Mekanik

Park, bahçe ve arazilerin yanı sıra ev veya işyeri önündeki yeşil alanların bakımı için de tercih edilen çim biçme makineleri, hızlı uzayan çimlerin kontrol altına alınmasına ve yabani otların temizlenmesine yardımcı olur. Yeşil alan bakımı düzenli olarak yapılmaması halinde uzayan otlar, böcek ve diğer haşerelerin yuvalanma alanı haline gelir. Böceklenme sorununun yaşanmaması ve daha düzenli bir görünüm için yeşil alanlarda bulunan otların düzenli olarak kısaltılması gerekir. Belediyelerin yeşil alan bakımında tercih ettiği çim biçme makineleri, bireysel kullanım için de uygundur. Mekanikten otomatiğe pek çok çeşidi bulunan bu makineler, bahçenizde bulunan yabani otları kısa sürede ve zahmetsizce kısaltmanıza yardımcı olur. Pratik kullanımı ile herkese hitap eden çim biçme makineleri arasında elektrik enerjisi ile çalışan modeller olduğu gibi elektriğe erişimin olmadığı alanlarda kullanıma uygun olarak tasarlanmış akülü, benzinli ve mekanik modeller de yer alır. Dayanıklı malzemeden üretilen bu makineler, uzun yıllar süren bir kullanım vadeder. Bıçak bileme aparatı ile birlikte gelen çim biçme makinelerinin her zaman ilk günkü kadar yüksek performans göstermesi için bıçak kısmının düzenli olarak bilenmesi önerilir. Yerli ve yabancı onlarca marka tarafından farklı özelliklere sahip modelleri üretilen mekanik çim biçme makineleri, çimlerin ne kadar kısaltılacağını belirlemenize olanak tanır. Bu sayede çimlerinizi dilediğiniz uzunlukta bırakabilir, bahçenizde farklı farklı desenler oluşturabilirsiniz.

Çim Biçme Makinesi Çeşitleri ve Kullanım Alanları

İnsan gücü ile çalışan mekanik çim biçme makinelerinin yanı sıra elektrik enerjisi ile çalışan otomatik makineler de bulunur. Elektronik çim biçme makineleri 900 W ile 200 W arasında değişen motor gücüne sahipken benzin ile çalışan çim biçme makinelerinin motor gücü ise 2,5 HP ile 20 HP arasındadır. Söz konusu makinenin motor gücü çalışma gücünü ve kapasitesini temsil ettiği için satın alma aşamasında dikkat edilmesi gereken bir faktördür. Bu noktada 200 metrekareye kadar olan alanlar için 900-1200 W, 200 ile 400 metrekare arasındaki alanlar için 1400-1600 W, 400 ile 800 metrekare arasındaki alanlar için 1600 W üzerindeki çim biçme makinelerinin tercih edilmesi önerilir. Öte yandan 800 metrekareden daha geniş alanlarda benzin ile çalışan çim biçme makineleri tercih edilir. Çim biçme makinelerinde bıçak genişliği de marka ve modele göre farklılık gösterir. Kullanılacak alanın genişliği, zemin yapısı, söz konusu alanda yer alan taş, ağaç gibi engeller, tercih edilecek bıçak genişliğini doğrudan etkiler. Sadece ot bulunan geniş alanlarda büyük bıçaklı çim biçme makineleri daha yüksek performans gösterirken engeller bulunan alanlarda küçük bıçaklı makineler daha verimli çalışır.

Elektrik bulunmayan ve insan gücü ile çalışan mekanik çim biçme makinelerinin yetersiz kaldığı geniş arazilerde daha çok benzinli veya akülü çim biçme makineleri tercih edilir. Farklı motor kapasitelerine sahip olan model seçenekleri sunan bu makineler, mekanik makinelere kıyasla daha hızlı çalışır ve kullanıcının yorulmasını engeller. Profesyonel bahçe işleri için ideal olan benzinli çim biçme makinesi misinalı modeller, motorlu tırpan makinesi olarak da adlandırılır ve zorlu zemin yapısına sahip arazilerin bakımı için uygundur. Öte yandan ayarlanabilir kesme alanı genişliği sayesinde arazideki çiçek ve diğer ekinlere zarar vermeden çalışabilen benzin motorlu çim biçme makinesi, ince işçilik gereken dar alanlardaki otlara da kolaylıkla ulaşabilecek bıçak tasarımı ile dikkat çeker. Mekanikten benzinliye, akülüden elektroniğe kadar tüm çim biçme makineleri, marka ve modele göre farklılık gösterse de kesme aralığını ve çim biçme yüksekliğini ayarlama olanağı tanır. Söz konusu makinelerin büyük bir kısmı oldukça sessiz çalışır ve biçilen çimleri kendi haznelerinde toplayarak tamamen temiz bir alan elde edilmesini sağlar.

Mekanik Çim Biçme Makinesi Modelleri

Elektrik enerjisine erişimin olmadığı küçük ve orta ölçekli arazilerde kullanım kolaylığı sağlayan mekanik çim biçme makineleri, insan gücüyle çalışan aletlerdir. Kullanıcının makineyi itmesi ile çalışan mekanizmada çimler bıçaklara doğru yönlendirilir ve karşılıklı konumlanmış durumda olan bıçaklar makas hareketi yaparak çimleri keser. Markadan markaya birçok modeli bulunan bu manuel makineler, sessiz çalışmaları sayesinde özellikle yoğun yerleşimin olduğu yaşam alanlarında gürültü kirliliğine neden olmadan bahçe bakımının yapılmasını sağlar. Elektronik makinelere kıyasla daha küçük boyutlarda olmaları ile depolama avantajı da sunan mekanik ot biçme makinesi modelleri, çeşitli aksesuarlar ile daha işlevsel hale getirilebilen aletlerdir. Yalın tasarımları ve hemen herkes tarafından kolaylıkla kullanılabilmeleri ile öne çıkan söz konusu makineler, manevra kabiliyeti yüksek tekerleri ve keskin bıçakları sayesinde kullanıcının yorulmasını engeller.

Yandan boşaltmalı olarak tasarlanan ve biçilen çimleri yan taraflara bırakan mekanik makinelerin yanı sıra kendi toplama haznesine sahip olan torbalı mekanik çim biçme makineleri de vardır. Bu makineler biçilen çim ve diğer otları sahip olduğu torba içinde biriktirir. Öte yandan boşaltmalı mekanik makinelere çim toplayıcı aparat eklenerek daha temiz bir çalışma alanı sağlanabilir. Mekanik çalışma prensibine sahip olan çim biçme makineleri farklı bıçak sayısına sahip modelleri ile farklı kullanım alanlarına hitap eder. 30 cm ile 60 cm arasında değişen genişliğe sahip 3, 5 ve 7 bıçaklı olmak üzere 3 farklı seçenek sunan bu makinelerin hızı bıçak genişliği ve sayısına göre farklılık gösterir. Örneğin, 60 cm genişliğindeki bıçaklara sahip olan bir mekanik çim biçme makinesi, 30 cm genişliğindeki bıçaklara sahip olan makineye kıyasla aynı alanda iki kat daha hızlı performans gösterir.

Mekanik Çim Biçme Makinesi Fiyatları

Klasik görünümlü çim biçme makineleri olarak dikkat çeken mekanik çim biçme makineleri, park ya da bahçe düzenlemelerinin zahmetsiz ve kısa sürede gerçekleşmesine katkı sağlayan ürünlerdir. Neredeyse sessiz çalışmaları, çevre dostu çalışma prensipleri, çimlere zarar vermeden kısaltma sağlamaları ve yabani otları ayıklamaları ile özellikle bahçesi olan kullanıcılara birçok avantaj sağlayan mekanik çim biçme makineleri, çeşitli aksesuarlar eklenerek yeni fonksiyonlar kazanabilen makinelerdir. Bu makineler, insan gücü ile çalışmalarına rağmen kullanıcıların yorulmasına neden olmamaları ile övgü toplar. Mekanik çim biçme makinesi yorumları ve yapılan incelemeler de bunu kanıtlar niteliktedir. Zorlu koşullarda ve yoğun kullanıma uygun olarak tasarlandıkları için uzun yıllar masrafsız kullanım vadeden çim biçme makinelerinin kullanım ömrünü korumak için düzenli bakım yapılması önerilir. Kullanım sıklığına göre değişen periyotlarda temizlemek ve bıçaklarını bilemek gibi basit bakım uygulamaları, çim biçme makinesinin yüksek performans göstermesine de katkı sağlar.

Siz de evinizin veya iş yerinizin önündeki yeşil alanı düzenlemek, arazinizde biten yabani otları zahmetsizce temizlemek isterseniz, bunu ihtiyaç ve beklentilerinize uygun bir çim biçme makinesi ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Uygulama zeminine göre seçilmiş bir makine ile çiçeklerinize zarar vermeden çimleri ve yabani otları kısaltarak bahçenizin böceklenmesini de önleyebilirsiniz. Sürekli uzayan çimlerin biçilmesi ve yabani otların temizlenmesini zahmetsizce yapabilmeniz için ideal olan mekanik çim biçme makinesi modellerine Hepsiburada’nın zengin ürün yelpazesi sayesinde ulaşabilir, ürünler hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilir ve kullanacağınız alan için ideal olan bir mekanik çim biçme makinesi satın alabilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mekanik Çim Biçme Makinesi

10 ürün listeleniyor
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
DSACategoryId/60002705/2147483601/465415/450871/34001476