Karter

Motor bloğunun altında yer alan karter, krank milini dış etkenlerden korumaya yarayan yağ tankıdır. Yağın depolanmasını ve soğumasını sağlayan bu parça, "boğazlı" ve "boğazsız" olmak üzere iki farklı grupta toplanır. Çelik saçtan yapılan karter, buna ek olarak motorun alt kısmında yer alan krank kısmını, krank mili ve yataklarını da örter. Motorun diğer kısımlarının yağlanmasında önemli bir yere sahip olan bu parça, yağı biriktirir ve yağ pompasının devreye girerek yağı bu alandan çekmesine izin vererek dağıtır. Yağlanan parçalar arasında silindir-piston, supap mekanizması-krank mili vb. yer alır. Motor yağının değiştirilmesi gereken zamanda ise; kraterin altında bulunan boşaltma tapası gevşetilerek yağ buradan dışarı çıkarılır. Mıknatıslı olma özelliğini taşıyan bazı tapalarda, küçük metal parçalarının çekilmesi sağlanır ve yağ bu şekilde çıkarılır. Hareket halinde iken kraterin içinde bulunan yağın, çok fazla çalkalanmaması ve hata vermemesi için iç kısmında sacdan yapılan delikli bölmeler bulunur.

Aracın ön kısmının en alt bölümünde yer alan karter, lift ile yukarı kaldırılan araçta ön iki teker arasında yer alır. Motor bloğuna bağlı olan ve genellikle siyah renklerde olan bu parçayı gördüğünüz anda hemen tanıyabilirsiniz. Araçlarda son dönemlerde sık sık kullanılmaya başlanan karter koruma da, araç için son derece önemli bir yere sahiptir. Yine motorun alt kısmında yer alan bu parça, yağ karterinin de altında bulunur ve özellikle bozuk olan yollardan fırlayabilecek olası taş, toprak ve diğer dış etkenlere karşı aracı korur. Asfalt ve düz zeminde kullanılan araçlar için çok fazla gereken bir ürün olmasa da, toprak yollarda, engebeli arazilerde ve tümseklerin olduğu yollarda kullanılan araçlar adına oldukça önemli bir parçadır.

Uzun süreli karter kullanımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri de, düzenli şekilde bu parçanın temizliğini yapmaktır. İlk olarak motor sıcakken karterin asla sökülmeyeceğini aklınızda bulundurmalısınız. Karter temizliği için motorun biraz soğumasını beklemeli ve bu parçayı yerinden sökmeden önce motor yağını boşaltmalısınız. Bunun için karterin altına yağın boşalabileceği uygun bir kap koymayı unutmamalısınız. Daha sonra alt kısımda bulunan boşaltma tapasını gevşetmeli ve tapayı sökerek yağın boşalmasını sağlamalısınız. Bu işlemi de bitirdikten sonra karterin silindir bloğuna bağlı kalmasını sağlayan çok sayıda civatayı ve burada yer alan contayı sökerek bu parçayı yerinden çıkarmalısınız. Karteri yerinden çıkardıktan sonra balata spreyi tarzında uygun temizlik malzemeleri ile bu parçayı iyice temizlemeli ve basınçlı hava ile kurutarak tekrar yerine takmalısınız.

Karter Fiyatları

Genel olarak araçlarda en çok rastlanılan sorunlardan biri de karter delinmesidir. Bu arızanın meydana gelmesine neden olan unsurlar arasında ise; yoldan fırlayan taş parçaları, bozuk yollarda karterin yere sürtüp hasar görmesi ve aracın çukur ya da tümseklere düşmesi yer alır. Bu dış etkenlerin yanı sıra iç kısımda meydana gelen yağ kaçağı da karterde hasar oluşmasına neden olur. Tapadan ve karterden yağ kaçağı olduğunu anladığınız anda hemen işe koyulmalı ve contaları en kısa sürede değiştirmelisiniz. Karterde bu sayılan sorunların hiçbiri yoksa ve yine de yağ kaçağı sorunu varsa, bu kez de havalandırma sistemi kontrol edilerek hasar tespiti yapılmalıdır.

Aracınızda yağ kaçağının olduğunu gördüğünüzde yapacağınız ilk iş; aracınızı durdurmak ve tekrardan kesinlikle çalıştırmamaktır. Eksilen yağ yüzünden hem motor yağsız kalır hem de piston, silindir, supap ve krank yatağı gibi pek çok parça hasar görür. Kısacası motorun tamamı ile bozulmasına ve bir daha çalışmamasına neden olabilirsiniz. Bu durumla karşı karşıya kaldığınızda izleyeceğiniz en doğru adım, yeni bir karter almaktır. Karter fiyatları; marka, kullanılan malzeme ve özellik açısından farklılık gösterir. Yetkililer tarafından aracınız için uygun olarak karter modelini öğrenerek doğru ürünü satın alabilir, motorunuzu güvence altına alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Karter

4305 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 4305 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/60007190