Üretim, imalat, pazarlama ya da satış; hangi iş kolu olursa olsun herhangi bir işin sistemli ve düzenli bir hâle getirilmesi için kullanılan etiketler, ürünler ile ilgili önemli bilgi ve uyarıları içeren materyaller olarak kullanılıyor. Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan etiketler, özel bir ihtiyaca ya da isteğe göre çeşitli amaçlar için kullanılabiliyor.

Yaprak (tabaka) şeklinde üretimi yapılan lazer etiketler, genellikle masaüstü yazıcı ya da fotokopi makinelerinde baskı almak amacıyla yaygın olarak manuel kullanılıyor.

Uzun yıllardır birçok endüstriyel alanda kullanılan lazer teknolojisi, gıda malzemelerinde de yaygınlaşıyor. Gıda malzemelerini markalamak için uygun olan lazer etiketler, organik sebze ve meyvelerin etiketlenmesinde kullanılıyor. İlk defa ispanya’da uygulanan lazer etiketleme, ilk etapta patates ve avokadonun kabuklarında denenmiş bulunuyor. Kabuklarının soyularak tüketilmesinden dolayı tercih edilen bu ürünlerden sonra diğer sebze ve meyvelerde de kullanılmaya başlayan uygulamada etiketlerin üzerinde ürünün adı, yetiştirildiği bölge ve kod numarası yer alıyor. Turunçgillerin kabuğunu yenileme özelliğinden dolayı zamanla etiket kaybolduğu için lazer etiketleme, bu meyvelerde tercih edilmiyor. Geleneksel bir etiketleme yöntemi olan plastik etiketlere oranla çok daha fazla bilgi girişi yapılmasına imkan sağlayan lazer etiketleme, aynı zamanda etiketleme ve ambalaj maliyetlerini de düşürüyor. Ayrıca, doğaya bırakılan plastik malzeme kullanılmasını da azaltan bu uygulama ile çevre dostu kullanım sağlanıyor. Lazer etiketler kullanılarak gıda maddelerinin etiketlenmesi, ürüne doğal bir parlaklık kazandırıyor. İşlem esnasında etiketin yapıldığı bölgedeki pigmentler buharlaşıyor ve geride ürünün adı, kodu ve yetiştirildiği yerin belirli olduğu iz kalıyor. Hassas bir etiketleme işlemi olduğu için kabuğun iç yüzeyine geçmeyen uygulama, ürünün tadında ve kalitesinde herhangi bir etki yaratmıyor.

Etiketleme yapıldığında kullanıcıların beklentisi, etiketlerin uzun süre dayanıklılığını koruması ve yüksek performans göstermesi oluyor. Sıcaklık, nem, UV ışınları ve kimyasallar, etiketleme işleminde kullanılan malzemenin performansını minimum düzeye indirgeyebiliyor. Etiketlemenin performansından kastedilen okunaklılık kalitesi, probleme dönüşebiliyor. Lazer yazıcılar kullanılarak yapılan lazer etiketleme işleminde kullanılan lazer etiketler, A4 tabaka hâlinde hazırlanarak baskı yapılmaya uygun olarak tasarlanıyor. Etiketleme işlemi için kullanılan malzemenin yüzeyinin elektriğe duyarlı olması gerekiyor. Ayrıca, lazer etiketlerin; laminasyon, kesim, üretim, sevk ve kullanım aşamaları için düşük nem içeriğine sahip olması gerekiyor. Neme dayanıklı paketleme yapılan lazer etiketler, koşullara uygun paketleme yapılmazsa tonerin kâğıda eşit olarak dağılmasını engelliyor ve kâğıdın sıkışması ya da köşelerinin kıvrılması riski oluşabiliyor. Etiket malzemesi, lazer yazıcının üreteceği sıcaklığa dayanıklı malzemeler kullanılarak tasarlanıyor ve makinedeki kâğıdın kolayca silindirden geçmesi sağlanıyor.

Özellikle 90'lı yılların başında yaygın olarak kullanılmaya başlayan kendinden yapışkanlı etiketlerin son tasarımı olarak görülen lazer, genel kullanımı olan A4 formunun dışında farklı şekil ve ölçülerde de uygulanabiliyor. Kendinden yapışma özelliğine sahip olan lazer etiketlerde orta dereceye sahip akrilik kullanılıyor. Sıcaklığa ve neme dayanıklı olan lazer etiketler, kullanılan kaliteli tutkal desteği ile de uzun süre sorunsuz bir şekilde kullanılabiliyor. Lazer veya mürekkep püskürtmeli yazıcılar kullanılarak baskı alınan lazer etiketlerin tasarımında kullanılan kâğıt hamurun yanı sıra etiketin altında bulunan ve yapışkan yüzeyi koruyan bölümün de kaliteli olması, lazer etiketlerin makineden sorunsuz ve hatasız çıkmasını sağlıyor. Kaliteli malzeme kullanılmadığında lazer etiketler, yazıcı cihaz içerisinde sıkışabiliyor ya da katlanarak baskı işleminin yapılmasını engelleyebiliyor. Genel olarak 100 adet lazer etiketi içeren paketler hâlinde satışa sunulan lazer etiketler, neme ve nemli ortamlara dayanıklı yapılarından dolayı uzun süre kullanılabiliyor.

Lazer Etiketleri

467 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Tanex
  2. Multiofis
  3. Dymo
  4. New Print
  5. Ekstrafix
  6. Kraf
  7. Taneks
  8. Bigpoint
  9. Bafix
  10. Brother
  11. Maped
  12. Ark
  13. Daxi
  14. Std
  15. Xerox
  16. İşkur Makina
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Fırsat Ürünleri
 4. Ürün Puanı
 5. Satıcı A-Z
DSACategoryId/2147483643/15344/80147044/15389/80147049
BAŞA DÖN