Antik çağlardan günümüze kadar hayatımızın bir parçası olan ‌kuruyemişler, sağlıklı yaşamın sırları arasında yer almaktadır. İnsanlar ve hatta bazı hayvanlar tarafından sıkça tüketilen ‌kuruyemişler, tarih boyunca önemli yiyecekler arasında sayılmış ve çeşitliliğini arttırarak günümüze kadar gelmiştir. Sağlıklı yaşama gidilen yolun anahtarı, lezzetli yemeklerin gizli baharatı olan ‌kuruyemişler, insanlık için paha biçilmezdir. Sağlıklı ve uzun bir yaşamın devamlılığı için günde en az bir avuç ‌kuruyemiş tüketilmesi önerilmektedir.

Günde Ne Kadar Kuruyemiş Yenmelidir?

Çevrenizde sağlıklı görünen herhangi bir insana bunun sebebini sorduğunuzda, mutlaka ‌kuruyemişin hayatının önemli bir yerinde olduğunu duyarsınız. Her gıdada olduğu gibi, ‌kuruyemişte de fazla tüketmek sağlık için zararlı etkiler doğurabilir fakat az tüketmek de olumsuz sonuçlara yol açabilir. İhtiyacınız olduğu kadar tüketmek her koşulda daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Günde 7 ile 59 gram arasında kuruyemiş tüketmek uzmanlar tarafından en uygun kuruyemiş tüketim miktarı olarak önerilmektedir.

Kuruyemişin Faydaları Nelerdir?

Bilimin gelişmesiyle beraber gıdaların analizleri daha detaylı yapılmaya başlanmıştır. Bunun sonucunda ‌kuruyemiş gibi sağlık dostu yiyeceklerin vitamin, protein, karbonhidrat, mineral ve tercih edilmesindeki başlıca neden olan enerji sağlaması bakımından ne kadar yararlı oldukları daha detaylı bir şekilde ortaya çıkmıştır. Özellikle E vitamini yönünden zengin olan ‌kuruyemişler, bağışıklık sistemini güçlendirir. Ayrıca kalp ve damar hastalıklarını önler, tümör ve benzeri zararlı dokuların büyümesini engelleyerek kanser gibi ölümcül hastalıkların önüne geçer. Cilt sağlınızı korumak, sağlıklı ve daha güzel bir vücut için, günde en az bir öğün Peyman marka ‌kuruyemiş tüketerek istediğiniz forma kavuşabilirsiniz.

Kuruyemiş Nasıl Tüketilmeli? 

Kuruyemişler genellikle çay gibi bir içecek eşliğinde atıştırmalık olarak tüketilir. Zengin Türk mutfağının en önemli lezzet kaynaklarından olan kuruyemişler, atıştırmalık olarak tüketilmesinin yanı sıra, yemeklerlerde de sıklıkla kullanılmaktadır. Enerji deposu olan ‌kuruyemişleri yemek yapımında kullanmak tarih boyunca insanlar tarafından yaygın olarak tercih edilmiştir. Fıstıklı baklava, cevizli alinazik, bademli kahve ve ‌kuruyemiş karışımlı granola… Bunlar, kuruyemiş kullanılan tariflerden yalnızca birkaçıdır.

Bazen bir yemeğin üzerine birkaç parça badem tanesi koyarak hem enfes bir tat katabilir hem de sunumu harika hale getirebilirsiniz. Bazen ise yapılan kek hamurunun içine bir avuç kuru üzüm katarak sağlık deposu meyveli kekler yapabilirsiniz. ‌Kuruyemiş kullanmadan yaptığınız bir yemeğe, içeriğine en uygun Peyman marka ‌kuruyemişlerden katarak, ‌kuruyemişin yemeğin tadı üzerindeki olumlu etkisini deneyimleyebilirsiniz. Hep aynı tatları denemekten sıkılanlardan iseniz, çeşit çeşit Peyman marka ‌kuruyemişleri kullanarak yeni tarifler deneyebilir, harika yemekler yapabilirsiniz. 

Hangi Kuruyemiş Çeşitleri Zayıflatır? 

Kuruyemiş çeşitleri zayıflama amacıyla tek başına kullanıldığında etkili olmamaktadır. Ancak ara öğünlerinize kuruyemiş çeşitlerini kalori dengenize uygun şekilde dahil ederek, sağlıklı ve doğal gıdalarla desteklenmiş bir rejim programı yaratabilirsiniz. Bu da karbonhidrat veya şeker alımınızı azaltmaya yardımcı olacağı için, kilo verme sürecine katkı sağlar. 

Rejim programlarında genellikle yer alan kuruyemiş çeşitleri, uzun süre tok tutmaları ve enerji sağlamaları bakımından oldukça faydalıdır. Sabah işe ya da okula giderken tüketeceğiniz bir avuç ‌kuruyemiş sayesinde tüm gün boyunca daha enerjik ve üretken olabilirsiniz. Yaptığınız sütlü ya da şerbetli tatlılara şeker yerine kuru üzüm, kuru incir ve kuru kayısı gibi sağlık deposu, içeriğinde doğal şeker bulunduran ‌kuruyemişleri koyarak hem işlenmiş şeker kullanımını azaltabilir hem de daha sağlıklı tatlılar yapabilirsiniz. Mevsiminde taptaze toplanan, dünya standartlarındaki üretim teknikleri ve ilk günkü lezzetiyle üretilmeye devam eden Peyman marka kuruyemişleri zevkle tüketebilirsiniz.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...