Karot makineleri ilk olarak İsviçreli bir mühendis tarafından üretilmiştir. Günümüzde kullanılan sondaj makineleri de karot makinelerinin çalışma prensibiyle çalışır. Bazı özel modeller, el tipi benzinli karot makinesi olarak da adlandırılır Güçlü ve hassas makinelerden olan karot makineleri işlevsel özellikleriyle dikkat çeker. Makinenin işlevi, betonu silindir şeklinde delerek, iç kısımda kalan parçayı koni biçiminde havuç şekline benzer olarak çıkarmaktır.

Karot Makinesi Nasıl Kullanılır?

Matkap, planya ve benzeri şekildeki elektrikli el aletlerinden farklı olarak karot makinesi için kişilerin eğitim alması gerekebilir. Sertifikalı kullanıcılar ekipmandan doğru şekilde yararlanabilirler. Karot makinesi kullanırken ürün talimatları birebir yerine getirilmelidir. Boru, lağım delikleri veya diğer büyük çaptaki deliklerin açılması, bazen de taşın veya betonun durumunu görebilmek için numune almakta kullanılan karot makinesi elektrik kaynağına bağlanmalıdır. Gerektiği zaman kablo uzunluğu uzatma kablosu ile artırılmalıdır.

Çalışacağınız yeri önceden işaretlemeniz ve burada başka boru ve kablo bulunmadığından emin olmalısınız. Tüm bu detayları göz önünde bulundurduktan sonra karot ucunu işaretlediğiniz yerin çapı ile örtüşecek şekilde koymanız ve makinenin ayağını sabitleyerek çalıştırmanız yeterlidir.

Karot beton delme makineleri yatay ve dikey olarak kullanılabilir. Karot alınarak elde edilen beton değerlendirmesi, diğer değerlendirme yöntemlerine göre daha doğru sonuçlar verir. Karot makinesi, gövde, uç ve tabla olmak üzere üç ayrı bölümden oluşur. Bazı durumlarda karot makinesi parçalarında da değişimler olabilir. Karot makinesine su hortumu ve elektrik kablosu bağlanabilmesi için uygun bölümler bulunur. Makine, teknisyen ekip tarafından uygun kıyafetler giyilerek kullanılır. Makineyi kullanacak olan ekibin güvenlik kurallarına dikkat etmesi gerekir.

Karot Makinesi Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Karot alımı esnasında etrafa sıçrayabilecek olan suların, ucu açık olan elektrik kablolarıyla temas etmemesine özen gösterilmelidir. Karot alma işlemi yapılırken elmas uçlardan destek alınır. Karot basınç dayanım değerleri doğru şekilde belirlendikten sonra karot alma işlemine geçiş yapılabilir. Karot numunesinin nereden alınacağı da büyük önem taşır. Numunenin alınacağı bölgenin özellikleri detaylı bir şekilde incelenmelidir. Taşıyıcı elemanların bağlantı noktaları, perde, kolon, döşeme ve kiriş yerleri ortaya çıkartıldıktan sonra karot alma işlemine başlanır.

En fazla kullanılan karot uçları arasında elmas uçlar yer alır. Zemindeki beton veya taşlar için elmas karot ucu kullanırken duvarcılık ve taşçılıkta karbür karot ucu da tercih edebilirsiniz. Karot uçları değiştirilebilir ve yenilenebilir özelliklere sahiptir. Elektrik gücü ve boyutu açısından değişiklik gösterebilen karot uçları da yarı çaplarına göre farklılık gösterebilir. Hangi çapta delik açmak istiyorsanız o çaplar için uygun olabilecek karot uçlarını tercih edebilirsiniz.

Karot Alma Nedir, Neden Yapılır?

Karot alma işlemi, inşası tamamlanan yeni yapılardan ya da deprem gibi afet sonucu hasar görmüş olan yapılardan alınan numuneler aracılığıyla yapılır. Bu yapının tahmini ömrünü ve sağlamlık kapasitesini ölçmek için yararlanılan karot alma işlemi sayesinde can ve mal kayıplarının da önüne geçilebilir. Karot, genellikle depremde hasar gören binalardan veya risk taşıyan binalardan alınır. İşlem ile alınan numuneler, laboratuvar ortamında incelenerek yeni yapı maddelerinin gelişimine katkı sağlar. Risk grubunda bulunan yapıların sağlamlığı test edildikten sonra yıkılması veya onarılması gerekliliği de tespit edilir.

Karot makinelerini seçerken hangi alanlarda kullanacağınızı belirlemeniz son derece önemlidir. Ürünün teknik özellikleri ve kapasitesi fiyatlar üzerinde etkili olan faktörler arasındadır. Karot makinesi fiyatları aynı zamanda seçeceğiniz ürünün markası ve modeline göre değişebilir. Uzun yıllar kullanabileceğiniz ve uçlarını isteğinize göre değiştirebileceğiniz ürünlere sahip olabileceğinizi göz önünde bulundurursanız ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir ürün satın almanın sizler için doğru olacağını görebilirsiniz.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Karot Makinesi Fiyatları

Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 134 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003081/60002701