Kalorifer Ekipmanları

Araba içindeki havalandırmanın ve iklimlendirmenin parçası olan kalorifer sistemi, araç ısısını yükseltmenin yanı sıra camda oluşan buharı yok etme, motorun hararetini önleme gibi görevleri de yerine getirir. Kalorifer ekipmanları, genellikle uzun ömürlü kullanım sağlasa da bakımlarının ihmal edilmesi, arızalara neden olabilir. Kalorifer sistemini oluşturan hortum, vana ve ızgaraların bakımsız kalması, kaloriferin soğuk hava üflemesi ya da hiç çalışmaması gibi sorunlar yaratabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için kalorifer ekipmanlarını tanımalı ve parçaların kontrolleri yapılmalıdır.

Arabaların kalorifer sistemi, radyatör içerisinden geçen sıcak su ile çalışır. Kaloriferdeki bu su, motorun soğutma suyudur. Motordan yayılan ısı enerjisi, motor blokundaki kanallarda bulunan soğutma sıvısına iletilir. Isınan soğutma sıvısı üzerindeki enerji, arabanın radyatöründen dışarı yayılır. Motoru su soğutmalı arabaların genellikle iki radyatörü bulunur. Büyük radyatör, motor kısmında bulunur. Diğer radyatör ise iç mekanı ısıtır.

Kaloriferin ekipmanlarının her birinin yaptıkları göreve özgü arıza riskleri ve bakım gereklilikleri bulunur. Kalorifer ayar vanaları, kaloriferin çalışma yönünü ve kademelerini belirler. Arıza riski, diğer parçalara göre daha yüksek olan ve çalışma durumunun kontrol edilmesi gereken parçalardır.

Kalorifer ızgaralarının ise klima bakımıyla birlikte düzenli olarak kontrol edilmesi ve temizlenmesi gerekir. Fan tarafından üflenen hava yeterli seviyede gelmiyorsa polen filtresinin kontrol edilmesi ve temizlenmesi gerekir. Filtrenin, zamanla çevresel etkilerden kirlenmesi nedeniyle geçirgenliği azalır.

Radyatörlerde en yoğun yaşanan sorun, radyatörün tıkanmasıdır. Kalorifer peteklerinin kireçlenerek tıkanması sonucunda sıcak su, devridaim yapma olanağını yitirir. Kalorifer peteğine bağlı olan iki hortumdan birinin sıcak; diğerinin soğuk olması, peteğin tıkalı olduğunu gösterir. Ayrıca, su kanallarının paslanması nedeniyle de radyatörde tıkanma meydana gelebilir.

Kireç ya da pas nedeniyle tıkanan radyatörleri açmak için özel temizlik kimyasallarından yardım alınabilir. Bu malzemeler olumlu sonuç vermezse radyatörün yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Kalorifer radyatörlerinde arıza nedenleri arasında antifriz kullanılmaması da yer alır. Kullanılan antifrizin rengi mavi ise 3 sene, diğer renkteki antifrizlerin ise 5 sene içinde yenilenmesi gerekir. Ayrıca, antifriz ile birlikte kullanılan suyun da saf su olması gerekir. Musluk suyu, kireçlenmeye ve dolayısıyla tıkanmalara neden olur.

Sıcak su hortumları, kalorifer ekipmanları arasında önemli bir yere sahiptir. Plastik malzemeden yapılan hortumların üzerinde bağlantı için kelepçeler bulunur. Arabanın motor kaputunun içinde yer aldıkları için çevresel şartlar nedeniyle arıza riskleri düşüktür. Fakat, düzenli olarak kontrollerinin yapılması gerekir. Çünkü zaman içinde yıpranan hortumun esnekliği, kaybolur. Bu da conta veya kelepçelerden su sızmasına neden olabilir. Kalorifer sistemini etkileyen bu arıza, suyun arabanın içinde birikmesi durumunda diğer parçaların da hasar görmesine neden olabilir.

Arabanın kalorifer ekipmanlarının kontrolü yapılırken, termostatın ve genleşme kabındaki sıvı seviyesinin kontrolünün ihmal edilmemesi gerekir. Arabanın motoru uzun süre çalıştıktan sonra bile kalorifer ısınmıyorsa ve hararet göstergesi düşük ise arıza, mutemelen termostat kaynaklıdır ve termostatın değişmesi gerekir.

Kalorifer ekipmanlarının değişimi için yeni parça siparişi verirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, arabanın markasına ve modeline uygun ürün almaktır. Motorun cinsi, arabanın yakıt tipi gibi özelliklerin bilinmesi gerekir. Kalorifer ekipmanını tedarik eden firma tarafından ürün için bildirilen uyumlu markalar ve teknik özellikleri de dikkate alınmalıdır. Sipariş vermeden önce ürün ile arabanın uygunluğundan emin olunmalıdır.

Kalorifer ekipmanlarının değişiminde özellikle radyatör değişimi gibi işlemler için servisten profesyonel hizmet alınması gerekir. Kalorifer ekipmanlarının fiyatları ve yetkili servislerin belirlediği değişim ücretleri, söz konusu arabanın modeline göre çeşitlilik gösterir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kalorifer Ekipmanları

7681 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 7681 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/60007196