Muhtemelen kombucha'nın en az bir faydasını duymuşsunuzdur. İçecek hakkında fazla bir şey bilmiyorsanız, muhtemelen hala bazı sorularınız vardır: Çay mı, soda mı yoksa tamamen başka bir şey mi? Basit bir şekilde ifade etmek gerekirse, kombucha'nın siyah veya yeşil çay ve şeker karışımına bakteri ve maya eklenmesiyle yapılan fermente bir içecektir. Kombucha yapmak için kullanılan malzemeler yarım yamalak gelebilir. Yine de bu içecek, bağırsak florasını dengelemeye yardımcı olan canlı organizmalar olan potansiyel bir probiyotik kaynağı olarak giderek daha popüler hale geldi. İçmesi ve sindirmesi kolaydır ve bağırsaklarınızı iyi bakterilerle doldurmanıza ve sindirim sağlığınızı iyileştirmenize olanak tanır. İçeceği yapmak için önce bakteri ve maya birlikte büyüyerek bir kültür oluşturmalıdır. Kültür, şeker ve çaya eklenir. Daha sonra karışım mayalanmaya bırakılır. Nihai sonuç, sirke, B vitaminleri ve amino asitler de dahil olmak üzere diğer birçok asit türünü içeren bir sıvıdır. Destekleyenler, kombu çayının tansiyondan kansere kadar sağlık durumlarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olduğunu iddia ediyor. Kombucha çayı hakkında sınırlı veri bulunmaktadır. Az miktarda araştırma, kombu çayının probiyotik takviyelere benzer faydalar sağlayabileceğini düşündürmektedir. Örneğin, bazı araştırmalar kombu çayının sağlıklı bir bağışıklık sistemini destekleyebileceğini ve kabızlığı önleyebileceğini öne sürüyor. Kombu çayının insan sağlığındaki rolüne dair çok az sayıda geçerli tıbbi çalışma var. Düşünülmesi gereken riskler var. Kombucha çayı bazı insanlarda mide rahatsızlığına, enfeksiyonlara ve alerjik reaksiyonlara neden olmuştur. Kombucha çayı genellikle evlerde temiz olmayan koşullarda yapılır (demlenir). Bu, kötü bakterilerin çoğalmasını olası kılar. Ayrıca içinde kurşun bulunan seramik demliklerde çay yapıldığında kurşun zehirlenmesi meydana gelir. Çayın içindeki asitler seramik sırdan sızmaya neden olur. Kısacası kombu çayının bazılarının iddia ettiği gibi sağlığa faydaları olduğuna dair yeterli kanıt yok. Aynı zamanda, zarar vakaları bildirilmiştir. Hamile veya emziren ya da bağışıklık sistemi zayıflamış kişiler kombucha çayından kaçınmalıdır. Diğerleri, tadını beğendikleri takdirde çayı içebilir, ancak yalnızca güvenilir bir kaynaktan geliyorsa. 

Kombucha Tarihçesi

Kombucha, MÖ 220 yılına kadar uzanan eski bir besindir. Çay, şeker, bakteri ve maya ile yapılan fermente bir içecektir. Soda gibi ama aynı zamanda hafif bir sirke tadı var. Kombucha, çoğu marketin soğutulmuş bölümünde bulunabilir. İnternette evde kombucha nasıl yapılır ile ilgili tarifler var. Bazıları Kombucha'nın kan basıncından kansere kadar ciddi sağlık durumlarını önlemeye ve yönetmeye yardımcı olabileceğini iddia ediyor. Ne yazık ki, bu iddialar henüz bilimsel kanıtlarla desteklenmiyor. Kombucha'nın geçerli tıbbi çalışmaları sınırlıdır. Bazı araştırmalar, yoğurt gibi diğer probiyotik gıdalara benzer faydalar sağlayabileceğini düşündürmektedir. Bu probiyotik faydalar, sağlıklı bir bağışıklık sistemini teşvik etmeyi ve ishal ve kabızlık gibi mide ve bağırsak sorunlarını gidermeyi içerir.

Kombucha, çay ile yapılan gazlı tatlı ve ekşi bir içecektir. Pek çok insan, saç dökülmesinden kansere ve AIDS'e kadar çeşitli sağlık sorunlarının hafifletilmesine veya önlenmesine yardımcı olduğunu söylüyor. İddiaları destekleyecek çok az bilimsel kanıt var, ancak içeceğin bazı unsurları sizin için iyi olabilir. 

Kombu Çayı Malzemeleri

Kombucha'nın temel bileşenleri maya, şeker ve siyah çaydır. Yapılan karışım belirli bir süre boyunca bekletilir. Bekletilen bu süre boyunca içecekte asit gibi daha pek çok farklı bileşen oluşur. Aslında bu işlem fermente etmek yani fermantasyon olarak bilinir. Günümüzde turşu yapımında ya da sütün mayalanmasında bu işlem kullanılır.  Kombucha bakterileri, probiyotik olarak çalışabilen laktik asit bakterilerini içerir. Kombucha ayrıca sağlıklı bir B vitamini dozu içerir. Fermente ürünler genel olarak mikrobiyom ve bağırsak sağlığı için iyidir. Fermantasyon, ishal ve hassas bağırsak sendromuna (İBS) yardımcı olan probiyotikler yapar ve hatta bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirler. Kombucha yeşil çaydan yapıldığında faydasını da görmüş olursunuz. Bu, antioksidan görevi gören polifenoller gibi biyoaktif bileşenleri içerir. Antioksidanlar hücrelerinizi hasara karşı korur. Yeşil çay ayrıca yağ yakmanıza ve sizi kalp hastalıklarından korumanıza yardımcı olabilir. Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar, içeceğin diğer şeylerin yanı sıra kolesterol ve kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü gösteriyor. Ancak araştırmalar, insanlarda aynı etkilere sahip olduğunu göstermedi. Bu sağlıklı fermente içecek, yeşil çaya benzer faydalar sağlayabilir ve diyabet ve kanser gibi durumlara karşı koruma sağlayabilir. İnsanlar binlerce yıldır bir tür fermente çay olan kombu çayı tüketiyor.  İşte bilimsel kanıtlara dayanan kombu çayının en önemli 8 sağlık faydası.

  1. Potansiyel Probiyotik Kaynağıdır

Kombucha'nın Çin veya Japonya'dan geldiği düşünülmektedir. Bu çay belirli bakteri türleri ve uzun bir işlem sonucu yapılır. Kombu çayı ayrıca bir bağışıklık sistemi artışı sağlayabilir. Sindirim sistemi ve bağışıklık sisteminin yakından iç içe geçmiş olduğunu not etmek önemlidir; Bağırsakların astarı, vücudun korunmasına yardımcı olan antikorlar üretir. Bağışıklık sisteminin büyük bir kısmı - yüzde 70'i - bağırsakta bulunur. Bu nedenle, kombucha çayı optimal bağırsak sağlığının güçlü bir bağışıklık sisteminin anahtarıdır.. Kombucha'daki fermente edici bakteriler, sağladıkları iyi bakteri dozu sayesinde bağışıklığı artırabilir.

  1. Yeşil Çayın Faydalarını Sağlayabilir

Yeşil çay, insan sağlığına yararlı pek çok bileşen içerir. Yeşil çay antioksidanlarla yüklüdür. Faydaları arasında beyin fonksiyonlarını ve yağ kaybını desteklemeye yardımcı olabilir, kalp hastalığı geliştirme şansını azaltmaya yardımcı olabilir ve kansere karşı bir miktar koruma sağlayabilir. Yeşil çay, birçok potansiyel sağlık yararına sahip olabilecek gezegendeki en sağlıklı içeceklerden biri olarak lanse edilir. İnsanlar geleneksel Çin ve Hint tıbbında kanamayı kontrol etmek ve yaraları iyileştirmek, sindirime yardımcı olmak, kalp ve zihinsel sağlığı iyileştirmek ve vücut ısısını düzenlemek için yeşil çayı kullananlar. Çalışmalar, yeşil çayın kilo kaybı, karaciğer bozuklukları, tip 2 diyabet, Alzheimer hastalığı ve daha fazlası üzerinde olumlu etkileri olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, bilim adamlarının bu olası sağlık yararlarını kesin olarak kanıtlayabilmeleri için daha fazla kanıtın gerekli olduğunu not etmek önemlidir. 

  1. Antioksidan İçerir

Antioksidanlar, hücrelerinize zarar verebilecek reaktif moleküller olan serbest radikallerle savaşan maddelerdir. Birçok bilim adamı, yiyecek ve içeceklerden alınan antioksidanların sağlığınız için antioksidan takviyelerinden daha iyi olduğuna inanıyor. Kombucha, özellikle yeşil çay ile yapıldığında karaciğeriniz üzerinde antioksidan etkilere sahip gibi görünmektedir. Bu konuda hiçbir insan çalışması bulunmamakla birlikte, karaciğer hastalığı olan insanlar için umut verici bir araştırma alanı gibi görünüyor. Kombu çayı antioksidanlar açısından zengindir ve araştırmalar farelerin karaciğerini toksisiteden koruduğunu göstermiştir.

  1. Bakterileri Öldürebilir

Kombu çayının fermantasyonu sırasında üretilen ana maddelerden biri de sirkede bolca bulunan asetik asittir. Çaydaki polifenoller gibi, asetik asit de potansiyel olarak zararlı birçok mikroorganizmayı öldürebilir. Siyah veya yeşil çaydan yapılan Kombucha'nın, özellikle enfeksiyona neden olan bakterilere ve Candida mayalarına karşı güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olduğu görülmektedir. Bu antimikrobiyal etkiler, istenmeyen bakteri ve mayaların büyümesini baskılar, ancak kombucha fermantasyonunda yer alan faydalı, probiyotik bakteri ve mayaları etkilemez. Bu antimikrobiyal özelliklerin sağlıkla ilgisi belirsizdir. Kombu çayı, her ikisinin de istenmeyen bakteri ve mayaların büyümesini baskıladığı gösterilen çay polifenolleri ve asetik asit açısından zengindir.

  1. Kalp Hastalığı Riskini Azaltabilir

Kalp hastalığı dünyanın önde gelen ölüm nedenidir. Daha da önemlisi çay (özellikle yeşil çay), kalp hastalığına katkıda bulunduğu düşünülen LDL kolesterol parçacıklarını oksidasyondan korur. Aslında, yeşil çay içenlerin kalp hastalığına yakalanma riski %31'e kadar daha düşüktür, bu fayda kombu çayı için de geçerli olabilir. Kombu çayının sıçanlarda kötü (LDL) ve iyi (HDL) kolesterol seviyelerini iyileştirdiği gösterilmiştir. Ayrıca kalp hastalığına karşı koruma sağlayabilir.

  1. Tip 2 Diyabetin Yönetilmesine Yardımcı Olabilir

Tip 2 diyabet dünya çapında 450 milyondan fazla insanı etkilemektedir. Yüksek kan şekeri seviyeleri ve insülin direnci ile karakterizedir. Diyabetik farelerde yapılan bir araştırma, kombu çayının karbonhidratların sindirimini yavaşlattığını ve bunun da kan şekeri düzeylerini düşürdüğünü buldu. Ayrıca karaciğer ve böbrek fonksiyonlarını iyileştirdi. Yeşil çayın kendisinin kan şekeri seviyelerini düşürdüğü gösterildiğinden, yeşil çaydan yapılan Kombucha'nın daha da faydalı olması muhtemeldir. Aslında, yaklaşık 300.000 kişiden oluşan bir literatür taraması, yeşil çay içenlerin diyabet geliştirme riskinin %18 daha düşük olduğunu buldu. Kan şekeri yönetimi için kombu çayının faydalarını araştırmak için daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç vardır. Kombucha, farelerde kan şekeri seviyeleri de dahil olmak üzere çeşitli diyabet belirteçlerini iyileştirdi.

  1. Kansere Karşı Korunmaya Yardımcı Olabilir

Kanser, dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir. Hücre mutasyonu ve kontrolsüz hücre büyümesi ile karakterizedir. Test tüpü çalışmalarında kombu çayı, yüksek konsantrasyonda çay polifenolleri ve antioksidanlar nedeniyle kanserli hücrelerin büyümesini ve yayılmasını önlemeye yardımcı oldu. Çay polifenollerinin antikanser özelliklerinin nasıl çalıştığı tam olarak anlaşılamamıştır. Bununla birlikte, polifenollerin kanser hücrelerinin ölümünü teşvik ederken gen mutasyonunu ve kanser hücrelerinin büyümesini engellediği düşünülmektedir. Bu nedenle, çay içenlerin çeşitli kanser türlerine yakalanma ihtimalinin çok daha düşük olması şaşırtıcı değildir. Bununla birlikte, kombu çayının insanlar üzerinde antikanser etkileri olup olmadığı doğrulanmamıştır. Daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. Test tüpü çalışmaları, kombu çayının kanser hücrelerinin büyümesini baskılayabildiğini gösteriyor. Kombu çayı içmenin insanlarda kanser riski üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığı bilinmiyor.

  1. Düzgün Yapıldığında Sağlıklıdır

Kombucha, birçok potansiyel sağlık yararına sahip, probiyotik açısından zengin bir çaydır. Mağazalardan satın alabilir veya evde kendiniz yapabilirsiniz. Doğru şekilde hazırladığınızdan emin olun. Kirlenmiş veya aşırı fermente edilmiş kombu çayı ciddi sağlık sorunlarına ve hatta ölüme neden olabilir. Ev yapımı kombu çayı da %3'e kadar alkol içerebilir. Daha güvenli seçenek, bir mağazadan veya çevrimiçi olarak kombu çayı satın almaktır. Ticari ürünler lezzetlidir ve %0,5'ten daha az alkol içermeleri gerektiğinden alkolsüz kabul edilirler. Bununla birlikte, malzemeleri kontrol edin ve yüksek oranda ilave şeker içeren markalardan uzak durmaya çalışın. Yanlış hazırlanmış kombu çayı sağlık üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Daha güvenli bir seçenek, mağazadan şişelenmiş kombu çayı satın almaktır. Birçok insan, kombu çayının her türlü kronik sağlık sorununun tedavisine yardımcı olduğuna inanır. Bununla birlikte, kombu çayının etkileri üzerine yapılan insan çalışmaları azdır ve sağlık üzerindeki etkilerine dair kanıtlar sınırlıdır. Buna karşılık, her ikisi de Kombucha'da bulunan çay ve probiyotiklerin faydalarına dair çok sayıda kanıt var. Ev yapımı kombu çayı denerseniz, doğru şekilde hazırladığınızdan emin olun. 

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...