Kranklar

Krank mili ya da diğer adıyla eksantrik çubuğu; pistonların ürettiği gücü, dairesel momentum ile vites kutusuna ileten parçadır. Mil üzerinde yer alan triger kayışı ve kam çubuğu senkronize hareket aktarımını gerçekleştirir. Krank mili aynı zamanda, motorun momentumunu dengeleyen volan parçasına da kinetik enerji yükler. Momentum ile dönen volan, krank miline bağlı olan pistonların farklı devir aralığında ve ritmik bir biçimde hareket etmesine olanak tanır. Kranklar; krank mili, biyel kolları, kaldıraçlar, harmonik dengeleyiciler, flanş, aktüatör dişlisi, krank kasnağı ve devir sensörü gibi parçalardan oluşur. Krank mili, çevresinde bulunduğu yatak yüzeyi ile birlikte, motorun en hassas ve en pahalı ekipmanları içinde yer alır.

Krank takımı parçaları, yüksek dirence maruz kaldığı için, hem son derece sağlam hem de belli ölçülerde esneklik sunabilmelidir. Metal alaşımının motor tepkilerine uyum sağlaması açısından, rijit bir yapıya sahip olması da büyük önem arz eder. Bu nedenle, krank mili üretiminde daha çok dökme demir, çelik ve çinko gibi dayanıklı metaller tercih edilir. Parçaların mukavemetini yükseltmek için, birleşim alanlarına yüksek dinamik ve dayanıklılık kazandıran kavisli bir form verilir. Krank setinin sorunsuzca çalışabilmesi için, metal yüzeylerin belli aralıklarla yağlanması da ihmal edilmemelidir. Yağlama işlemi, kapalı ünite çevresindeki yağ delikleri veya kanalları üzerinden gerçekleştirilir.

Krank seti içinde önemli bir yeri olan krank kasnağı, diğer adıyla harmonik dengeleyici, motordaki sarsıntı ve titreşimlerin önüne geçilebilmek için tasarlanır. Krank kasnağı, doğrudan krank miline bağlıdır. Hareketli pistonlardan iletilen enerji, krank miline aktarılır. Motorun gücüne ve yapısına bağlı olarak açığa çıkan yüksek tork, krank milindeki güç ile senkronizasyon bir hareketlilik gösterir. Motor çalıştıktan sonra başlayan rezonans etkisi, yüksek titreşimlere ve sarsıntıya neden olabilir. Üretici firmalar, hem sürüş konforunu hem de motorun dinamik yapısını geliştirebilmek için, krank mili çevresine kasnak ilave ederler. Harmonik dengeleyiciler, enerjiyi absorbe edici sert parçalardan ve titreşimleri engellemeye yardımcı kauçuk ve lastik gibi yumuşak parçalardan imal edilir.

Direksiyon, vites kutusu ve şasi üzerinde oluşan rahatsız edici sarsıntıların en önemli nedenleri arasında; krank mili, kasnak veya dengeleyici mekanizmaların görevini yerine getirememesi gösterilebilir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında, ilk olarak krank seti kaynaklı sorunlara bakılmalıdır. Kasnak ve mil parçalarının arızalanması riskine karşı, aracınızın olabilecek en kısa sürede yetkili servise götürülmesi gerekir. Aksi halde, motor bloğu, şanzıman, segmanlar ve piston parçaları üzerinde çok daha ciddi hasarlar oluşabilir. Motor ana bakımı dahilinde kasnak, krank mili, bağlantı ekipmanları, contalar ve dengeleyiciler kontrol edilmeli; ortalama yüz bin kilometrede, araç komple bakıma alınarak eskiyen parçalar olası sorunların önüne geçilebilmesi amacıyla değiştirilmelidir.

Krank Fiyatları

Krank fiyatları; ürünün markası, türü, çeşitliliği, üretim teknolojisi, metal yoğunluğu ve malzeme kalitesi gibi hususlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Yüksek hacme, turbo destek ünitelerine ve performans öncelikli teknolojilere sahip olan motorların, diğer tüm parçalarda olduğu gibi krank mekanizması üzerindeki etkisi de spesifik bir yapıya sahip olabilir. Bu nedenle, zengin donanımları üzerinde taşıyan premium ve spor araçların parça fiyatları, genellikle daha yüksek bir fiyat aralığında seyreder. Manüel vites ve geleneksel motor karakteristiği taşıyan araçların krank set ve ekipmanlarını ise, daha makul fiyatlar ile temin edilebilirsiniz. Kategori içinden aracınızın marka, model ve üretim yılına uyumluluk gösteren krank seti ve parçalarını detaylı olarak inceleyebilir; ihtiyacınızı ve beklentilerinizi karşılayacak ürünlere kolaylıkla sahip olabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kranklar

3729 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 24 / 3729 ürün
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/20003823/60007197