Jant

Jant Bakım Temizlik Ürünleri

Araca şıklık katan ve tarzını yansıtan parçalardan olan jantlar hem görsel hem de kalite anlamında farklı çeşitlere sahip oluyor. Aracınızın nasıl görünmek istediğini belirlemek için seçebileceğiniz jant modellerinde, uzun ömürlü bir kullanıma sahip olmak adına bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor. Aynı zamanda jantın düzenli bakımını yaparak da çok daha uzun süre kullanma avantajına sahip olabilirsiniz.

Jant Bakımının Önemi

Jantlar, maalesef ki araçlardaki dış etkenlere en fazla maruz kalan parçaların başında geliyor. Çünkü yollardaki ve çevredeki ağır şartlardan ilk olarak lastikler ve jantlar etkileniyor. Bu yüzden de jantlara düzenli aralıklarla bakım yapılmasının önemi büyük oluyor. Aksi takdirde jantlar paslanmaya, leke tutmaya ve hatta kararmaya başlayabiliyor. Bu durum teknik olarak büyük bir sıkıntı yaratmayacak olsa da aracın genel görünümünü ve estetik yapısını olumsuz yönde etkiliyor. 

Tıpkı boyalı yüzeylerde olduğu gibi jantlara da düzenli şekilde bakım yaparak leke tutmalarını, oksitlenmelerini ve kararmalarını önleyebilirsiniz. Ayrıca bu bakımlar sayesinde jantlar çok daha parlak bir görünüme kavuşuyor. 

Jant Bakımında Kullanılması Gereken Temizlik Ürünü Çeşitleri

Piyasada jantlarınıza kaliteli bir şekilde bakım yapabileceğiniz pek çok temizlik ürünü bulunuyor. Bu ürünler ile jantları genel olarak temizleyebilir, balatalarda ortaya çıkması muhtemel olarak tozları engelleyebilir, jantlardaki kılcal çizikleri ortadan kaldırabilir ve çok daha parlak bir janta sahip olabilirsiniz. Ancak jant bakımı konusunun hassas bir konu olduğunu unutmamalısınız. Bu yüzden de temizlik ürünü seçerken jantların üretiminde kullanılan materyalin ne olduğunu öğrenmeniz gerekiyor. Çünkü temizlik ürünü seçerken de jantın malzemesine göre tercih yapmanız gerekiyor. Aksi takdirde bir daha geri dönüşü olmayan hata ya da hasarlar ortaya çıkabiliyor. Bunun yanı sıra uygulama yaparken ürünün kullanma talimatına da harfiyen uymanızda fayda var. 

Genel olarak jant bakımı yaparken mutlaka jant temizleyici spreyler tercih ediliyor. Bu noktada her jant tipinde kullanılabilecek olan ürün çeşitlerine yönelebilirsiniz. Bu temizlik işlemi ile jantlardaki balata tozlarını, tüm kiri ve kumu kolayca ortadan kaldırabilirsiniz. Sonrası için isterseniz bir metal parlatıcı alabilir isterseniz de temizleyici spreyinizi parlatıcı özellikli olarak seçebilirsiniz. Eğer jantlarda solgun bir görünüm ve oksitlenme bulunuyorsa metal jantlar için jant metal cilası tercih edebilirsiniz. Çizik yaratmadan oksitlenmeye yok eden bu ürünlerle de daha parlak yüzeyler yaratabilirsiniz.

Jantınızın temizliğini düzenli olarak yapıyorsanız ama daha çok jantın parlak olmasına ihtiyaç duyuyorsanız parlatma kitlerine de yönelebilirsiniz.  

Jant Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Jant bakımında ürünleri gelişigüzel kullanmak ciddi sorunlar ortaya çıkarabiliyor. Özellikle alaşım özelliği bulunan jantların, dış yüzeylerinde kalıcı sorunlara sahip olmamaları için düzenli şekilde bakımlarının yapılması gerekiyor. Aracınızla yolculuk ederken yoldan toz ya da fren sürtünmesiyle gelen artıklar; jantlara yapışabiliyor. Bu yüzden de en azından iki haftada bir jantların detaylı şekilde yıkanması gerekiyor. Aksi durumdan jant üstünde birikecek olarak artıklar, jantlardaki alaşım yüzeylerde hasarlara yol açabiliyor.

Jantları detaylı şekilde yıkadıktan sonra hafif alaşımlı jantlara uygun olan ve içerisinde asit bulundurmayan temizlik ürünleri ile temizleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra aracın jantlarına ortalama üç ayda bir parafin sürmeyi de düşünebilirsiniz. Ancak jantlara yapacağınız herhangi bir bakım işleminde kesinlikle aşındırıcı solüsyonlar kullanmamalısınız. Eğer koruyucu boya tabakasının olduğu kısma taş çarptıysa ve bir hasar oluştuysa jantı uzun süre kullanabilmeniz için hemen sorunu gidermelisiniz. Bu işlemi kendiniz de yapabileceğiniz gibi eğer kendinize tam olarak güvenmiyorsanız uygulamanın sorunsuz şekilde yapılabilmesi için profesyonel kişilerden yardım alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Jant Bakım Temizlik Ürünleri

555 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Marka
Toplam 43 / 555 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?