Sonax markasının geçmişi, 1903 yılına kadar uzanır. Şirketin bugünkü sahibinin büyük dedesi olan Manfred Hoffman, Almanya'nın Bavyera bölgesinde, Tuna kıyısında yer alan Neuburg'da ev temizlik ürünlerinde kullanılan silisyum içeren özel bir toprak çıkararak şirketin temellerini atar. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra bakım ürünleri de üretmeye başlayan firma, o yıllarda marka adı olarak Sona'yı tescil ettirir. 1950 yılında ise markanın sonuna bir X harfi eklenir, böylelikle markanın adı Sonax hâline gelir. Bu isim değişikliği, firma o dönem otomobil bakım ürünleri sektörüne giriş yaptığı için yapılır, X harfi wax (cila) kelimesinin son harfinden gelmektedir. Sonax'ın başlangıçta 4 satış temsilcisi vardır. Satış temsilcileri, ürünleri kaplumbağa model araçlarına yükleyip tüm Almanya'yı gezer ve müşterileri ziyaret ederek ürünleri satar. 1962 yılında geliştirilen buz çözücü kimyasal, sprey formatında piyasaya sürülür. 1962 yılı kışının oldukça sert geçmesi ile şirket büyük bir ticari başarı kazanır. Firma bir yandan manuel kullanım için araç bakım ürünleri geliştirmeye devam ederken 1960'lı yıllarda ilk tam otomatik araç yıkama sistemleri ortaya çıkar. Firma, tam otomatik araç yıkama sistemleri sektörüne de bu yeni teknolojiye yönelik ürettiği araç temizlik ve bakım ürünleri ile başarılı bir şekilde uyum sağlar.

Firmanın ürün gamı, gün geçtikçe gelişir. Sonax markası, sponsorluklar, reklamlar ve Michael Schumacher gibi motor sporları dünyasından tanıdık isimler ile kurulan ortaklıklar sonucu olarak yıllar içinde Almanya ve tüm dünyada tanınır hâle gelir. 1989 yılında Doğu Almanya ve Batı Almanya'nın birleşmesi ile firmanın satışları kısa süre içinde iki katına çıkar. Sonax markalı ürünler, bugün dünyanın yüzden fazla ülkesinde ve tüm kıtalarda satılmaktadır. Firmanın pazar payı, esas olarak Almanca konuşulan yerler ve İskandinavya'da yüksek olsa da Doğu Avrupa satışları da oldukça iyi düzeydedir, Güney Kore, ABD gibi ülkelerde de Sonax ürünleri tercih edilmektedir. Almanya'da yayımlanan "Autobild", "Auto Motor und Sport" gibi en çok okunan otomobil dergilerinin okuyucularının çoğu, Sonax ürünlerinin en iyi otomobil bakım ürünleri olduğunu belirtmektedir.

Firma, 2008'de inşa ettiği yeni yönetim binası ve son teknoloji eğitimi birimi ile yeni bir büyüme dönemine girer. 2012'de yeni teknoloji uygulama merkezinin inşası ile Ar-Ge faaliyetleri yoğunlaşır. 2014'te ise yeni tesis devreye girer. Bugün, Almanya'da yer alan Sonax tesislerinde 350 işçi çalışmaktadır.

Sonax, çevreye duyarlı ve sürdürülebilir üretim felsefesini benimsemiştir. Firma, 2005 yılında Neuburg şehrinden çevre ödülü almıştır. Üretim tesisinde su geri dönüşüm sistemi de bulunur. Böylelikle üretim için daha az su kullanılır. Sonax, ürün geliştirme aşamasında çevreye uyum ve insan sağlığının korunmasına dikkat eder. Ürünler, Avrupa Birliği (AB) standartlarına ve ÖNORM'a (Avusturya Standardı) uygun olarak üretilir.

Sonax, otomobillerin neredeyse her kısmına yönelik spesifik ürünler geliştirmekte ve üretmektedir. Firma, otomobillerin dış kısmına yönelik cila, cam ve kaportaya yönelik çizik giderici ürünler, cila içeren şampuanlar, leke giderici ürünler, zift ya da reçine gibi organik maddelere yönelik çıkarıcılar, konsantre veya antifriz içeren cam suları, jantlar ve tekerleklere yönelik parlatıcı ve temizleyiciler gibi çeşitli ürünler sunar. Otomobillerin iç kısmında yer alan döşeme, nubuk ve deri malzemelere yönelik koruyucu ve temizleyiciler, klimayı ve torpido bölümünü temizlemeye yönelik ürünler ve sigara kokusu gibi kötü kokuları gideren ürünler, Sonax markası altında bulunabilir. Firma, bir otomobilin kalbi olarak düşünülebilecek motora yönelik temizleyiciler de üretmektedir. Tüm bu ürün başlıklarına ek olarak temizleyici, cila gibi temizlik ve bakım ürünlerinin uygulanabilmesi için gerekli olan bez ve sünger türü ürünler de Sonax markalı olarak temin edilebilir.

Ürün, kategori veya marka ara
ARA
Loading interface...
Loading interface...
Loading interface...

Sonax

147 ürün listeleniyor
Yapı Market / Bahçe / Oto
Süpermarket
İndirimli Ürünler
Hepsiburada Limiti
Sepette Kampanyalı Ürünler