Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Reklamların Haksız Rekabet Boyutu Karşısında Tüketicilerin Korunması - Pelin Atila Yörük

Savaş Yayınevi
88,00 TL
( / adet)
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (2)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

181,09 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/15033031/1504149/1506246
Reklamların Haksız Rekabet Boyutu Karşısında Tüketicilerin Korunması - Pelin Atila Yörük

Reklamların Haksız Rekabet Boyutu Karşısında Tüketicilerin Korunması

Dr. Pelin Atila Yörük

İçindekiler

Birinci Bölüm
Reklam Kavramı, Reklamın Hukuki Niteliği, Benzer Kavramlarla Karşılaştırılması, Tüketici Kavramı

 
I. Reklam Kavramı
II. Reklamın Benzer Kavramlarla Karşılaştırılması
III. Reklamda Kişiler
IV. Reklam Araçları
V. Reklam Çeşitleri
VI. Türk Hukukunda Reklamlara İlişkin İlkeler
VII. Reklam Yasaklarına İlişkin Düzenlemeler
VIII. Tüketici Kavramı

İkinci Bölüm
Haksız Rekabet Kavramı, Haksız Rekabet Boyutuyla Hukuka Aykırı Reklamlar

 
I. Haksız Rekabet Kavramı
II. Hukuka Aykırı Reklamlar
III. Reklamların Hukuka Aykırılığı Yönünden Özellik Arz Eden Reklam Türleri
 
Üçüncü Bölüm
Hukuka Aykırı Reklamlara Karşı Yaptırımlar


I. Öz Denetim
II. İdari Yaptırımlar
III. Hukuka Aykırı Reklamlara Karşı Açılabilecek Davalar
 

Önsöz
 
    “İstanbul Kültür Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Anabilim Dalı Doktora Programında” yazdığımız Doktora tezimizin adı, Reklamların Haksız Rekabet Boyutu Karşısında Tüketicilerin Korunması’dır.

    Tüketim hayatı bakımından reklamların önemi büyüktür. Tüketiciler ürünleri reklamlar ile tanır ve reklamda anlatılanlara güvenir. Yoğun bir rekabet ortamında, işletmeler kendi ürünlerinin satışını daha da arttırmak gayesiyle reklamlara büyük paralar harcarlar. Birçok ülkede yasaklanan bu reklamlar karşısında tüketicilerin konumu da ayrı bir tartışmadır. Genellikle reklamlarda insan psikolojisi üzerinde olumlu etkiler bırakan renkler ve insana huzur veren müzikler ile desteklenen bir tanıtım modeli kullanılmaktadır. Burada amaç reklamlarla mal ve hizmetleri cazip kılarak satışı arttırmaktır. Fakat reklamlar her zaman doğruyu yansıtmayabilir. Gerek bir müzik melodisinde gerekse bir filmin içinde yapılan reklamlarda da haksız rekabet hükümlerine aykırılık söz konusu olabilir. Bu tarz reklamlarda aldatıcılık temel olmakla birlikte tüketiciler tarafından fark edilmemektedir.  Tezimizde aldatıcı ve yanıltıcı reklamlar bakımından bir sınırlandırma yapılmış olup bilinçaltı reklamcılığa ilişkin hükümlere değinilmemiştir. Çalışmamızda, reklama ilişkin tanımlar yapılmış olup ülkemizde tarihten bugüne kadar reklamların hukuki boyutu ele alınmış olup, reklamların tüketici üzerinde görünen yönleri ve görünmeyen aldatıcı ve yanıltıcı yönü incelenmiştir. Aldatıcı ve yanıltıcı reklamlara karşı başvurulabilecek; özdenetim, ile idari denetim yolu ve açılabilecek davalar ele alınmıştır. “Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun”, “Türk Borçlar Kanununun”, “Türk Ticaret Kanununun”, “Kişisel Verilerin Korunması Kanununun” ve “Sınai Mülkiyet Kanununun” ilgili hükümleri değerlendirilmiştir. Konumuzla ilgili, Yönetmeliklere, Uluslararası Anlaşmalara da değinilmiştir. Yargıtay ve Danıştay kararları ele alınmış örnek bazı dava dosyaları da incelenmiştir.

     Bu tezin hazırlanmasında bana çok yardımcı olan danışman hocam sayın Prof. Dr. Hanife Öztürk Akkartal’a, benden yardımlarını esirgemeyen sayın hocalarım Prof. Dr. Merih Kemal Omağ’a, Prof. Dr. Atilla Altop’a, Prof.Dr. Mehmet Bahtiyar’a, Prof. Dr. Ayşe Nur Berzek’e, Dr. Öğr. Üyesi Pınar Çağla Kandıralıoğlu Cuylan’a, Dr Öğr. Üyesi Safiye Nur Bağrıaçık’a, ve Dr. Öğr. Üyesi Muharrem Tütüncü’ye müteşekkirim. Sevgili eşim Avukat Atılgan Barış Yörük’e, annem Fatma Meral Atila’ya ve babam Bahattin Atila’ya destekleri ve her zaman başarımda katkıları oldukları için çok teşekkür ederim.
 
Dr. Pelin ATİLA YÖRÜK

Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Cilt Durumu Ciltsiz
İmzalı Hayır
Sayfa Sayısı 184
Yayın Tarihi 2020
Yazar Pelin Atilla Yörük
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu HBV000018TXZP
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Başa dön