Havuz Isıtma Ekipmanları

Havuz ısıtma ekipmanları yüzme sezonunuzu uzatmanızı ve havuzda daha sıcak suyun keyfini çıkarmanızı mümkün kılar. Çalışma sistemlerine göre gazlı, elektrikli ya da güneş enerjili havuz ısıtıcılar bulabilirsiniz. Havuzunuzun büyüklüğüne göre verimli ve bütçe dostu enerji çözümleri sunan ısıtıcı modellerini tercih edebilirsiniz.

Gazlı Havuzu Isıtıcılar

Çoğu iklimde havuz ısıtmanın en popüler yolu gazlı havuz ısıtıcısı kullanmaktır. Bir gazlı ısıtıcının alevleri suyu hızla ısıtır ve modele bağlı olarak oldukça verimli olabilir. Çoğu gazlı model doğal gazla çalışır, ancak ekipmanın bulunduğu yerde doğal gaz yoksa propan yakıtlı havuz ısıtıcısı da bulunabilir. Petrolle çalışan ısıtıcılar da mevcuttur ve genellikle doğal gazın bulunmadığı bölgelerde kullanılır. Gazlı ısıtıcılar, hava sıcaklığı dalgalansa bile eşit bir su sıcaklığını korur, ancak soğuk havalarda sıcaklığı korumak için çok fazla gaz kullanabilir. Enerji maliyetleri ve çevresel kaygılar nedeniyle, yeni nesil havuz ısıtıcıları eskilere göre çok daha verimlidir ve bazı modellerin yakıt emisyonları çok daha düşüktür. Eski ve verimsiz bir ısıtıcıyla karşılaştırıldığında, yüzde 90 verimliliğe sahip yeni nesil bir ısıtıcı, uzun vadede size önemli ölçüde tasarruf sağlar. Yeni modellerde pilotsuz ateşleme sistemi vardır. Bu sayede sadece ısının yükseltilmesi gerektirdiğinde bir kıvılcım alevleri tutuşturur. Daha eski modellerde, pilot ışığı sürekli çalışır ve bu da gazı boşa harcar. Gazlı havuz ısıtıcılarının kapasitesi kombiye benzer şekilde BTU cinsinden ölçülür. BTU değeri ne kadar büyükse, cihaz suyu o kadar hızlı ısıtır ve işleyebileceği kapasite o kadar büyük olur. Havuz ısıtıcı kapasiteleri yaklaşık 150.000 ila 500.000 BTU arasında değişir.

Elektrikli Havuz Isıtıcıları ve Isı Pompası

Elektrikli havuz ısıtıcısı, elektrikli sıcak su deposu ile aynı prensibe göre çalışır. Elektrik akımının bir bobini ısıtması ile sıcak su elde edilir. Isı pompası bir diğer elektrikli havuz ısıtıcıdır. İç ortam sıcaklığını dışarıya aktaran klimalar gibi ısı pompaları da sıcak havayı suya aktarır. Isı pompalı havuz ısıtıcıları, gazlı ısıtıcılardan daha yüksek maliyetlidir, ancak çok daha az enerji kullanır ve daha uzun süre dayanır. Isı pompaları suya sıcak havayı aktarma prensibine dayandığından, soğuk havada veya iklimlerde büyük ölçüde etkisizdir. Hava sıcaklığının 7 derecenin üzerinde seyrettiği yerlerde en iyi şekilde çalışır.

Güneş Enerjili Havuz Isıtıcılar

Güneş enerjili yüzme havuzu ısıtıcıları verimli bir ısıtma çözümüdür. Çoğu modelin maliyeti yüksektir, ancak sistemin işletim maliyetleri çok düşüktür. Gaz veya ısı pompalı ısıtıcılardan daha uzun süre dayanan solar ısıtıcılar uygun bakımla uzun yıllar boyunca kullanılabilir. Otomatik güneş enerjisi sistemi güneş kollektöründeki ya da havuzdaki suyun sıcaklığını algılayacak şekilde iki sıcaklık sensörüne sahip olabilir. Sistem genellikle havuzun mevcut borularına eklenir. Güneş panellerinin ekipmandan ne kadar yüksekte veya uzakta olacağına bağlı olarak, sistem yeni bir havuz pompası gerektirebilir çünkü mevcut pompanız suyu sisteme itecek kadar güçlü olmayabilir. Güneş panelleri geceleri veya bulutlu bir günde çalışamaz. Bu nedenle, birçok kişi su soğuk olduğunda ve güneş kollektörü yeterli ısı sağlayamadığında devreye giren standart bir gazlı ısıtıcıya sahip olmayı tercih eder.

Soru 1: Küçük havuzlar için en iyi ısıtıcı hangisi?

Cevap 1: Hem kapasite hem de enerji maliyetleri nedeniyle elektrikli bir ısıtıcı küçük sayılabilecek havuzları ısıtmak için en ekonomik çözümdür. Büyük yüzme havuzlarında çok kullanışlı olmayan elektrikli ısıtıcılar, sıcak su küvetleri ve sığ havuzları ısıtmak için en iyi seçimdir. Elektrikli havuz ısıtıcıları neredeyse hiç bakım gerektirmez ve sıcaklık kontrolleri de çok hassastır. Genel olarak 30,000 litrenin altındaki havuzlar için elektrikli ısıtıcıları tercih edebilirsiniz.

Soru 2: Büyük havuzlar için en iyi havuz ısıtıcı hangisi?

Cevap 2: Ortalama veya daha büyük boyutlu bir yüzme havuzunu ısıtmanın en ekonomik yolu güneş enerjili yüzme havuzu ısıtma sistemi kullanmaktır. Bu sistemler çoğu durumda mevcut havuz pompasını çalıştırır ve bunun için sadece küçük çaplı bir ek su tesisatı gerekir. Çok sıcak iklimlerde, solar havuz örtüleri güneş ışınlarından pratik bir şekilde faydalanmanızı sağlayabilir. Solar ısıtıcı havuz örtüsü gibi bir ekipman kullandığınızda güneşin güçlü ışınlarının çoğunu emer ve ısıyı yüzme havuzu suyunuza aktarır. Bu, yüzme havuzunuzu bir gazlı ısıtıcı veya ısı pompası ile ısıtmanın getirdiği sürekli işletme maliyetlerinden kaçınmanın harika bir yoludur.

ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Havuz Isıtma Ekipmanları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 38 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483601/34001195/60003827