Anadolu topraklarının her yanından ayrı bir rengi yansıtan oyun havaları ile özel günlerinize neşe katabilirsiniz. Oyun havaları CD'leri ile düğün, nişan ve kına gibi organizasyonlarınızda hangi müzikleri çalacağınız endişesinden kurtulursunuz. Çeşit çeşit müzikler barındıran bu CD'ler sayesinde neşenize neşe katabilir ve özel günlerinizi kültürünüzü yansıtan oyun havalarıyla bezeyebilirsiniz. Anadolu'nun pek çok yöresine ait oyun havaları ile birbirinden farklı dans ve oyunlar keşfedebilir, özel günlerinizde sevdiklerinizle beraber oynayabileceğiniz koreografiler yaratabilirsiniz. Hem sizleri hem de misafirlerinizi keyiflendirecek bu CD'ler coşkulu bir ortam sağladığı gibi kültürünüzün eğlenceli yanlarını da en özel günlerinizde hatırlamanıza vesile olur. 

Oyun Havası Denince Akla İlk Genel Roman Havaları

Roman havaları özellikle klarnet, darbuka ve akordiyon eşliğinde müzikler içerir. Halay veya horon gibi yan yana dizilerek oynanan oyunlardan farklı olarak herkesin bir arada ve birbirinden bağımsız, oldukça hareketli danslar etmesini sağlar. Eğlenceli kelime oyunları içermesi ve dinleyiciyi içine çekmesiyle özel günlerde Roman havası dinlenmediğine neredeyse hiç denk gelmezsiniz. Özel günlerinizde çalacağınız CD'ler içerisinde roman havaları olmazsa olmazlarınız arasında yer alacaktır.

Anadolu'nun Bağrından Gelen Ankara Havaları

Anadolu'daki zengin müzik çeşitliliğin önemli bir durağı olan Ankara, oyun havalarıyla da tüm eğlenceli etkinliklerde dinlenen müziklere sahiptir. Anadolu ezgilerinin özellikle hissedildiği Ankara oyun havalarını özel günlerinizde mutlaka dinlemek istersiniz. Düğün, nişan veya kına gibi özel günlerinizde düz oyun havaları oynanmak istediğinde akla ilk olarak Ankara'nın meşhur oyun havaları gelir. Bağlama kullanımının ön planda olduğu ve orkestra içerisinde de klavyenin özellikle bağlamaya eşlik ettiği Ankara havaları, herkesçe bilinen oyunlara uygun ezgiler içerir. Karşılıklı olarak çifte telli benzeri oynanan ve özellikle kollar ile omuzun çokça oynadığı oyunlar için Ankara havaları eşsiz bir seçenektir. Hem kolay oynanırlığı hem de keyif veren ezgileriyle düğünlerinizde herkesi yerinden kaldıracak ve ortaya alacak şarkılar içerir. Ankaralı sanatçıların aynı hızda üretmeye devam ettiği ve bu kültürü yaşattığı Ankara oyun havalarıyla düğünleriniz veya özel günlerinizde herkesin içinin kıpır kıpır olmasını sağlayabilirsiniz.

Ege'nin Heybetli Efelerine Zeybek Havaları

Anadolu'nun en özel bölgelerinden biri olan Ege, zengin kültürel mirasına eşlik eden efelikle de çokça bilinir. Ege'de yapılan düğünlerin hemen hepsinde efeler zeybek oynar. Ege'de zeybek demek, Karadeniz'de horon, Güneydoğu Anadolu'da halay demek gibidir. Anadolu'da yüzlerce yıllık bir geçmişe sahip olan zeybek oyunu Ege şehirlerinin hemen hepsinde oynanır ve özellikle düğün, nişan gibi günlerde ilk akla gelen oyun havalarını oluştururlar. Özel günlerinizde oynamak istediğiniz Zeybek havalarına kategori üzerinden ulaşabilir ve tek tıkla sipariş edebilirsiniz.

Oyun Havalarının Vazgeçilmezi Halay

Anadolu'nun her noktasında oyun havası denilince ilk akla gelenlerden birini halay oluşturur. Halay pek çok çeşidi ile her yörede farklı yansımalar gösteren bir oyundur. Eğlenceli günlerde de halay oynanmasının yanı sıra özellikle düğünlerde halay çekilmediğine neredeyse hiç denk gelmezsiniz. Anadolu ezgilerini en özüyle hissedebileceğiniz ve sevdiklerinizle kol kola eğlenebileceğiniz halaylar sizlerin en özel günlerinde en şen şakrak anılar bırakacak oyun havaları içerisindedir.

Soru 1: Sipariş ettiğim oyun havaları hangi formatta elime ulaşacak?

Cevap 1: Oyun havaları CD formatında sizlere iletilecek.

Soru 2: Sipariş etmek istediğim oyun havasının içeriğini nereden öğrenebilirim?

Cevap 2: Ürün açıklamalarında CD içerisinde yer alan müziklerin isimleri bulunmaktadır.

Soru 3: Sipariş etmek istediğim oyun havaları hangi tür oynatıcılarla uyumludur?

Cevap 3: CD çalar veya DVD çalara sahip olan tüm cihazlarda müziklerinizi dinleyebilirsiniz. Bilgisayar, araba teybi ve müzik setleri gibi her türlü cihazla uyumluluk gösterir.

Oyun Havaları

Her bölge özelinde değişkenlik gösteren kültürel değerlerin müzik üzerindeki yansımaları, ortaya son derece zengin sonuçların çıkmasına neden oluyor. Ege’den Karadeniz’e, Trakya’dan Güneydoğu Anadolu’ya kadar bölge müziklerinin karakteristik özelliklerini taşıyan oyun havaları, özel günleri renklendirmek ve grup halinde dans etmek için tercih ediliyor. Yöresel ezgiler içermesi ve coşkulu olmasıyla öne çıkan müziklerin yer aldığı albümleri kapsayan oyun havaları kategorisi, kutlama ve törenlerde sıra eğlenceye geldiğinde insanların birlikte piste çıkıp dans etmesine olanak sağlıyor.

Özel Günlere Neşe ve Renk Katan Oyun Havaları

  • Oyun havası albümleri içerisinde Deli Selim, Kadir Ürün, Ankaralı Turgut, Balık Ayhan, Başkentli Resul, Zafer Dilek ve Romanisa Canisa gibi sanatçıların bireysel çalışmalarının yanı sıra kolektif alternatiflere de yer veriliyor.
  • Söz kesme, nikah kıyma, kına gecesi, düğün ve asker uğurlama gibi özel ve anlamlı günlere neşe ve renk katan oyun havaları, kalabalık kutlamaların simgeleri arasında bulunuyor.
  • Toplu biçimde dans etmeye olanak sunan oyun havası çeşitleri, profesyonel ya da amatör dans ekipleri tarafından müsamere ve etkinliklerde sık şekilde tercih ediliyor.
  • Halay çekmek, horon tepmek, kolbastı, kasap havası, çayda çıra, Roman havası, misket, mendil oyun havası ve çiftetelli gibi oyunları oynamak için türe uygun müzik albümü seçimi yapmak gerekiyor.
  • Dinleyicilere CD formatında sunulan müzik albümleri, basım kaliteleri ve dayanıklı saklama kutuları sayesinde uzun yıllar boyunca keyifli şekilde dinlenmeye devam edilebiliyor.

Derlenen Oyun Havası Klasikleri ve Yeni Çıkan Şarkılar

Oyun havaları albümlerinde yer alan eserler içerisinde Anadolu ve Rumeli topraklarında yıllardır çalınan ve klasik haline gelen birçok parça yer alıyor. Tek bir bölgeye odaklanan oyun havası albümleri, dinleyicilere çok bilinen eserlerin dışında fazla duyulmamış şarkıları da keşfetme şansı sunuyor. Karışık olarak hazırlanan ve farklı bölgelerin oyun havalarını bir araya getiren albümler, en popüler eserler eşliğinde dans edebilmeye olanak tanıyor. Albümler arasında oyun havası geleneğini yaşatmak isteyen sanatçılar tarafından yeni eserlerle hazırlanmış seçenekler de bulunuyor.

Sözlü ve Enstrümantal Eserler İçeren Arşivlik Albümler

  • Oyun havaları içeren albümler, müzik türlerine dair arşiv ve koleksiyon yapan müzik tutkunları için ilgi çekici bir kategori olmayı başarıyor.
  • Kalan Müzik, Yavuz Plak, Elenor Müzik, Balet Plak, Naz Müzik, Özmüziksan ve Ada Müzik gibi yayımcılar tarafından çıkarılan oyun havası albümlerinin içerisinde sözlü şarkıların yanı sıra enstrümantal eserlere de rastlamak mümkün oluyor.
  • Farklı sanatçılar ve yayımcılar tarafından çeşitli temalarla hazırlanan albümlerin uzunluğu ve içerisinde yer alan şarkı adedi değişkenlik gösteriyor.
  • Belli bir bölgeye odaklanan ya da karma tipteki albümlerde Mastika, Lorke, Silifke’nin Yoğurdu, Sallasana Mendilini, Fidayda, Çekirge, Eminem, Bahriye Çiftetellisi, Nanay, Delilo, Mardin Kapı ve Caney Caney gibi birbirinden önemli oyun havası şarkıları yer alıyor.

Soru 1: Kına Geceleri ve Düğünlerde Çalacak Oyun Havaları Nasıl Seçilir?

Cevap 1: Kına geceleri ve düğünlere yönelik hazırlanan albüm çeşitleri içerisinde etkinliklerin anlamı, önemi ve coşkusuna göre seçilmiş tüm eserler bir arada sunuluyor.

Soru 2: Folklor Oynarken Müzik Olarak Oyun Havası Çeşitleri Kullanılabilir mi?

Cevap 2: Müzik ritminin adımlarda ve vücut hareketlerinde temel belirleyici olduğu halk oyunlarında bölgeye özgü oyun havası çeşitlerinden yaygın şekilde faydalanılıyor.

Soru 3: Yeni Oyun Havası Seçenekleri Nelerdir?

Cevap 3: Yeni oyun havası seçenekleri içerisinde çeşitli sanatçılar tarafından imza atılan Ankara havaları ve klasik oyun havalarının yenilenmiş ve hızlandırılmış versiyonları yer alıyor.


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Oyun Havaları

İndirimli Ürünler
Toplam 24 / 49 ürün
DSACategoryId/60001501/2147483641/60000822/10751/10756