Guaj boya; su bazlı ve şeffaf olmaması sebebiyle kapatıcı etkiye sahiptir. Çocukların sulu boyayla başlayan resim maceraları genelde guaj boyalarla devam eder. Boyanın sulandırılarak seyreltilmesi yöntemiyle kullanılan guaj boya, zemin üzerinde bıraktığı etki itibarıyla da yağlı boyayı andırır. Bu sebeple iki boya arasında bir forma sahiptir. Sulu boyadan daha profesyonel duran guaj boya, kapatıcı etkisiyle yağlı boyaya yakınlaşır. 

Guaj Boya Hangi Alanlarda Kullanılır?

Suyla seyreltilmesi sebebiyle sulu boya çeşitleri arasında gösterilen guaj boya, öğrencilik hayatı boyunca temel resim becerilerinin öğretildiği derslerde öğrencilerin karşısına çıkar. Fakat profesyonel olarak ressamların, tasarımcıların da sıkça kullandığı, resim yaparken kullanılması zevkli bir boya çeşididir. Genellikle illüstrasyon alanında kullanılan guaj boyaya; afişlerde, logolarda, karikatürlerde, animasyonlarda, kitap ve dergilerde çokça rastlayabilirsiniz.

Guaj Boyanın Genel Özellikleri Nelerdir?

Guaj boya, kapatıcı özelliği ve kurusa dahi suda tekrar çözülebilmesi sayesinde hataları telafi şansı tanıyan bir boya türüdür. Boyaların birbirine karışarak ara renkler elde edilebilmesi için genellikle palet kullanılır. Tüp veya cam şişelerde satılan guaj boya, kaliteli ise canlı renklerle size gelecektir. Bu boyayı su ile fazla seyreltmeniz durumunda zeminde sulu boya etkisi yaratacaktır. Fakat zeminle buluşup kuruduğunda sulu boyadan farklı olarak mat bir etkisi vardır. Eğer yağlı boya etkisi almak istiyorsanız da suyunu az tutup, renkleri üst üste vurarak yağlı boya etkisi alabilirsiniz. İki boya türünün de keyfini yaşatması, hataları telafi şansı vermesi sebebiyle guaj boya, avantajlı bir tür olarak öne çıkar. Beyaz ve siyah ile renkleri açıp, koyultabileceğiniz guaj boya, size sonsuz bir renk aralığı sunar. 

Guaj Boya Hangi Yüzeylere Uygulanabilir?

Sulu boyadan farklı olarak daha yoğun kıvama sahip olan guaj boya aslında birçok yüzeyde tutunabilir. Kağıt, kumaş, cam, seramik tahta gibi birçok yüzeyde başarıyla uygulanabilir. Her yüzeyde tutunabilse de genellikle kağıt üzerine uygulanır. Özel bir kağıdı olmamakla birlikte boyanın ağırlığı ve yoğunluğu sebebiyle yüksek gramajlı kağıtların kullanımı tercih edilir. Sulu boyanın aksine renkli kağıtlarda da kullanılır. Guaj boyanızı zemine sürerken sulu boya fırçalarınızı kullanabilirsiniz fakat genellikle daha kalın kıllı fırçaları kullanmanız tavsiye edilir. Bunun yanı sıra spatula, sünger gibi farklı materyallerle de boyama işlemi yapmanız mümkündür.

Guaj Boya Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Guaj boyayı ilk defa kullanıyorsanız alışmanız biraz zaman alabilir. Kıvamı tutturmak, istenilen renk skalasına sahip olmak, kapatıcı özelliğini kullanmak deneme - yanılma yöntemi ile zaman içerisinde kazanabileceğiniz yetilerdir. Sulu boyanın renk tonunu açmak için su kullanılırken guaj boyada beyaz renk kullanılır. Su, guaj boyada kıvamı belirlemek için kullanılan bir araç olarak ifade edilebilir. Guaj boyanın sulandırılma işlemi ise dikkat edilmesi gereken hususlardan biridir. Boyayı fazla sulandırmanız durumunda sulu boya etkisi alırsınız. Kullanacağınız kağıt üzerinde de büzülme etkisi yaratabilir. Guaj boya ıslak ve kuruyken farklı tonlara sahiptir. O yüzden de tonları ayarlamak için renklerin kuru ve ıslak hallerini bilmeniz gerekiyor. Yine bu da öğrenmesi zaman gerektiren başka detaylardan bir tanesidir. 

Guaj Boyada Püf Noktalar Nelerdir?

Guaj boya ile resme başlamadan önce yumuşak uçlu bir kurşun kalemle boyayacağınız resmin konturlarını (sınırlarını) çizmeniz size büyük fayda sağlayacaktır. Resmi tamamladıktan sonra hoşunuza gitmeyen bir nokta ya da bir renk olduğunda o bölgeye hafif su damlatarak boyayı çözebilir, tekrar boyama işlemi yapabilirsiniz. Renklerin bozulmaması için 3 renkten fazla renk karıştırmamaya özen göstermelisiniz. 

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Guaj Boya Fiyatları ve Modelleri

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 401 ürün
DSACategoryId/2147483643/21027386/80158003/292982