Nokta Vuruşlu Yazıcılar

Nokta Vuruşlu Yazıcı

Nokta vuruşlu yazıcılar metin ve grafiklerin baskı işlemini yapan bir tür yazıcıdır. Bu yazıcılarözellikle fatura, sipariş, fiş gibi faturaların basılması için yaygın olarak kullanılır. Nokta vuruşlu yazıcılar bir dizi iğne yardımıyla baskı yapar. Her iğne istenen karakterin veya grafiklerin düzenlenmesinde nokta vuruşlu baskı kullanımını yapar. Nokta vuruşlu yazıcılar baskı işlemi gerçekleştirmek için nokta vuruşu tarzını kullanan eski ve geleneksel bir baskı teknolojisidir. Bu yazıcılar bir mürekkepli şerit ve çeşitli küçük çubuklar veya iğneler içeren bir sistemden oluşur. İğneler mürekkep şeritlerine temas ederek yazdırılacak karakterleri oluştururlar. Nokta vuruşlu yazıcılar dayanıklı yapılarıyla bilinir. Endüstriyel yoğun ortamlarda kullanıma dayanabilecek şekilde kullanır. Özellikle darbelere ve bozulma etkilerine karşı dirençlidirler. Nokta vuruşlu yazıcılar ofis ve ev ortamlarında sıklıkla kullanılır. Yapılan bir belgenin çıktısını almak, istenilen kâğıdın fotokopisini çekmek gibi çeşitli işlerde kullanılır. Küçük iğneleri sayesinde detayların kâğıtta daha iyi gözükmesini sağlar. Sessiz ve sesli çalışma prensibi olan nokta vuruşlu yazıcılar vardır. Kullanıcıların sese duyarlılığı varsa sessiz tipteki nokta vuruşlu yazıcıları tercih etmesi önerilir. 

Nokta Vuruşlu Yazıcıların Özellikleri

Kullanıcıların sıklıkla sorduğu sorular arasında “nokta vuruşlu yazıcı nedir?” sorusu yer alır. Nokta vuruşlu yazıcılar ucunda bulunan küçük iğneler yardımıyla işlerini gerçekleştirir. Bu küçük iğneler sayesinde detay ve ayrıntıların çıktısının alınması daha profesyonel olur. Elektronik ortamdaki her belgenin ve çıktının alınması bu yazıcı türü ile mümkündür. Nokta vuruşlu yazıcılar genel anlamda bilgisayara bağlı çalışırlar. Ayrıca bu yazıcılar her bilgisayara uyum sağlamasıyla da kullanıcıları tarafından oldukça sevilir. Nokta vuruşlu yazıcı modelleri daktiloya benzer. Fakat yapılan iş ve çalışma şekli olarak birbirlerinden tamamen ayrılırlar. Mürekkep şeritlerin vurması ve küçük iğnelerin çalışmasıyla istenilen tür de çıktı alınır. Bu çıktı renk ve detay olarak da oldukça kalitelidir. Tasarımdan ödev çıktısına kadar her türlü işlem nokta vuruşlu yazıcılar sayesinde alınır. 

Bu yazıcı türü her alanda kullanıma uygun değildir. Ödev ve ofis çıktıları için idealdir. Fakat profesyonel işler için kullanılması pek de doğru değildir. Çözünürlüğü ve kalitesi yüksek olsa da tam anlamıyla profesyonel bir makine türü değildir. Ama mürekkep ömrünün daha uzun olması ve size ekstra maliyet vermemesi ile günlük işlemler için oldukça avantajlıdır. Nokta vuruşlu yazıcıların çıktılarının hassasiyeti bir satırı meydana getiren iğne sayısına bağlıdır. Her satırı 24 iğne ile meydana getiren yazıcı, 9 iğneli bir yazıcıdan çok daha okunaklı bir çıktı sunar. Ödev çıktıları için uzun süreli kullanıma uygundur. Tam anlamıyla bu makine öğrenci dostudur. Bankacılık ve ofis sektöründe de sıklıkla kullanılır. Yazılı belgelerin kâğıda aktarılması çok da profesyonel olmadığı için bu sektörlerde oldukça avantajlıdır. Muhasebecilerin de sıklıkla tercih ettiği nokta vuruşlu yazıcılar uzun ömürlü olmasıyla kullanıcıların beğenisini kazanmıştır.

Nokta Vuruşlu Yazıcı Modelleri

Nokta vuruşlu yazıcı modelleri oldukça fazladır. Bu modeller son teknolojiye göre tasarlanmıştır ve farklı şekilde çalışırlar. Oldukça kolay kullanım sunan bu yazıcılar her kullanıcının rahatlıkla kullanmasını sağlar. Klasik nokta vuruşlu yazıcılar iğnelerini kullanarak sonuç verir. Teknolojik ortamdaki belgeler bu şekilde istenilen çıktıda olur. Klasik nokta vuruşlu yazıcılar genel anlamda sesli çalışırlar. Bu ses bazı kullanıcıların rahatsız olmasını sağlar. Bundan kaynaklı markalar kullanıcıları için sessiz modda çalışan nokta vuruşlu yazıcı üretmişlerdir. Sessiz modda çalışan yazıcılar iş yeri ve ev ortamında oldukça avantajlıdır. Kullanıcılarını rahatsız etmemesi ile yapılan işlerin daha verimli olmasını sağlar. Ayrıca 3D baskı yapabilen nokta vuruşlu yazıcı modelleri vardır. Bu yazıcının klasik yazıcılardan farkı başlığında 3D veya 3D iğnesi vardır. Böylece bu yazıcılar görüntü kalitesi ve gerçeklik hissi yaratır. Bu yazıcı modeli son teknolojiden yararlanarak üretilmiştir. Nokta Vuruşlu Yazıcılar Sayesinde Ömürlük Kullanım

Kullanıcılara nokta vuruşlu yazıcı hakkında bilgi edinmek, amacınıza uygun hareket etmenize imkan tanır. Nokta vuruşlu yazıcıların iç kısımları dayanıklılıklı olmalarını ve uzun ömürlü kullanımını sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Baskı üzerinde bulunan iğne veya iğne benzeri mekanizmalar yüksek kaliteli sonuç elde edilmek adına ve uzun süre kullanıma dayanacak şekilde tasarlanmıştır. Bu makinanın üzerinde veya içerisinde yer alan her mekanizme son derece kaliteli malzemelerden üretilmiştir. Farklı tasarımlarda düğmeleri sayesinde kolay ve pratik bir kullanım sunar. Bazı modeller üzerinde bu tuşlar led ışıklarla desteklenmiştir. Ayrıca oldukça az enerjiyle çalışan bu yazıcılar günün her saatinde kullanıma uygundur. Ekranı sayesinde pratiklik iki katına çıkar. Bu ekran sayesinde yapılacak iş daha rahat gerçekleşir. Kolay kullanım sayesinde de ömrü oldukça uzar. Nokta vuruşlu yazıcılar programlanabilir iğnelere sahiptir. 

Bilgisayardan aldığı komutları yazıcıya ileterek bazı iğnelerin çalışmasını sağlar. Bu iğneler son derece kaliteli malzemelerden üretilmiştir. Herhangi bir paslanma veya çıktının bozulması gibi olumsuz durumlarla kullanıcılarını karşılaştırmaz. Dijital ekranı sayesinde de verilen komutların daha pratik olmasını sağlar. Ve aynı zamanda hangi işi yapacaksınız görmenizi sağlar. Nokta vuruşlu yazıcılar boyu ve özellik olarak da birbirinden ayrılır. Bu yazıcıların hepsi kullanılacak iş ve alana göre hayat bulur. Boyutlarının farklılık göstermesi kullanılacak kâğıt ve yapılacak işin kalitesine bağlıdır. Örneğin, büyük boyuttaki yazıcılar her tip kâğıda baskı yapabilirken küçük boyuttaki yazılar büyük kağıtlara baskı yapamaz. Nokta vuruşlu yazıcı özellikleri sessiz ve çözünürlük kalitesi gibi çeşitlilik sunar. Bazı nokta vuruşlu yazıcılar internet kablosu ile çalışır. Bu internet kablosu sayesinde alınan sonuçlar daha güzel olabilir. Ayrıca internet sayesinde çeşitli çıktıların alınması daha kolay olur. USB bağlantısı olan nokta vuruşlu yazıcılar da oldukça avantajlıdır. Son derece pratik bir kullanımı sayesinde kullanıcıların tercihleri arasında yer alır. Farklı şekillerde olan çıktıların ve baskıların yapılmasına olanak sağlar. Çoğu nokta vuruşlu yazıcı modelinde otomatik kâğıt değiştirme özelliği bulunur. Bu sayede oldukça pratik şekilde baskı ve çıktı işlemi gerçekleşir. 

Nokta Vuruşlu Yazıcı Modellerinin Çalışma Prensipleri

Nokta vuruşlu yazıcılar bilgisayardan aldığı komutları yazıcıya hızlı bir şekilde aktaran bir makine türüdür. Gelen komutlar yazma kafasına iletilir ve iğneler yardımı ile baskı yapılması sağlanır. Bazı iğneler önde bazı iğneler ise geri planda olur. Bilgisayarın verdiği komutlara göre iğneler hareket eder. İğneler yardımı ile çalıştığı için her vuruş kâğıtta nokta olarak görülür. Bu noktaların birleşmesi ile baskı ortaya çıkar. Nokta vuruşlu yazıcıların yazma kafası, iğne, motor ve şerit gibi parçalardan oluşur. Bu parçaların çalışma prensiplerine göre de alacağınız çıktı veya fotokopi oluşur. Nokta vuruşlu yazıcılar genellikle basit işler için kullanılır. Bu yazıcılar düz yazı ve basit resimler gibi işleri oldukça güzel yapar. Fakat nokta vuruşlu yazıcılar profesyonel işler için pek kullanılmaz. Nokta vuruşlu yazıcı çeşitleri iğnelerin sıklıkları ve iğnelerin konumuna göre işler çıkarır. Ne kadar çok iğne varsa o kadar düzgün işler ortaya çıkar. Aralıkları açık olan yazıcılarda yazılar ve resimler pek net olmayabilir. Her yazıcıda ve bilgisayarlarda bellekler vardır. Bu bellekler bilgisayardan aldığı komutlar yazıcıya aktarır. Sessiz mod ve sesli çalışan nokta vuruşlu yazıcılar vardır. Kullanıcılar genel anlamda sessiz çalışan yazıcıları tercih eder. Bunun yanı sıra nokta vuruş hızları da önemlidir. Ne kadar hızlı vuruş sağlanırsa istenilen çıktı daha çabuk ortaya çıkar. İş ve ödev konusunda pratiklik önemlidir. Bunu düşünerek markalar son teknolojiden yararlanarak nokta vuruşunu hızlı yapan yazıcılar üretir. Böylece kullanıcılar pratik ve güzel şekilde işlerini halleder.

Nokta Vuruşlu Yazıcı Fiyatları

Nokta vuruşlu yazıcılar çeşitli alanlarda kullanılır. Oldukça hızlı ve mürekkep ihtiyacının olmaması sebebiyle kullanıcıları tarafından beğenilen yazıcı türleri arasındadır. Banka, muhasebe, ofis ve ev ortamında kullanımı oldukça pratik ve faydalıdır. Oldukça avantajlı ve mürekkebinin uzun soluklu olması da iş yerlerine fayda sağlar. Genel anlamda siyah puntoda yazılar verir. Bu da çıktı, irsaliye, gider pusulası, makbuz gibi işlemler için avantajlıdır. Fakat yazıcı modeline göre o renk değişiklik gösterir. Sarı, kırmızı, mor, mavi, yeşil ve birçok renkte yazı ve resim çıkarabilen yazıcılar da vardır. Birçok avantaj sağlayan nokta vuruşlu yazıcı fiyatları da pahalı değildir. Özelliklerine göre de fiyatları değişiklik gösterir. Yazıcının boyutu, mürekkep haznesi, mürekkep rengi, sunduğu özelliklere göre de farklı olabilir. Nokta vuruşlu yazıcı modellerinden satın almadan önce hangi alanda kullanacağınızı düşerek almanız tavsiye edilir. Nokta vuruşlu yazıcıların hangi markaya ait olduğu da fiyatını etkiler. Buldurduğu özelliklere göre fiyatını belirlenen bu yazıcıların dönem dönem fiyatında değişiklik olabilir. Bazen indirime uğrarken bazen de fiyatı artabilir. Fakat bu yazıların birçok modeli olduğundan ötürü her bütçeye uygun nokta vuruşlu yazıcı bulmak mümkündür.

Nokta Vuruşlu Yazıcılar Sesli mi Çalışır?

 Nokta vuruşlu yazıcılar hangi markaya ait olduğu ve modeline bağlı olarak ses çıkarırlar. Klasik nokta vuruşlu yazıcılar genel anlamda sesli çalışırlar. Bu ses bazı kullanıcıların rahatsız olmasını sebep olur. Bundan kaynaklı markalar kullanıcıları için sessiz modda çalışan nokta vuruşlu yazıcı üretmişlerdir. Sessiz modda çalışan yazıcılar iş yeri ve ev ortamında oldukça avantajlıdır. Kullanıcılarını rahatsız etmemesi ile yapılan işlerin daha verimli olmasını sağlar. Özellikle sessiz ortamlarda sesli yazıcılar oldukça rahatsız edicidir. Yapılan işin verimliliğini azaltırken dikkat bozar. Böylece sessiz nokta vuruşlu yazıcılar oldukça avantajlıdır.

Nokta Vuruşlu Yazıcılar Nasıl Çalışır?

Nokta vuruşlu yazıcıların çalışma prensibi ucunda bulunan küçük iğneler yardımıyla yazma işlemine dayanmaktadır. Bu küçük iğneler sayesinde detay ve ayrıntıların çıktısının alınması daha profesyonel olur. Elektronik ortamdaki her belgenin ve çıktının alınması bu yazıcı türü ile mümkündür. Nokta vuruşlu yazıcılar genel anlamda bilgisayara bağlı çalışırlar. Ayrıca bu yazıcılar her bilgisayara uyum sağlamasıyla da kullanıcıları tarafından oldukça sevilir. Nokta vuruşlu yazıcılar daktiloya benzer. Fakat yapılan iş ve çalışma şekli olarak birbirlerinden tamamen ayrılırlar. Mürekkepli şeritlere iğnelerin vurması ile istenilen türde çıktı alınır.

Nokta Vuruşlu Yazıcılar Hangi Alanda Kullanılır?

Nokta vuruşlu yazıcılar ofis ve ev ortamlarında sıklıkla kullanılır. Yapılan bir belgenin çıktısını almak, istenilen kâğıdın fotokopisini çekmek gibi çeşitli işlerde kullanılır. Küçük iğneleri sayesinde detayların kâğıtta daha iyi gözükmesini sağlar. Sessiz ve sesli çalışma prensibi olan nokta vuruşlu yazıcılar vardır. Kullanıcıların sese duyarlılığı varsa sessiz tipteki nokta vuruşlu yazıcıları tercih etmesi önerilir. Fakat nokta vuruşlu yazıcılar profesyonel işler için pek kullanılmaz. Nokta vuruşlu yazıcılarda iğnelerin sıklıkları ve konumu önemlidir. Ne kadar çok iğne varsa o kadar düzgün işler ortaya çıkar. Aralıkları açık olan yazıcılarda yazılar ve resimler pek net olmayabilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Nokta Vuruşlu Yazıcı Fiyatları

31 ürün listeleniyor
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Marka