Sibop Kapağı

Otomobil lastiklerinde sibop bölümüne yerleştirilen ve hava kaçırma olasılığı için bir önlem olan sibop kapakları, lastiklerin tam performans göstererek uzun süre kullanılabilmesine yardımcı oluyor. Aynı zamanda kaza önleme fonksiyonu da bulunan sibop kapakları lastik içinde yer alan sibobun üstüne takılıyor. Sibop kapağını seçerken ve takarken dikkatli olunması gerekiyor. Farklı özelliklere sahip çeşitleri bulunan sibop kapaklarında hem estetik beklentilerinize hem de lastiklerinize uygun olan modelleri kolayca seçebilirsiniz. Eğer güvenliğin yanı sıra şıklığı da önemsiyorsanız ışıklı sibop kapaklarını tercih edebilirsiniz.

Sibop Çalışma Prensibi

Sibop, araç lastiklerinin içerisinde bulunan havanın dışarıya kaçmasını ve bunun sonucunda lastiğin inmesini önlüyor. Sibop üstünde onu örten ve fonksiyonunu yerine getirmesine yardımcı olan bir sibop kapağı bulunuyor. Yani sibobun havayı içeride tutma işlevini tam olarak gerçekleştirebilmesi için mutlaka bir sibop kapağı ile birlikte kullanılması gerekiyor. 

Sibop Kapağının İşlevi

Aslında sibop kapakları zannedilenin aksine lastikte bulunan havayı içeride tutup dışarıya kaçmasını önleme özelliği taşımıyor. Çünkü bu işlevi zaten halihazırda lastiklerde bulunan siboplar yerine getiriyor. Sibop kapağının ana işlevi ise sibobu toz, toprak, çamur, su ve benzeri yabancı maddelerden korumak oluyor. Böylece sibobun zaman içinde küflenerek ya da bozularak işlevini kaybetmesinin önüne geçmek ve dolayısıyla hava kaçağı ihtimalini ortadan kaldırmak mümkün hale geliyor. Bu yüzden sibop kapağı seçerken özenli davranmanın ve sibop kapağının durumunu düzenli olarak kontrol etmenin önemi büyük oluyor. Çünkü sibobun üstünde kapak bulunmaması halinde siboba giren tozlar, topraklar, çamur birikintileri ve nem yüzünden sibop iğnesi ya da sibop yayını zaman içerisinde paslanabiliyor. Bu durumda da lastik hava kaçırmaya başlıyor ve zaman içerisinde lastiğin basıncı kademeli olarak düşüyor.  

Elbette lastiğe hava basarak bu problemin ortadan kalkacağını düşünebilirsiniz. Ancak lastikler, hava basınçları düştüğünde zeminle daha fazla temas etmeye başlıyor. Bu da lastiğin zaman içerisinde daha hızlı şekilde deforme olmasına ve aşınmasına yol açıyor. Dolayısıyla daha yeni alınmış lastikler dahi kısa sürede işlevsiz ve tamir edilemez bir duruma gelebiliyor. Bu nedenle mutlaka sibop kapağı kullanmak ve hem lastikleri hem de sibop kapağını düzenli şekilde kontrol etmek gerekiyor. Üstelik aracınızdaki lastiklerin hava basıncı ayarları bozulduğu zaman konforlu ve güvenli bir sürüş deneyimi yaşamanız da mümkün olmuyor.

Sibop kapakları arasında farklı tasarımlara ve özelliklere sahip çeşitli modeller bulunuyor. Özellikle modifiye tutkunu olan araç sahipleri tarafından hem güvenliği ön planda tutmak hem de estetik kaygıları karşılamak için ışıklı sibop kapakları tercih ediliyor. Ledli sibop kapağı olarak da geçen bu kapakların takılması da bir hayli kolay oluyor. Aynı zamanda görsel olarak da çok şık duran bu ürünler, jantın içinden ışık saçtığı için özellikle araç seyir halindeyken farklı ve estetik bir görünüm ortaya koyuyor. Eğer aracınızın güvenliğinin yanı sıra şıklığını da önemsiyorsanız aracınızı çok daha dikkat çekici hale getirmek için ışıklı sibop kapaklarına yönelebilirsiniz. 

Sibop Kapağı Değişimi ve Seçimi

Özellikle her dönem lastik değişimi sırasında sibobu ve sibop kapaklarını da değiştirmek gerekiyor. Daha uzun ömürlü bir kullanım için de lastik conta yer alan metal sibop kapaklarını tercih edebilirsiniz. Hem doğru hem de kaliteli bir sibop ve bir sibop kapağı seçmek, güvenliğin yanı sıra maliyet açısından da uzun vadede araç sahipleri için avantaj yaratıyor. Bu yüzden sibop kapaklarını sürekli olarak kontrol etmeli, eskiyen parçaları da en kısa sürede kaliteli alternatifleri ile değiştirmelisiniz. 


Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sibop Kapağı Fiyatları

1145 ürün listeleniyor
Kuponlu Ürünler
Fotoğraflı Değerlendirme
Güncel Değerlendirme
Girişimci Kadın Ürünleri
Yurt Dışından Ürünler
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 43 / 1145 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?