Nokta Vuruşlu Yazıcılar

Nokta vuruşlu yazıcılar, en eski tip yazıcı olmasına rağmen uzun süreli kullanıma en uygun ve dayanıklı yazıcı tipidir. Tüm yazıcılarda olduğu gibi nokta vuruşlularda da bilgisayarınızdan gelen verilerin geçici olarak depolandığı bir bellek bulunur. Bu bellek yazdırılacak dosyanın yazıcıya aktarılmasını sağlar. Nokta vuruşluların belleği, genel olarak 4 KB ile 32 KB arasındadır. Dot matrix printer adıyla da bilinen bu tip yazıcılar, özellikle muhasebe departmanlarında fatura, irsaliye, resmi defter ve muhasebe fişi, etiket ve makbuz basımında kullanılmaktadır.

Nokta Vuruşlu Yazıcı Fiyatları

Gelişen teknoloji ile birlikte baskı kaliteleri ve hızları artan diğer yazıcıların varlığına rağmen iğneli yazıcılar, hala yoğun olarak ofislerde kullanılmaktadır. Nokta vuruşlu yazıcılarda kaliteyi ve dolayısıyla fiyatı belirleyen temel faktörler; yazma kafası içindeki iğne sayısı ve kolon genişliğidir. İğne sayısı, tek bir karakter için gereken vuruşu belirler. Yani yazıcınız, ne kadar yüksek sayıda iğneli olursa baskı kalitesi de o kadar artar. Bugün piyasada 9, 18 ve 24 iğnelik yazıcılar bulunmaktadır. 9 iğneli yazıcılar, kısa süreli fatura ve makbuz basımı için daha uygundur. Ancak muhasebe evrakları gibi uzun süreli baskı almak istiyorsanız 24 iğneli yazıcı kullanmanız uygun olacaktır.

Kolon genişliği ise; yazıcının içine alabileceği kağıt genişliğidir. Bu genişlik 80 kolon için A4, 136 kolon için A3 kağıt formatına uygunluk demektir. 24 iğneli ve hem A3 hem A4 kağıdı içine alabilen 136 kolon yazıcılar, piyasadaki en yüksek fiyatlı nokta vuruşlu yazıcı tipidir.

Nokta Vuruşlu Yazıcı Nedir?

Nokta vuruşlu yazıcılar, mürekkepli bir şerit yardımıyla verileri kağıda aktarırlar. Kasa tipi olarak daktiloya benzeyen bu model yazıcıların çalışma prensipleri farklıdır. İğneli yazıcı olarak da bilinen bu tip yazıcılar, bir yazma kafası ve matrix şeklinde dizilmiş küçük iğnelerden oluşur. Bu iğneler, bilgisayardan gelen komuta göre öne çıkarak mürekkepli şerit üzerinde nokta nokta hareket ederler ve böylece baskı işlemi gerçekleşmiş olur. Nokta vuruşlu yazıcılarda kullanılan karakterler, iğnelerin 2 kez vuruşuyla gerçekleşen "bold" ve özel iğneler kullanılarak yazılan "italik" olabilir.

Basit A4 kağıdın yanı sıra; bu tip yazıcılarda asıl kullanılan kağıt tipi, A3 veya A4 sürekli formdur. Bu yazıcılar, özellikle muhasebe departmanlarında fatura, irsaliye, makbuz gibi kopya gerektiren evrakların basımında; çeşitli muhasebe evraklarının resmi dökümünün alınmasında ve banka ATM’lerinde kullanılırlar.

Nokta vuruşlu yazıcı modeller, yüksek sesli ve diğer yazıcılara oranla daha yavaş çalışmalarına rağmen baskıda kullanılan mürekkep çok uzun süre bozulmaz. Basılan evraklar, bu sayede çok uzun süre saklanabilir. Ayrıca bu yazıcıların şeritlerinde bulunan mürekkep, hemen kurumaz ve tamamen bitse de çok düşük kalitede baskı yapmaya devam eder.

Nokta Vuruşlu Yazıcının Normal Yazıcıdan farkı Nedir?

Nokta vuruşlu yazıcılar; baskı kalitesinin düşüklüğü, tozdan daha çabuk etkilenmeleri ve çok daha yüksek sesli çalışmaları ile diğer yazıcılardan ayrılırlar. Şeritleri yukarı doğru hareket edemediği için, mürekkep püskürtmeli ve lazer tipi yazıcıların baskı kalitesinde grafik basmakta zorlanırlar. Ayrıca, bu yazıcıların renkli baskı kapasitesi ise oldukça sınırlıdır.

Diğer yazıcılarda iğne vuruş olmadığı için, tek seferde çoklu kopya alınamaz. Oysa nokta vuruşlu yazıcılarda, basit bir karbon kağıdı ile kopya alınabilir. Kullanım ömrü diğer yazıcılara göre daha uzun olan bu tip yazıcılar, mürekkebi püskürtmeli yazıcılarda olduğu gibi su ve ısıdan etkilenmezler. Bu tip yazıcı modellerinin fiyatı yüksek olsa da kullanılan şeritlerin fiyatı, diğer yazıcılara oranla çok daha uygundur ve bu şeritlerden uzun süre baskı alınabilir. Ayrıca yeni bir teknoloji ürünü olan satır yazıcılar, tek satırı çok daha kısa sürede basma özelliğine sahiptir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Nokta Vuruşlu Yazıcı Fiyatları

28 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Güncel Değerlendirme
İndirimli Ürünler
Hemen Al Sonra Öde
Toplam 24 / 28 ürün
DSACategoryId/2147483646/3013118/5