Rot mili olarak da adlandırılan rot kolu, direksiyonun rot başı aracılığı ile gönderdiği hareket emrini, aracın ön tekerleklerine ileten mekanik bir uzantıdır. Rot kolunda oluşan problemlerin en belirgin göstergesi, araç kullanırken direksiyon hareketleri sırasında aracın sağa sola çekmesi ve virajlarda önden ses gelmesidir. Otomobilinizde rot koluyla ilgili problemler yaşıyorsanız, hepsiburada.com'da listelenen ve araç modelinize uygun rot kolu seçeneklerini inceleyip, kolayca satın alabilirsiniz.
Otomobilin hareket ve manevralarını sağlayan direksiyon, bu hareketleri rolu kolu vasıtasıyla ön tekerleklere iletiyor. Gövde, mil ve plastik yataktan oluşan bir direksiyon bağlantı öğesi olan rot kolunda mekanik problemler oluşabiliyor. Standartlara uygun üretilmeyen, düşük malzeme kalitesine sahip rot kolları sadece sorun yaratmakla kalmıyor, araç kullanırken kaza tehlikesini de beraberinde getiriyor. Ön düzen ayarı veya rot balans ayarı denilen işlemlerle rot kolunda oluşabilen açı ayarları düzeltilebiliyor. Fakat rot kolunda ayar ile düzeltilemeyecek bir mekanik sorun varsa rot kolunu yeni bir ürünle mutlaka değiştirmek gerekiyor.
Oto yedek parça ve yürüyen aksam & direksiyon ürünleri konusunda geniş seçenekler sunan hepsiburada.com'da, aracınız için uygun rot kolu çeşitlerini bulabilirsiniz. Orjin, TRW, Delphi gibi üretici markaların Ford, Renault, Fiat, Volkswagen, Opel, Honda, Hyundai, Toyota, Volvo, Mercedes gibi birçok ünlü otomobil markasının değişik modelleri için ürettiği rot kolu seçeneklerine bir tıkla sahip olabilirsiniz.
ARA
Konum
Konum seç
Efsane Teslimat'lı ürünleri görmek için konum seçin
Giriş Yap
0Sepetim

Rot Kolu Fiyatları ve Modelleri

498 ürün var
 1. Markalar A-Z
  1. Teknorot Rot Kolları
  2. Votto Rot Kolları
  3. Delphi Rot Kolları
  4. Orjin Rot Kolları
  5. TRW Rot Kolları
  6. Ayd Rot Kolları
  7. KAPIMSAN Rot Kolları
  8. Renault Rot Kolları
  9. BluePrint Rot Kolları
  10. Cey Rot Kolları
  11. AML Rot Kolları
  12. BSG Rot Kolları
  13. Trw-Lucas Rot Kolları
  14. OEM Rot Kolları
  15. BGS Rot Kolları
  16. Ditaş Rot Kolları
  17. YD Rot Kolları
  18. Anka Rot Kolları
  19. Frow Rot Kolları
  20. HEMA Rot Kolları
 2. Fiyat Aralığı
  -
 3. Değerlendirme Puanı
 4. Güncel Değerlendirme
 5. Fırsat Ürünleri
 6. Satıcı A-Z
Efsane TeslimatLütfen konum seçin.
Konum:
seçilmedi
Rot Kolları Kategorisinde En Çok Merak Edilenler
Rotil Rotil, oynar yapısı ile amortisör sistemini birbirine adapte ederek, farklı pozisyonlarda yer alan tekerleklerin bağlantısını sağlayan bir pim vazifesi görür. Lastiklerin dikey olarak kendi ekseninde dönmesine yardımcı olarak araca yön verebilmesini sağlar. Dinamik yapısı ile farklı yol koşullarında direksiyon kanalından gelen hareketi rot kolundan alarak direksiyon mafsalına iletir. Ayrıca amortisör salıncaklarının pitman koluna bağlanması için kullanılan rotil, küre şeklinde her yöne dönebilen bir yapıya sahiptir. Rotillerin iç kısmı, kaygan yüzeylerin daha rahat hareket edebilmesi için gres yağı ile doldurulur. Direksiyon mafsalının alt ve üst kısmında yer alan salıncaklara monte edilen rotil, aracın bütün süspansiyon sistemini birbirine bağlar. Ayarlanabilir uç yapısı sayesinde boy oranı kolaylıkla değiştirilebilir. Otomobil parçaları arasında önemli bir pozisyonda yer alan rotiller, aracın tümseklerde daha rahat hareket edebilmesi için üretilmiştir. Tamir edilemeyen bir yapıya sahip olan rotiller, herhangi bir arıza durumunda değiştirilmesi gerekir. Zamanla aşınarak korozyona uğrayan rotil, boşluk yapabilir. Oluşan boşluk, araçta ses yapmasına neden olur. Zamanla tekerleğin denge açısı bozulur; araç dikey olarak orantılı durmaz ve yolda çekme yapar. Bu durumda rotilleri değiştirmezseniz zamanla tekerlekler yıpranır ve aşınma meydana gelir. Bu nedenle rotilin arızalı olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. Arıza durumu kontrol edilirken araç lifte kaldırılır ve tekerlekler sağa sola, ileri geri hareket ettirilerek boşluğun derecesi tespit edilir. Bu hareket esnasında eğer boşluk derecesi fazla ise rotil bağlantılarının sıkılığı kontrol edilir. Boşluk derecesi fazla olan rotiller sökülerek incelenir. Kontrol sırasında değişik yönlerde hareket ettirilerek herhangi bir sıkışma, tutukluk, sürtünme olup olmadığına bakılır. Eğer bir zorlama, sıkışma, tutukluk, sürtünme varsa rotil değiştirilir. Eğer bu tür sorunlar yoksa rotil greslenir ve geri takılır. Ayrıca fiber yataklı rotil tiplerinin greslenmesine gerek yoktur.
Rot Başı Rot kolu, direksiyondan çıkan hareketin, aracın tekerleklerine ulaşmasına yardımcı olan teknik bir parçadır. Rot başı ise çelik malzemeden üretilen rot kolunun ucuna vidalanarak takılır. Rot başı, direksiyon dişli kutusundan çıkan hareketi rot koluna, deveboynuna ve son olarak da aracın tekerleklerine iletir. Rot başlarında yer alan mafsal, itme hareketinin hareketli bir şekilde iletilmesini sağlar. Küresel mafsallarda koruma amacıyla lastik takoz bulunur. Rot başları, aşınma nedeniye arızalanabilir. Kullanıldıkça deforme olan rot başları, zaman içerisinde boşluk yaptığından belirli aralıklarla değiştirilmelidir. Değişimi oldukça kolay olan rot başları, yenileriyle değiştirildiklerinde sorun da sona erer. Rot başlarının tamir edildiği durumlar da söz konusudur; ancak, uzmanlar, rot başının hayati bir parça olması nedeniyle mutlaka yenisiyle değiştirilmesi gerektiğini vurgular. Araçlarda sık yaşanan direksiyon boşluğu sorunu, genellikle rot başıyla ilgilidir ve direksiyon simidinin sağa ve sola çevrilmesiyle anlaşılabilir. Direksiyon çevrildiği hâlde tekerlekler geç tepki veriyorsa, direksiyon boşluğunun olduğu söylenebilir. Bu da araçta rot boşluğu sorununa işarettir. Rot başının değişimi, aracın kullanım koşullarıyla ilgilidir. Normal şartlarda oldukça dayanıklı olarak üretilen rot başları, yaklaşık 5 yıl boyunca sağlam kalabilir. Rot başlarının erken yıpranması durumu, daha çok aracın kötü yol koşullarında uzun süre kullanılmasından kaynaklanır. Bunun yanı sıra sert araç kullanımı ve direksiyon sisteminin zorlanması da rot başlarının aşınmasına ve ömrünün kısalmasına yol açabilir. Direksiyon boşluğu olan, yolda gezinme yapan araçlarda rot başlarının değişim zamanının geldiği anlaşılır. Rot başı değişiminde hem sağ hem de sol rot başı birlikte değiştirilmelidir. Bozuk rot başı ile araba kullanmak, son derece tehlikelidir. Araca yön veren rot başı parçasının bozuk olması, kazaya sebebiyet verebilir. Bunun yanı sıra değiştirilmeyen rot başı, etrafındaki parçaların da bozulmasına neden olur. Bu gibi nedenlerle, oldukça basit ve masrafsız bir işlem olan rot başı değişiminin, uzman tarafından yapılması şarttır.
DSACategoryId/60002705/2147483631/20003812/60002130/60002133
Başa dön