Emekleme süreci, bebeklerin gelişimindeki en önemli dönemlerin başında geliyor. Sinirsel gelişimlerini tamamladığı andan itibaren bebekler için emekleme ve yürüme süreci başlıyor. Bebekler, yeni bir keşif olarak gördüğü yürüme eylemine alışma sürecinde tedirgin davranıyorlar. Yürümeye başlamanın ilk adımı ise emeklemekten geçiyor. Bebekler, kendi başına dolaşmayı başardıkları ilk yöntem olan emeklemeyi gerçekleştirirken elleri ve dizleri dengeli bir şekilde kullanıyor. Emekleme, bebeklerin zamanla ileri ve geri daha esnek hareketler gerçekleştirmesini öğretiyor ve yürümesini sağlayacak kasları güçlendiriyor. Emekleme süreci, aynı zamanda bebeklerin en fazla dış etkiye maruz kaldıkları dönemlerden biri olarak gösteriliyor. Bu nedenle ebeveynler emekleme sürecinde bebekleri için bazı önlemler alıyor. Anne ve babalar emekleme dizliği, kask gibi dış etkilere karşı koruyucu önlemler sayesinde bebeklerini koruma altına alıyor. Emekleme dizliği ile dizlerin aşınması engelleyerek bebeklerin daha kolay bir şekilde bu süreci atlatması sağlanıyor.

Emekleme Dizliğinin Önemi Nedir?

Bebekler, emeklemeye başladıktan sonra dizlerinde ezilmeler, kanamalar ya da kıyafetlerin diz kısımlarında yırtılmalar meydana gelebiliyor. Emekleme dizliği kullanarak bebeklerin dizlerinde yaşanabilecek sorunların önüne geçiliyor. Bebeklerin emekleme ve yürümelerde yaşadığı düşmelerde herhangi bir acı hissetmesi öğrenme sürecine etki edebiliyor. Emekleme dizliği, düşmelerde yaşanabilecek acıları engelliyor ve bebeğin emeklemeyi öğrenmesinin doğal sürecinde gerçekleşmesine destek oluyor. Emekleme dizliği ve kask gibi koruyucular olmadığı zamanlarda da ebeveynler gereğinden fazla korumacı davranarak bebeklerin doğal öğrenme süreçlerine zarar veriyor.

Hangi Emekleme Dizliği Satın Alınmalı?

Bebeklerin dengesini kaybedip düştüklerinde bacak kısımlarının zarar görmesini engelleyen koruyuculara emekleme dizlikleri deniyor. Pek çok çeşitte ve renkte dizayn edilmiş emekleme dizlikleri seçilirken bebeğin rahatlığının ön planda tutulması gerekiyor. Bacağın üst ve alt kısımlarının aynı kalınlıkta olduğu emekleme dizliklerinin yerine bacağın alt ve üst bölümünün ayrı ayrı ayarlanabildiği dizlikler bebekler için daha konforlu bir süreç sunuyor. Arka bağlantı noktalarının da bebeğin bacağını incitmemesi gerekiyor. Dizin 90 derece katlandığı düşünüldüğünde hareket kapasitesini engellemeyecek sertlikte ürünlerin tercih edilmesi ise öğrenme sürecine pozitif etki ediyor. Dizin yere çarpma ihtimalinin bulunduğu kısımlarda ekstra koruma olan ve kaymazlık sağlayan emekleme dizliği seçenekleri de bebeklerin ve ebeveynlerin hayatını kolaylaştırıyor.

Bebekler Ne Zaman Emeklemeye Başlar?

Bebekler oturmayı ve kaslarını kontrol etmeyi öğrendikten sonra yürümeyi öğrenme sürecine geçiyor. Yürümeyi öğrenme süreci ise emekleme dönemi ile başlıyor. Elleri ve dizlerini dengeli bir şekilde ileri geri iterek hareket eden bebeklerin emekleme dönemi, genellikle 7-10’uncu aylar arasında gerçekleşiyor. Fakat her bebeğin gelişim sürecinin aynı olmadığı göz önüne alındığında bazı bebekler emeklemeden farklı davranışlar ile hareketini gerçekleştirebiliyor. Örneğin, bazı bebekler hiç emeklemeden ayakları üzerinde durmayı öğreniyor. Emeklemek süreci, başlaması ve sona ermesi ise bebeğin beyninin sağlıklı bir şekilde çalıştığını ortaya koyuyor.

Emekleme Nasıl Öğretilir?

Bebekler emekleme süreçlerinde anne ve babalarından yardım ihtiyacı duyabiliyor. Ebeveynlerin bebekleri cesaretlendirici hareketlerde bulunması ve aşırı korumacı tavırlardan kaçınması, bebeğin emekleme ve yürüme sürecini hızlandıran etkenlerden biri oluyor. Bebeklere, emekleme süreçlerinde güvenli bir hareket ortamı sağlandığı takdirde öğrenme daha hızlı gerçekleşiyor. Güvenli hareket ortamının sürekli fiziki müdahalelerden ziyade emekleme dizliği ve kask gibi koruyucu ekipmanlar ile sağlanması da yürüme sürecine geçişte fayda sağlıyor.

Bebeklerin sürekli sırt üstü ya da kucakta durması kas gelişini engelleyen faktörlerin başında geliyor. Bunun için ebeveynlerin bebeğin oturması için yardımcı olması emekleme sürecine destek veriyor. Ayrıca emeklemeyi teşvik edici oyunlar da bebeklere öğrenme sürecinde yardımcı oluyor. Bebeğin bir aynada kendisini izleyebilmesinin sağlanması öğrenme hızına katkı sağlıyor.

Emekleme Dizliği

7 ürün var
 1. Markalar
  1. Sevi Bebe
  2. Baby Jem
  3. Bebefox
  4. Ships Baby
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483639/301128/80381020/80381025
BAŞA DÖN