Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...
Doğan Kitap
Serçe Kuşun Sonbaharı

Serçe Kuşun Sonbaharı

Doğan Kitap
79,00 TL %25
59,25 TL
( / adet)
%
Loading interface...
Diğer Satıcılar - Tümü (9)

Diğer satıcılar, Hepsiburada.com bünyesinde satış yapan diğer firmaları ve satış fiyatlarını gösterir.

87,25 TL
95,67 TL
DSACategoryId/60001501/2147483645/1501753/1501702/1501750
Serçe Kuşun Sonbaharı

Şeyh Bedreddin: Din adamı, isyancı ve aşık

Cazibe ve Mâriye bir erkeğin hayat hikâyesinde karşı karşıyaydılar. Cazibe, Bedreddin’in sahip olduklarının hepsini, Mâriye’nin büyük kıskançlıkla özlediğini hissediyordu. Bunun, ölçüsü iyi belirlenmiş terbiyeli vuslat hayallerine dönüştüğünün farkındaydı. Lakin bunların hiçbirinin Bedreddin’deki gizi çözmeye yetmediğini de görmüştü. Bedreddin, belli ki her gece koynuna girdiğinden çok farklı bir varlıktı…
Yılmaz Karakoyunlu, Serçe Kuşun Sonbaharı’nda, Nâzım Hikmet ve Hilmi Yavuz’un şiirleştirdiği, pek çok roman ve oyuna konu olan Şeyh Bedreddin’i, yepyeni ve farklı bir yaklaşımla romanlaştırıyor.
Serçe Kuşun Sonbaharı bir “tarihi roman”: Şeyh Bedreddin İsyanı’nı, tarihin gerçeklerini gözden kaçırmadan, Yıldırım Bayezid-Timurlenk çatışmasının ve Osmanlı’yı yok olmanın eşiğine getiren Fetret Devri’ni doğuran koşulların ışığında ele alıyor.
Serçe Kuşun Sonbaharı aslında bir “aşk romanı”: Şeyh Bedreddin’e ilk kez bir erkek ve bir “âşık” olarak bakıyor, baldızı Mâriye’ye olan ateşli tutkusunu ve Bedreddin’in bu tutku aracılığıyla olgunlaşmasını işliyor.“yârin yanağından gayrı her şeyde / her yerde / hep beraber! / diyebilmek / için / on binler verdi sekiz binini.. Yenildiler. / Yenenler, yenilenlerin / dikişsiz, ak gömleğinde sildiler / kılıçlarının kanını.” Nâzım Hikmet Şeyh Bedreddin Destanı şiirinde, bilhassa bu sözlerle kırılma noktasını ve Şeyh Bedreddin’in tam anlamıyla destanlaştığı ânı dile getiriyordu. Şeyh Bedreddin’i Nâzım Hikmet ve Hilmi Yavuz şiirlerinde ele almışlardı, Nâzım’ın şiirinde Berdeddin önemli bir isyankâr olarak ele alınıyordu, Hilmi Yavuz’da ise farklı özellikleriyle aktarılıyordu Bedreddin, özellikle 70’lerde birçok romanda, hele ki Erol Toy’un romanında ise büyük İslâm alimi ve isyancı, efsanevi bir kimlik olarak anlatılıyordu. Bu kez anadan doğma âşık olarak karşımıza çıkıyor Şeyh Bedreddin. Yılmaz Karakoyunlu, Bedreddin gibi önemli bir tarihi figürü en saf haliyle, bir kadına duyduğu aşkıyla aktarıyor. Arka planda, Ankara Savaşı, Timur-Yıldırım mücadelesi ve elbette Şeyh Bedreddin’in okuyan herkesi büyüleyen hikmetli tartışmaları yer alıyor. Daha önceki tarihi romanlarıyla kendi okurunu oluşturmuş olan Karakoyunlu, Şeyh Bedreddin’e yeniden hayat verirken, onu en tutkulu haliyle karşımıza çıkarıyor.

Çağlayan Çevik
Bir Paragraf
Basım Dili Türkçe
Boyut Normal Boy
Yazar Yılmaz Karakoyunlu
Diğer
Yurt Dışı Satış Yok
Stok Kodu KDOGAN16211
Fiyat Satıcı Kargoya Veriliş Tarihi
%
Ekstra indirimli fiyat
Bu Kategorideki En Çok Satan Ürünleri Karşılaştır
Kaplanın Sırtında - Zülfü Livaneli
Melek Terörist Fahişe - Osman Balcıgil
Küçük Ağa - Tarık Buğra
Anonim Yayıncılık Kavgam Adolf Hitler
%22
85,00 TL 66,56 TL
%22
84,00 TL 65,33 TL
%21
89,00 TL 69,90 TL
%35
50,00 TL 32,50 TL
Satıcı
Hepsiburada
Hepsiburada
Kitap Kalesi Yayıncılık 9,1
Hepsiburada
Değerlendirmeler
(1302)
(54)
(131)
(80)
Basım Dili Türkçe Türkçe Türkçe Türkçe
Cilt Durumu Ciltsiz Ciltsiz - Ciltsiz
Sayfa Sayısı 324 408 - 512
Yayın Tarihi 2022 2022 - 2019
Yazar Zülfü Livaneli Osman Balcıgil Tarık Buğra Adolf Hitler
Başa dön