Çelik Dübel

Bir makine, dolap, aparat, malzeme, çelik konstrüksiyon ya da panoyu bir yere sabitlemek amacıyla kullanılan bağlantı parçası olan dübellerin, kullanım alanlarına ve malzemelerine göre farklı çeşitleri bulunuyor. Bu yüzden çok farklı çeşitleri bulunan dübeller arasından seçim yapmadan önce uygulama yapacağınız alana, malzemenin türüne ve ihtiyaç duyduğunuz genişliğe karar vermelisiniz. Bu detayları belirledikten sonra farklı fiyat aralıklarına sahip dübeller arasından kolayca seçim yapabilirsiniz.

Dübellerin Kullanım Alanları

Hem kullanım yerine hem de mukavemetine göre değişkenlik gösteren dübeller, sabitleme işi için zemine, duvara, tavana ya da alçıpana uygulanabiliyor. Dübel ile uygulama yapılabilecek alanlar ise beton, tuğla, çatlaklı zemin, çatlaksız zemin ve ahşap olabiliyor. Bu yüzden sabitleme işlemine ihtiyaç duyduğunuzda pek çok alanda dübelleri kullanabilir ve işlemi kolayca halledebilirsiniz. 

Dübel Çeşitleri

Genel hatlarıyla dübel çeşitleri arasında; klipsli dübel, gaz beton dübeli, S tipi dübel, kanatlı alçıpan dübeli, ağır yük dübeli, plastik dübel, asma tavan dübeli, kimyasal dübel, çakmalı dübel, kasa dübeli, çekmeli dübel, kancalı dübel, cıvatalı borulu dübel ve gömlekli dübel bulunuyor. Klipsli dübeller genellikle beton kalitesinin yüksek olduğu yerlerde tercih ediliyor. Klipsli dübelleri orta sınıf yükleri sabitleme amacıyla kullanabilirsiniz. Çekme mukavemeti yüksek olan S tipi dübeller ise cıvata ya da saplama ile kullanılabiliyor. 

Güvenli bağlantılar için ağırlıklı olarak ağır yük dübeli tercih ediliyor. Beton zemin üstünde montaj yapmak için ise emniyetli bir tutunma sağlamak adına çakmalı dübelleri tercih edebilirsiniz. Eğer uygulama yapacağınız betonun kalitesi düşük ise kovanı borudan üretilmiş olan cıvatalı borulu dübelleri kullanmalısınız. Benzer şekilde kalitesi düşük beton zeminlerde ve orta seviye yüklerde gömlekli dübellere de yönelebilirsiniz. Gömlekli dübeller özellikle titreşimli alanlar ile kısa deliklerde iyi sonuç veriyor.

Kimyasal dübeller ise mukavemetin yüksek olmasının istendiği alanların yanı sıra ani yüklere karşı dayanıklılık gerektiren yerlerde kullanılıyor. Ancak kimyasal dübelleri kullanmadan önce mutlaka son kullanma tarihine dikkat etmelisiniz. Son kullanma tarihi geçmiş olan kimyasal dübeller, beklenen performansı gösteremediği gibi sabitlemesi gereken nesneyi de tutamayacağı için ciddi tehlikelere yol açabiliyor. Bunların haricinde hafif parçaların sabitlenmesi için de plastik dübel, kanatlı alçıpan dübeli ve gaz beton dübeli kullanılıyor. Gaz beton dübelleri ağırlıklı olarak yalıtım malzemelerinin bağlantısında tercih ediliyor.

Dübel Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Dübel seçerken hem ihtiyacınıza uygun olan modellere yönelmeli hem de tercih ettiğiniz modelin kalitesini kontrol etmelisiniz. Dübellerin korozyon ihtimaline karşılık galvaniz ile kaplanmış olmasının kalite açısından önemi büyük oluyor. Ayrıca çelik dübel ya da özel alaşımlı dübel kullanmak da sabitleme yapılacak alanda dayanıklılığı büyük oranda artırıyor. Bunun yanı sıra dübel seçiminde uygulama yapılacak alana uygun malzemeleri seçerken aynı zamanda hem sağlamlığı hem de düşük maliyeti gözetmek gerekiyor. Bu nedenle düşük seviye bir yük için ya da hafif parçalar için mukavemeti en yüksek seviyede olan çelik dübel ve benzeri dübelleri tercih etmeye gerek olmuyor. 

Dübellerin büyük bir çoğunluğu beton zeminde kullanıma uygun olurken bazı dübeller yalnızca çatlaklı betonda bazıları ise yalnızca çatlaksız betonda kullanılabiliyor. Bu yüzden uygulama yapmadan önce zemini iyi tespit etmeli ve dübelinizi de ona göre seçmelisiniz. Korozyon ihtimali yüzünden dübeller için paslanma riski daima bulunuyor. Dolayısıyla bu riski en aza indirmek adına seçtiğiniz dübelin çinko malzeme ile kaplanmış olmasına önem verebilirsiniz. Diğer tüm dübel çeşitlerinden farklı bir yapıda olan kimyasal dübelleri ise hem satın alırken hem de kullanırken dikkatli olmalısınız. Çünkü uygulama yerinin sıcaklığının da belirli bir seviyede olması gerekiyor.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Çelik Dübel Fiyatları

2284 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 2284 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003347/60000388/60000396