı fiyatları ürünün üretildiği malzemeye, rengine ve ürünün boyutuna göre farklılık gösterir. Bütün bu noktaların ve ürünün üretim aşamalarının belirli bir maliyeti vardır. Oluşan bu maliyetlerin tamamı ürüne ait genel satış fiyatının belirlenmesinde önemli bir etkendir. Genel satış fiyatı belirlendikten sonra ürün kullanıcının beğenisine sunulur. Örneğin küçük dosya dolabı modelleri büyük boyuta sahip modellere göre daha az maliyetli bir üretime sahiptir. Bunun nedeni ürünün boyutu değiştikçe kullanılan malzeme miktarının buna bağlı olarak da oluşan maliyetin değişmesidir. Oluşan bu maliyetler ürünün genel satış fiyatına da yansır. Şirketler tarafından en klasik model olan metal dosya dolabı en ucuz ve kaliteli şekilde üretilerek kullanıcıya sunulmaya çalışılır. Diğer malzemelerden üretilen dosya dolapları da kullanıcının talep ve isteklerine göre şekillenir ve bu kullanıcı yorumları da genel satış fiyatının oluşturulmasında dikkate alınır. Raflı dosya dolabı modellerine ve daha fazlasına Hepsiburada üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Bu ürünlerin yanında dosyalama arşivleme ürünlerine de göz atabilirsiniz.

Dosya Dolaplarının Kullanım Alanları Nelerdir?

Plastik dosya dolabı modelleri başta olmak üzere dosya dolapları evraklama ve dökümantasyon işlerinin yapıldığı birçok iş kulvarında kullanılır. Dosya dolapları dosyalanmış olan evrakların uzun süreçler içerisinde güvenli ve düzenli bir şekilde arşivlenmesine yardımcı olur. Arşivleme sonrası gerekli olan dosyaların daha rahat tespit edilmesine imkan sunar. Böylelikle kullanıcıların değerli evraklarını kolay ve pratik bir şekilde saklama şansı olur.

Dosya Dolapları Dayanıklı mıdır?

Dosya dolap modellerinin dayanıklılığı üretildiği malzemeye göre farklılık gösterir. Örneğin demir veya çelik bir dosya dolabı camlı dosya dolabı modellerine göre daha dayanıklıdır. Bunun nedeni üretim malzemesinin kırılganlık derecesinin farklı olmasıdır. Aynı zamanda ürünün kullanımı sırasında dikkatli ve özenli davranılması gibi etkenler de ürünün kullanım süresini değiştirir. Model tercihini yaparken kullanıcıların kullanım amaçlarına uygun dolap modelini satın alması bu nedenle çok önemlidir.

Kilitli Dosya Dolapları Güvenli midir?

Kilitli dosya dolapları klasik model bir kapaklı dosya dolabı modeline göre daha yüksek güvenlik seviyesine sahiptir. Bunun nedeni şifreli veya anahtarlı mekanizması sayesinde söz konusu dosyalara yalnızca yetki sahibi kişilerin ulaşmasını sağlamasıdır. Böylelikle gizlilikle saklanması gereken dosyaların güvenliği sağlanmış olur. Ürün tercihi yaparken kullanım amacına uygun olan modeli seçmeniz bu nedenle çok önemlidir.

Dosya Dolaplarının Fiyatları Nelerdir?

Dosya dolaplarının fiyatları üretildikleri malzemeye ve özelliklerine göre farklılık gösterir. Bunun nedeni her modelin maliyetinin birbirinden farklı olmasıdır. Örneğin mdf dosya dolabı modelleri plastik bir dosya dolabı modeline göre daha maliyetli olur. Bunun nedeni mdf ve plastik malzemeleri arasındaki üretim maliyetlerinin farklı oluşudur. Online alışveriş imkanı ile ucuz dosya dolabı modellerine kolay ve hızlı bir şekilde göz atabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Dosya Dolapları

1877 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Hepsiburada Limiti
Güvenle Kapında
Renk