Kış aylarının olmazsa olmaz sporlarından bir tanesi olarak kabul edilen snowboard ya da kayak, Türkiye'deki kış turizminde de önemli yer tutuyor. . 7'den 70'e herkes için ilgi uyandırıcı bir spor grubu olmasından dolayı kayak da snowboard da giderek popüler hale geliyor. Uludağ'dan Kartalkaya'ya kadar çok sayıda lokasyon, bu sporlar için özel olarak dizayn ediliyor. Doğru snowboard - kayak malzemeleri seçimi ise bu spordan alınacak keyfi de sağlanacak önlemleri de maksimum seviyelere çıkarıyor.

Snowboard ya da kayak sporlarına yönelik özel olarak geliştirilen ekipman ve malzemeler, bu sporların doğru bir biçimde yapılabilmesine de zemin hazırlıyor. Snowboard sporunda basit tabiri ile bir tahta kullanılırken kayak sporunda iki kayak ve iki baton tercih ediliyor. Her iki spor için ortak bazı ekipmanlar söz konusu; bunlar kayak pantolonu, kayak montu, eldiven, bot, kar gözlüğü ve çeşitli güvenlik ekipmanları olarak sıralanıyor. Öte yandan bu iki spor türünün kendine has malzemeleri de bulunuyor.

Snowboard Malzemeleri Nelerdir?

Snowboard sporunun başlıca malzemesi, üzerine binilip kayılan ve board adı verilen tahta oluyor. Bu board'lar yaş grubuna ve profesyonellik düzeyine bağlı olarak değişiklik gösteriyor, sonrasında ise diğer ekipmanların tedarik edilmesi bekleniyor. Snowboard sporunun yapılacağı ortam ve mevsim zor şartlar barındırdığından dolayı soğuklara dayanıklı olmak ve hareket kabiliyeti büyük önem arz ediyor. Haliyle de sporlar için özel olarak üretilen malzemelerin mutlaka edinilmesi gerekiyor. Bunun için de öncelikle su geçirmeyen, yıpranmayan, kolay kuruyan ve esneklik gösteren pantolonlar üretiliyor. Bu pantolonlar snowboard için önemli olmakla birlikte tek başına yetmiyor. Pantolonun yanı sıra yine su geçirmeyen montlar da hayat kurtarıcı oluyor. Bere ya da kar maskeleri de soğuktan koruyan, konfor yaratan malzemeler arasında kabul ediliyor. Kar maskesi tercih ederseniz gözlüğe ihtiyaç duymayabilirsiniz ancak bere taktığınız takdirde bir kar gözlüğü edinmeniz de öneriler arasında gösteriliyor.

Kayak Malzemeleri Nelerdir?

Kayak sporundaki olmazsa olmaz ekipmanlar arasında iki adet kayaktan ve iki adet batondan oluşan kayak takımları bulunuyor. Bu kayakların, ayaklara doğru bir biçimde geçirilebilmesi için kayak botu ya da kayak ayakkabısı adı verilen özel ekipmanlar da profesyonel sporcular başta olmak üzere herkes için zorunlu sayılıyor. Batonlar sürüş esnasında yön verme, durma, ilerleme, hız düşürme ya da hız artırma gibi aksiyonların kontrolü için kullanılıyor. Baton seçiminde batonun uzunluğunun yanı sıra materyali, tutma yerleri, pabuç kısımları gibi ayrıntıların tamamının göz önünde bulundurulması bekleniyor. Ayrıca tıpkı snowboard sporunda olduğu gibi kayakta da benzer pantolon ve montlar giyiliyor. Genellikle parlak ve canlı renklerin hakim olduğu bu kıyafetler, kayak esnasında istediğiniz hareketleri yapabilmenize imkan veriyor. 

Snowboard ve Kayak Malzemeleri Nasıl Seçilir?

Snowboard ya da kayak sporlarından birini veya her ikisini de yapmaya karar verdikten sonra sıra malzeme seçimine geliyor. Malzeme seçiminde öncelikle amatör ya da profesyonel olup olmadığınızın değerlendirilmesi önemli görülüyor çünkü profesyonel sporcuların kullandığı ekipmanlar ile amatör kişilerin kullandığı ekipmanlar arasında gerek donanımsal gerekse tasarımsal anlamda birtakım farklılıklar ortaya çıkıyor. Bununla birlikte malzemeleri kullanacak kişinin yaşı ve boyu gibi faktörler de seçim konusunda etkili olabiliyor. Her board ya da kayak ürünün boyutları birbirinden farklı oluyor ve bu nedenle de teknik detayların gözden kaçmaması bekleniyor. Ayrıca alacağınız mont ve pantolonun bu sporlar için özel olarak geliştirilmiş modeller arasından olmasının sporlardan alacağınız verim ve zevk üzerinde bir hayli etki gösterdiği ifade ediliyor.

 

ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Snowboard - Kayak Malzemeleri

110 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Lafuma Kayak Snowboard Ürünleri
  2. Columbia Kayak Snowboard Ürünleri
  3. Evolite Kayak Snowboard Ürünleri
  4. Cebe Kayak Snowboard Ürünleri
  5. Ferrino Kayak Snowboard Ürünleri
  6. The North Face Kayak Snowboard Ürünleri
  7. Thermoform Kayak Snowboard Ürünleri
  8. Killy Kayak Snowboard Ürünleri
  9. Millet Kayak Snowboard Ürünleri
  10. Patagonia Kayak Snowboard Ürünleri
  11. Helly Hansen Kayak Snowboard Ürünleri
  12. Modaroma Kayak Snowboard Ürünleri
  13. Rohner Kayak Snowboard Ürünleri
  14. Slash Kayak Snowboard Ürünleri
  15. Dare2b Kayak Snowboard Ürünleri
  16. Holmenkol Kayak Snowboard Ürünleri
  17. Roxy Kayak Snowboard Ürünleri
  18. Transformacion Kayak Snowboard Ürünleri
  19. AND OUTDOOR Kayak Snowboard Ürünleri
  20. Attiba Kayak Snowboard Ürünleri
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Cinsiyet
 5. Beden A-Z
 6. Fotoğraflı Değerlendirme
 7. Güncel Değerlendirme
 8. Fırsat Ürünleri
 9. Renk A-Z
 10. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/27019227
Başa dön