Eskrim

Eskrim 

Eskrim nedir? İki rakibin ince ve ucu kapalı olan kılıçları kullanarak, puan kazanmaya çalıştığı bir spor dalıdır. Aynı zamanda, modern olan salon oyunlarının beğeniyle takip edilen aktiviteleri arasında yerini alan bir branştır. Eskrim tarihçesi ise 19. YY sonlarına dayanmaktadır. Bu çağda dünya genelindeki popülerleşmesiyle birlikte, eskrim de kılıç kullanımı geleneksel yeteneklere dayanarak geliştirilmiştir. Etkileyici olan bir spor branşı olarak kabul edildiği için, sık sık bu dalda kendini geliştirmeyi düşünen birçok sporsever görebiliriz. 

Eskrim sporları için çeşitli olimpiyat oyunları düzenlenmektedir. Yarışmalarda ise çok yüksek bir tempo vardır. Bu nedenle, hakemlerin rakiplerin vuruşlarını puanlaması zaman zaman zor bir hal almaktadır. Skorların kolay ve adaletli bir şekilde puanlanabilmesi için ise, müsabakalarda elektrikli puanlama makineleri kullanılmaktadır. Eskrim sporu oynatıldığı zaman iletken uçların teması halinde sesli ya da görsel olarak uyarılar görülür. Bu uyarılar ise adil bir puanlamanın yapılmasına yardımcı olur. 

Eskrim Sporu Nasıl Yapılır?

Bu spor, genellikle saldırı ve savunma amacıyla geliştirilen bir oyundur. Oyundaki temel amaçlardan bir tanesi de 14 metrelik uzunlukta olan ve 2 metre genişliğindeki metal pist üzerinde rakip oyuncunun belli bölgelerine dokunmaktır. Bu dokunuşlar ise oyunculara puan kazandırır ve tuş olarak isimlendirilir. Günümüz teknolojisiyle yapılan dokunuşlar üzerinden otomatik olarak puanlamalar ekrana yansıtılmaktadır. 

Elektronik ekranlara vuruşların yansıtılması sonucunda, herhangi bir haksızlık olmadan, puan sporcuların hanesine eklenir. Ancak muhakkak belli eğitimler sonucunda eskrim sporu yapılmalıdır. Aksi durumda, kişiler için riskli ve tehlikeli olabilecek bir spordur. 

Eskrim Malzemeleri

Eskrim malzemesi olarak kullanılan özel yapım ürünler bulunmaktadır. Öncelikle, puanlama için gerekli olan skorlama ekipmanları, müsabakaların olmazsa olmazıdır. Bu ekipmanların kullanımı, karışıklık olmaması ve skorun tam olarak anlaşılması için önemlidir. Antrenman ve müsabakalar sırasında özel giysiler kullanılmaktadır. Bu oyun, kılıçla oynatıldığı için özel koruyucu giysilere ihtiyaç duyulmaktadır. Çünkü eskrim kılıcı olmadan bu oyunu oynamak mümkün olmayacaktır. 

Oyunlarda kullanılan diğer malzemeler arasında; metaller, kevlar, kumaşlar, naylonlar, kauçuklar gibi ürünler yer almaktadır. Eskrim kıyafetleri tasarlanabilmesi için bu malzemelere ihtiyaç duyulur. Çünkü bu giysi malzemeleri, oyun esnasında üst düzey bir koruma sağlamaktadır. Eskrim kıyafetlerinin temel özellikleri arasında; bütün vücudu kusursuz bir şekilde sarması yer almaktadır. Eklem, baş, uzuvlar, gövde gibi kısımları etkili bir şekilde koruyan ürünlerden destek alınır. Böylece bu sporun yapılabilmesi için en güvenli ortam da hazırlanmış olur. Yüz, baş ve boynun tamamını kapatan eskrim maske kullanımı da bu sporun olmazsa olmazıdır. Bu maskeler kendi içinde üç kategoride incelenmektedir. Flöre, epe ve kılıç olarak ayrılan branşlarda farklı maskeler kullanılır.

Eskrim oyunu için her müsabakada kullanılan maskelerin farklı olması, oynanan branşa bağlıdır. Örneğin, flöre karşılaşmalarında tercih edilen maskeler, yapı olarak oldukça yumuşaktır. Ancak eskrim epe ve kılıç klasmanlarında sert ve dayanıklılığı yüksek olan koruyucu maskeler kullanılır. Aynı zamanda, görüş açısının geniş bir çerçeveyle sağlanmış olan metal malzemeli kafesler, gelecek kılıç darbelerinin etkisini azaltır. Bu spor dalı için tasarlanan eldivenler ise ceket manşeti ve ön kol uzunluğunun yarısına ulaşacak büyüklüktedir. 

Eskrim Oyun Kuralları 

Eskrim kuralları, farklı silahlar ile oynandığı için oynanma şekli olarak değişkenlik gösterir. Çünkü 3 farklı silah kullanılarak bu silahlara özel olarak tasarlanan giysiler bulunmaktadır. Vücudun her noktasını koruyan tam donanımlı giysiler sayesinde, eskrim sporunun riski en aza indirilmektedir. Bu sporun kuralları ise yapılacak olan karşılaşma türüne bağlı olarak değişkenlik gösterir. Kullanılan silahlara göre eskrim sporunun kurallarını aşağıda ki gibi sıralayabiliriz:

  • Flöre İle Eskrim Sporu Oyun Kuralları

Flöre eskrime olan merak günden güne artış göstermektedir. Bu nedenle, kuralları sık sık sorgulanan bir branştır. Flöre silahı kullanılarak, ucunda küçük bir düğmeyle, 110 cm uzunlukta ve 500 gram ağırlığında olan çubukla oynanır. Bu oyun içinde yer alan en önemli kural ise silahın rakip oyuncunun sim yeleğine dokundurulmasıdır. Eğer iki oyuncu aynı anda sim yeleğe dokunursa, atakta olan rakip oyuncu puanı alacaktır. Elektrikli yeleklerden gelen sinyallerden kaynaklı olarak puan hesaplaması da kolayca yapılır. 

  • Epe İle Oynanan Eskrim Kuralları

110 cm uzunluğunda ve 750 gram ağırlığındaki epe ile profesyonel bir şekilde oynanan eskrim branşlarından bir tanesidir. Bu oyundaki kurallar yalnızca belli vücut bölgelerinin bütün farklı noktalarını ele almaktadır. Elektronik makinelerden gelen sinyaller ise giysilerin neresine dokunulursa puan eklenmesine olanak sağlar. Epe de tek bir lamba yandığında ise kişinin puan aldığı anlaşılmalıdır. 

  • Kılıç İle Oynanan Eskrim Kuralları

Eskrim kılıç ile oynanabilen spor dallarından bir tanesidir. Bu oyundaki kurallar, kılıçla dürtmeyi ve rakibin belden yukarı bölümünün farklı alanlarına kılıcın dokundurulmasını kapsar. Yapılan dokunuşlar ise rakip oyunculara puan kazandırmaktadır. Vücudun farklı bölümleri için dokunuşlar ise kurallar çerçevesinde yer almaktadır. 

Eskrim Saha Ölçüleri 

Müsabakaların yapılmış olduğu pistlerin belli ölçüleri olmak zorundadır. Eskrim saha ölçüleri genişlik olarak 1.5 metre ve uzunluğu ise 14 metre olması gereken alanlardır. Bu branşın amacı, sporcularda zihinsel ve fiziksel olarak hareketliliği yükseltmektir. Aynı zamanda, sinir sistemi için de etkili olan bir spordur. Bu hareketliliğin yakalanması için saha boyutları bu ölçülerde hazırlanmaktadır. Sahanın yapısına uygun olarak eskrim ayakkabısı da kullanılmaktadır. 

Eskrim Sporu Hangi Ülkeye Ait?

Bu oyun tekniği ilk olarak İspanya’da başlatılmıştır. Sonrasında öğreniminin teşviki için çeşitli okullar da açılmıştır. İspanya’da doğsa da İtalya’da geliştirilmiş olan bir spor dalıdır. Her oyunda çeşitli malzemeler kullanılabildiği gibi bu branşta da eskrim malzemesi olarak özel tasarım ürünler vardır. Kullanılan epe malzemesinin ismi ise İspanyolların yaptığı Repiere ismi verilen bir silahtan türemiştir. O dönemde en yaygın olan karşılaşmalar için uygun silah olarak epeler kabul edilmiştir. 

Eskrime Başlama Yaşı Kaç Olmalı?

Eskrim sporunun herhangi bir yaş kısıtlaması bulunmamaktadır. Yani 7’den 70’e her yaşta kişinin rahatlıkla oynayabileceği bir oyundur. Ancak kesinlikle belli bir eğitim aldıktan sonra bu spora başlanmalıdır. Eskrim sporuna başlama küçük yaşlarda olursa, bu oyuna daha iyi adapte olunacaktır. Ayrıca sportif hedefleri de şekillendirecek bir oyundur. Bu sporla erken yaşta tanışan kişiler, gelecekte performans sporcusu olmaktadır. 

Eskrim Kaç Ana Daldan Oluşur?

Bu spor dalının kuralları kullanılan silahlara göre değişkenlik gösterir. Eskrim oyununda flöre, epe ve kılıç olmak üzere üç farklı branş yer alır. Her branş için kullanılan silahın tasarım özelliği farklılık göstermektedir. 

Eskrim Türkiye’ye Nasıl Geldi?

Ülkemizde, eskrim sporu için yapılan ilk çalışmalar, 1839 yılında Tanzimat Fermanıyla yapılmıştır. Sultan Abdülmecit döneminde, askeri eğitim veren okullara kılıç ve maç derslerinin konulmasıyla gelişim süreci başlamıştır. Eskrim alanında ilk öğretmen olan kişi ise Fransız kökenli Piçini’dir. 

Eskrim Güvenli mi?

Eskrim sporu, riskli ve tehlikeli gibi görünense de tam tersi oldukça güvenli branşlardan bir tanesidir. Tabi ki sakatlanma riski, diğer spor branşları kadar olası bir durumdur. Çünkü bağ ve kas incinmelerinin yanı sıra, burkulma gibi riskler de eskrim sporunda oluşabilecek sakatlanma durumları arasında yerini alır. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Eskrim

25 ürün listeleniyor
Albef Spor Teknolojileri A. Ş. Eskrim
Toplam 25 / 25 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?