Mektup

Mektup Kitapları

Edebiyat dünyasında onlarca farklı alanda ve kategoride çeşitli kitaplar yer alır. Romanlar, şiir kitapları, öyküler ve mektup kitapları bu kategoriler arasında karşınıza çıkar. Mektup kitapları oldukça ilgi çeken kitap kategorilerinden biridir. İki kişinin birbiri ile iletişim kurduğu mektupları veya tek taraflı yazılan mektuplar kitap haline getirilir. Bu kitaplara ise edebi mektup kitapları denir.

Mektup kitapları birçok farklı şekilde karşınıza çıkabilir. Aşk içerikli mektuplar, sevgi veya özlem içeren mektupların yanı sıra hapishaneden sevdiklerine yazan bir yazarın mektupları da olabilir. Bu bağlamda onlarca farklı kategoride mektup kitapları görmeniz mümkündür. Üstelik mektup kitaplarında bu mektupları yazan kişiler ve hayatları hakkında da çeşitli bilgiler alabilirsiniz. 

Mektup Kitabı Nedir?

Mektuplu kitaplar veya mektuplardan oluşan kitapların nasıl bir içeriğe sahip olduğu merak edilir. Aynı zamanda mektup kitabının ne olduğu de merak edilenler arasında yer alır. Belirtmeliyiz ki mektup kitabı, bir kişinin veya iki kişinin birbirlerine göndermiş olduğu mektupların bir araya getirilmesiyle oluşur. Genel anlamda çeşitlilik gösteren mektup kitapları birçok önemli ismin hayatı hakkında bilgi almanıza da vesile olur. Bu bağlamda mektup kitapları günümüzde hem Türk edebiyatında hem de Dünya edebiyatında önemli bir yer tutar. 

Anı ve Mektup Kitapları İçeriği Nasıldır?

Anı ve mektup ile ilgili kitaplar geçmişten günümüze okurların ve birçok yazarın ilgisini çekmeyi başarmış edebiyat türlerindendir. Herhangi bir karakterin bir başkasına yazmış olduğu mektuplardan oluşan kitaplar bu bağlamda roman haline de getirilebilir. Bu konuda birçok farklı örnek de dünya edebiyatında bulunur. Bununla birlikte mektup kitaplarının içeriğinde gerçek yazar veya sanatçıların birbirleri ile olan mektuplarından oluşan mektup kitapları da vardır. Edebi bir özelliğe sahip olan bu mektuplar toplanarak kitap haline getirilir. 

Bir sanatçının hayatı boyunca kaleme aldığı ve kendi hislerini açtığı çeşitli mektup kitapları da vardır. Tüm bunlarla birlikte mektup kitaplarının içeriği birçok konuyu kapsayabilir. Bir idam mahkumunun hayatının son dönemlerinde sevdiklerine veya sevdiği birine yazmış olduğu mektuplar da birleştirilerek kitap haline getirilebilir. Bu konuda örnek olabilecek çeşitli mektup kitapları ve mektup romanlar da vardır. 

Mektup ile İlgili Olan Kitaplar

Genellikle mektup kitapları direkt bir kitap olarak yayınlanması amacıyla yazılmaz. Mektup kitapları ve yazarları daha çok sonradan bu mektupların kitaplaştırılmasını sağlamıştır. Bu bakımdan değerlendirildiğinde mektup kitapları edebiyata yakın zamanda kazandırılmış bir edebi türdür. Mektup ile ilgili olan kitaplar oldukça kapsamlı bir şekilde karşınıza çıkar. Hem yabancı hem de Türk birçok sanatçının kaleme aldığı çeşitli mektup romanları veya gerçek mektupların birleştirilmesiyle oluşan mektup kitapları vardır. Bir yazar veya sanatçı hakkında daha fazla bilgi edinebileceğiniz alternatif kaynaklardan biri olarak da mektup kitabı örnek verilebilir. 

Mektup Kitapları Olan Yazarlar

Şimdiye kadar kaleme alınmış olan birçok farklı mektuplar kitabı vardır. Üstelik bu yazarlar direkt olarak hayali bir karakter üzerinden de mektuplar yazıp bunu bir mektup romanı haline getirmiştir. Buna başlıca örneklerden biri ise Genç Werther’in Acıları kitabıdır. Kitap karakterinin hayatında yaşadığı olayları bir başkasına mektup halinde anlatması ile kitap içeriği oluşur. Buna benzer farklı örnekler de edebiyatta karşınıza çıkar. Bu bakımdan mektup kitapları olan yazarlar skalası geniş bir yelpazeye ayrılır. 

Yabancı Mektup Kitapları

Dünya edebiyatında yer alan yabancı mektup kitapları bu kategoride merak edilenler arasında yer alır. Samuel Richardson tarafından yazılan Clarissa kitabı bir mektup kitabı örneğidir. Aynı zamanda Genç Kızlar olarak isimlendirilen mektup kitabı da Henry de Montherlant’a aittir. Popüler yabancı mektup kitapları arasında ayrıca Tehlikeli İlişkiler, İnsancıklar ve İki Yeni Gelinin Anıları kitapları da vardır. Genel anlamda dünya edebiyatında mektup kitapları geniş bir skalada karşınıza çıkar. Bu türe ait zengin içerikler üreten yabancı yazarlardan biri de Franz Kafka’dır. Milena’ya Mektuplar, Babama Mektup gibi birçok farklı mektup kitabı bulunur.

Türk Mektup Kitapları

Türk edebiyat tarihinde şimdiye kadar yazılmış olan sayılı mektup kitapları vardır. Bu kapsamda öne çıkan yazarlar arasında ise Tülay Cengiz, Abdullah Uçman, Ahmed Güner Sayar, Seçkin Zengin ve Yaşar Nabi Nayır yer alır. Belirttiğimiz yazarların çeşitli mektup kitapları şimdi birçok kitapevinde raflarda yer almaktadır. 

Edebi Mektup Kitapları

Mektup kitapları ve romanları kendi içlerinde de çeşitlilik gösterir. Bu doğrultuda edebi yönü olan mektup kitapları da karşınıza çıkar. Genellikle edebi mektup kitapları duygusal anlamlarla yüklü olan ve çeşitli hislerin açıklanmasını sağlayan türden mektup kitaplarıdır. Özellikle de bir sevgiliye, memleket hasretine, aileye veya arkadaşa yazılmış olan mektup kitapları edebi mektup kitapları kategorisinde yer alır. 

Edebi mektup kitapları arasına mektup romanları da kısmen de olsa geçiş yapar. Mektup romanları direkt bir edebi eser olarak sunulduğundan, edebi mektup kitapları ile olan duygu yoğunluğu benzerlik gösterir. Bu konuda genel olarak edebiyatta çeşitli örnekler de mevcuttur. 

Mektup Romanları

Mektup romanları günümüzde birçok kişi tarafından beğenilerek okunan roman türlerinden biridir. Edebiyatta bu kategoride birçok farklı örnek de bulunur. Hem yabancı hem de Türk yazarların kaleminden çıkan çeşitli mektup romanlarını bulabilirsiniz. Mektup romanlarında daha çok bir karakter veya birden fazla karakter üzerinden mektuplar sürdürülür. Yazarın kendi veya çevresindeki bir kişinin mektuplarını yayınlamasından çok hayal gücü ile kaleme aldığı mektuplardan oluşur. 

Mektupları Kitap Olan Yazar ve Şairler

Dünya edebiyatında ve Türk edebiyatında şimdiye kadar yazmış oldukları mektupları kitap haline getirilen birçok yazar vardır. Bu bağlamda yazar ve şairler hakkında, hayatları konusunda daha fazla bilgi edinebilmeniz açısından mektupları kitap haline gelen yazarların eserlerini okuyabilirsiniz. Türk edebiyatında bu kategoride öne çıkan isimlerden bazıları; Sait Faik Abasıyanık, Sabahattin Ali, Nazım Hikmet, Fikret Otyam ve Memduh Şevket Esendal’dır. 

Mektupları kitap haline getiren sanatçılar aynı zamanda yabancı yazarlardan da oluşur. Franz Kafka bu bağlamda verilebilecek başlıca örneklerden biridir. Sigmund Freud, Honoré de Balzac ve Fyodor Dostoyevski gibi önemli isimlerin de mektup kitapları ve romanları vardır. Hem dünya edebiyatında hem de Türk edebiyatında mektup kitapları bu bağlamda dikkat çekiyor. En Popüler Mektup Kitapları Nelerdir?

Hem yabancı hem de Türk yazarların kaleminden çıkan birçok popüler mektup kitabı vardır. İçlerinde ön plana çıkan mektup kitapları arasında Sabahattin Ali’nin Hep Genç Kalacağım kitabı ve Atilla İlhan’a Mektuplar yer alır. Yabancı yazarların mektup kitaplarında popüler olanlar arasında ise Montesquieu’nun İran Mektupları kitabı ve Johann Wolfgang von Goethe’nin Genç Werther’in Acıları kitaplarıdır. 

Hangi Sanatçıların Mektupları Kitap Olmuştur?

Nuri Pakdil, Türkan Şoray ve Orhan Kemal gibi önemli isim ve sanatçıların döneminde yazmış oldukları mektupları kitap haline getirildi. Bu bağlamda tüm mektuplarını mektup kitapları kategorisinde inceleyebilmeniz mümkündür. 

Hangi Mektup Romanı Çok Popülerdir?

Popüler olan birçok mektup romanı vardır. İçlerinde ön plana çıkan Kafka’nın mektup kitaplarıdır. Kafka’nın kaleme aldığı çoğu kitabın mektup kitabı olmasından kaynaklı bir popülarite de söz konusudur.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Mektup Kitapları

522 ürün listeleniyor
Adalı Yayınları Mektup
Adres Yayınları Mektup
Afrika Yayınları Mektup
Agora Kitaplığı Mektup
Akademi Titiz Yayınları Mektup
Akademik Kitaplar Mektup
Akıl Fikir Yayınları Mektup
Alaca Yayınları Mektup
Alan Yayıncılık Mektup
Alfa Yayınları Mektup
Alter Yayıncılık Mektup
Alternatif Yayıncılık Mektup
Altınordu Yayınları Mektup
Anahtar Kitaplar Yayınevi Mektup
Anatolia Kitap Mektup
Aram Yayınları Mektup
Aras Yayıncılık Mektup
Armoni Yayıncılık Mektup
Arunas Yayıncılık Mektup
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 39 / 522 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?