Kontrol Kalemi

Kontrol Kalemi

Elektrik akımı olup olmadığını anlayabilmek için kullanılan kontrol kalemi basit bir kullanıma sahip olup hızlı kontrol amacıyla kullanılır. Elektrik akımının bulunduğu tüm cihazların kontrollerini bu kalem sayesinde güvenli bir şekilde sağlayabilirsiniz. İletken olmayan kısmı sayesinde rahatlıkla akım ölçümü yapabilme imkanı bulunup güvenle kullanabilirsiniz.

Neon ışıklandırma sistemiyle çalışan kontrol kalemleri kinetik enerji akımının bağlantılı olup olmadığını rahat bir şekilde anlayabilmenize yardımcı olur. Teknisyenler, tamir yapmaktan hoşlanan kişiler ve arıza yetkilileri bu kalemler sayesinde akımların olup olmadığını kontrol edebilir, akımı kontrol altına alabilir ve gerilim kaynaklarını tespit edebilirler.

Kontrol Kalemi Ne İşe Yarar?

Kontrol kalemleri bir basit tornavidanın yapmış olduğu her işi güvenli ve kolay bir şekilde yapabilir. Teknisyenlerin ve arıza yetkililerin sıklıkla kullandığı kontrol kalemi ne işe yarar dendiğinde ise akımların kolaylıkla görülerek kontrol altına alınmasına yardımcı olur denebilir.

Elektrik akımlarının geçtiği prizlerin kullanıma hazır hale gelmesine ve kontrol edilmesine, elektrik akımlarından kaynaklı olası kazaların oluşmasının önüne geçilmesine fayda sağlar. Genel olarak şeffaf bir yapıları olması sayesinde elektrik olup olmadığını rahatlıkla görebilirsiniz.

Kontrol Kalemi Nasıl Çalışır?

Kontrol kalemleri şeffaf bir yapıya sahip tornavidanın yaptığı her işi yapabilen ince bir ucu olan araçlardır. Kontrol kalemleri nasıl çalışır dendiğinde ise içerisinde yer alan neon ışıklandırma sistemi sayesinde faz üzerinde yer alan kabloya değdirilmesinde ışık yanarsa elektrik var demektir. Işık yansıması görülmezse elektrik akımı yer almaz ve güvenle tamirat yapılabilir anlamına gelir.

Kullanışlı ve kontrol kalemi fiyat bakımından uygun olmasından dolayı sıklıkla tercih edilen bir araçtır. Her evde bulunan bu aletler birçok farklı çeşide sahip olup elektrik kontrol edilmesi gereken noktaya temas etmesi yeterlidir. Baş kısmında yer alan metal noktaya parmak değdirilerek kolaylıkla akım olup olmadığını güvenli bir şekilde anlayabilirsiniz.

Kontrol Kalemi Çeşitleri

Kontrol kalemleri birçok farklı alanda farklı ihtiyaçlara göre kullanılan modellere sahiptir. Voltaj kontrol kalemi seçeneklerinde ürün üzerinde yer alan göstergelerden kolaylıkla voltaj ölçümünü sağlamak için kullanılır ve genellikle araç içerisinde kullanılan bir modeldir.

Hassas kontrol kalemi çeşitlerinde hassaslık ayarları bulunur ve daha ince işçilikler için kullanılması önerilir. Temassız bir şekilde çalışan kontrol kalemleri uzaktan lambaların yanabilmesi için geliştirilmiş bir işleve sahiptir. Özellikle ses ikaz sayesinde gün ışığında bile neon lambaların kolaylıkla görülebilmesi sağlanır.

Sigorta kontrol kalemi modelleri ise sigortaların içeriğinde yer alan akımların ölçülebilmesi için gerekli bir alettir. Hassas içeriklere sahip olan tüm kontrol kalemleri şeffaf yapıdadır ve neonların yanabilmesi sayesinde akım varlığı tespit edilerek hem ölçüm sağlar hem de olası kazalara karşı güvenli bir şekilde koruma sağlar.

Kontrol Kalemi Kullanımı

Kontrol kalemi nasıl kullanılır ve nasıl çalışır sorusu sıklıkla sorulan sorular arasındadır. Kullanımı oldukça pratik bir araç olmasının yanı sıra kısa sürede akımları ölçebilmek ve olası kazaların önüne geçebilmek için her evde bulunması gereken bir araçtır. Kontrol kalemi sayesinde elektrik çarpmalarının önüne geçerek işlemlere başlamadan önce akım kesilmesi sağlanabilir.

Kontrol kalemini elektriğin olduğu alana temas ettirerek başparmağı metal noktaya dokundurmak yeterlidir. Bu sayede neon sistemi çalışarak kolaylıkla akım olup olmadığını görebilmeyi sağlar. Elektrik dokunulan alanda mevcut ise neon ışıklar yanar, eğer elektrik mevcut değilse ışıklar yanmaz ve güvenle akım tamiri yapılabilir.

Kontrol Kalemi Çeşitleri ve Özellikleri 

Kontrol kalemleri temaslı ve temassız olmak üzere iki farklı çeşitte piyasada yer alır. Temassız olan kontrol kalemlerinde temasa gerek kalmadan içerisinde batarya ve lamba devresi bulunan kontrol araçlarıdır. Temaslı olanlar ise farklı olup mutlaka akım noktasına dokunarak ışıkların yanması sağlanmalıdır.

Profesyonel çalışma ortamlarında kontrol kalemleri kullanılmaz ve gün ışığında neon ışıklar görülmeyeceğinden mutlaka dikkatli olunması önem taşır. 12v kontrol kalemi yanı sıra birçok enerji değerlerini ölçen kalem çeşitleri mevcuttur. Ölçüm yapabilmek için güvenilir ve sertifikalı olan kontrol kalemleri tercih edilmelidir. Mutlaka bilinen markalardan alışveriş yapılmalı ve gereken ölçüm için kontrol kalemleri tercih edilmelidir.

Voltaj kontrol kalemleri voltaj ölçmeye yarayarak dedektörlü bir sisteme sahiptir. Karanlık bölgelerde dahil olmak üzere her alanda güvenilir bir şekilde kullanılabilir. LED ışık sistemiyle uyarı verir ve alarm özelliği mevcuttur.

Kaçak kontrol kalemleri çeşitlerinde kablolar üzerinde yer alan kaçakların anlaşılabilmesine yardımcı olur. Işıklı göstergeleri olan kopuk kablo kontrol kalemi kablo üzerinde yer alan kopuklukların görülebilmesine yardımcı olur.

Özel Kontrol Kalemleri

Piyasada yer alan standart kontrol kalemlerinin yanı sıra özel kontrol kalemleri de tercih edilmektedir. Akım kontrolleri yapılmayan kontrol kalemlerinde en sık tercih edileni para kontrol kalemidir. Paranın sahte ya da gerçekliğini anlayabilmek için fayda sağlar. 

Boya kontrol kalemi boyanın ve cilanın inceliğini, kalınlığını anlayabilmek için kullanılır. Sıva altı kontrol kalemi duvar içerisinde bulunan tesisatlar hakkında bilgi verilmesi amacıyla fayda sağlar. Duvara herhangi bir işlem sırasında tesisata zarar vermeden işlem yapılmasını sağlar.

Özel kontrol kalemleri profesyonel ya da profesyonel olmayan kişilerin de kolaylıkla kullandığı araçlar arasında yer alır.

Kontrol Kalemi Fiyatları

Kontrol kalemlerinde önemli olan ihtiyaca uygun olan ürünün tercih edilmesidir. Özel kontrol kalemleri yanı sıra tüm çeşitleri iyi değerlendirmek ve doğru ürünün alınmasını sağlamak önemlidir. Kontrol kalemleri aynı zamanda tornavida görevi de yapmasından dolayı oldukça fazla kullanım olanağı olan bir araçtır. Fiyat karşılaştırmaları yapılırken mutlaka tüm özelliklerin değerlendirilmesi önem taşır. Tamirat ve onarım işlerini pratik bir şekilde yapabilmek için büyük önem taşıyan kontrol kalemleri mutlaka evlerde tamirat sırasında bulunmalıdır. Pratik bir kullanımı olmasından dolayı her alanda kolaylıkla kullanılabilir.

Tamirat, onarım gibi birçok farklı alanda kullanılan kontrol kalemleri güvenli bir kullanım olanağı sunar. Hızlı ve pratik bir kullanım imkanı sunan kontrol kalemleri her alan güvenli ve sağlıklı bir şekilde bireyleri koruyan niteliklere sahiptir. İşlevsel olması ergonomik bir kullanıma olanak tanıdığından piyasada yer alan tüm çeşitler oldukça uygun fiyatlarla tüketiciyle buluşur. Akım kontrolü ve montaj işlemlerini yapabilmenize fayda sağlayan kontrol kalemleri profesyonel olarak ya da her alanda kolaylıkla kullanılabilir.

Neon ışıkların bulunduğu kontrol kalemlerinde akım ölçümleri kolaylıkla yapılabildiğinden tüm dirençlerin rahatlıkla ölçülebilmesi sağlanabilir. Pratik ve yüksek verim alınan bir araç olan kontrol kalemleri günümüzde her evde ve yaşam alanında mutlaka bulunmalıdır. Sıklıkla klasik kontrol kalemleri tercih edilse de özel olan ve farklı modellerde yer alan kontrol kalemleri de tercih edilen modeller arasında yer alır. Önemli olan fiyat önceliği dışında ihtiyaç duyulan modelin tercih edilmesidir.

Kontrol Kalemi Kaç Volta Kadar Ölçüm Yapar?

Piyasada satışı yapılan kontrol kalemleri 250 volta kadar ölçüm yapabilmektedir.

Kontrol Kalemi Neden Çarpma Etkisi Göstermez?

Kontrol kalemlerinde yer alan neon ve direnç sistemi sayesinde çarpma yapmadan güvenli bir kullanım sağlar.

Master Kontrol Kalemi Nedir?

Elektrik hattı, kablo, priz gibi gerilim alanlarında elektrik olup olmadığının anlaşılması için kullanılan kontrol kalemi modelidir.
Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kontrol Kalemi

649 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 649 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483620/13003083/60006732