Sıra Örtüsü

İlkokul çağları eğitim hayatının başladığı dönemlerdir. Çocukların ilkokul hayatında yeni bir sosyal ortama girmesiyle birlikte yeni beceriler, yeni arkadaşlıklar ve davranışlar edindiği görülür. İlkokul yeni bilgilerin, eğitici oyunların ve ilk arkadaşlıkların kurulduğu bir yerdir. Okullarda düzenin ve temizliğin öğretilmesi çocuklara erken yaşlarda bu bilincin kazandırılması için önemlidir. Bu amaçla okullarda sıra örtüsü kullanılır. Çocukların sıralarını temiz tutma alışkanlığı edinmesi bunu ileriki yaşamlarına da temizlik alışkanlığı ile taşımalarını sağlar. Okullarda sıra örtüsü kullanmanın diğer avantajı ise çocukların istenmeyen mikrop ve hastalıklardan korunmasıdır. Sıra yüzeyleri çocukların hassas bünyeleri için zararlı olabilecek mikropları barındırabilir. Bu nedenle okul sıra örtüsü kullanılır ve çocukların güvenle ders dinlemeleri sağlanır. Soğuk havalarda okullarda grip benzeri hastalıklar görülebilir. Çocukların da okulda geçirdikleri günlerde en sık temas ettiği yüzeylerden biri sıralardır. Bununla birlikte ders aralarında koşup eğlenen ve sınıf dışında da çeşitli yüzeylerle temas eden çocuklar birtakım mikropları sınıfa taşıyabilir. Bu mikroplardan ve grip benzeri hastalıklardan çocukları korumanın basit ama etkili yolu antibakteriyel özellikli ve ilgi çekici desenleriyle sıra örtüleridir. İlgi çekici desenleri olması sayesinde çocukların bu örtüleri benimsemesi ve kullanması teşvik edilir. Sıra örtüleri kolay temizlenebilir ürünlerdir ve pratik bir kullanıma sahiptir. Çocukların kendi başlarına sıralara geçirip çıkarabileceği yapıda üretilirler.

Hastalıklara Karşı Etkili Koruma Sağlayan Sıra Örtüleri

Anne babaların çocuklarının okul hayatında en dikkat ettiği konulardan biri de onların sağlıklı bir şekilde eğitim almalarıdır. İyi bir eğitimin yanı sıra temiz sınıflar ve temiz bir okul anne babaları memnun edecek ve çocukların da sağlığını korumasına yardımcı olur. Bunun için düzenli aralıklarla değiştirilen ve temizlenen sıra örtüleri iyi bir tercihtir. Her hafta bitiminde Cuma günleri toplanarak hafta sonu temizlendikten sonra Pazartesi tekrar sıralara kaplanan sıra örtüleri temizliğin anahtarıdır. Kimi ebeveynler de çocuklarının sıra örtülerini günlük olarak yıkamak ister. Sıra örtüsü kullanılmayan bir sıra ile kullanılan bir sıra arasında gözle görülmemesine rağmen önemli farklar vardır. Gözle görülmeyen bakteri ve hastalıkların sıra üzerine yerleşme ihtimali vardır. Çocukların elleriyle örtüsüz ve bakteri dolu sıralara temas etmesi sonrası ellerini ağız, burun veya gözlerine götürmesi sonucu hastalıklar ortaya çıkar. Bu nedenle steril bir ortam sunan sınıf sıra örtüsü anne babaların ve öğretmenlerin içini rahatlatan bir üründür. Sıra örtüleri kolayca temizlenebilir bir yapıya sahiptir. İster elde ister çamaşır makinesinde olsun rahat yıkanabilen ve kir tutmayan yapıları ile sınıf sıra örtüleri veliler için zorluk çıkarmaz. Böylece her gün veya hafta sonunda temizlenen sıra örtüleri ertesi gün veya hafta başında sıralarda ilk günkü temizliği ile yerini alır.

İlgi Çekici Desenleriyle Sınıflarda Kullanılan Sıra Örtüleri

Sıra örtülerinin mikrop, bakteri ve hastalıklardan koruma işlevinin yanı sıra öğrencilerin ilgisini çeken ve sınıfa uyum sağlamalarını kolaylaştıran bir yapısı da vardır. İlkokul öğrencileri için özellikle hazırlanan ilkokul sıra örtüsü modelleri farklı renklerde ve desenlerde üretilir. İlkokul çağındaki çocuklar okula yeni başladıkları dönemlerde zorluklar çekebilir. İlk defa görülen bir ortam olması nedeniyle uyum sağlamada problem yaşayabilirler. Bu konuda çocukları okula alıştırıcı ve uyum sağlamalarını kolaylaştırıcı yöntemler uygulanmalıdır. Çocukların kendilerini evindeymiş gibi hissetmeleri için sıra örtüleri iyi bir yöntemdir. Eğlenceli desenleri ve renkli görünümleri ile çocukların okula ve sınıfa daha keyifli gelmeleri ve sıralarında kendilerini daha iyi hissetmeleri sağlanabilir. Veliler tarafından da beğeni ile tercih edilen baskılı sıra örtüsü modelleri çocukların ilgisini çekmeyi başarır. Sıra örtülerinin baskılarında; kalem, defter, cetvel gibi okul araç gereçlerinin yanı sıra çiçek veya hayvan motiflerine yer verilir. Böylece öğrencilere hitap eden sıra örtüsü modelleri ortaya çıkar. Bu desenlerin yanı sıra daha geometrik desenlere sahip puantiyeli sıra örtüsü çeşitleri de vardır. Velilerin sıra örtüsü deseni seçiminde dikkat etmesi gereken konu çocukların ilgisini çekmeyi başaracak bir görünümdür. Çocukların fikri alınarak da sıra örtüsü seçimi yapılabilir. Böylece çocukların da kullanacakları sıra örtülerini benimsemesi ve onları kullanması teşvik edilebilir.

Kolaylıkla Kullanılabilen Sıra Örtüleri

Sıra örtüleri üretilirken kolay kullanılabilen bir yapıda olmalarına dikkat edilir. Velilerinin yanında olmadığı durumlarda da çocukların sıra örtülerini kullanabilmeleri önemlidir. Çocukların kendi başlarına sıra örtülerini geçirip çıkarmaları velilerin de istediği bir şeydir. Çocukların sıra örtülerini kendi başlarına değiştirmesi onlara sorumluluk bilinci kazandırır. İleriki yaşamlarında da anne ve babalarına yardım etmeyi ve sorumluluk sahibi olmayı öğrenirler. Bu amaçla üretilen lastikli okul sıra örtüsü çocukların sıra örtülerini rahatlıkla kullanabilmelerini sağlar. Lastikli yapısı ile iki uçtan tutularak sıralara geçirebilir veya bir ucu önce diğer ucu sonra olmak üzere tek kişi tarafından da sıraya geçirilebilir. Veliler tarafından yıkanıp temizlendikten sonra çocukların kullanması için okula gönderilen sıra örtüleri lastikli yapıları ile çocuklar tarafından kullanılabilir. Sıradan çıkarıp eve götürme ve temizleme zamanı geldiğinde de yine çocuklar tarafından çıkarılabilir. Bu özelliği sayesinde çocukların kendi sıra örtülerini değiştirmeleri sağlanır. Kendi sıra örtülerini değiştiren çocuklar gündelik yaşamda sorumluluk bilinci kazanma ve hijyen gibi olumlu alışkanlıklar edinirler. Lastikli sıra örtüsünün bir diğer avantajı ise sıranın etrafını sıkıca sarması ve düşme, kayma gibi problemler yaşatmamasıdır. Lastikler sıranın alt kısmına geçirilerek konforlu bir kullanım sağlanır. Öğrencilerin sınıf içinde oldukça hareketli olduğu da düşünülünce lastikli sıra örtüleri sıra üzerinden kayma gibi problemlere karşı dayanıklıdır.

Farklı Renklere Sahip Sıra Örtüsü Modelleri

Çocukların dikkatini ve ilgisini çekme konusunda başarılı olan renkli sıra örtüsü modelleri vardır. Öğrenci sıra örtüsü çeşitlerinin farklı renklerde üretilmesi ile sınıfların duvar boyası ile de uyumlu bir örtü seçilebilmesi mümkün olur. Sıra örtüleri tek renkte olabileceği gibi birkaç rengin bir araya gelmesiyle üretilen tasarımlar da olabilir. İlkokul veya ortaokul çağındaki çocukların ilgisini çeken ve severek kullandıkları renkte birçok örtü üretilir. Düz renk sıra örtüsü modelleri beyaz, mavi veya sarı gibi renklerde üretilir. İki rengin bir arada kullanıldığı modellerde ise beyaz-mavi veya sarı-beyaz renklerinin uyumundan yararlanılır. Sıra örtüleri farklı renklerinin yanı sıra toz tutmayan kumaşların kullanılması ile öne çıkar. Toz tutmayan antibakteriyel kumaşlar ile üretilen sınıf örtüleri sınıflarda hijyenik bir ortam sağlamak için birebirdir. Çocukların sınıf içinde oynadığı oyunlarda, eğlenceli koşturmacalarında ve sınıf dışında sınıfa geldiklerinde ortaya çıkabilecek tozların sıra üzerinde yer almaması önemlidir. Sınıf sıra örtüleri bunu sağlayarak etkili bir koruyucu görevi görür. Çocukların yemek yerken sıra üzerini kullandığı durumlarda da sıra örtüsü çeşitleri temizlik açısından iyi bir seçenektir. Yemek kırıntılarının yerlere veya sıra üzerine dökülmemesi için sıra örtüsü en ucuz seçenekler konusunda araştırma yapılabilir.

Tek Kişilik veya Çift Kişilik Sıra Örtüleri

Günümüzde sınıflarda sıralar tek veya çift kişilik olabilir. Tek kişilik sıralara özel olarak üretilen sıra örtüleri çift kişilik sıralar için küçük gelebilir ve takmak isterken yırtılabilir. Çift kişilik sıra örtüsü ise tek kişilik sıralara bol gelir ve örtünün kaymasına veya yerinden çıkmasına neden olur. Bu nedenle tekli sıralara tek kişilik sıra örtüsü alınmalıdır. Tek kişilik sıra örtüleri daha küçük boyutlarda olduğu için taşıması daha kolaydır ve daha hızlı temizlenebilir. Pandemiden sonra tek kişilik sıra örtüleri daha popülerdir. Bununla beraber eğer sınıflarda iki kişilik sıralar varsa tekli sıra örtüsü yetersiz kalır. İki kişilik sıralar için çift kişilik geniş boyutlu sıra örtüleri tercih edilmelidir. Tek veya çift kişilik örtüler de farklı renk ve motiflerle süslenir. Tek renk sıra örtüsü modelleri hem tek hem de çift kişilik ürünlerde mevcuttur. Tek kişilik örtülerde çocukların kişisel tercihlerine bağlı olarak farklı renkler tercih edilebilir. Bunun yanı sıra veliler bir araya gelerek tüm sınıf için tekli veya çift kişilik örtüler alabilir. Böylece sınıfın tamamında her sıra için aynı örtü kullanılır ve çocukların birliktelik duygularını geliştirmek amaçlanır. Sıra örtüleri ile birlikte öğrencilerin okul hayatında sıkça kullandığı beslenme çantaları da tercih edilebilir.

Sıra Örtüsü Fiyatları

Sıra örtüsü modelleri fiyatları ürünün boyutuna göre değişkenlik gösterir. Çift kişilik veya tek kişilik sıra örtüleri farklı fiyatlara sahiptir. Sıra örtüsü fiyatları, sınıflarına sıra örtüsü almak isteyen velilerin merak edip araştırdığı bir konudur. Sıra örtüsü fiyatları kullanılan kumaşın türüne göre de değişiklik gösterir. Kumaş tercihi yaparken daha dayanıklı kumaşları tercih etmek faydalı olabilir. Dayanıklı kumaşların kullanıldığı sıra örtüleri yırtılma, eskime veya çekme gibi olumsuzluklara karşı korunaklı olur. Dayanıklılığın yanı sıra rahat ve terletmeyen kumaşların tercih edilmesi gerekir. Sıcak günlerde çocukların kollarını ve ellerini rahatsız etmeyecek, hava alabilen ve terletmeyen sıra örtüleri daha konforlu bir kullanım sunar. Bu konuda esnek ve hava alabilen yumuşak dokusu ile pamuklu sıra örtüsü modelleri öne çıkar. Pamuklu örtüler yumuşak dokuya sahiptir ve sıcak havalarda öğrencilerin sıra üzerinde rahatça yazı yazıp, ders dinleyebilmesine katkı sağlar. Terletmeyen yapısının yanı sıra antibakteriyel özellikli pamuklu sıra örtüleri öğretmenlerin de beğendiği modeller arasındadır. Pamuklu örtüler kolay temizlenebilmesi ve kir tutmaması açısından da anne babalar tarafından ilgi görür. Sıranın kenar ve yan kısımlarına kadar her yerini kaplayan pileli sıra örtüsü çeşitleri de kullanışlı ürünlerdir. Düzenli bir görüntü ve tam hijyen için pileli modeller tercih edilebilir. Pileli modellerin de farklı desen ve renklerde üretimi vardır. Sıra örtüleriyle birlikte okul ilköğretim çantaları arasından tercih yaparak çocukların okul hayatına adapte olmasına fayda sağlayabilirsiniz. Birbirinden şık ve konforlu sıra örtüleri çeşitlerine Hepsiburada ile ulaşabilirsiniz.

Sıra Örtüleri Nasıl Temizlenir?

Düzenli olarak sıra örtülerinin temizlenmesi ve çocuklarının kullanımına sunulması önemlidir. Düzenli olarak temizlenen örtüler bakteri ve mikroplara karşı koruma sağlar. Sıra örtüleri temizlenmesinde çamaşır makineleri kullanılabilir. Ağartıcı özelliği olmayan deterjanların kullanılması ile renklerde solma yaşanmasının önüne geçilebilir. Sıra örtüleri 30 derece sıcaklıkta yıkanarak çekme gibi problemlerin de yaşanmaması sağlanır.

Sıra Örtülerinin Ebatları Nedir?

Sıra örtüleri çift veya tek kişilik olmak üzere farklı boylara sahiptir. Çift kişilik sıra örtülerinin ebatları nadir olarak değişebilse bile çoğu ürün 110x40 cm boyutlarındadır. Bu ebatlar ilkokul sıralarının standart boyutu olduğu için sıra örtülerinin dar veya geniş gelme gibi problemler yaşatmasının önüne geçilir.

Sıra Örtülerinin Garantisi Var mı?

Sıra örtüleri 1 aylık garanti süresine sahiptir. Garanti süresi boyunca ürünlerde ortaya çıkabilecek üretici kaynaklı hatalar garanti hizmeti ile giderilir. Bu sayede hem anne babaların, hem çocukların hem de öğretmenlerin sorun yaşamaması sağlanır.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sıra Örtüsü

157 ürün listeleniyor
Fotoğraflı Değerlendirme
Kuponlu Ürünler
Sepette Kampanyalı Ürünler
Toplam 36 / 157 ürün
Aradığınız ürünü bulabildiniz mi?