Kış aylarının en keyifli aktivitelerinden olan kayak sporunu, daha konforlu ve güvenli hale getirmek için bazı ekipmanlara ihtiyaç duyuluyor. Kayak gözlüğü de bu ekipmanlardan bir tanesidir. Çevreyi iyi görebilmek ve potansiyel tehlikeleri fark edebilmek için oldukça önemli olan bir kayak gözlüğü satın alırken bazı detaylara dikkat etmek gerekiyor.

Gözlük Camı Renk Seçimi

Kayak gözlüğünde gözlüğün ışık koşullarına uygun olması oldukça önemlidir. Bu nedenle kayak gözlüğünün renk tanımlama, derinlik algısı, kontrast ve görünür ışık iletimi gibi konularda mükemmel bir kombinasyona sahip olması gerekiyor. Gözlük camı rengini seçerken farklı etkilerin kayak sırasında yarattığı etkileri dikkate alarak tercih yapabilirsiniz. Örneğin, altın sarısı rengindeki ve kehribar rengindeki camlar, düşük ışıklı ve sisli havalarda maviyi filtreleyerek kar gölgesini vurguluyor. Böylece tepeleri daha net görmek kolaylaşıyor. Bu renkleri değişken ya da ılımlı hava koşullarında rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Düşük ışık olan günlerde kullanılabilecek bir diğer cam rengi ise açık gül ve bakır renkleridir. Parlak ışıklarda ise koyu gri, koyu kahverengi ve koyu yeşil gibi renklere yönelmelisiniz. Bunlar kontrastlığı artırdığı için gözün daha rahat etmesine yardımcı oluyor. Üstelik gri gözlük camları ile gerçek renkleri görebilirsiniz. Güneşli günlerde ise tercihinizi ayna kaplamalı camlardan yana kullanabilirsiniz. Bunlar güneş ışığını yansıtarak görünür ışık iletimini düşürüyor. Böylece daha konforlu bir şekilde kayak yapmanız kolaylaşıyor.

Gün batımı veya gece için ise gündüz kullandığınız gözlükleri kullanmamalısız. En ideal olan cam, net camdır. En iyi VLT’ye sahip olan bu camlar, gözlerinize yeterli miktarda ışık gelmesine yardımcı oluyor. Ayrıca değişen ışık durumlarına göre farklı camları kullanabilmek için değiştirilebilir gözlük camlarını da tercih edebilirsiniz. Camlar konusunda en doğru tercihi yaptıktan sonra modelini zevkinize göre seçebilirsiniz.

Göz Koruması

Kullandığınız kayak gözlüğünün gözünüzü parıltıdan koruması gerekiyor. Özellikle polarize camlar, yamaçtan yansıyan güneş ışığındaki parlama durumunu en aza indiriyor ve parlaklığın fazla olduğu günlerde oldukça konforlu bir görüş sağlıyor. Ancak bu gözlüklerin genellikle koyu renklerde üretildiğini unutmamalısınız. Bu nedenle karda uzun gölgelerin bulunduğu zamanlarda kullanışlı değillerdir.

Kayak gözlüklerinin UVA ve UVB ışınlarından koruması da çok önemlidir. Kayak merkezi gibi bir alanda UV ışınlarına aşırı maruz kalmak, fotokeratit gibi göz sorunlarına neden olabiliyor. Daha uzun süreli maruz kalındığında ise katarakt ya da benzeri hastalıklar meydana gelebiliyor. Bu nedenle kayak gözlüğü seçerken UV ışınlarına karşı %100 koruma sağlayan modellere yönelmenizde fayda bulunuyor. 

Kaliteli Görüş

Kayak gözlüğünde korunmanın yanı sıra iyi bir görüş de oldukça önemlidir. Düşük profilli modeller kaskla daha şık görünüyor. Bu nedenle birçok kayaksever tarafından büyük merceklere sahip geleneksel modeller yerine düşük profilli modeller tercih ediliyor. Bu tercih yapılırken çevresel görüşün yeterli olduğundan ve gözlüğünüzün 180 derecelik açıda görüş sağladığından emin olmalısınız.

Sislenme, kayak gözlüğü kullanırken en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesidir. Bu problemi ortadan kaldırmak için çift camlı gözlük modellerine yönelebilirsiniz. Bu gözlüklerde koruyucu içerisindeki kaplama buğulanmayı önlüyor, havalandırma delikleri de ılık havayı gözlüğün dışına atıyor. Aynı zamanda bazı markalarda minik fanları olan gözlükler de bulunuyor. Hafif ama AAA pil gerektiren bu modeller, sis oluşmasından büyük rahatsızlık duyan kişiler için idealdir. Bunların yanı sıra özellikle hızın yüksek olacağı bir spor deneyimi planlıyorsanız polikarbon malzemelerden üretilen gözlük camlarına yönelmelisiniz. Bu gözlükler hasara karşı daha dayanıklıdır. Esnek çerçeveler ise düşme anlarında kırılma ihtimalini büyük oranda ortadan kaldırıyor.


ARA
Giriş Yap
0Sepetim

Kayak Gözlüğü Fiyatları

32 ürün var
 1. Markalar
  1. Bolle Kayak Gözlükleri
  2. Evolite Kayak Gözlükleri
  3. Cebe Kayak Gözlükleri
  4. Transformacion Kayak Gözlükleri
  5. Smith Kayak Gözlükleri
  6. Sportive Kayak Gözlükleri
  7. Swiss Eye Kayak Gözlükleri
  8. Vector Kayak Gözlükleri
 2. Beden
 3. Fiyat Aralığı
  -
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/60001546/2147483635/353044/27019227/60003831
Başa dön