Meyve Tohumu

Meyve Tohumları Çeşitleri ve Fiyatları

Meyve tohumları en sevdiğiniz türlerini yeni çeşitleri keşfetmenizin verimli ve zevkli bir yolunu sunar. Tohumdan yetiştirme yapabileceğiniz başlıca meyveler arasında çilek, kavun ve karpuz yer alır. Ahududu gibi yumuşak meyve çalıları çoğunlukla fidan olarak satılır ve sonbahar ile ilkbahar arasında ekilmesi gerekir. Bununla birlikte tohumdan da yetiştirilebilir. Küçük bir bahçe için meyve ağacı istiyorsanız, küçük saksılarda yetişecek bodur limon gibi çeşitleri tercih edebilirsiniz. 

Meyve Tohumları Çeşitleri ve Fiyatları

Sertifikalı organik tohumlar, sentetik böcek ilacı veya besin maddesi kullanılmadan yetiştirilir. Bir tohumun organik olarak sertifikalandırılması için, yasaların gerektirdiği çok özel bir süreç kullanılarak yetiştirilmesi ve bir sertifika kuruluşu tarafından denetime tabi tutulması gerekir. Genetiği değiştirilmiş tohumlar hariç melez ve tozlaşan tohumlar organik olarak sertifikalandırılabilir. Geleneksel tohumlar sentetik ilaçlar ve besinler kullanılarak yetiştirilen standart tohumlardır. Açık tozlaştırılmış, melez ve genetiği değiştirilmiş tohumlar geleneksel olarak kabul edilebilir. Genetiği değiştirilmiş tohumlar, yabani otlar, böcekler ve hastalıklarla ilgili sorunları azaltmak için genetik mühendisliği kullanılarak üretilir. Geleneksel ve organik tohumlar ata tohumu olarak kabul edilir. Melez tohumlar (genellikle F1 olarak etiketlenir) belirli bir özelliğe sahip yeni bir bitki üretmek için insanlar tarafından çapraz tozlaşan iki farklı bitki türünden oluşturulur. Tozlaşan tohumlar kuşlar, böcekler ve rüzgâr gibi tozlaşabilen bitkilerdendir. Bu, tohumları daha çeşitli kılar. Bitki popülasyonundaki çeşitlilik, bitkilerin yerel iklimlerine ve büyüme koşullarına yavaş yavaş adapte olmalarını sağlar. Farklı bir tür tarafından doğal olarak tozlaştıklarında yeni bir tat yaratabilir.

Meyve Tohumları ve Özellikleri

Her tohum paketinin arkasında etiketlenmiş tohumların Latince isimleri yer alır. Pakette sağlanan bilgilerde genellikle bitkinin rengi, uzunluğu, yıllık ya da çok yıllık olup olmadığı ve tohumlar büyümeye başladığında bitkinin neye benzeyeceğine dair kısa bir açıklama bulunur. Yıllık bitkiler yaşam döngülerini bir yıl veya daha kısa sürede tamamlar. Bienaller iki yıla kadar yaşar ve uzun ömürlülerin iki veya daha fazla yıllık bir yaşam döngüsü vardır. Ekim talimatları, tohumların ne kadar neme ihtiyaç duyacağına, tohumların çiçeklenmesinin ne kadar süreceğine dair bir tahmin detaylı bilgileri içerir. Ekim talimatlarına ek olarak, tohum paketlerinde genellikle seyreltme talimatları da bulunur. Seyreltme, fidelerin en iyi şekilde gelişmesi için birbirine çok yakın filizlenmiş fidelerin ayıklanması sürecini ifade eder. Pek çok tohum paketi, büyüyen bitkilerin böceklerden veya hava koşullarından nasıl korunacağı da dahil olmak üzere ek bahçe ipuçları içerir.

Soru 1: Tohumdan ve fidandan yetiştirme arasındaki fark nedir?

Cevap 1: Elma, şeftali, armut ve kiraz gibi en yaygın meyve ağaçları aşılama veya tomurcuklanma yoluyla çoğaltılır. Bu yöntemlerle çoğaltma, istenen çeşitlerin tam klonlarını verir. Öte yandan meyve tohumları ekerken bu durum her zaman geçerli değildir. Çoğu tohum heterozigottur, yani ana ağacın DNA'sını ve aynı türden başka bir ağacın polenini içerir. Bu nedenle, meyve tohumlarından bitki yetiştirmek, orijinaline benzemeyen veya aynı kalitede meyve vermeyen ağaçlar üretebilir. 

Soru 2: Meyve tohumları nasıl ekilir?

Cevap 2: Meyve tohumlarının ekilmesi sebze tohumlarıyla hemen hemen aynıdır. İyi bir çimlenme sağlamak için meyve tohumlarını yıkayın ve iyice kurulayın. Üreticinin tavsiye ettiği çimlenme yöntemlerini deneyin. Meyve tohumlarının filizlenmesi sebze tohumlarından daha uzun sürebilir. Soğuk bir dönem gerektiren meyve tohumları genellikle ilkbaharda daha iyi çimlenir.

Soru 3: Tohum soğutma nedir?

Cevap 3: Tüm yaygın ağaç meyvelerinin (elma, armut, şeftali ve kiraz) tohumları filizlenip yeni bitkiler oluşturmadan önce belirli bir soğuma süresine ihtiyaç duyar. Soğuma süresi, meyve kısmı olgunlaştıktan sonra gerçekleşir. Bu dönem uyku hali ya da olgunlaşma olarak bilinir. Tohumların soğuk bir işleme tabi tutulmasıyla embriyo olgunlaşana kadar geliştirilir.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Meyve Tohumları Çeşitleri ve Fiyatları

3464 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 38 / 3464 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?