Kayak - Snowboard

Kış aylarının olmazsa olmaz sporlarından bir tanesi olarak kabul edilen snowboard ya da kayak, Türkiye'deki kış turizminde de önemli yer tutuyor. . 7'den 70'e herkes için ilgi uyandırıcı bir spor grubu olmasından dolayı kayak da snowboard da giderek popüler hale geliyor. Uludağ'dan Kartalkaya'ya kadar çok sayıda lokasyon, bu sporlar için özel olarak dizayn ediliyor. Doğru snowboard - kayak malzemeleri seçimi ise bu spordan alınacak keyfi de sağlanacak önlemleri de maksimum seviyelere çıkarıyor.

Snowboard ya da kayak sporlarına yönelik özel olarak geliştirilen ekipman ve malzemeler, bu sporların doğru bir biçimde yapılabilmesine de zemin hazırlıyor. Snowboard sporunda basit tabiri ile bir tahta kullanılırken kayak sporunda iki kayak ve iki baton tercih ediliyor. Her iki spor için ortak bazı ekipmanlar söz konusu; bunlar kayak pantolonu, kayak montu, eldiven, bot, kar gözlüğü ve çeşitli güvenlik ekipmanları olarak sıralanıyor. Öte yandan bu iki spor türünün kendine has malzemeleri de bulunuyor.

Snowboard Malzemeleri Nelerdir?

Snowboard sporunun başlıca malzemesi, üzerine binilip kayılan ve board adı verilen tahta oluyor. Bu board'lar yaş grubuna ve profesyonellik düzeyine bağlı olarak değişiklik gösteriyor, sonrasında ise diğer ekipmanların tedarik edilmesi bekleniyor. Snowboard sporunun yapılacağı ortam ve mevsim zor şartlar barındırdığından dolayı soğuklara dayanıklı olmak ve hareket kabiliyeti büyük önem arz ediyor. Haliyle de sporlar için özel olarak üretilen malzemelerin mutlaka edinilmesi gerekiyor. Bunun için de öncelikle su geçirmeyen, yıpranmayan, kolay kuruyan ve esneklik gösteren pantolonlar üretiliyor. Bu pantolonlar snowboard için önemli olmakla birlikte tek başına yetmiyor. Pantolonun yanı sıra yine su geçirmeyen montlar da hayat kurtarıcı oluyor. Bere ya da kar maskeleri de soğuktan koruyan, konfor yaratan malzemeler arasında kabul ediliyor. Kar maskesi tercih ederseniz gözlüğe ihtiyaç duymayabilirsiniz ancak bere taktığınız takdirde bir kar gözlüğü edinmeniz de öneriler arasında gösteriliyor.

Kayak Malzemeleri Nelerdir?

Kayak sporundaki olmazsa olmaz ekipmanlar arasında iki adet kayaktan ve iki adet batondan oluşan kayak takımları bulunuyor. Bu kayakların, ayaklara doğru bir biçimde geçirilebilmesi için kayak botu ya da kayak ayakkabısı adı verilen özel ekipmanlar da profesyonel sporcular başta olmak üzere herkes için zorunlu sayılıyor. Batonlar sürüş esnasında yön verme, durma, ilerleme, hız düşürme ya da hız artırma gibi aksiyonların kontrolü için kullanılıyor. Baton seçiminde batonun uzunluğunun yanı sıra materyali, tutma yerleri, pabuç kısımları gibi ayrıntıların tamamının göz önünde bulundurulması bekleniyor. Ayrıca tıpkı snowboard sporunda olduğu gibi kayakta da benzer pantolon ve montlar giyiliyor. Genellikle parlak ve canlı renklerin hakim olduğu bu kıyafetler, kayak esnasında istediğiniz hareketleri yapabilmenize imkan veriyor. 

Snowboard ve Kayak Malzemeleri Nasıl Seçilir?

Snowboard ya da kayak sporlarından birini veya her ikisini de yapmaya karar verdikten sonra sıra malzeme seçimine geliyor. Malzeme seçiminde öncelikle amatör ya da profesyonel olup olmadığınızın değerlendirilmesi önemli görülüyor çünkü profesyonel sporcuların kullandığı ekipmanlar ile amatör kişilerin kullandığı ekipmanlar arasında gerek donanımsal gerekse tasarımsal anlamda birtakım farklılıklar ortaya çıkıyor. Bununla birlikte malzemeleri kullanacak kişinin yaşı ve boyu gibi faktörler de seçim konusunda etkili olabiliyor. Her board ya da kayak ürünün boyutları birbirinden farklı oluyor ve bu nedenle de teknik detayların gözden kaçmaması bekleniyor. Ayrıca alacağınız mont ve pantolonun bu sporlar için özel olarak geliştirilmiş modeller arasından olmasının sporlardan alacağınız verim ve zevk üzerinde bir hayli etki gösterdiği ifade ediliyor.

 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Snowboard - Kayak Malzemeleri

72 ürün listeleniyor
Spor Outdoor
Spor Outdoor
Spor / Fitness
Spor / Fitness
Spor Branşları
Spor Branşları
Kayak - Snowboard
Kayak - Snowboard
Mont
Mont
Pantolon
Pantolon
Gözlük
Gözlük
Aksesuar
Aksesuar
Eldiven
Eldiven
Maske ve Bere
Maske ve Bere
Evolite
Dare2b
Thermoform
Columbia
Lafuma
Cebe
Ferrino
Helly Hansen
Killy
Millet
Patagonia
Modaroma
Bilecik Spor
Head
Icepeak
Solognac
The North Face
Trekmates
Güncel Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 36 / 72 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?