Keçeler

Keçe, doğal liflerden üretilmiş dayanıklı ve çok yönlü bir kumaş türüdür. Kumaşların çoğu dokunarak elde edilse de keçe yapmak için dokuma yöntemi kullanılmaz. Keçe, düzenli aralıklarla ısı, nem ve çok fazla basınç kullanılarak birbirine bastırılan ve birbirine kenetlenmiş liflerden oluşan çok yoğun bir kumaştır. Bu özelliği sayesinde geniş bir kullanım alanına sahiptir. El sanatları, tekstil, inşaat ve ambalaj gibi çeşitli uygulamalarda kullanılan, doğal ya da sentetik liflerden üretilmiş sayısız keçe alternatifi bulabilirsiniz.

Keçe Nedir?

Keçe genellikle, en yüksek kalitede ve en yumuşak kumaşların elde edildiği yün ya da diğer doğal ham maddelerden yapılır. Keçe oluşturma işlemi, elyafı harmanlama, buharlama ve presleme gibi çeşitli basamaklar içeren oldukça emek yoğun bir tekniktir. Bununla birlikte, en basit yöntem, liflerin bir araya gelip karışmasına neden olan ısı ve nem uygulamaktır. Keçe geleneksel üretim yöntemi olan ısı, nem ve basınç uygulamalarının yanı sıra, ticari olarak farklı şekillerde üretilebilir. Yün keçe bilinen en eski tekstillerden biridir. Bununla birlikte, karışıma polyester ya da akrilik gibi sentetik elyaf eklemek, kullanım amacına bağlı olarak ürünü önemli ölçüde geliştirebilir. Sentetik lifler el sanatları veya endüstriyel kullanım için keçelerin dayanıklılığını ve esnekliği artırabilir. Doğal keçe emek yoğun bir üretim süreci gerektirdiğinden, büyük miktarlarda ve sentetik liflerden üretilen keçelerde başta iğneleme olmak üzere ileri üretim yöntemleri kullanılır.

Kaç Çeşit Keçe Var?

Preslenmiş sentetik keçe günümüzde en çok kullanılan ticari keçe türüdür. Isı ve nem kullanarak sıkıştırılan elyaf lifleri çeşitli uzunluklarda üretildiğinden, çok yönlü kullanıma sahiptir. Preslenmiş keçenin üretilmesi daha kolaydır ve bu yöntemle geleneksel keçede elde edilemeyen çeşitli kalınlıklarda kumaşlar elde edilebilir. Diğer bir keçe türü olan dokuma keçe ise yün veya yün karışımının doğrudan bir beze dokunması ve ardından nem ve basınç uygulanması ile elde edilir. Böylece lifler, preslenmiş keçede olduğu gibi doğal olarak bir birine kenetlenir. En dayanıklı keçe türüdür. Ses ve ısı yalıtımı başta olmak üzere geniş bir uygulama alanına sahiptir. Dokuma yöntemiyle elde edilen keçenin kalınlığı, iğne veya preslenmiş keçe ile kıyaslandığında çok daha incedir. İğneli keçe, liflerin doğal olarak değil, bir makine ile birbirine bağlanması yöntemidir. Binlerce iğne içeren keçe makineleri el sanatları veya yastıklama için sıklıkla kullanılan daha yumuşak ve yoğunluğu daha az olan keçe kumaşı üretmek için elyafları birbirine bağlar.

Keçe Nerede Kullanılır?

Keçe, üretim tekniğine ve malzeme kalitesine bağlı olarak çeşitli kullanım alanlarına sahiptir. Malzemeye göre, ipek yumuşaklığından sert ve kaba kumaşa kadar değişen farklı dokulara sahip olabilir. Bir kumaş için alışılmadık olan farklı malzemelerden keçe yapılabilir. İğne keçesi, kolay bulunabilir olması ve uygun fiyatı ile sanatları uygulamaları için en uygun keçe türüdür. Yün ve sentetik lif karışımları hafif ve nefes alabilir yapıya sahipken, aynı zamanda sıcak tutma özelliğine sahiptir. Triko yerine kullanılabilecek bir keçe alternatifidir. Saf yün keçe, doğal bir yalıtkandır. Doğal lif yapısı sayesinde yıpranmaya karşı çok dayanıklı ve nemi emebilen bir malzemedir. Bu özellikleri sayesinde ev eşyaları ve dekoratif ürünler için sıklıkla kullanılır. Keçe dayanıklı, sıcak, hafif, kesmesi ve çalışması kolay bir malzemedir. Geniş bir renk ve kalınlık aralığında satışa sunulur. Öte yandan kumaşın doğası gereği esneme kabiliyeti oldukça sınırlıdır. Yıkama işlemleri sonrasına küçülebilir. Doğal yünden, geleneksel yöntemlerle elde edilen keçelerle kıyaslandığında sentetik karışımlı keçeler daha uygun fiyatlıdır.Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Keçe Fiyatları ve Modelleri

815 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 815 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003347/60000309/60000367