Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Fahrenheit 451 - Ray Bradbury

İthaki Yayınları
199,90 TL %9
181,80 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (51)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

175,00 TL
171,00 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501702/1501713
Fahrenheit 451 - Ray Bradbury

İsmini kitap kağıdının yanmaya başlaması için gereken sıcaklık derecesinden alan Fahrenheit 451, 20. yüzyılın başyapıtları arasındaki yerini koruyor.Ray Bradbury tarafından kaleme alınan ve ilk olarak 1951 yılında basılan kitap; edebiyatın bilimkurgu, fantastik ve korku türündeki en başarılı isimleri arasında yer alıyor. Ülkemizde ise İthaki Yayınları tarafından okuyucuya sunulan Fahrenheit 451, distopya edebiyatına merak duyanlar için bir başucu kitabı olmaya devam ediyor.

Yazılmış En İyi Bilimkurgu Romanı

Hugo En İyi Roman Ödülü ve Prometheus Şeref Kürsüsü Ödülü’ne sahip olan Fahrenheit 451 kitabı ile Ray Bradbury, bilim kurgu türünün aynı zamanda ‘iyi edebiyat’ olabileceğini kanıtlayan ilk yazar olmuştur. Yayımlandığı anda klasikler arasında yerini alan Fahrenheit 451, distopya edebiyatının dört temel kitabından birisidir. Kitap, François Truffaut tarafından 1966 yılında sinemaya uyarlanmıştır.

Televizyonun beyin yıkayan şovlarla dolu olduğu ve kitapların yasak olduğu bir evreni konu alan Fahrenheit 451, sıradan bir itfaiyeci gibi yangınları söndürmekle değil, kitapları yakmakla görevli olan Montag’ın sıra dışı öyküsüne odaklanıyor. Romanın geçtiği evrende televizyon tüm hayata hakimken, okumak ve kitaplar üzerine düşünmek isteyenler ise ağır cezalara çarptırılıyor. Yeni komşusu Clarisse ile yakmakla görevli olduğu kitapların gerçek dünyasını keşfeden Montag, içinde bulunduğu toplumun karanlığını sorguluyor. Tüketim toplumunu hedef alan kitap, eleştirisini kapitalizm üzerine kuruyor. Montag, mutluluğu ve mutsuzluğu sorgulamasının yanı sıra gerçeklerin öğrenilmesinin ardından karanlık toplumda yaşanabilir mi, sorusunun yanıtını aramaya başlıyor.

Ray Bradbury Hakkında

Ray Bradbury, edebiyat dünyasına 20 yaşında kaleme aldığı bir öykü ile adım attı. Ardından 500’e yakın öykü, roman, oyun ve şiir yazdı. 1956 yapımı olan Moby Dick’in televizyon senaryosunu yazdı. Televizyon için Altfred Hitchock Şov ve Alacakaranlık Kuşağı senaryolarını kaleme aldı. 200’e yakın kitaba imza atan Ray Bradbury, çağın en üretken yazarlarından biri olarak 2012 yılında hayata veda etti.


Edebiyat tarihinin en güçlü bilim kurgu romanlarından biri olan Fahrenheit 451, adını kitap kağıdının tutuşmaya başladığı sıcaklık derecesinden alıyor. Bilim kurgu, korku ve fantastik edebiyatın usta yazarı Ray Bradbury’nin imzasını taşıyan roman, 20. yüzyılın başyapıtları arasında sayılıyor. İthaki Yayınları tarafından yayınlanan 208 sayfalık bu eşsiz roman, ilk olarak basıldığı 1951 yılından bu yana dünyanın en çok okunan kitapları arasında yerini koruyor. Sinemaya da uyarlanan Fahrenheit 451 romanı, sonrasında yazılan pek çok distopya kitabına da ilham kaynağı olmuş temel bir eser olarak öne çıkıyor.

Kitapları Yakan İtfaiyeci

Fahrenheit 451, insanların televizyonda beyin yıkayan şovlar seyrettiği ve kitap bulundurmanın suç olduğu bir geleceği anlatıyor. Yayınlanır yayınlanmaz adını klasikler arasına yazdıran ve halen distopya edebiyatının dört temel eserinden biri sayılan Fahrenheit 451 romanı, işi yangınları söndürmek değil kitapları yakmak olan bir itfaiyecinin sıra dışı hikayesine odaklanıyor. Romanın geçtiği bilim kurgu evreninde televizyon hayata tamamen hakim durumda. Her türlü kitap yasak, bulunan kitaplar derhal yok ediliyor. Kitap okumak ve kitaplar üzerine düşünmenin ağır cezalara çarptırıldığı bu gelecekte, kitaplar için direnenler de var. Ömrü kitap yakmakla geçen Montag, yeni komşusu Clarisse sayesinde kitapların gerçek dünyası ile tanışıyor. Böylece Montag, toplumun karanlığını sorgulamaya başlıyor ve tüm bildikleri ile yüzleşiyor. Mutluluğu ve mutsuzluğu sorgulayan roman, yaşadığı toplumun temel yoksunluklarını gören itfaiyeci Morgan üzerinden şu soruya yanıt arıyor: “Gerçeklerin öğrendikten sonra bu karanlık toplumda artık yaşanabilir mi?”

Bilimkurgu Ustası Ray Bradbury

Hugo En İyi Roman Ödülü ve Prometheus Şeref Kürsüsü Ödülü gibi ödüllerin sahibi olan kitabın yazarı Ray Bradbury, sadece bilim kurgu dalının değil korku ve fantastik edebiyatın da usta yazarlarından biri. Bradbury, bilim kurguyu bir edebiyat türü olarak kabul ettiren yazar olarak biliniyor.


“Yazılmış en iyi bilimkurgu romanı. İlk okuduğumda, yarattığı dünyayla kâbuslar görmeme sebep olmuştu.” -Margaret Atwood

“Öyle bir eser ki, hakkında ne söylesem eksik kalır.” -Neil Gaiman

Hugo En İyi Roman Ödülü
Prometheus Şeref Kürsüsü Ödülü

Ray Bradbury sadece bilimkurgunun değil fantastik edebiyatın ve korkunun da yirminci yüzyıldaki ustalarından biri. Bilimkurgunun “iyi edebiyat” da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazar. Yayımlandığı anda klasikleşen, distopya edebiyatının dört temel kitabından biri olan Fahrenheit 451 ise bir yirminci yüzyıl başyapıtı.

Guy Montag bir itfaiyeciydi. Televizyonun hüküm sürdüğü bu dünyada kitaplar ise yok olmak üzereydi zira itfaiyeciler yangın söndürmek yerine ortalığı ateşe veriyordu. Montag’ın işi ise yasadışı olanların en tehlikelisini yakmaktı: Kitapları.

Montag yaptığı işi tek bir gün dahi sorgulamamıştı ve tüm gününü televizyonla kaplı odalarda geçiren eşi Mildred’la beraber yaşıyordu. Ancak yeni komşusu Clarisse’le tanışmasıyla tüm hayatı değişti. Kitapların değerini kavramaya başlayan Montag artık tüm bildiklerini sorgulayacaktı.

İnsanların uğruna canlarını feda etmeyi göze aldığı bu kitapların içinde ne vardı? Gerçeklerin farkına vardıktan sonra bu karanlık toplumda artık yaşanabilir miydi?

Fahrenheit 451, yeryüzünde tek bir kitap kalacak olsa, o kitap olmaya aday.

“Mutlu olmamız için gerekli her şeye sahibiz, ama mutlu değiliz. Bir şey eksik. Etrafa bakındım. Ortadan kaybolduğunu kesinlikle bildiğim tek şey, on-on iki yıldır yaktığım kitaplardı.”
Yazar Ray Bradbury
Boyut Normal Boy
Basım Dili Türkçe
Sayfa Sayısı 208
Cilt Durumu Ciltsiz
Yayın Tarihi 2020
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV00000B0CD2
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön