Dünya tarihini ve siyasi arenaları etkilemiş, toplumları ve ulusları peşinden sürüklemiş olan farklı ideolojilerin anlatıldığı eserler, farklı fiyat seçenekleri ile sizleri bekliyor. Devlet yapısının ortaya çıktığı antik dönemlerden modern zamanlara kadar süren ideolojik süreçleri, gelişmeleri ve hareketleri anlatan, ülkelerin kaderlerinde önemli role sahip siyasetçilerin yönetim şekillerini belirleyen, toplumların gelişmesinde ya da çöküşünde etkisi olmuş ideoloji ve fikirlerin bulunduğu kitaplar, bu alanda araştırma ve okuma yapmak isteyenlerin raflarındaki yerini almaya hazırlanıyor. Toplumsal yaşamdaki farklı fikir, görüş ve düşünceleri ele alan, toplum bilincini nasıl etkilediğini ve ne gibi gelişmelere sebep olduğunu anlatan eserler, birbirinden önemli yazarların kaleminden çıkmış halleri ile ideoloji konusunda bilgi almanıza olanak veriyor. Var olanı, olması gerekeni ve ne gibi sonuçlar doğuracağını anlatan ideoloji kitapları, çeşitli yayınevlerinin baskıları ile dünya tarihindeki ideolojik fikirlerin etkilerini anlatmak için geliyor. 

İdeoloji Nedir?

İdeoloji kavramı, farklı ideolojik düşünceler içerisinde değişiklik gösterse de toplumsal olaylar ve yaşam döngüsü içerisinde gelişen fikirleri, inanç sistemlerini, görüşleri ve hareketleri ifade eden süreç olarak isimlendiriliyor. Antik dönemlerden modern zamanlara kadar pek çok farklı ideolojik sistem ve düşüncenin ortaya çıkıp, toplumları ve yönetim anlayışını etkilediği söyleniyor. Bütünsellikten çok ayrıştırıcı bir nitelik taşıyan ideolojik kavramlar; Karl Marx, Engels, Gramsci gibi isimler ile birlikte farklı bir zemine taşınıp geliştiriliyor. Çıktıkları dönem içerisindeki şartları ele alarak ortaya koyulan ideolojilerin, daha sonraki yıllarda gelişen ve değişen toplumsal normlar ile birlikte şekil değiştirdikleri ve yenilikçi hareketler içerisinde yer aldıkları da gözlemleniyor. Bu kavram, tarih sahnesine 18. yüzyılda giriyor ve bu tarihten sonra siyasal, sosyal ve kültürel olayların sadece sosyal bilimler olarak değil, günlük yaşam içerisinde de anlamlı bir temele oturtulması görevini üstleniyor. 

Hangi İdeolojik Düşünceler Etkili Olmuştur?

Siyasal ve toplumsal bir öğreti üzerine kurulu olan ideolojilerin tarih boyunca toplumları ve devletleri etkilediği görülüyor. İdeolojik fikirler arasında belki de en önemli yeri kaplayan ideoloji ise kapitalizm ve marksizm olarak gösterilebiliyor. Kapitalizm para ve ekonomik güç üzerine kurulu bir düzeni savunurken Marksizm ise bu düşünceyi temelden reddederek yeni bir bakış açısı getiriyor. Proleterya kökenli bir iktidar anlayışını savunan ve komünizm temelli bir öğreti olan Marksizm düşüncesi, Karl Marx ve Engels gibi önemli isimler tarafından savunuluyor. Yöneticisiz anlamına gelen ve güç odaklarının iktidarda olmadığı bir anlayışı savunan anarşizm, geleneksel sosyal etmenlerin savunmasını öğütleyen muhafazakarlık, bireysel özgürlük ve bireysel haklar üzerine kurulu bir felsefi akım olan liberalizm; dil, tarih ve kültür bağlarına dayalı bir görüşü savunan milliyetçilik ve toplumsal iktidar ve toplumsal refah gibi düşünceleri savunan sosyalizm de dünya tarihinde önemli rol oynamış ideolojik sistemler olarak gösteriliyor. 

Hangi İdeoloji Kitapları Okunmalı?

İdeoloji, toplumsal düzen ve siyaset konuları üzerine pek çok farklı yazarın kaleme aldığı eserler bir arada sunuluyor. Karl Marx'ın kaleminden çıkan ve komünizm düşüncesini savunan "Komünist Manifesto", kapitalizm düşüncesinin ne olduğunu anlatan ve ekonomi temelli iktidara karşı bir eleştiri olan "Kapital" gibi eserler, bu alanda mutlaka okunması gereken kitapların başında geliyor. Yine kapital düzene karşıt bir görüş olarak Max Weber tarafından yazılmış olan "İktisat ve Toplum", Lenin tarafından yazılan ve marksist teori üzerine bir eser olan "Devlet ve Devrim", Sovyetler'i anlatan "Ütopik ve Bilimsel Sosyalizm" gibi eserler, anarşist görüşü inceleyen ve anlatan Engels'in yazmış olduğu "Anarşizm Üzerine" isimli eseri, Arthur Rosenberg tarafından kaleme alınan "Bolşevizm Tarihi", Henri Lefebvre'nin yazmış olduğu "Sosyalist Dünya Görüşü Marksizm" gibi eserler de mutlaka okunması gerekenler arasında yer alıyor. Türkiye tarihini ve ideolojisini anlatan "Davam, Türk Ülküsü, Türkçülüğün Esasları, Ulusal Kimlik" gibi eserler de okunması önerilen kitaplar arasında bulunuyor. İdeolojileri ve toplumlar üzerindeki etkilerini anlamanıza yardımcı olacak ideoloji kitaplarını Hepsiburada farkı ile satın alabilirsiniz.


ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

İdeoloji Kitapları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 494 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501689/9946/1501620