Matara

İnsan vücudunun yaklaşık dörtte üçünü oluşturan su, gün içinde de belli miktarlarda tüketmeniz gereken bir sıvı olarak sağlığınız için oldukça önemlidir. Yeterli sıvı almadığınız takdirde vücut fonksiyonlarınız yeterince düzgün çalışmayabilir. Uzun vadede çeşitli hastalıklarla karşı karşıya kalma riskiniz olabilir. Gün içerisinde su içmeyi unuttuğunuz ya da yanınızda su olmadığı için içemediğiniz zamanlar olabilir. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için bir matara kullanarak istediğiniz her an suya ulaşabilirsiniz. Marataları sadece su değil, sıcak ve soğuk içecekleri yanınızda taşımak için de tercih edebilirsiniz. Matara elinizde taşıyabileceğiniz ya da bağlı bir ip vasıtası ile boynunuza, omzunuza asarak kullanabileceğiniz su kabıdır. Kullanımı pratiktir ve oldukça faydalı bir alışkanlıktır. Matara çeşitleri, üretiminde kullanılan malzemeler nedeniyle farklı biçimlerde karşınıza çıkar. Okulda, evde veya ofisinizde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Farklı alanlarda kullanıma uygun olarak deri ya da benzeri dayanıklı malzemelerden üretilen matara modelleri mevcuttur. Suyunuzu ya da herhangi bir içeceği yanınızda taşıyarak ihtiyaç duyduğunuz her an kolayca ulaşabilirsiniz. Matara boyutları tercihinize bağlı olarak değişir. Geniş hacimli ya da daha küçük modeller arasından ihtiyacınıza en uygun mataraları seçebilirsiniz.

Matara ve Kullanım Alanları

Matara kullanımı fonksiyonelliği ve pratikliği sayesinde oldukça faydalı bir alışkanlıktır. Matara, yalıtımlı yapısı sayesinde içine doldurduğunuz içeceklerin ısısını uzun süre muhafaza eder. Böylelikle içeceğinizi yanınızda taşıyabilir ve istediğiniz zaman içebilirsiniz. Mataralar genel olarak ısı tutan ve tutmayan olmak üzere ikiye ayrılır. Isı muhafazası sağlayan termos matara modelleri sayesinde içeceklerinizi sıcak ya da soğuk tutabilirsiniz. Dışarı çıkarken belirli süre yanınızda sıcak su bulundurmak ya da hazırladığınız sıcak içeceği taşımak için bu tip mataralar oldukça kullanışlı olur. Termos mataralar genellikle daha uzun süre dayanması açısından paslanmaz çelik iç yüzey ile kaplı olur. Yalıtımlı yapısı sayesinde içeceklerin sıcaklığını korur. Elinizi yakmaması için genellikle dış yüzeyinde daha farklı bir kaplama malzemesi kullanılır. Seçeceğiniz matara kullanacağınız alana göre özellikler de içerebilir. Örneğin dağdaki bir kamp alanında ateşe dayanıklı alüminyum ya da çelik olan termos modellerinin kullanılması daha uygundur. Böylelikle gerektiğinde içeceklerinizi ısıtmak için termosunuzu kullanabilirsiniz. Ayrıca bardak bölmesi olan modeller de daha az eşya taşınması açısından bu tip yerlerde kullanım açısından faydalıdır. İç mekanlarda cam matara kullanımı daha çok tercih edilir. Bazı modeller kaymayı önlemek ve daha rahat kavrayış sağlayabilmek için kumaş kılıf ya da plastik tutma kısmı ile kaplıdır. Bol renk seçeneği ile ulaşılabilen bu modeller çeşitli ölçülerde üretilir. Tercihinize bağlı olarak farklı hacimli modelleri kullanabilirsiniz. Matara kullanımı çocuklar arasında da yaygın olan bir alışkanlıktır. Uzun okul saatlerinde sularını yanlarında taşıyarak diledikleri zaman içebilirler. Çocuk modelleri ergonomiktir ve boyut olarak çocukların kullanımına uygun olarak tasarlanır.

Matara Kullanmanın Faydaları

Başta su olmak üzere çeşitli sıvıları yanınızda taşıyabilme özelliği ile fonksiyonel bir alet olan mataraların kullanımı oldukça fayda sağlar. Matara kullanarak günlük su içme ihtiyacınızı yeterli şekilde karşılayabilirsiniz. Mataranın yanınızda bulunması ve göz önünde olması su içmeyi unutmanızı engelleyecektir. Her an ve her yerde size eşlik edecek taze suyunuz mataranız sayesinde elinizin altında olur. Ayrıca bölmeli şeffaf matara modelleriyle de suyunuzu çeşnilendirebilirsiniz. İçindeki bölme kısmı sayesinde alkali su elde etmeniz oldukça kolaydır. Dilediğiniz meyve ve sebzelerle hazırlayabileceğiniz alkali su için mataranın ilgili bölmesine yiyecek dilimlerini yerleştirerek su eklemeniz yeterli olacaktır. Hem su içmeniz daha lezzetli hale gelir hem de toksin atarak cildinizi ve vücudunuzu yenileme imkanı elde etmiş olursunuz. Termos özelliği bulunan modeller bu sayede sıcak ya da soğuk içecekler için yalıtımlı bir ısı dengesi sağlayarak piknikte, parkta kullanım kolaylığı sağlar. Matara uzun ömürlü ve tekrar tekrar kullanılabilir bir malzeme olduğundan atık çıkarma seviyesini minimuma indirir. Bu sayede kullan at plastikleri kullanmamış olursunuz. Geri dönüşümü olmayan ve doğada çözünmeyen bu plastiklerin çevreye vereceği zarar mataralar ile daha aza inecektir. Ayrıca beklemiş plastikteki su yerine kendinizin doldurduğu taze suyu içme şansı da elde etmiş olursunuz. Beklemiş su uzun vadede insan sağlığı için risk taşıdığından mataranız ile kendi doldurduğunuz suyu tüketmeniz daha faydalı olacaktır.

Matara Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çok farklı alanlarda kullanımı olan mataralar oldukça bol modele sahiptir. Alışverişiniz esnasında ihtiyacınız olana karar vermek için dikkatlice inceleme yapmanız gerekir. Birbirinden farklı matara modelleri arasında seçim yaparken belli başlı noktalara özellikle dikkat etmeniz sizin için yararlı olur. Bu noktaların bazılarını şu şekilde özetlemek mümkündür:

  • İlk olarak seçeceğiniz mataranın kaliteli olmasına dikkat etmeniz gerekir. Eğer plastik malzemeli bir matara tercih edecekseniz insan sağlığı için zararlı olduğu bilinen ve polikarbon plastiklerde bulunan BPA içermediğinden emin olmanız önemlidir. Sıvı ile temasında sıvıya karıştığı bilinen bu madde, içeceğiniz ile beraber doğrudan vücudunuza girebileceğinden sağlığınız için tehlike arz eder.
  • Bir başka unsur da mataranın dayanıklılığı ve sağlam olması ile alakalıdır. Örneğin; çelik matara almak istediğinizde paslanmaz çelikten ve uzun süre dayanabilecek sağlamlıkta olmasına dikkat etmeniz yararınızadır. Paslı matara kullanımı sağlığınız açısından tehlikeli bir durumdur. Paslanmaz çelik koku yapmaz özellikte olacağından suyunuzun tadını bozmayacaktır. Yine alüminyum malzemeden üretilen bir matara aldığınızda da gıda maddeleri ile temas için uygun iç kaplamaya sahip olduğuna dikkat etmeniz yararınıza olur. Direkt alüminyum kullanılması sıvılara geçme riskini arttırabilir.
  • Matara conta ve kapak özellikleri de yine dikkat etmeniz gereken durumlar arasındadır. Ürünün akıtmaması ve kolay kullanıma sahip olması gerekir. Böylece kısa sürede tekrar matara almak durumunda kalmazsınınız. Kapak açılıp kapanma mekanizmasının ve parçalarının daima dayanıklı ve sağlam olanlarını tercih etmeniz uzun süreli kullanım açısından sizin için faydalıdır.
  • Dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de mataranın temizliğinin kolay olmasıdır. Matara modelleri arasında seçim yaparken mataranın ağız yapısına dikkat etmeniz sizin için yararlı olur. Genellikle kolay temizlenebilmesi açısından geniş ağızlı matara modelleri tercih edilir. İç bölüme ulaşması daha kolay olduğu için bu ürünler zahmetsizce temizlenir.
  • Bir diğer nokta da kullanım amacınıza uygun bir matara seçiminde bulunmanızdır. Örneğin; ofis ya da ev gibi bir iç mekanda kullanım için cam matara iyi bir seçenek olabilir. Ağır ve hassas yapıda olduğundan dışarıda kullanmanız daha çabuk kırılmasına neden olabilir. Ayrıca ağır olduğundan yanınızda uzun süre tutmanız sizin için sıkıntı yaratabilir.
  • Eğer doğa sporları ile ilgileniyorsanız daha farklı matara tiplerini deneyebilirsiniz. Örneğin; bisiklet sporu ile ilgili iseniz sürüş zamanlarında bisiklet matara kullanmanız gerekir. Bu mataralar bisikletinizin matara yerleştirme için olan bölmesine uygun yapıda olur. Aynı zamanda sürüş esnasında güneş ışınlarından etkilenmemesi için şeffaf yapıda olmaması ve yine sizi yormamak adına ağır olmaması da gerekir.
Fonksiyonel ve Pratik Matara Kullanımı

Matara günlük yaşamınızı kolaylaştıran ve kullanım geçmişi eski olan bir üründür. Herkes kendine uygun bir modele kolayca ulaşabilir. Su ve içecekleri muhafaza etmek, kolayca taşımak için pratik araçlar olarak yanınızda yer bulmaları fayda sağlar. En iyi matara modeli ihtiyacınızın türüne göre değişiklik gösterir. Fonksiyonellik anlamında farklı litre ölçüleri ile satılabilmesi avantajlı bir durumdur. 1 lt matara park ya da piknik alanı gibi yerlerde kullanım açısından faydalıdır. Günlük kullanım için ise yanınızda taşıması daha kolay olacağından yarım litrelik modeller işinizi görmenize yardımcı olur. Çocuklar için daha kolay taşınabilmesi açısından yarım litreden daha az ölçülere sahip modeller mevcuttur. Bunların dışında kamp ya da dağcılık gibi sporlarla ilgili iseniz sıvı ihtiyacınız daha fazla olacağından ekipman olarak 2 litrelik matara taşımanız tavsiye edilir. Kılıf, askı, kulp gibi detaylar ürünlerin kullanışlılığının daha da artmasına olanak tanır. Klasik formun yanı sıra farklı şekillerde tasarlanan matara modelleri de mevcuttur. Yuvarlak matara bu değişik şekillere örnek olarak verilebilir. Yuvarlak matara modelleri klasik şekilde olmakla birlikte daha yeni tasarımlara da sahiptir. Camdan imal edilen ve dış kısmı dayanıklı olması için plastik kaplı modeller de mevcuttur. Metal çevir aç kapaklı yuvarlak mataraların kullanımı kolaydır. Dış plastiğinin renkli ve baskılı olması ile rengarenk mataralar içinde tarzınıza en uygun olanını seçerek kullanabilirsiniz. Pratik ve fonksiyonel kullanıma bir başka örnek olarak da matara seti modelleri gösterilebilir. Matara setleri arasında büyük ve küçük modellerin bir arada bulunduğu plastik setler olduğu gibi, çocuklar için beslenme çantası ile kombinlenen setler de mevcuttur. Bunlardan başka yedek parçaları ve özel çantası ile birlikte satılan setleri de mevcuttur. Özellikle hediyelik için oldukça şık ve zarif bir görünüme sahiptirler.

Şık Tasarımlı Mataralar

Yaygın bir kullanım alanına sahip mataralar oldukça fazla seçenek ile sizlerin beğenisine sunulur. Hem outdoor kullanım için hem de gündelik hayatta istediğiniz özelliklerde bir matara bulabilirsiniz. Matara seçenekleri içinde cep matara en klasik ve eski olan modellerden birisidir. Konturlu arka yüzeyi sayesinde cebinize kolayca sığdırabilirsiniz. Cep boy matara çeşitleri 0.23 lt civarı bir ölçüye sahiptir. Genellikle paslanmaz çelik malzemeden imal edilip yassı formlu mataralardır. Çift kat yalıtım sayesinde içeceğinizin tadını bozmadan saklar. Çevir aç kapak ile kullanımı oldukça kolaydır. Bazı model seçeneklerinde ağız kısmının dar olması sebebi ile temizliğine dikkat edilmesi gerekir. Bir diğer klasikleşmiş model askeri matara modelidir. Genelde standart hacme sahip bu ürünün litre ölçüsü 0.94 litre civarıdır. Bazı modeller kılıf ile beraber satılır. Cırt özelliği sayesinde çantanıza yapıştırabilirsiniz. Alüminyum malzemesi ile yüksek ısıya dayanıklıdır ve ateşte de kullanılabilir. Ergonomik ve hafif yapılı bir üründür. Bir diğer çeşit de pipetli matara modelleridir. Genellikle şeffaf plastik malzemeden üretilen bu modeller hem çocuklara hem de yetişkinlere göre tasarımlara sahiptir. Litre ve boyut ölçüsünü tercihinize göre belirleyebilirsiniz. Özellikle çocuk modelleri baskılı ve çok renkli seçenekler ile bulunabilir. Pipetli mataralar için özellikle dikkat edilmesi gereken nokta imal edildiği plastiğin malzemesidir. BPA içermeyen zararsız bileşenli plastik malzeme kullanımı önemlidir. Ayrıca suyun ölçüsünü anlayabilmeniz için şeffaf gövde üzerinde ölçü göstergeli modelleri de oldukça fonksiyoneldir. Filtreli matara da modeller arasında sıklıkla tercih edilen çeşitlerden birisidir. Detoks matara su şişesi olarak da geçen bu modellerde içerisindeki filtre sayesinde dilediğiniz gibi aromalı su elde edebilirsiniz. Cam ya da plastik malzemeden imal edilen bu şişeler hafif ve kolay taşınması ile de her yerde size eşlik edebilir. Toksin atmak, su içme miktarınızı arttırmak, diyetinizde yardımcı olması gibi amaçlarla filtreli mataranızı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Filtre kısmı basit bir biçimde takılıp çıkarılabildiği için temizlenmesi de oldukça kolaydır. Dilimlenmiş meyve ya da sebzelerinizi bölmeye yerleştirerek üzerine su ekleyebilirsiniz.

Bütçe Dostu Matara Fiyatları

Matara fiyatları markası, modeli ya da mataranın şekli gibi etkenlere bağlı olarak değişiklik gösterir. Matara alışverişi yapmak istediğinizde öncelikle ne tip bir ürüne ihtiyacınız olduğuna karar verip sonra kalite ve fiyat araştırması yapmanız yararlı olacaktır. Aklınızdakine uygun ürünlerin fiyatları arasında böylelikle doğru şekilde karşılaştırma yapma şansını elde edersiniz. Matara tavsiye üzerine satın alınabilecek bir üründür. Kullanıcıların bire bir deneyimledikleri bir eşya olması sebebi ile tavsiyeleri sizlerin fikir edinmesine olanak sağlar. Kullanım yeri ve şekli hakkında fikir edinebilir, mataraların faydalı yönleri ve avantajları hakkında yeni bilgiler edinebilirsiniz. Böylece üründen beklentinizi daha net bir biçimde ortaya koyma şansı elde edebilirsiniz. Matara ucuz ve kaliteli ürün seçenekleri ile sizlerin beğenisine sunulur. Favori ürünlerinizi önceden belirleyerek uygun fiyat fırsatlarını kaçırmadan alışverişinizi yapma imkanını elde etmiş olursunuz. Mataraların üretildiği malzemeler ve özellikleri fiyatlarının artıp azalmasında başlıca sebeplerdendir. Örneğin; termos özellikli bir matara ile plastik bir mataranın fiyat karşılıkları farklıdır. Ürün fiyatlarını değerlendirirken özelliklerini göz önünde bulundurmanız değerlendirme yapmanız için daha kolay olacaktır. Matara markaları farklı gruplarda ürünlerini sizlerin beğenisine sunar. Matara modellerini inceleyerek beğendiğiniz ürünlere uygun fiyat ve bol seçenek avantajı ile Hepsiburada’dan kolayca ulaşabilirsiniz.

Su Matarası Seçerken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Su matarası alışverişi yapacağınız zaman hangi tip mataraya ihtiyaç duyduğunuzu bilmeniz gerekir. Pek çok farklı malzemeden üretilen matara çeşidi olduğu için seçeceğiniz matara kullanım yerinize ve amacınıza uygun olmalıdır. Diğer türlü rahat kullanamaz ve verim alamazsınız. Uygun ürün seçimi doğru alışveriş yapmanız için önemlidir. Bir başka husus da mataranın kalitesine dikkat etmenizdir. Sızdırma, akıtma gibi istenmeyen durumların önüne böylelikle geçebilirsiniz.

Cam Matara Sağlık İçin Uygun mudur?

Cam sağlıklı ve doğal bir malzeme olması sebebiyle her zaman tercih edilir. Doğal ve dayanıklı olmasının yanında kokusuzdur. Besinle temasında herhangi bir sıkıntı bulunmaz. Zararlı bir bileşen içermediği sürece cam sağlıklı bir tercih olarak görülür. Cam mataraların temizliği de son derece kolaydır.

Kaç Litrelik Matara Kullanılması Gerekir?

Kullanacağınız mataranın boyut tercihi ne kadar sıvı tükettiğiniz ve matarayı nasıl kullanacağınız ile alakalıdır. Örneğin; kamp yapacak ve dışarıda kalacaksanız su tedariği konusunda sıkıntı yaşamamak için büyük boy, geniş hacimli bir matara işinizi görecektir. Öte yandan ev, ofis gibi iç mekanda kullanım için bittikçe doldurma şansınız olduğundan daha düşük litre ölçüsünde modelleri kullanabilirsiniz.

Spor Yaparken Hangi Tip Matara Tercih Edilmelidir?

Spor yaparken tercih edeceğiniz matara yapacağınız spor türüne göre farklılık gösterir. Örneğin; bisikletçi iseniz suluk formunda ergonomik ve şeffaf olmayan modeller işinizi görecektir. Eğer kamp yapıyorsanız yanınızda su bulundurmak için yaklaşık 2 litre hacminde bir matara olması daha işlevseldir. Ayrıca ateşe dayanıklı olması ve pişirme yapılabilmesi gibi özellikler de ürünün fonksiyonelliğini arttırır.

Filtreli Mataralar Ne İşe Yarar?

Filtreli mataralar içerisindeki çıkarılıp takılabilen filtre kısmı sayesinde suyunuzu dilediğiniz gibi tatlandırmanıza yarar. Böylece alkali su elde edebilir, detoks suyu hazırlayabilirsiniz. İçerisine istediğiniz besinleri ekleyebilirsiniz. Şeffaf yapısı sayesinde filtresi gözüktüğünden su içerisine koyduğunuz ürünleri değiştirmeniz gerektiğinde bunu anlamanız kolaylaşır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Matara Fiyatları

3702 ürün listeleniyor
Refox
Vagonlife
Uzspace
Nalgene
Durable
1st Try
Diller
Tohana
Digithome
Wilkwe
Go Biz
Decathlon
TKK
SW Future
Tekno Trust
Weichuang
İhtiyaç AVM
Laken
Gfc Life Store
Weather Forecast
Hepsiburada Limiti
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Premium Fırsatları
Kuponlu Ürünler
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Avantajlı Fırsatlar
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Ürün Tipi
Toplam 48 / 3702 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?