Meditasyon kitapları, meditasyonun ne olduğunu anlatan ve çeşitli meditasyon tekniklerini öğreten kitaplardır. Meditasyon hakkında son yıllarda çok fazla bilgi karmaşası olsa da meditasyonun en kısa açıklaması düşünmeden farkındalık kazanma halidir. Tabii düşüncesiz konumda olmak kişilerin hemen uygulayabildikleri bir hal değildir. Meditasyon kitapları esasen uygulayıcıları düşüncesiz konum anına götürebilmek adına yapılan teknikler bütünüdür. Meditasyon bir din değildir. Tüm öğreti ve dinlerde meditasyonun tanımı aynı olup çeşitleri mevcuttur. Meditasyon günümüz koşullarında yoğunluktan, stresten bunalmış, sorunlarını halletmek isteyen kişilerin kendi içlerine dönerek farkındalık kazanmak için öğrendikleri tekniklerden oluşur. 

Okunması Gereken Meditasyon Kitapları Hangileridir?

Meditasyon kitaplarının birçok farklı çeşidi vardır. Transandantal meditasyon, yoga meditasyon, renklerle meditasyon, Osho meditasyon, meleklerle meditasyon, sufi meditasyon, ses meditasyonu, çakra meditasyonu, kundalini meditasyonu, zen öğretisi meditasyonları, vipassana meditasyonu, metta meditasyonu, tonglen meditasyonu en sık gündeme gelen çeşitlerdendir. Meditasyon öğretilerine başlayacak olan kişilerin öncelikle meditasyon çeşitlerini açıklayan kitapları okuyarak bilgi edinmeleri doğru olur. Meditasyona başlama amaçları ve meditasyon yaparak elde etmek istedikleri nihai sonuç ya da yolculuk esnasında yaşamak istedikleri deneyimler onların seçimlerinde etkili olacaktır. 

Yoga Meditasyon Kitapları Ne Anlatır?

Yoga; uygulayıcılarının mutlu, sakin ve sağlıklı yaşamaları adına gerçekleştirdikleri fiziksel aktivitelerle, zihinsel konsantrasyonların bütününden meydana gelir. Meditasyon ise yoganın kapsamı içerisinde yer alan en önemli aşamadır. Yani meditasyonun bir nevi yoganın alt basamaklarından biri olduğu ifade edilebilir. Meditasyonunun amacı zihni yavaşlatmak, düşüncelere ara vermek ve ruhsal sukûneti sağlayarak belli bir dönemden sonra tamamen doygun bir ruhsal hale bürünmek olarak düşünülebilir.

Yogada söz konusu amaç fiziksel aktivitelerle desteklenerek bedenin esnekliğine de yardımcı olmaktır. Yani yoga ve meditasyonu birbirlerinin tamamlayıcı ögeleri olarak düşünebilirsiniz. Yoga meditasyon kitapları kişilere hem yoga hareketlerini, duruşlarını hem de belirli noktalarda meditasyon yapma tekniklerini anlatır. Yoga meditasyon kitapları sayesinde uygulayıcıların hem bedensel sağlıklarında ve esnekliklerinde gözle görünür ilerlemelere rastlanır hem de düşüncesiz farkındalık haline ulaşılabilir. 

Meditasyon Kitapları Öneriler Göz Önünde Bulundurularak mı Seçilmeli?

Meditasyon kitaplarını seçerken bu konuda gelişme gösterdiğini gördüğünüz ve hayatında olumlu dönüşümler yaşadığına şahit olduğunuz kişilerin önerilerine kulak verebilirsiniz. Öte yandan herkesin bu konuda yolu kendisine özel. Meditasyon konusunda bilgi almaya ya da meditasyon uygulamalarına başlamaya niyet ettiğinizde bu konuda yazılmış kitapları inceleyerek hangi tekniğin kendinize daha uygun olduğunu bulabilirsiniz. Bu tür konularda kalbinizin sesi de çok değerlidir ve kişilerin en çok kendi iç seslerini takip ettiklerinde doğru yola gittiklerine dair bilgiler mevcut. Meditasyon kitapları konusunda okurlara birçok alternatif sunulur. Sizin için en faydalı olan en pratik olan uygulamadır. 

Transandantal Meditasyon Nedir?

Transandantal meditasyon, birlik bilinci ve aydınlanmaya giden yol olarak tanımlanır. Hindistan'dan dünyaya yayılmış olan transandantal meditasyon tekniği uykusuzluk sorunu, stres ve daha birçok sorunun çözümlenebilmesi için kullanılan meditasyon tekniklerinden biridir. Kişilerin iç dünyalarında sessizlik ve sakinliği sağlayarak kendi iç potansiyellerini ve yeteneklerini ortaya çıkarma fırsatı bulabileceklerine inanılıyor. Transandantal meditasyon kitapları kişileri düşüncesiz farkındalık konumuna ulaşabilecekleri bilgi ve tekniklerle donatır. Düzenli transandantal tekniğini öğrenen kişilerin yaşamlarındaki pek çok alanı aydınlatarak daha mutlu daha refah bir hayat süreceklerine dair inanışlar mevcut. 

Osho Meditasyon Kitapları Hangileridir?

The Sunday Times'a göre Osho 20. yüzyılın 1000 ilahından biri olarak ifade edilir. Osho meditasyon kitapları dünyada meditasyon türünde oldukça ilgi gören kitaplardan oluşur. Osho kitaplarında anı yaşamanın, geçmişte ya da gelecekte değil tam o anda ve noktada olmanın yaşamsal değerini vurgular. Birçok kitabı bulunan Osho, küçük şeylerden de olsa yaşamdan keyif almanın anı yaşamak bakımından önemine değinir. Osho kitaplarındaki çeşitli tekniklerle kişilerin meditasyon konumuna geçmelerine ve o anda mümkün olduğunca kalabilmelerine yardımcı olmaya çalışır. 

Birçok yazara, birçok farklı tekniğe ait değişik uygulamaların ve anlatımların yer aldığı çok sayıda kitaba Hepsiburada.com aracılığıyla ulaşabilir, size yol haritası olabilecek kitaplara ulaşabilirsiniz.

 

ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Meditasyon Kitapları

Konumseçilmedi
Toplam 24 / 67 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483645/80196007/80220104/1503110