İki rakibin ucu kapalı ince kılıçlar kullanarak puan kazandığı bir spor olan eskrim, modern salon oyunlarının ilgiyle takip edilen etkinlikleri arasında yer alır. 19. Yüzyıl'ın sonlarında dünya genelinde popülerleşmeye başlayan eskrim, kılıç kullanımının geleneksel becerilerine dayanan oldukça etkileyici bir spor dalı olarak kabul edilmektedir. Eskrim için başta Olimpiyatlar olmak üzere farklı müsabaka takvimleri organize edilir. Yarışmalardaki tempo çok hızlı olduğundan dolayı hakemlerin yarışmacıların vuruşlarını puanlaması zorlaşmaktadır. Skorlamayı kolay ve adil bir hâle getirmek için çoğu yarışmada elektrikli puanlama makineleri kullanılır. İletken uçlar, temas ettiği noktada sesli veya görsel uyarı vererek adil puanlama yapılabilmesini kolaylaştırır.

Elektrikli skorlama ekipmanları, hakem tarafından doğrudan görüntülenebildiği için karışıklıkların ve yanlış anlaşılmaların önüne geçilmiş olur. Hem antrenman hem de müsabaka esnasında özel giysilere ihtiyaç duyulur. Kılıçlar keskin olmasa dahi modern giysiler kullanılmalı; koruma ve skorlama için özel ekipmanlar giyilmelidir. Kevlar, metal, kauçuk, kumaş ve naylon gibi malzemelerden imal edilen koruma ekipmanları ve giysiler, üst düzey koruma ve yüksek konfor sunar. Eskrim kıyafetlerinin en temel özelliği, tüm vücudu kusursuz bir şekilde çevrelemesidir. Gövde, eklem, baş ve uzuvları etkili bir biçimde koruyan ekipmanlar, eskrim sporunun güvenli olarak gerçekleştirilebilmesini sağlar.

Yüzü, boynu ve başın tamamını kapatan eskrim maskeleri; kılıç, flöre ve epe olarak üçe ayrılır. Flöre müsabakalarında kullanılan maskeler, daha yumuşak bir yapıya sahipken epe ve kılıç gibi klasmanlarda daha sert ve dayanıklı koruyucular kullanılır. Görüş açısının geniş bir çerçeve ile sağlandığı metal kafes, kılıç darbelerinin çarpma etkisini başarılı bir şekilde izole eder. Eskrim için dizayn edilen eldivenler, ceketin manşetiyle ön kol uzunluğunun yarısına ulaşacak kadar büyük olmalıdır. İhtiyacınıza ve beğeninize uygun olarak tercih edebileceğiniz çok sayıda eldiven çeşidi mevcuttur. Yıkanabilir özelliği bulunan sentetik eldivenler, yüksek hava geçirgenliği sağladığı için terlemeyi ve kaşıntıyı önler. Bazı sporcular ise, geleneksel deri eldiven giymeyi sever. Fakat, klasik deri eldivenlerin bakımı ve temizliği, sentetik modeller kadar kolay olmaz.

Flöre, epe, özel müsabaka ve antrenman için üretilen eskrim kılıç modelleri de farklı özelliklere, boyutlara ve tasarımlara sahiptir. Flöre kılıçların ucunda ufak bir elektronik buton yer alır. Temas hâlinde uyarı veren mekanizma sayesinde skoru takip edebilmek önemli ölçüde kolaylaşır. Ayrıca, çan formunda şekillendirilen koruyucu, darbenin şiddetini de azaltır. Epe kılıçlar ise flöre kılıç çeşitlerinden daha ağır ve daha keskin bir yapıda tasarlanır. Dolayısıyla koruyucu maske, ceket, eldiven ve diğer koruyucular da daha dayanıklı ve sert malzemelerden üretilir. Antrenman ve özel etkinliklerde kullanılan plastik kılıç modelleri ise çoğunlukla uyarı mekanizması taşımaz. Tek parça hâlinde dizayn edilen plastik kılıçlar, daha hafif ve esnek materyaller ile şekillendirilir.

Eskrim sporunda ceketler, bel boyunca kesim hatlarına sahip olacak şekilde hazırlanır. Plastik, kauçuk, köpük veya kevlar gibi darbeleri sönümleme yeteneği yüksek olan özel materyaller, ceket içerisine ilave edilir. Hamlelerin çoğu, üst gövde ve göğüs çevresine yöneltildiği için tehlike arz edebilecek darbelere karşı ceketin vücudu kusursuz bir biçimde koruması gerekir. Ceketin altına takılan ve bir koltuk altı koruyucusu olan "plastron", üst düzey darbe izolasyonu sağlar. Rakibin kılıcının maskenin altına ve ceket çevresinden boyun kısmına doğru kaymasını önlemek için, katlanmış kumaştan küçük bir kordon da yakanın etrafına ilave edilir. Pantolon çeşitleri, genellikle kısa pantolon olup dizin hemen altında sonlanır. Pantolonların ceketle 10 cm. kadar alanda üst üste binmesi gerekir. Pantolon içinde kasık için özel koruma parçası da bulunur. Eskrim sporu çorapla yapılabileceği gibi düz tabanlı özel tasarım ayakkabılar ile de gerçekleştirilebilir.

Eskrim

6 ürün var
 1. Markalar
  1. FWF
  2. Cin
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Beden A-Z
 4. Renk
 5. Satıcı
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/80081035
BAŞA DÖN