Hobi Bahçesi

Hobi bahçesi alışılmışın dışında içeriği ile hobi amaçlı yaratıcı bir uygulama setidir. Bir diğer adı organik bahçe olan hobi bahçesi sayesinde sebze ve meyve yetiştirebilirsiniz. Bu sayede ekonomik bir şekilde kendi ürünlerinizi yetiştirme imkanına sahip olabilirsiniz. Ekonomik yapıya sahip olmasının yanı sıra sağlıklı ve taze ürünlere de ulaşım imkanına sahip olabilirsiniz. Ekonomik yapısı ve sağlıklı içeriği sayesinde pek çok kişinin ilgisini çekmeyi başaran ürüne olan yönelimde her geçen gün artış görülür. Hobi bahçesi ile bitki yetiştirme işlemi yapmak son derece kolaydır. Fakat başlangıç aşamasında bazı noktalara dikkat etmek sürecin devamlılığı açısından önem arz eder. Bu noktada öncelikli olarak ne tür bir bahçe görmek istediğinize karar vermeniz gerekir. Bu sayede ilk adım olan doğru bahçe seçimini kolaylıkla yapabilirsiniz. Ardından meyve ve sebze yetiştirmeye uygun olan alanların ve ekim noktalarının doğru bir şekilde saptanması gerekir. Ekim için tercih ettiğiniz bahçenin toprak yapısını kontrol etmek de son derece önemli bir işlemdir. Bu sayede toprak yapısına uygun olan meyve ve sebzelerin ekim ve dikim işlemlerini gerçekleştirerek kolaylıkla mahsül elde etme imkanına sahip olursunuz. Tüm bunları doğru ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirdikten sonra toprağın ihtiyacı olan su miktarının doğru ve düzenli aralıklarla temin edilmesi gerekir. Bu sayede toprağın verimi artar. Verimi yükselen toprak fazla sayıda meyve ve sebze almanıza imkan tanır. Toprağın yapısına uygun olan meyve ve sebzeleri seçmek bu aşamada son derece önemlidir. Her sebze ve bitki her toprak türünde yetişemeyeceği için birbirine uygun ikililerin tercih edilmesi gerekir. Bu işlemin ardından hem toprağın yapısına hem de ekimi tercih edilen sebze ve bitki türlerinin yapısına uygun olacak şekilde sulama düzeni oluşturmak son derece önemlidir. Tüm bu işlemlerin yanı sıra zaman içerisinde bahçelerde yabancı ve istenmeyen otlar oluşur. Bahçenin verimliliğini ve sebzelerin sağlığını korumak için yabancı otların uzaklaştırılması ve bu duruma paralel olarak belirli aralıklarla bahçenin düzenlenmesi gerekir.

Hobi Bahçesinin Sundukları

Her geçen gün bilinirliği artan ve daha çok kişinin ilgisini çekmeyi başaran hobi bahçesi nedir diye merak ediyor olabilirsiniz. Bitki yetiştirmeyi sevenler için hazırlanan bir sistem olan ve bahçede çiçek yetiştirme imkanı sunan hobi bahçeleri pek çok kişinin ilgisini çeker. Çiçeklerin yanı sıra çeşitli sebze ve meyve türlerinin yetiştirilmesine de olanak tanıyan hobi bahçeleri, kişilerin kendilerine özel doğal yapıdaki gıdalara ulaşmasına olanak tanır. Sağlıklı beslenme hakkındaki bilincin yükselmesi beraberinde organik gıdalara olan yönelimde artış görülür. Bu artışla birlikte hobi bahçeleri de popüler hale gelerek çokça tercih edilir. Organik bahçe olarak da bilinen hobi bahçeleri, kişilere kendi sebze ve meyvelerini ekme ve toplama imkanı tanır. Bu sayede pek çok kişi doğa hayatını deneyimleme fırsatı bulur. Doğal yollarla yetiştirilen gıdalara olan ilgideki artış bu yönelimin başlıca sebepleri arasında yer alır. Hobi kaynaklı olan bu sistem sağlıklı tüketimi de beraberinde getirir. Sadece fizyolojik olarak değil psikolojik olarak da faydalara sahip olan toprak ile uğraşmak pek çok kişinin negatif enerjiden ve stresten uzaklaşmasına olanak tanır. Özellikle çocuklu aileler tarafından tercih edilen hobi bahçeleri kolay bitki yetiştirme imkanına sahip olduğu için çocuklar tarafından yoğun ilgi görür. Bu sayede her yaştan kişinin kaliteli ve eğlenceli vakit geçirmesine imkan tanır. Ayrıca geniş ölçülerde tasarlanan bahçeler ferah yapıları sayesinde kalabalık aileleri ve arkadaş etkinliklerine de uygun bir yapıya sahiptir. Kullanıcılarına ekonomik yönden de fayda sağlayan hobi bahçesi fiyatları kullanıcılar satış yapmak istediğinde yaklaşık 2 katı değerinde satış imkanı sunar. Bu sayede hem kullanım süresi içerisinde keyifli bir zaman sağlarken sağlıklı gıdaya ulaşma imkanı sunar hem de kullanımın ardından kolay ve karlı satış imkanı sunar. Bu noktada önemli olan kısım, kullanıcıların kendi bahçelerine ait numara ve tapu sahibi olmasıdır. Gerçekçi bir tarım deneyimi sunan sistemin önemli adımlarından birisi de bu noktaları atlamamaktır.

Eğlenceli Kullanım İmkanı ile Hobi Bahçesi Seçenekleri

Şehir hayatının kalabalığından ve hızından yorulanlar içi bahçeli evler cazip hale gelir. Her geçen gün daha fazla kişinin ilgisini çeken bahçeli evler sayesinde pek çok kişi kendi sebze ve meyvesini yetiştirir. Hobi bahçesi düzenleme işlemlerini sevenler için pek çok avantajı ve faydası bulunur. Bunlar şöyle özetlenebilir:

 • Öncelikli olarak hobi bahçeleri kendi zevkinize ve isteğinize uygun bahçe tasarımı yapmanıza imkan tanır.
 • Çocukların kullanımına da uygun olması sayesinde yaratıcılık yönlerine katkı sağlar.
 • Toprak ile olan yoğun temas sayesinde gün içerisindeki stres ve gerginlik seviyesinde düşüş görülür.
 • Yemek istediğiniz ya da ihtiyaç duyduğunu sebze ve meyveleri yetiştirme imkanın sunar.
 • Doğal gıdalara kolaylıkla ulaşma imkanı verir.
 • Kimyasal içeriklerden uzak ekim yapma fırsatı sağlar.
 • Doğal gıdalarla beslenildiği için kişiler üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
 • Şehrin kalabalığı, yoğunluğu ve gürültüsünden uzak vakit geçirme imkanı sunar.
 • Geniş alan ölçüleri sayesinde aileniz ve arkadaşlarınızla keyifli vakit geçirmenize imkan tanır.
 • Ekonomik bir yapıya sahiptir.
 • Tüm bu avantajlarının yanı sıra eğer ticaretle uğraşıyorsanız ve ürünleri kendiniz yetiştirmek istiyorsanız yüksek kar oranları ile satış yapmanızda etkin bir rol oynar.

Tüm bu özellikleri ile her her geçen gün daha fazla kişinin ilgisini çeken hobi bahçelerine olan yönelimde giderek artış yaşanır. Organik ve kimyasaldan uzak yetiştirilen doğal ürünlere ulaşma imkanı sunduğu kadar eğlenceli ve verimli zaman geçirilmesine de olanak tanır. Bu sayede özellikle küçük tatiller ve hafta sonları pek çok kişinin uğrak yerleri içerisinde yer alır. Özellikle bahar aylarında ilgi çeken alanlar içerisinde yer alsa da farklı mevsimlerde yetişen bitki, sebze ve meyvelerin ekim ve dikim işlemlerine uyumlu olduğu için yılın her günü kullanım imkanına sahiptir. Ayrıca kullanıcıların kendi beğeni ve zevklerine göre döşeme yapabileceği iç alan sayesinde konforlu bir kullanım da sunar.

Hobi Bahçesi Bileşenleri

Gün içerisinde yaşanan yoğunluktan kaynaklı olarak pek çok kişi stres dolu günler geçirir. Toprak ile uğraşmanın rahatlatıcı etkisinden dolayı hobi bahçelerine olan yönelim gün geçtikçe artar. Ağaç ve çiçek yetiştirme işlemleri kişiler üzerinde stres azaltıcı etkiye sahiptir. Kişiler üzerindeki pozitif etkilerinden dolayı bitki yetiştiriciliğine olan ilgide artış görülür. Bu duruma paralel olarak hem profesyonel hem de acemi kullanıcılara kolaylık sağlamak adına bitki yetiştirme seti geliştirilir. Set içerisinde kullanıcıların tercihine göre bitki ve çiçek tohumları yer alır. Yetişme ve meyve verme verimliliğine sahip olan bitki tohumları, uluslararası standartlara uygun olacak biçimde, uygun sağlık koşulları altında üretilir. Set içerisinde yer alan tohumlar ekim ve mahsul alma amaçlı olduğu için hibrit ya da GDO’lu olmaz bu nedenle pek çok kişi tarafından tercih edilir. Çiçek yetiştirme seti içerisinde yer alan tohumların dikilmesinden sonra elde edilen mahsullerin tohumları da ekim standartları için uygundur. Bu sayede kullanıcılar kendi bahçelerini kolaylıkla oluşturabilir. Dış alanda ekimin yanı sıra küçük ölçekli dikim alanlara sahip olan kullanıcılara da hitap eden tohumlar, iç mekan dikimine uygun şartlara sahiptir. İç alanda yılın her günü ekim işlemi yapılabilir. Tohumlar ekildikten sonra üzerlerine nemli torfa sahip olan viyoller eklenir. 1-2 santimetre ara ile serpilen tohumlara sera etkisi sağlamak için naylon poşet kullanılır. Naylon poşet ile üzeri örtülen tohumlar, çimlenme işlemi başlayana kadar tohum üzerinde kalır. Ayrıca toprağa ihtiyacı olan nemi sağlamak da son derece önemlidir. Bu nedenle toprağı nemlendirmek için toprak alanın ölçülerine bağlı olarak sprey ya da hortum yardımıyla su sıkılır. Tohumların çimlenme aşamasında ayrıca ışık önemli bir faktördür. Tohumlar için elverişli olan nokta ışık alan gölge bir alandır. Tohum türlerine göre sürede değişiklikler görülse de ortalama olarak 18 derece sıcaklık altında yaklaşık 1 haftada çimlenme işlemi başlar.

Verimli Vakit Geçirmek için Uygun Hobi Bahçesi Seçenekleri

Hobi bahçesi nasıl yapılır diye merak ediyor olabilirsiniz. Set içerisinde yer alan ekime hazır tohumların çimlenmesiyle işe başlanır. Çimlenme işlemi sırasında bitkilerde 4-5 adet yaprak oluştuktan sonra fideler dikim için hazır hale gelir. Çimlenme işleminin gerçekleşmesinde toprağın türü ve verimi önemli iki kriterdir. Doğru ve etkili bitki yetiştirme malzemeleri tercih etmek son derece önemli bir adımdır. Bitki yetiştirme toprağı seçilirken, ekimi yapılacak bitkinin türüne uygun olan toprağın seçilmesi gerekir. Kullanıcılara kolaylık sağlaması açısından markalar tarafından farklı bitki türlerinin yetiştirilmesine uygun olan topraklar müşterilerine sunulur. Lifli bir yapıya sahip olan torf, farklı çeşitteki bitkilerin yetiştirilmesi için uygun bir toprak türüdür. Kullanıcılarına sağladığı kullanım kolaylığı sayesinde pek çok kişinin ilgisini çeker. Torf sayesinde bitkinin kökleri etrafında hava ve nem dengesi düzenlenir. Bu sayede tohum için elverişli bir toprak ortamı oluşturulur. Yüksek su tutma kapasitesine sahip olmasından dolayı bitkilerin su ihtiyacını azaltıcı etkisi bulunur. Bu sayede sulama sıklığında azaltıcı faktör oynar. 5.0 - 5.5 arasındaki pH değeri ile bitkiler ve toprak için uygun asitlik oranına sahiptir. Yaygın olarak kullanılan toprak düzenleyici türü olan torfun kullanımı hem saksı hem de bahçe bitkilerinde sık sık tercih edilir. Hem bitki türleri hem de toprak türleri üzerindeki olumlu etkisi sayesinde özellikle çimlenme aşamasındaki kullanımı yaygındır.

Hobi Bahçeleri ile Doğal Gıdalar

Bitki yetiştirmek baştan sonra aktif olunması gereken bir süreçtir. Bu süreç sonucunda etkili sonuç almak için doğru bitki yetiştirme ekipmanları tercih etmek büyük bir öneme sahiptir. Bitki yetiştirme ürünleri, ekimi ya da dikimi yapılacak bitkinin özelliklerine göre değişkenlik gösterir. Doğru bir bitki yetiştiriciliği için bir takım malzemelere ihtiyaç vardır. Bu malzemeler içerisinde öncelikli olarak öne çıkanlar içerisinde ışık seti gelir. Işık setleri, lamba, reflektör, balast ve zamanlayıcıdan oluşur. Işık setinin yanı sıra bitki türüne ve yetiştirileceği alana uygun göre toprak türü seçimi önemli bir kriterdir. Bitkilerin filizlenme aşamalarında, gelişim aşamalarında ve çiçeklenme aşamalarında takviye besine ihtiyaç duyulur. Bitkilerin farklı gelişim aşamalarında önemli iki faktör olan nem ve ısının da kontrollü olması için ısı ve nem ölçer cihazlar mevcuttur. Ayrıca işlem kolaylığı sağlaması için markalar tarafından nem makinesi de geliştirilir. Bitkiye uygun olan hava koşulunu sağlamak için fan ve vantilatör kullanımı da yaygındır. Tüm bu çiçek yetiştirme malzemeleri çeşitlerine ek olarak bitkiler bahçede yetiştirildiği gibi iç mekanlarda da yetiştirilebilir bu nedenle doğru bitki yetiştirme saksısı seçimi yapmak da önemli bir faktördür. Doğru bir saksı tercihi yapmak için bitkinin türü ve türüne bağlı olarak kök genişlemesi ve bitkinin boy ve yaprak uzama eğilimi göz önünde bulundurulur.

Avantajlı Özellikleriyle Öne Çıkan Hobi Bahçesi Fiyatları

Çiçek yetiştirme hakkında bilgi sahibi olan kişiler kadar olmayan kişilere de uygun ortam sağlayan hobi bahçeleri her geçen gün daha fazla kişinin ilgisini çekmeyi başarır. Hobi bahçesi malzemeleri kişilerin beklenti ve isteklerine göre çeşitlilik gösterir. Hobi bahçelerinde sebze ve meyve yetiştiriciliği yapılıp mahsul elde edilebildiği gibi süs ve peyzaj amaçlı farklı ebatlara sahip çiçek ekim ve dikim imkanları da bulunur. Bu nedenle ilk olarak bitkilerin dikim işleminin hangi amaçla yapılacağını belirlemek gerekir. Profesyonel kullanıcılar kadar acemi kullanıcılar tarafından yaygın olarak tercih edilen hobi bahçesi kitleri içerisinde birden fazla çeşitte bitki seçeneği yer alır. Bu sayede kullanıcılar yaptıkları ekim ve dikim işlemlerinin ardından hangi alana yöneleceklerine kolaylıkla karar verme şansı yakalar. Kitlerin içerisinde yer alan tohumların pratik yapısı sayesinde kolaylıkla gerçekleşen ekim işlemleri farklı bilgi ve ilgi seviyesine sahip olan kullanıcıların uygulamasına uygundur. Bu nedenle Hobi bahçe malzemeleri ile bir araya gelen bitkiler geniş bir kitleye hitap etmeyi başarır. Dış mekanlarda kullanılan ve meyve veren bitki türlerinin yanı sıra ev içerisinde dekorasyon amaçlı kullanılan saksı bitkilerinin tohumları da sık sık tercih edilir. Hobi bahçesi çeşitlerini hediyelik olarak almayı da tercih edebilirsiniz. Özenle geliştirilen onlarca çeşit hobi bahçesi ürünleri kullanıcılarının ilgisine sunulur. Hepsiburada sayesinde dilediğiniz hobi bahçesi çeşidine kısa süre içerisinde ulaşabilirsiniz.

Hobi Bahçelerinde Hangi İşlemler Yapılabilir?

Hobi bahçelerinde farklı türlerde meyve ve sebze ekimi yapılabilir. Meyve ve sebze gibi mahsül alınan bitkilerin yanı sıra süs bitkileri yetiştiriciliği de yapılabilir. Aynı zamanda geniş bir alana sahip olan hobi bahçeleri, kullanıcılarına sosyalleşme imkanı da tanır. Bu duruma paralel olarak kullanıcılarına, aile ve arkadaş gruplarıyla piknik ve mangal yapma imkanı sunar.

Hobi Bahçeleri Neden Tercih Edilir?

Hobi amaçlı kullanıma sahip olan bu alanlar, aynı zamanda kullanıcıları için organik bir bahçedir. Toprak ile uğraşmayı seven ve bir arada olmak isteyen kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen hobi bahçeleri, stres ve gerginliğinin azalmasında rol alır. Psikolojik etkilerinin yanı sıra çeşitli bitki türleri yetiştirme imkanına sahip olmasıyla da pek çok kişinin ilgisini çeker. Çeşitli miktarlarda sebze ve meyve yetiştirme imkanı sunan hobi bahçeleri sayesinde kullanıcılar tüketecekleri besinleri kendileri üretme imkanına sahip olur.

Hobi Bahçesi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

Hobi bahçesi sahibi olurken bazı noktalara dikkat edilmesi gerekir. Dikkat edilmesi gereken kısımlar içerisinde öncelikli olarak arazinin imar durumu yer alır. Ardından arazinin altyapı durumu ve numarası gelir. Aynı zamanda tercih edilen hobi bahçesinin yapısının, kullanıcıların beklentileri doğrultusunda olması önemli bir noktadır. Bahçenin yapısı kullanıcıların beklentileriyle örttüğünde, istenen bitki türlerinin ekim ve dikim işlemleri yapılır. Son olarak bahçenin güvenliği ve parsel durumu da göz önünde bulundurulması gereken kriterler içerisinde yer alır.

Hobi Bahçeleri Hangi Amaçla Kullanılır?

Hobi bahçeleri, bitki yetiştiriciliği yapmanın yanı sıra ev inşası için de kullanılır fakat inşa edilebilecek evlerin 250 metrekareyi aşmamalı ve 2 kattan yüksek olmamalıdır. Ayrıca inşası yapılacak ev yola en az 5 metre uzaklıkta olmalıdır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Hobi Bahçesi Fiyatları

300 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Kuponlu Ürünler
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Marka
Toplam 39 / 300 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?