ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
Yapı Kredi Yayınları
Karalama Defteri - Ararken - Nurullah Ataç

Karalama Defteri - Ararken - Nurullah Ataç

Yapı Kredi Yayınları
%5 indirim 26,24 TL 24,93 TL
( / adet)
%
  • (Kargo Bedava)
  • (Kargo Bedava)
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/9950
Karalama Defteri - Ararken - Nurullah Ataç

Türk edebiyat tarihinde, Cumhuriyet Dönemi yıllarına damga vuran Nurullah Ataç, dikkat çeken dili, denemeleri ve eleştirileriyle "usta" mertebesine ulaşmış bir yazardır. 1898 yılında İstanbul'da dünyaya gelen yazar, 1921 yılında Nişantaşı Lisesi'nde öğretmenliğe başlar, 1945 yılına kadar bu görevi sürdürür, edebiyat ve sanat tarihi dersleri okutur. Yaşamı boyunca Türkçe'nin inançlı bir özeleştiricisi olur. Cumhuriyet Dönemi şairlerinin tanınmasına, yeni şiirin benimsenmesine destek vererek özellikle Orhan Veli'nin ünlenmesi konusunda büyük katkılar sağlar. Deneme yazılarını, söyleşi havasında adeta konuşurcasına, kolay anlaşılan bir Türkçe ile kaleme alır. Yenilikleriyle Türk diline birçok katkıda bulunan yazar Ataç, konuşma dilinde yer alan devrik cümleyi yazı diline kazandırmasıyla dikkat çeker. Çevirileriyle de tanınan Nurullah Ataç, birçok eserin özgün üslubuyla Türkçe'ye kazandırılmasında önemli bir rol oynar. 

Farklı Konularda Pek Çok Düşünce

Nurullah Ataç'ın kuşku, ironi ve coşku yüklü yazılarında dil, uygarlık, şiir ve sanat üzerine günümüz okurunun da feyz alacağı birçok mesaj vardır. Yazarın Türkçe'yi kullanımı, kendinden sonraki kuşaklara adeta birçok öğüt verir niteliktedir. Deneme yazmak, onun hayatı boyunca en büyük tutkusu olmuştur. Nurullah Ataç'ın Karalama Defteri - Ararken adlı eseri, bu konuda da onun amaçlarına uygun düşen bir eserdir.  Karalama Defteri - Ararken - Nurullah Ataç'ın okurla sohbet eder tarzda, yani bir söyleşi üslubuyla ele aldığı iki kitabın derlemesinden oluşan akıcı bir kitaptır. Ayrıca kitapta Necip Fazıl Kısakürek ve Tevfik Fikret gibi önemli kişiler hakkında eleştiriler de bulunur. Farklı konular hakkında denemelerden oluşan bu eser, yavaş yavaş ve sindirerek okumak isteyeceğiniz kitaplar arasına girmeyi başarır. Karalama Defteri -Ararken, her şeyden önce 1900'lü yılların başında hem Türk edebiyatı hem de dönemin yaşam değerleri hakkında merak ettiğiniz birçok konuya açıklık getirir. 

Nurullah Ataç, Karalama Defteri - Ararken kitabında şiir, tarih, medeniyet, kişisellik, sanat ve edebiyat gibi konuları başlık olarak kullanır. Ona göre deneme yazıları, eleştirmenin ta kendisidir. Deneme yazarı bir konuyu derinlemesine inceler, yorumlar ve yaratıcı bir sonuç ortaya çıkarır. İşte bu sebeple, büyük usta Nurullah Ataç deneme yazmaya bu yönden sıkı sıkıya bağlıdır, yazarken verdiği derslerle uzun yıllar bir hoca gibi gelecek kuşaklara örnek olur. Onun en büyük tutkusu olan Türkçe ve dil devrimi için tek başına yaptığı katkılar ve yalınlaştırmalar tarihte çok önemli bir yere sahiptir. Eserde, akademik konulara atıfta bulunan birçok bölüm olduğu gibi yazarın kişisel yaşama bakış açısını gösteren yazıları da vardır. Yani kendinin de dediği gibi aklından geçenleri dünyayla paylaştığı bir karalama defteridir bu eser. 

Hayat Dersi ve Karalama Defteri

Nurullah Ataç, geçmiş dönemde yaptığı öğretmenlik görevini yazılarında da devam ettirerek gelecek kuşaklara adeta ders niteliğinde tavsiyelerde bulunur. Yazar kitabın bir bölümünde genç edebiyatçılardan beklentilerini de sıralayarak düzene ve üsluba önem verilmesi gerektiğini vurgular. Yalın Türkçe kullanımı ısrarında olduğu kadar kendi içini, özünü dinleyen, anlam boyutuna da önem veren Ataç, bu beklentisini de açıkça belirtir.Kısacası, denemelerinde eleştirilerini kaleme alan Nurullah Ataç, öncülüğünü yaptığı fikirlerin kendinden sonraki kuşaklara da yol göstermesini amaçlar. Nurullah Ataç, Türk edebiyat tarihinde eleştirmen yönüyle çok sağlam bir yere sahiptir. Daha uzun yıllar boyunca konuşulacak bu güzel kitabı bir öğretmen edasıyla okuyucuların faydasına sunmuştur. Farklı konularda birçok fikir veren, yeni kuşaklara cumhuriyet dönemi edebiyatı hakkında bilgiler sunan bu sağlam eseri siz de hemen kitaplığınıza ekleyebilirsiniz. 

 

 

 

Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 175
Yayın Tarihi 2016
Yazar Nurullah Ataç
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KYAP113
Bu ürün hakkında soru bulunmuyor.
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Sepette indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Yargı Yayınevi Atatürk İlkeleri ve Türk İnkılap Tarihi
Eğitim Bilimine Giriş - Veysel Sönmez
Kuramdan Uygulamaya Çocuk Edebiyatı (El Kitabı) - Ali Fuat Arıcı
Psikolojiye Giriş
%20
27,00 TL 21,60 TL
49,99 TL
36,00 TL
%12
68,00 TL 59,50 TL
Satıcı
Hepsiburada
Kitapx 9,9
Kırmızı Kedi Kitabevi 9,9
Kırmızı Kedi Kitabevi 9,9
Değerlendirmeler
(10)
(1)
(2)
(10)
Cilt Durumu Ciltsiz Ciltsiz - Ciltsiz
Sayfa Sayısı 411 322 - 432
Yayın Tarihi 2014 2019 - -
Yazar Cengiz Dönmez Veysel Sönmez Ali Fuat Arıcı Clifford T. Morgan
Basım Dili - Türkçe - -
Başa dön