Kırmızı Kedi Yayınevi
Körlük - Jose Saramago

Körlük - Jose Saramago

Kırmızı Kedi Yayınevi
%
 • iline bugün teslimat seçeneği
 • (Kargo Bedava)
 • (Kargo Bedava)
 • iline bugün teslimat seçeneği
Güzel 24 Ağustos 2018, Cuma
Şeffaf bi kapla gayet güzel teslim aldım devamını göster devamını gizle
Beyza Usul TEPEBAŞI - Eskişehir Tüm Yorumlar (91)
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501757/1501767
HepsiGlobal/true

Körlük - Jose Saramago

Körlük - Jose Saramago


Adı bilinmeyen bir ülkenin adı bilinmeyen bir kentinde, arabasının direksiyonunda trafik ışığının yeşile dönmesini bekleyen bir adam ansızın kör
olur. Ancak karanlıklara değil, bembeyaz bir boşluğa gömülür. Arkasından, körlük salgını bütün kente, hatta bütün ülkeye yayılır. Ne yönetim
kalır ülkede, ne de düzen; bütün körler karantinaya alınır. Hayal bile edilemeyecek bir kaos, pislik, açlık ve zorbalık hüküm sürmektedir artık.
Yaşam durmuştur, insanların tek çabası, ne pahasına olursa olsun hayatta kalmaktır. Roman, kentteki akıl hastanesinde karantinaya alınan, oradan
kurtulunca da birbirinden ayrılmayan, biri çocuk yedi kişiye odaklanır. Aralarında, bütün kentte gözleri gören tek kişi olan ve gruptakilere
rehberlik eden bir kadın da vardır. Bu yedi kişi, cehenneme dönen bu kentte, hayatta kalabilmek için inanılmaz bir mücadele verir. Saramago’nun
müthiş bir gözlem gücüyle betimlediği bu kaotik dünya, insanın karanlık yüzünün simgesi. Körlük, ürkütücü bir roman, beklenmedik bir felaketi
yaşayan bir toplumun nasıl çöktüğünün, nasıl bencilleştiğinin ve değer yargılarını yitirdiğinin hikâyesi. Konusunun ürkütücülüğüne rağmen
olağanüstü bir şiirsellikle anlatılmış bu unutulmaz roman, usta yazarın belki de en etkileyici yapıtı.

Çağdaş dünya edebiyatının belli başlı romanları arasında kendine yer bulan Körlük kitabı farklı ülke yazarlarının ünlü eserlerinin izini süren kitapseverler ile buluşuyor. Gerek sarsıcı konusu gerek usta yazarın kendine özgü anlatım diliyle beğeni toplayan eser, basıldığı günden bu yana büyük ilgi görmeye devam ediyor. Kırmızı Kedi Yayınları imzasıyla raflarda yer alan 336 sayfalı roman, 1998 yılında Nobel Edebiyat ödülü alan Portekizli yazar José Saramago'ya ait bulunuyor.

1922 yılında Lizbon'da doğan yazar, 2007 yılındaki kitap fuarında Türkiye'deki okurlarıyla da bir araya gelmiş bulunuyor. 2010 yılında 88 yaşındayken hayatını kaybeden yazarın en çok tanınan kitabı olan Körlük, ilk kez 1995 yılında basılıyor ve yazara Nobel ödülünü kazandıran eser oluyor. Kronolojik olarak yazarın üçüncü kitabı olan bu eseri beğenerek okuduysanız; Görmek, Kopyalanmış Adam, Ölüm Bir Varmış Bir Yokmuş, Bilinmeyen Adanın Öyküsü gibi sanatçının çok sevilen diğer eserlerini de severek okuyabilirsiniz.

Noktalama işareti olarak sadece nokta ve virgül kullanan José Saramago, Körlük kitabında kendine has orijinal anlatım tekniğiyle edebiyat severlere kolay olmayan, fakat tutkunu olunabilecek farklı bir okuma deneyimi yaşatıyor. Diyaloglar arasında tırnak ya da konuşma çizgisi olmadan yazılan eser, Saramago'yu ilk kez okuyacak olanları biraz zorlasa da okurlarda yazarın diğer kitaplarını da okuma merakı uyandırıyor. Gerçek ve gerçeküstünü başarıyla harmanlayan çarpıcı kurgularıyla tanınan yazarın kitapları genelde okuru sarsan bir cümleyle başlıyor. Bakmak, görmek ve gözlemekle ilgili akılda kalıcı bir cümleyle başlayan ve daha ilk satırında okuru içine alan bu sürükleyici romanı elinizden bırakmadan bir solukta okuyabilirsiniz. Filmi çekilen romanlar kervanına katılan eser, 2008 yılında aynı adla sinemaya da aktarılıyor.

Körlük kitabı kırmızı ışıkta dururken aniden kör olan adamın şaşkınlığıyla başlıyor. Sonra okuyucu, “beyaz körlük” adı verilen bu hastalığın bütün ülkeye yavaş yavaş yayılmasına tanık oluyor. Hastalığın yayılması sürecinde toplumsal ve ahlaki kuralların doğal değişimini şaşkınlıkla izlerken kendinizi görmek, görememek gibi kavramların soyut anlamlarını sorgularken bulabilirsiniz.

Yazarın diğer eserlerinde de sık sık rastlandığı gibi konu bilinmeyen bir ülkede geçiyor. Cadde, sokak ya da kitaptaki kahramanların isimleri bulunmuyor. Usta sanatçı Saramago, birinci kör, ikinci kör, doktorun karısı gibi betimlemelerle adlandırdığı kahramanlarıyla, romanı sınırlar ötesinde her zamana uyabilen bir zeminde, evrensellik ölçeğini baz alarak okuyucuya sunuyor. Bir metafor olarak kullanılan körlüğün salgın halde yayılmasını şaşkınlık ve merakla izleyen okuyucuyu kitapta kimi zaman gerilim, kimi zaman korku, kimi zaman huzursuzluk, kimi zaman utanma gibi karmaşık duygular arasında gelgitler yaşayacağı bir deneyim bekliyor. Yarattığı gerçeküstü dünyada Camus'nun Veba'sı benzeri bir alegori ile okuyucuyu baş başa bırakan Saramago, sözcükleri kullanmadaki ustalığıyla iyi edebiyatın izini süren kitapseverlere derinlikli bir anlatı sunuyor.

Körlük kitabının çevirisi Işık Ergüden'e ait bulunuyor. Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu başarılı çevirmen Işık Ergüden'in Fransızca, İngilizce ve İspanyolca çevirileri bulunuyor. Yazarın yalın ama çarpıcı anlatımı, çevirmenin başarılı katkısı ile dilimizde de akıcı bir romana dönüşüyor. Ürkütücü, hatta zaman zaman rahatsız edici konusuna rağmen anlatımın şiirselliğini koruduğu romanı edinerek kütüphanenize değerli bir eser ekleyebilir, uzun süre etkisinden kurtulamayacağınız müthiş bir okuma deneyimi yaşayabilirsiniz.

Olağanüstü konuları normal hayatın akışı içinde anlatan, yani doğal gibi görünen ama doğa dışı konulara parmak basan “Büyülü Gerçekçilik” akımını beğenenlere Körlük kitabını okuma listelerine dahil etmeleri tavsiye ediliyor. David Levithan'ın her gün farklı bir bedende uyanan kişiyi anlattığı “Her Gün” adlı kitabına benzer bir anlatım diline sahip olan Jose Saramago'nun bu ölümsüz eserini de zevkle okuyabilirsiniz.


Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Yazar Jose Saramago
Diğer
Yurt Dışı Satış Var
Stok Kodu HBV000005K86T
 • RS
  Yorum sahibi bu ürünü Hepsiburada üzerinden satın almıştır.
  Akıcı bir dil ve olağanüstü bir kurgu

  Kitabı okuyup da sıkıcı veya başka negatif tanımlarla kötüleyen okurlara katılmıyorum. Kurgu, anlatım dili kadar etkileyici. Bir solukta okunabilecek kitaplardan. Ödülü sonuna kadar hakediyor. Kendinizi akışa kaptırıp, o insanlarla birlikte yaşıyormuşcasına etkileneceksiniz. Çok beğendim ve neden daha önce okumadım ki diye kendime kızdım.

  KARŞIYAKA - İzmir

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (0) Hayır (0)

 • KY
  Yorum sahibi bu ürünü Hepsiburada üzerinden satın almıştır.
  Beş Yıldız

  kitap güzel fakat ptt kargo çok yavaş!

  ÜMRANİYE - İstanbul

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (1) Hayır (0)

 • Yorum sahibi bu ürünü Hepsiburada üzerinden satın almıştır.
  İnanılmaz

  Kitap gerçekten inanılmaz. Aldığı ödülü sonuna kadar hak ediyor. Kitaptaki tasvirler, betimlemeler mükemmel. Adeta film izler gibi okuyorsunuz, çok akıcı. Nokta ve virgülden başka noktalama işareti olmaması biraz anlamayı zorlaştırıyor ama zamanla alışıyorsunuz. Kitabı bitirenlerin filmini de izlemesini tavsiye ederim.

  TAŞKÖPRÜ - Kastamonu

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (0) Hayır (0)

 • HA
  mukemmel

  Aldığı ödülü sonuna kadar hak ediyor bitirmem 1 hafta bile sürmedi dili gayet yalın ve akıcı ikili olarak almıştım körlük ve görmek şimdi görmek'e başlayacağım umarım o da körlük kadar kalitelidir.

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (1) Hayır (0)

 • ÖB
  Yorum sahibi bu ürünü Hepsiburada üzerinden satın almıştır.
  Hızlı kargo. Kitap gayet başarılı.

  Nobel ödüllü kitap. Sıkıcı bulanlara inanamadım, bence gayet akıcı, değişik bir konusu var ve sonu mesaj veriyor, eğer kitap kurduysanız hemen bitirebiliyorsunuz. Bu kitap sayesinde yazarın diğer kitaplarını da okumaya başladım. Hızlı kargo için teşekkürler.

  GAZİOSMANPAŞA - İstanbul

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (1) Hayır (0)

 • SK
  Yorum sahibi bu ürünü Hepsiburada üzerinden satın almıştır.
  Beş Yıldız

  Harika bir kitap.

  YILDIZELİ - Sivas

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (2) Hayır (0)

 • ED
  Yorum sahibi bu ürünü Hepsiburada üzerinden satın almıştır.
  Sıkıcı

  Başta ilgimi çekti ama ilerledikçe sıkıcı bir hal almaya başlıyor. Zaman kaybı tavsiye etmem.

  SARIÇAM - Adana

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (0) Hayır (6)

 • FS
  Yorum sahibi bu ürünü Hepsiburada üzerinden satın almıştır.
  Beş Yıldız

  hızlı kargo için tesekkürler kitap sımsıkı şekilde korunaklı plastik içinde geldi

  MERKEZ - Aksaray

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (1) Hayır (0)

 • beğenmedim

  bu yazarın Lizbon kuşatma sının tarihi adlı kitabını çok beğenince bunu da okumak istedim ama çok sıkıcı buldum

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (1) Hayır (4)

 • HG
  Yorum sahibi bu ürünü Hepsiburada üzerinden satın almıştır.
  Güzel

  Tek sorun Kitapta fazla erotik bölüm var

  MERKEZ - Kırıkkale

  Bu yorumu faydalı buluyor musunuz?

  Evet (2) Hayır (3)

 • Tüm yorumları gör (91)
Kapat Ürün Yorum Kriterlerimiz

Ürünle ilgili görüşlerinizi paylaştığınız için müşterilerimiz adına teşekkür ederiz.

Hepsiburada’da yer alan ürün yorumları, müşterilerimizin satın aldıkları veya kullandıkları ürünlere dair değerlendirmelerini içerir.

Ürün veya markayla ilgili bilgi veren, ürüne ve kullanımına dair artı ya da eksi özellikleri yazan, tedarik ve teslimat sürecini değerlendiren yorumlar onaylanarak ürün sayfasında yer alır.

Hakaret, argo veya alaycı tavır içeren, fiyat bilgisi verilen, soru sorulan, link verilen, karşılaştırma yapılan, 1-2 kelime olup yeterli bilgi içermeyen yorumlar onaylanamamaktadır.

Bu kriterlere göre incelenen yorumlar, kısa bir değerlendirme sürecinden geçer, uygunsa onaylanarak ilgili ürün sayfasında yer alır. Değerlendirme süresi, yorumların geliş sıralamasına göre değişkenlik gösterebilir.

Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Sepette indirimli fiyat
Aşağıdaki kampanyalar, satıcısı olan ürünlerde geçerlidir.
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Stefan Zweig Seti (6 Kitap Takım) - Stefan Zweig
Nikola Tesla Seti - Nikola Tesla
Fareler Ve İnsanlar - John Steinbeck
Toprak Ana - Cengiz Aytmatov
%63
54,00 TL 19,90 TL
%52
62,00 TL 30,00 TL
%16
12,96 TL 10,89 TL
Sepette %5 indirimli fiyat
10,35 TL
%22
8,33 TL 6,50 TL
Satıcı
Hepsiburada
Hepsiburada
Kırmızı Kedi Kitabevi
Hepsiburada
Yorumlar
(39)
(1)
(83)
(16)
Basım Dili Türkçe Türkçe Türkçe Türkçe
Yazar Stefan Zweig Nikola Tesla John Steinbeck Cengiz Aytmatov
Cilt Durumu - Ciltsiz - -
Sayfa Sayısı - 752 - -
Yayın Tarihi - 2018 - -
BAŞA DÖN