Oyuncular için oyunlardaki karakterler ve koşullar üzerinde tam kontrol sağlayabilmek adına gaming mouse pad oldukça önemli bir bilgisayar bileşenidir. Bu makale, size tam olarak bu oyuncuların sahip oldukları mouse pad'lere neden bu kadar önem verdiklerini ve  bu ürünlerin oyunlarda sağladığı avantajlar üzerinde duracaktır. Mousepad, bilgisayar faresini yerleştirmek ve yön vermek için kullanılan bir yüzeydir. Bir fare altlığı, hareketi doğru ve titremeden ölçmesine olanak tanıyan bir yüzey sağlayarak, fareyi doğrudan masa üzerinde kullanmaya kıyasla farenin kullanılabilirliğini artırır. Bazı fare altlıkları yastıklı bilek desteği sağlayarak ergonominin artmasına olanak sağlar. Douglas Engelbart'ın bir mouse'un ilk çıkışını işaret ettiği 1968 yılındaki sunumunda, Jack Kelley tarafından tasarlanan, klavye ve fareye destek alanı olarak kullanılan, iç kısım içeren bir kontrol konsolu kullandı. Kelley ilk fare altlığını bir yıl sonra 1969'da tasarladı. Armando M. Fernandez tarafından tasarlanan CRT "İmleç Kontrol Mekanizması Pedi" adlı bir fare altlığının ayrıntıları, 1979'da Xerox Bilgilendirme Dergisi'nde şu açıklama ile yayınlandı; Bir metal topun sert bir yüzeye yuvarlandığı bir katot ışını tüpü işaretçisinin çalışmasına yardımcı olmak için açıklanan ped kullanılabilir. Esnek, kauçuk benzeri bir malzeme, kauçuk benzeri malzemeyi düz tutan bir sert taban malzemesine bağlanarak sabitlenir. 1982 yılında, Xerox top faresinin çoğu kullanıcısı, faredeki topun sürtünmesini arttırmak için "özel pedler" kullanıyordu. Mousepad'lerin ilk ticari üreticisi Bob McDermand tarafından kurulan şirket Moustrak idi. Apple, logosunu taşıyan fare altlıklarını ABD'deki bilgisayar mağazalarına dağıtmaya karar verdiğinde şirketler arası rekabet arttı. Moustrak, Disney, Paramount ve LucasFilm ile lisans anlaşmaları imzaladı ve MacWorld dahil dergilerde reklam verdi. Ancak, 1980'lerin sonunda, düşük maliyetli ve düşük kaliteli fare altlıkları nihai tüketicinin bu ürünleri satın alabilmesine imkan verdi.

 

Mouse Pad Çeşitleri

Çeşitli fare teknolojilerine uyması için birçok farklı dokulu yüzeye sahip çeşitli fare altlıkları bulunur. Vinil tahta örtüsü, doğal yapışkan özellikleri nedeniyle, 1980 civarında popüler bir mousepad yüzeyiydi. Çelik fare topuna silikon kauçuk bir yüzey yapıldıktan sonra, popüler kumaş yüzeyi fare altlığı o dönemde en çok arz edilen ve talep gören altık oldu. Bu fare altlıkları, kauçuk silindir topun yüzeyinin temiz kalmasına yardımcı olarak, masa yüzeyinden daha iyi izleme, hız ve doğruluk sağladı. İlk optik fare, cam veya yüksek derecede cilalı ahşap gibi şeffaf veya yansıtıcı yüzeylerde iyi çalışmadığı için şeffaf olmayan ahşap masa gibi yüzeyler tercih ediliyordu. Günümüzde üretilen, hassas yüzeylere sahip fare altlıkları, eski ve düşük kaliteli optik farelerin spot titreşim etkilerini ortadan kaldırır. Yeni nesil fare altlıkları, kablosuz bir şarj sistemini pille değiştirerek pilleri değiştirmeye veya yeniden şarj etmeye gerek kalmadan kablosuz farenin kullanılmasına izin verir. Modern fare altlıkları tipik olarak, daha düşük yoğunluklu kauçuk kompozitlerden (açık hücreli stiren, bütadien kauçuk veya açık hücreli SBR), üst yüzeye yapıştırılmış kumaştan üretilir. Bununla birlikte, kumaş, plastik, geri dönüştürülmüş kauçuk lastikler, neopren, silikon kauçuk, deri, cam, mantar, ahşap, alüminyum, taş ve paslanmaz çelik dahil olmak üzere üretiminde başka birçok malzeme kullanılan fare altlıklarıda vardır. Yüksek kaliteli oyun matları genellikle plastik, cam, alüminyum veya yüksek teknoloji ürünü fiberlerden yapılır.

 

Avantajları

Mouse pad edinmenin en önemli üç avantajı, kullanıcı için daha yüksek hız, daha fazla hassasiyet ve rahatlık sağlamasıdır. İkincil bir fayda ise masa veya masa yüzeyinin sürekli olarak el ve fare sürtünme hareketi ile çizilmesini ve aşınmasını önlemektir. Fare altlıklarının sağladığı bir diğer avantaj, farenin alt yüzeyinin toz biriktirmesini önleyerek, göstergenin hatalı hareket etmesine engel olmasıdır. Mousepad'leri düzenli olarak temizlemek önemlidir. Mousepadler, 120 günden fazla bir süre boyunca temizlenmemişse, imleç doğruluğu % 26 oranında bozulur. Fare altlıkları özel deterjanlar, sıvı sabun, el yıkama veya kuru temizleme ürünleri ile temizlenebilir. Tüm fare altlıkları makinede yıkanmak için uygun değildir. Hareketi algılamak için görüntü sensörleri kullanan optik fareler ilk kez piyasaya sürüldüklerinde, üzerlerine basılmış optik desenli özel fare altlıkları kullanılıyordu. Modern optik fareler düz kağıtta ve diğer yüzeylerde kabul edilebilir bir doğruluk derecesinde çalışabilir. Bununla birlikte, bazı optik fare kullanıcıları (özellikle oyuncular, tasarımcılar ve diğer kullanıcılar) konfor, hız ve doğruluk için masa veya masa yüzeyinde aşınmayı önleyen bir fare altlığı tercih edebilir. İyi kalite bir oyun fareniz varsa, farenizdeki aşınma ve yıpranmayı azaltmaya yardımcı olabileceği için bir oyun fare altlığı aynı zamanda iyi bir yatırımdır. Oyuncu fare altlıklarının oyunculara sunduğu başlıca avantajlar şunlardır:

 

Kontrol

Bu konunun üzerinde durmak gerçekten önemli çünkü sıkı bir oyuncuysanız, oyun sırasında her komutun açık olmasını ve oyunun sunduğu tüm imkanları kullanmak istersiniz. Fare altlıkları, oyunlarda fare hassasiyeti ve kullanım kolaylığı sağlar. Bu günlerde piyasaya sürülen ve güncellenen oyunlar, gerçek hayata olabildiğince yakın, yüksek çözünürlüklü oyunlar. Oyuncular, oyun içindeki koşullar üzerinde tam anlamıyla bir kontrol sahibi olabilmek için gereken tüm donanıma sahip olmaya çalışıyorlar. İyi bir mousepad de bunlardan biri.

 

Daha Az Kayma

Oynadığınız oyun çok yüksek bir yoğunluğa sahipse, fareniz üzerinde doğru komutlara sahip olmadığınız için hedefinizdeki tüm heyecanın raydan çıkması söz konusu olabilir. Ekstra hareket için yer bırakmayan iyi bir mouse pad'e sahip olduğunuzda oyunun mekaniklerine kolayca cevap verebilirsiniz. Bunun nedeni, oyundaki her hareketi yönetebilme imkanınızdır. İyi bir mousepad konfigürasyonu ile farenizi en iyi şekilde çalıştırabilir ve oyunu en yüksek potansiyelde oynayabilirsiniz.

 

Artan Performans Seviyesi

Tüm bu hareketleri düzgün bir şekilde yapma imkanınız yoksa yeteneklerinizi tam potansiyeline kadar bilemezsiniz, bu da fare altlığının oyuncular için bu kadar önemli olmasının bir başka nedenidir. Sadece ekipmanla ilgili tüm problemler ve sınırlamalar ortadan kalktığında, iki oyuncunun beceri seviyesi eşleştirilebilir ve analiz edilebilir. Bir oyuncu olarak elde edebileceğiniz en iyi performansa ancak gerekli donanımlar ile ulaşabilirsiniz.

 

Hassas Yüzey

Oyun mousepad kullanmanın bir diğer büyük yararı, çok daha hassas bir yüzeye sahip olmalarıdır. Mousepad üzerindeki tasarım, küçük farklara sahiptir, bu da farenizin farenin ne kadar hareket ettirildiğini bilmesini kolaylaştırır. Bu, özellikle yüksek dpi oyun faresi kullanıyorsanız önemlidir. Özetle, farenizin çok daha doğru, tutarlı ve kesin olmasını sağlar. Yukarıdaki avantajlarla birlikte, çoğu oyun fare altlığı oldukça pürüzsüz yüzeylere sahiptir. Bu, farenizin kolayca kaymasını sağlar.

 

Daha Fazla Alan

Oyun fare altlıklarının bir diğer avantajı normal fare altlıklarına göre daha büyük olmasıdır. Ortalama fare altlığından daha büyük olduğundan, farenizin yerini değiştirmeniz ve ayarlamanız gerekmez. Oyun oynarken, farenizi sürekli hareket ettirip aynı zamanda fareyi ortalamanın sizi gerçekten zorlayabileceğini biliyorsunuzdur. Bu, özellikle hızlı ve hassas fare hareketi gerektiren herhangi bir oyunda oldukça önemli bir faktördür. Farenizi sık sık alıp ortalamak zorunda kalmazsanız oyun içi performansınız kesinlikle artacaktır. Oyun oynamasanız bile daha büyük bir fare altlığı ofis kullanımında da kolaylık sağlar.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Logitech Mouse Pad Fiyatları ve Modelleri

İndirimli Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Yurt Dışından Ürünler
Toplam 15 / 15 ürün
DSACategoryId/2147483646/42/29/logitech