Hekimoğlu Buğday Unu

1983 yılında "şikâyetsiz un" sloganıyla kurulan Hekimoğlu Un, 200 ton kapasite ile başladığı üretim kapasitesini bugün 1000 tona çıkararak Türkiye’deki un piyasasında önemli bir yer kazanmıştır. Üretim tesislerinde yer alan son teknoloji makinelerle buğdaydan una kadar el değmeden üretim yapılmakta, paketleme işlemi de yine otomatik makinelerle el değmeden gerçekleştirilmektedir. Firma; baklava, börek, yufka, ekmek ve pasta gibi başlıca unlu mamuller için un üretmektedir. Fabrikanın üretim kapasitesine uygun olarak hammadde stoklama tesislerine de sahip olan Hekimoğlu Un, toptancı ve tüketicilerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Hammadde alımından ürünün sevk edilmesine kadarki süreçte kalite kontrol ve Ar-Ge çalışmaları ile sektörün öncülerinden olmaya devam eden Hekimoğlu Un, çok amaçlı kullanıma uygun buğday ununun yanı sıra, pizzalık, pidelik, lavaşlık, bazlamalık gibi buğday unu çeşitlerini de üretmektedir. İhtiyaca ve kullanılacak olan yere göre 1 kg, 10 kg ve 25 kg’lık paketler halinde hazırlanan Hekimoğlu un çeşitlerine Hepsiburada.com ayrıcalığıyla sahip olabilirsiniz.

Yemek, Hamur İşi ve Tatlı Yapımında Başlıca Malzeme

Un, değirmende veya fabrikalarda tahılların öğütülmesiyle elde edilen ve mutfaktaki her alanda kullanılan başlıca malzemelerden biridir. Çoğunlukla buğdaydan elde edilen un, çeşitli hububat tanelerinin tohumlarından da üretilmektedir. Ekmek ve hamur işleri başta olmak üzere birçok gıdanın temel bileşeni olan un, mutfak endüstrisinde geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Un üretilirken ilk önce buğday güzelce temizlenir ve yabancı maddelerden arındırılır. Sonra tavlama aşamasına geçilir. Bu aşamada buğday tanelerine su verilerek belirli bir nem oranına getirilir ve öğütme işlemine hazırlanır. Öğütülen malzemede büyük parçalar varsa bu parçalar elekle ayrılır. Böylece un elde edilmiş olur.

Buğday Unu Çok Amaçlı Kullanıma Uygun

Un genel tanımıyla ham tahılların, köklerin, kabuklu yemişlerin veya tohumların öğütülmesiyle elde edilen bir tozdur. Tahıl unu çoğu kültür için temel besin olan ekmeğin ana maddesidir. Un, unlu mamullerde yapıyı sağlar. Buğday unu, buğday tahılından yapılan ve kek, ekmek, börek gibi hamur işlerinin yapımında en sık kullanılan un çeşididir. Suyla karıştırıldığında etkileşime girerek gluten oluşturan proteinler içerir. Unun protein içeriği hamurun gücünü ve dayanıklılığını etkiler. Buğday unu yabancı maddelerden temizlenmiş buğdayların tekniğine uygun olarak öğütülmesiyle elde edilir. Buğdayın kalitesi unun kalitesini de belirler.

Buğday en eski bitkilerden biri olup, ülkemizde en çok yetiştirilen ve kullanılan tahıldır. Ekmek ve diğer pek çok hamurlu yiyeceğin yapımı için en uygun unu veren besin dokusuna sahip tahıl olma özelliğiyle buğday, tanelerinde belli oranlarda nişasta, protein, su, yağ, mineraller ve vitaminler barındırır. 

Buğdaydan elde edilen buğday unu nişasta, protein ve lif bakımından zengin bir gıda olduğundan, içerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde besleyici ve faydalıdır. İçerisindeki liflerle tokluk hissi sağlar. Evde, pastanede, catering firmalarında ve otel mutfaklarında sıklıkla yer verilmesi bakımından geniş bir  kullanım alanına sahiptir.

Soru 1: Buğday ununun besleyici özellikleri nelerdir?

Cevap 1: Buğday unu protein ve lif bakımından zengin bir üründür. İçerisindeki vitamin ve mineraller sayesinde faydalı ve besleyicidir.

Soru 2: Buğday unu kullanarak ile hangi ürünleri elde edebilirim?

Cevap 2: Yemek, hamur işi, erişte, makarna, mantı, kurabiye, pasta, pizza, simit, pide, ekmek gibi birçok ürünün yapımında buğday unu kullanılabilir.

Soru 3: Buğday unu nerelerde kullanılabilir?

Cevap 3: Buğday unu evde, pastanede, catering firmalarında, otellerde, lokanta ve restaurant gibi yemeğin ve hamur işi çeşitlerinin üretildiği her yerde rahatlıkla kullanılabilir.

ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Hekimoğlu Un

4 ürün var
  1. Ürün Çeşidi
  2. Fiyat Aralığı
    -
  3. Değerlendirme Puanı
  4. Miktar
  5. Satıcı A-Z
  6. Kelime Filtresi
Yarın KapındaYarın Kapında ürünlerini görmek için konumunu seç.
Konum:
seçilmedi
Başa dön