Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
İthaki Yayınları
Mit Ve Anlam-Claude Levi-Strauss

Mit Ve Anlam-Claude Levi-Strauss

İthaki Yayınları
49,92 TL
( / adet)
%
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (5)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

50,17 TL
43,59 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/9943/1515557
Mit Ve Anlam-Claude Levi-Strauss Genel okura hitaben yazılmış bu kitapta, yirminci yu¨zyılın önde gelen du¨şu¨nu¨rlerinden Claude Lévi-Strauss, insan varoluşuna dair can alıcı sorular u¨zerine harcanmış bir ömru¨n kazanımlarını paylaşıyor. “Kaosun bir anlamı olabilir mi?” – “Modern bilim mitlerden neler öğrenebilir?” – “Yapısalcılık nedir?” gibi sorulara verdiği cevaplarda, Lévi-Strauss, açık ve kesin bir dille, insan zihninin potansiyelleri hakkında daha fazla şey öğrenmek isteyen okurlara bir yol haritası sunuyor.

“Bazı du¨şu¨nu¨rler etkilidir, bazılarıysa bir ekol yaratır; fakat çok azı bir çağa damgasını vurur. Bugu¨n bir Aquinas veya Goethe çağından bahsettiğimiz gibi, gelecek kuşakların da bizim dönemimizden Lévi-Strauss çağı diye söz etmeleri mu¨mku¨ndu¨r. O, modern zihne kimliğini armağan edenlerden biridir.”
- Profesör James Redfield, Chicago Üniversitesi

“Eğer Lévi-Strauss’un adını ilk kez duymuş biri, kendisine onun hakkındaki her şeyi anlatmamı rica ederse, ku¨tu¨phanemin rafından Mit ve Anlam’ı alarak yu¨ksek sesle okumaya başlarım. Çu¨nku¨ Lévi-Strauss’un bu¨tu¨n hayatını vakfettiği bu¨yu¨k fikirlerin en açık, samimi ve kişisel anlatımı sadece bu kitapta bulunabilir.”
- Profesör Wendy Doniger, Chicago ÜniversitesiLafı hiç dolaştırmadan belirtmek gerek; oldukça başarılı hazırlanmış bir Claude Levi-Strauss kitabı ‘Mit ve Anlam’. Öncelikle tertemiz bir çeviriyle Levi-Strauss gibi bir ismin, metnini Türkçeye aktardığı için, sonra kitabın başına yazdığı müthiş giriş yazısı dolayısıyla Gökhan Yavuz Demir’in hakkını teslim etmek gerek. Levi-Strauss için bir şey söylemeye zaten gerek yok! ‘Mit ve Anlam’, bu büyük bilim adamının hem yaptıklarını, hem de kendi ‘dünyasını’ apaçık izah ettiği bir metin. Yani Levi-Strauss ve eserlerini ilk defa, yeniden veya tekrar tekrar okumamız için kusursuz bir giriş metni. Levi-Strauss’un 1977 Massey Konferansları’nda Carole Orr Jerome’nin kendisine sorduğu sorulara verdiği, uzun cevapların kitaplaştırılmış hali! Hem yapmaya çalıştıklarının hem yaptıklarının izahı, ‘Mit ve Anlam’. Levi-Strauss dünyaya bakışını, bilimsel metodunu ve teorilerini o kadar lezzetli bir şekilde anlatıyor ki, anlamamak veya ikna olmamak mümkün değil. Örneğin birçok toplulukta ortak olan mitlerin ‘ikizler’ ve ‘tavşan (yarık) dudaklı olmak’ örnekleriyle o kadar net bir biçimde anlatıyor ki, Yaban Düşünce ve Hüzünlü Dönenceler kitaplarında ne söylediğini artık daha iyi anlayacaksınız! İlk bölüm ‘Mit ve Bilimin Buluşması’nda kendi sorduğu soruları, bulduğu cevapları ve diğer bilim adamlarının itirazlarına verdiği sarsıcı cevapları açıklıyor Levi-Strauss. İkinci bölüm “’İlkel Düşünce’ ve ‘Uygar’ Zihin”de birçok antropolog, sosyolog ve bilim adamının düşdüğü yanlışı, kimi kabilelere, yerli halka ‘ilkel’ olarak hitap edilmesindeki yanlışı izah ediyor. Yani her şeyi tepetaklak ettiği görüşünü kısaca açıklıyor. Diğer bölümler ise yine birtakım örneklerle tezlerini ve tecrübelerini aktardığı metinler…Bu yalın metni bütün yalınlığıyla çeviriyor Demir. Ama kaleme aldığı giriş yazısı bütün kapıları açacak bir anahtar veriyor elimize. O kadar derli toplu bir Levi-Strauss ve metni için sunuş yazısı. Tekrar tekrar okuyacaksınız.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
Sayfa Sayısı 86
Yayın Tarihi 2013
Yazar Claude Levi-Strauss
Diğer
Garanti Süresi (Ay) 1
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KITHAKI52684
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Ezbere Yaşayanlar - Vazgeçemediğimiz Alışkanlıklarımızın Kökenleri - Emrah Safa Gürkan
Kendime Düşünceler
Kaderini Sev Çünkü Aslında Hayatın Bu - Friedrich Nietzsche
Bilim Tarihi Sohbetleri - Fuat Sezgin
%35
60,00 TL 38,85 TL
25,00 TL
%30
32,00 TL 22,40 TL
37,42 TL
Satıcı
Hepsiburada
ikikitap 9,5
Hepsiburada
Kitapoba 7,7
Değerlendirmeler
(423)
(337)
(384)
(66)
Basım Dili Türkçe Türkçe Türkçe Türkçe
Cilt Durumu Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz Ciltsiz
Sayfa Sayısı 400 156 104 224
Yayın Tarihi 2021 2018 2020 2019
Yazar Emrah Safa Gürkan Marcus Aurelius Friedrich Nietzsche Fuat Sezgin
Başa dön