Kulak Çubuğu

Kulak, duyma yetisini sağlayan en önemli organlardan biridir. Dolayısıyla kulaklarınızın temizliği de önemli bir noktadır. Kulak, oldukça hassas bir yapıya sahip olduğu için içerisine sert cisimler sokmamalısınız veya temizlik açısından kullandığınız temizleme aracını çok derin sokarak temizleme işlemi yapmamalısınız. Unutulmamalıdır ki, kulak zarında meydana gelecek bir deforme kalıcı duyma problemlerini ve sağlık sorunlarını beraberinde getirecektir. Ayrıca iyi temizlenmeyecek kulakların mikrop kapması sonrasında oluşacak iltihaplar da sağlığı olumsuz yönde etkiler. En önemlisi de orta kulak iltihabının denge problemi yaratmasıdır.

Kulak Çubuğu Kullanırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

  1. Kulak çubuğu kulak kanalına derinlemesine sokulmamalıdır,
  2. Sık sık kulak temizliği yapmak doğru değildir. Kulak temizliği mümkün olduğunca duş sonrası kurulama işlemi olarak yapılmalıdır.
  3. Kulak temizliği sırasında kulak içerisinde bulunan mumsu tabakanın tamamı temizlenmeye çalışılmamalıdır.

Kulak Çubuğu Nasıl Kullanılmalıdır?

Öncelikle bilinmesi gereken nokta, kesinlikle kulak kanalına çok derin bir şekilde değil daha çok kulağın dış kısmı temizlenecek şekilde bir temizlik işlemi uygulanması gerektiğidir.  Kulak içerisinde oluşan ve daha çok kir ya da pislik diye nitelendirilen şeyin aslında koruyucu bir tabaka olduğu unutulmamalıdır. Mumsu bir yapıya sahip olan bu koruyucu tabaka bir süre sonra kulağın kendi doğası sayesinde dışarıya atılır, bu durumda yapılması gereken şey dışarıya atılan bu tabakanın kulağın derinlerine inilmeden temizlenmesidir. 

Kulak çubuklarının ana kullanım amacı, kesinlikle kulakta derinlemesine bir temizlik yapmak değildir. Aksine kulağınızda oluşan mumsu tabakanın tamamen temizlenmesi sonucu kulak rahatsızlıkları ortaya çıkar. Duş sonrası kullanılacak kulak çubuğu kulağın içerisinde kalan suyun kurulanması amacıyla kullanılmalıdır. Kulak çubuğu, kulak kanalına derinlemesine sokulmadan kurulama işlemi yapılmalıdır. 

Kullanımı Kolay Kulak Çubukları Var mıdır?

Piyasada birçok kulak çubuğu çeşidi bulunmaktadır. Kullanımı kolay kulak çubuklarında özellikle tercih edilmesi gereken genel özellikler kesinlikle pamuk kısmının çok sert olmamasıdır. Ayrıca pamuk kısmı az ve ince olan kulak çubuklarından da uzak durmalısınız. Kulağınıza sokacağınız sert cisimler ya da pamuğu ince olan kulak çubukları kulağınızın yapısına zarar verebilir. 

Kulak çubuğunun kullanımı her ne kadar kolay olsa da en önemli adım, kulağı temizleme adımıdır. Bu adımda gerçekleştirilecek yanlış bir uygulayış yöntemi sonucunda kulak sağlığı bozulabilir. Yavaş ve nazik davranarak kulağınızın sadece dış kısmını temizlemelisiniz. 

Sağlık Açısından Kulak Çubuğu Nasıl Kullanılmalıdır?

Sık sık kulak temizlemek doğru bir şey değildir. Özellikle duş sonrası kulak çubuğu kullanımı ile kulak dışı temizlenmeli ve onun dışında rahatsızlık veren bir durum olmadığı sürece kulak temizlenmemelidir. 

Denize ya da havuza girmeden önce kulağın dış kısmında pislik varsa kulak çubuğu yardımı ile alınmalı ve temizlenmelidir. Aksi durumda kulakta tıkanma söz konusu olabilir. 

Kulak çubukları kapalı bir kap içerisinde saklanmalıdır. Açık bir şekilde tutulan kulak temizleme çubukları üzerine gelen tozların, kulak temizliği sırasında kulak içerisine girmesine sebep olur. 

Bebeklerde Kulak Çubuğu Kullanımı Ne Şekilde Olmalıdır?

Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerin kulaklarında da mumsu bir tabaka söz konusudur. Üretilen mumsu tabaka bebeklerde de kulağı koruyucu bir etki oluşturur. Zaman zaman kulak kendiliğinden bu kirlenen koruyucu tabakayı dışarıya atar. Bebekler için de kulak temizliğinin yapılacağı en doğru zaman duş sonrasıdır. Duş sonrası ıslak olan kulak, bebeklere yönelik üretilmiş bir kulak çubuğu sayesinde, sadece dış kulak olacak şekilde kurulama amacıyla temizlenmelidir. Bebeklerin kulaklarını temizlerken kendi kulağınıza uyguladığınızdan daha hassas davranmanız gerekmektedir. Aksi durumda kulak çubuğunun, tam olarak kulağın neresinde olduğunu hissetmemeniz sonucunda kulak kanalına zarar verebilirsiniz. Kulak temizleme sırasında mümkünse birinden yardım alarak, bebeğin kafasının sabit kalmasını sağlamanız işinizin daha kolay ve temizleme işleminin de korunaklı olmasını sağlayacaktır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Kulak Çubuğu Fiyatları

138 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 24 / 138 ürün
DSACategoryId/2147483639/80383015/301160/80383028