Sesli Kitaplar

Kitapların belirli ses tonları ve vurgularla profesyonel olarak yapılmış seslendirmelerine sesli kitap denilmektedir. 'Konuşan kitap' da denilen sesli kitaplar, günümüzde ihtiyaç dahilinde veya vakit sıkıntısı çeken insanlar için kitapların erişilebilir olduğu farklı bir nüans yaratmaktadır. Her ne kadar kitabı fiziksel olarak okuma eylemi daha çok tavsiye edilse de çeşitli durumlarda sesli kitaplar pek çok ihtiyaca cevap verebilmektedirler.

Sesli Kitap Nedir?

Sesli kitaplar genellikle profesyonel seslendirme sanatçıları veya yazarın kendi sesiyle kitap veya kitapları okumasıyla yapılan sesli kayıt işlemlerinin tümüne denir. Bazen yazarlar sadece kendi kitaplarının ön sözünü ya da bir bölümünü kendileri seslendirmiş olabilecekleri gibi bazen de tümünü kendileri seslendirebilirler. Ancak genel olarak sesli kitap kayıt işlemlerinin profesyonel seslendirme sanatçıları ve profesyonel ses ekipmanları ile stüdyo ortamlarında yapılması tercih edilmektedir. Dinleyiciye daha kaliteli bir içerik sunabilmek için başvurulan bu yöntem sesli kitap yapım süreçlerinin temelini oluşturmaktadır.

Sesli Kitap Neden Dinlenir?

Sesli kitapların ortaya çıkışındaki en büyük faydaları görme engelli kişilerin kitaplarla ve onların içeriğiyle buluşabilmesini sağlamaktır. Bu sayede görme engeli bulunan kişiler de bu engele sahip olmayanlar gibi kitapların engin dünyasından faydalanabilmektedir. Bunun dışında nispeten az vakti olanlar; yolda, işte ve bu tarz yerlerde kitap okumaya vakti olmayan veya kitap okumak için gerekli şartların oluşmadığı yerlerde sesli kitaplar tercih edilebilmektedir. Ayrıca bazı kitapların ihtiva ettikleri önem sebebiyle fiziksel okumanın yanında sesli dinleme ile de bilgi pekiştirilmesi anlamında sesli kitaplara ihtiyaç duyulabilmektedir. Bunların dışında ebeveynler; henüz okuma yazma öğrenmemiş ancak okul çağına gelmiş çocukların gelişimi için veya sadece masal türü kitap örneklerinin çocuklara uyutulurken okunması prensibini yerine getirmek için de sesli kitapları tercih edebilmektedir. Sesli kitapların diğer önemli avantajları ise kitapların fiziksel olarak taşınmasını gerektirmemesi, kitabın herhangi bir koşulda zarar görmesini engelliyor olması ve hem maliyetlerin az olması hem de daha az ağacın kesilmek zorunda kalması olarak gösterilebilir.

Özellikle bazı insanlar içinden kitap okuma alışkanlığı geliştiremezler, bu sebeple sesli kitaplar onlar için de kurtarıcı bir araç konumunda gözükmektedir. Ayrıca sesli kitaplar özel olarak sesin odak noktası olması sebebiyle okuma hızını ve anlama yeteneğini geliştirmektedir.

Sesli Kitap Nasıl Dinlenir?

Sesli kitap dinlemek için gerekli mobil donanımın yanı sıra özel olarak bir ihtiyaca gerek yoktur. Şehirler arası otobüsler veya kısa dolmuş yolculuklarında, metrobüs ve tren gibi toplu taşıma araçlarında sesli kitaplar kulaklık ile birlikte dinlenebilir. Bunun dışında eğer ortam müsait ise iş yerlerinde ofislerde veya arabada seyir halinde iken de sesli kitap dinlemek mümkün olabilir. Ancak özel olarak daha kaliteli bir dinleme hissi için isteğe bağlı olarak sahil kenarları, plajlar, mera ve piknik alanları, ormanlar gibi doğal yerler de tercih sebebi olabilir. Ayrıca sesli kitapları dinlerken eş zamanlı olarak yazılı versiyonunu okumak da bilgiyi pekiştirme ve hafızada yer edinmesini sağlama anlamında bir tercih nedeni olabilir. Sesli kitaplar dijital ögeler olduklarından ve kulağa hitap ettikleri için dinleyicinin ortalama ve üzeri bir kulaklık veya ses ekipmanına sahip olması da kaliteli bir dinleme deneyimi açısından önem arz etmektedir.

Sesli kitaplar sadece görme engelliler veya kitap okuyamayanlar için değil çeşitli ihtiyaç ve isteklere cevap verebilecek farklı bir kullanım alanı sunmaktadır. Bunun yanında kişiye okuma alışkanlığı kazandırma potansiyeline sahip olması, kitaba erişimin daha hızlı kolay ve basit olması ile istenilen her yere rahatça taşınabilmesi ve kolayca ulaşılabilmesi de sesli kitapları tercih sebebi yapmaktadır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sesli Kitap Fiyatları

354 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Premium Fırsatları
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Konumunuzu seçerek hızlı teslimattan faydalanın
Toplam 48 / 354 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?